Jak oddzielić pokój przechodni tanio i szybko? - dekoportal.pl

Jak oddzielić pokój przechodni tanio i szybko?

29 Maj 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
pokój przechodni jak urządzić
Wiele mówi się o wadach tego rozwiązania, niemniej przejściowe pokoje mają też sporo zalet.

Pokoje przechodnie, zważywszy na swoje umiejscowienie względem pozostałych wnętrz, są uznawane za wyjątkowo niepraktyczne. Istnieją jednak sprytne sposoby na aranżację pomieszczenia przejściowego, dzięki którym wykorzystasz całą dostępną przestrzeń. Sprawdź, jak oddzielić pokój przechodni od salonu, sypialni czy jadalni, aby mieszkanie było w pełni komfortowe i funkcjonalne.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to znaczy, że pokój jest przechodni?

Pokój przechodni, inaczej pokój przejściowy, to część amfilady, czyli układu pomieszczeń usytuowanych w jednej linii. Po raz pierwszy zastosowano go w Pałacu Wersalskim w 1668 roku. Obecnie stanowi najczęściej znak charakterystyczny kamienic. Pokój przechodni nie jest ani klasycznym pokojem, ani korytarzem. Może służyć jako gabinet, dodatkowe miejsce do przechowywania czy przestrzeń wspólna.

Czym jest amfiliada w mieszkaniu?

To specyficzny układ pomieszczeń, w którym pokoje są połączone drzwiami w jednej linii, co pozwala na przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego bez konieczności powrotu do korytarza.

Dlaczego budowano pokoje przechodnie typu amfilada?

Celem było ułatwienie komunikacji i możliwość szybkiego przedostania się z i do pomieszczeń. Rozwiązania te mają długą historię – sięgają aż starożytności – i do dziś stanowią ciekawą formę architektoniczną (choć coraz mniej praktyczną).

odgrodzenie pokoju
W każdym salonie przejściowym powinny znaleźć się kanapa, stolik kawowy oraz opcjonalnie telewizor.

Czy pokoje przechodnie mają potencjał aranżacyjny?

Oczywiście, że tak! Wiele mówi się o wadach tego rozwiązania, niemniej przejściowe pokoje mają też sporo zalet. Oczywiście, nie zapewniają takiej prywatności jak integralne wnętrza i są zazwyczaj mniej ustawne, ale odpowiednia aranżacja może zdziałać cuda. W kamienicach często spotykane są mieszkania z antresolą o układzie amfiladowym.

Amfiliada w kamienicy, mimo pewnych trudności aranżacyjnych, może prezentować się jednak bardzo korzystnie — kwestią kluczową jest zastosowanie odpowiednich technik wnętrzarskich. Dla wielu osób amfiliada w mieszkaniu jest dodatkową przestrzenią do przechowywania ubrań czy tekstyliów. Jeżeli nie masz dodatkowego pomieszczenia na garderobę, pokój przejściowy może być zaadaptowany do pełnienia tych funkcji. Oprócz tego zyskujesz lepsze warunki do przyjmowania gości — zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się urządzić tam jadalnię.

Pokój przechodni — aranżacja, która zachwyci funkcjonalnością:

  • Amfiliada w kamienicy może pełnić funkcję integralnego pomieszczenia lub części wspólnej.
  • Odpowiednio zagospodarowane wnętrze przejściowe ułatwi przyjmowanie gości.
  • Dzięki zastosowaniu elementów odgrodzenia wnętrza pokój przechodni może służyć jako sypialnia.
amfilada w mieszkaniu
Pokoje przechodnie, zważywszy na swoje umiejscowienie względem pozostałych wnętrz, są uznawane za wyjątkowo niepraktyczne.

Pokój przechodni — jak urządzić w nim salon?

