Jak montuje się nity stalowe? Jak zaklepać nit stalowy? - dekoportal.pl

Jak montuje się nity stalowe? Jak zaklepać nit stalowy?

28 Paź 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
 nity stalowe

Nitowanie to metoda łączenia materiału znana od lat. Nity stalowe mogą być znane z tego jak usprawniały pracę podczas rewolucji przemysłowej. Po tylu latach ta sprawdzona metoda dalej jest wykorzystywana. Warto więc znać podstawy i wiedzieć, jak montuje się nity stalowe oraz jak zaklepać nit stalowy.


Do czego stosuje się nity stalowe?

Nity stalowe mogą okazać się dobrym sposobem na połączenie dwóch płaskich przedmiotów. Nity najbardziej popularne są jako metoda łączenia kawałków w miarę płaskiej blachy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać tę metodę do łączenia, na przykład kawałków skóry czy drewna. Jeśli popularny nit stalowy 8mm będzie wystarczająco długi, powinien sprawdzić się w większości przypadków.

Jednak nity stalowe najlepiej mają o wiele większe znaczenie podczas pracy z metalem. Łączenie blachy stalowej, jest w głównej mierze tym, do czego stosuje się nity stalowe. To podobieństwo materiału pozwala na lepsze oszacowanie czasu eksploatacji. Dobierając nity stalowe do takiej właśnie blachy, łatwiej będzie określić moment i warunki, w których potencjalnie może wystąpić korozja.

Przy planowaniu pracy warto przejrzeć więc wszelkie dostępne rodzaje nitów, bo każdy spełnia swoją rolę najlepiej przy innym zadaniu. Dostępnych jest wiele typów materiałów i długości, a wszelkiego rodzaju nity stalowe znajdziesz w ofercie Incop, który oferuje ich szeroki wybór o zróżnicowanym przeznaczeniu.


Jak zaklepać nity stalowe?

Nity stalowe do zaklepywania to rodzaj połączenia, które wydaje się być najprostszym z możliwych połączeń. To jak zaklepać nit stalowy sprawdza się bowiem do odpowiedniego sprasowania jednej strony nitu. Nity stalowe do zaklepywania przyjmują najczęściej formę metalowych cylindrów, których jeden koniec jest wyraźnie większy, jest to główka nitu. Drugi jego koniec przeważnie jest zwykłym walcem, który należy zagnieść.

Aby jak najlepiej zakuć nit stalowy, przyda się również zagniatacz, który posłuży do poprawnego zagniatania. Mając pod ręką młotem, z łatwością możemy więc zaklepać nit stalowy, tworząc tym samym solidne połączenie. Najlepszym przykładem użycia nitu stalowego do zaklepywania jest połączenie widoczne w większości par nożyczek.


Jak montuje się nity zrywalne stalowe?

Nity zrywalne stalowe są jeszcze prostsze w użyciu. Do ich stosowania konieczna jest jednak nitownica. Za jej pomocą w łatwy sposób można umieścić nit we wcześniej przygotowanych otworach, a wykonanie połączenia nie będzie wymagało dużego nakładu siły.

Zasada działania w przypadku nitów zrywalnych jest odwrotna do zaklepywania nitów. Nity zrywalne stalowe, oraz z innych materiałów, posiadają trzpień, który przechodzi przez szerszą tuleję z kołnierzem.

Montaż nitów zrywalnych polega na umieszczeniu tulei w wybranym otworze i skompresowania nitu za pomocą nitownicy. Pociąga ona za trzpień, który sprasowuje tuleję, tworząc permanentne połączenie. Trzpień powinien zostać wyrwany przez nitownicę, co ma swoje odbicie w wymownej nawie nitów zrywalnych.

Jak więc widać, nitowanie jest relatywnie prostą metodą łączenia. Sprawia to, że odpowiedzi na pytania jak montuje się nity stalowe oraz jak zaklepać nit stalowy nie trzeba szukać daleko. Montaż nitów stalowych zrywalnych sprowadza się do zerwania trzpienia biegnącego przez tuleję nitu. Natomiast to jak zaklepać nit stalowy opiera się na użyciu odpowiedniego zagniatacza oraz młotka.Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 28 październik 2022 10:47
komentarzy /( 2 )
 • Ewcia_T
  Ewcia_T

  środa, 02 listopad 2022 10:06

  dla mnie to i tak czarna magia
 • Eryk
  Eryk

  poniedziałek, 31 październik 2022 10:19

  Dzięki za porady. Przydadzą się

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.