Pokoje przychodnie mogą pełnić funkcję salonu. W tym przypadku nie musisz martwić się o odgrodzenie ich od pozostałych części mieszkania. Przejściowy salon stanie się wówczas sercem domu, czyli miejscem krzyżowania się dróg domowników. To niezwykle korzystne rozwiązanie — zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i zacieśniania więzi między członkami rodziny. Istotną rolę odgrywa wystrój takiego pomieszczenia, który powinien być uniwersalny, a jednocześnie zachęcający do wspólnego spędzania czasu.

Jak urządzić przejściowy salon?

Pamiętaj o kanapie, która powinna być umieszczona prostopadle do ciągu komunikacyjnego. Po drugiej stronie możesz zawiesić telewizor. Takie usytuowanie poszczególnych elementów zabudowy spowoduje, że domownicy, którzy będą przechodzić między pomieszczeniami, nie przeszkodzą Ci podczas oglądania telewizji. W salonie przechodnim warto również umieścić półki na sprzęt multimedialne, książki oraz regał, w którym możesz przechowywać, np. gry planszowe.

Pokój przechodni — aranżacja funkcjonalnego i komfortowego salonu:

  • W każdym salonie przejściowym powinny znaleźć się kanapa, stolik kawowy oraz opcjonalnie telewizor.
  • Aby zwiększyć funkcjonalność salonu, warto postawić dodatkowe regały na multimedia i pomniejsze elementy wyposażenia.
  • Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca, rozważ wstawienie szafy na odzież wierzchnią
amfilada w kamienicy
Pokój przechodni nie jest ani klasycznym pokojem, ani korytarzem.

Pokój przechodni — aranżacja przestrzeni wspólnej

Odgrodzenie pokoju nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, możesz urządzić w nim jadalnię. Punktem centralnym będzie oczywiście stół — najlepiej z litego drewna, który sprawi, że wnętrze będzie wyglądało szlachetnie i elegancko. Oprócz stołu i krzeseł warto postawić serwantkę w stylu art deco. Weź jednak pod uwagę, że urządzasz wnętrze przechodnie, dlatego stół nie powinien znajdować się na szlaku komunikacyjnym.

Postawienie witryny z zastawą porcelanową jest nie tylko korzystne z dekoracyjnego punktu widzenia, ale pozwala zoptymalizować przestrzeń roboczą w kuchni. Przenosząc część talerzy, kubków czy filiżanek do nowo aranżowanej jadalni, sprawisz, że kuchnia stanie się wnętrzem "technicznym", w którym będziesz wykonywać wyłącznie czynności kulinarne. Co więcej, szklana gablota dodatkowo doświetli pomieszczenie, sprawiając, że będzie wydawało się optycznie większe.

Pokój przechodni — jak urządzić przejściową jadalnię?

  • Każda kuchnia przechodnia lub jadalnia powinna być wyposażona w stół, który nie utrudnia swobodnego przemieszczania się między pokojami.
  • Aby zwiększyć komfort korzystania z kuchni, warto przenieść do jadalni wszystkie dekoracyjne elementy, takie jak porcelanowa zastawa stołowa.
  • Kuchnia przechodnia jest często aranżowana w stylu klasycznym z elementami vintage.
kuchnia przechodnia
Pamiętaj o kanapie, która powinna być umieszczona prostopadle do ciągu komunikacyjnego. 

Jak oddzielić pokój przechodni?

Oddzielenie pokoju przechodniego od reszty mieszkania może znacznie zwiększyć funkcjonalność przestrzeni i zapewnić większą prywatność. Pytanie więc, jak oddzielić pokój przechodni? Jednym ze sposobów jest montaż ścianek działowych. Aby wydzielić prywatną przestrzeń, wystarczy zainstalować lekkie ścianki działowe lub parawany, które są łatwe do przenoszenia i stosunkowo tanie. Mogą być estetycznym elementem dekoracyjnym, a jednocześnie pełnić funkcję oddzielającą. Ciekawym rozwiązaniem są także ścianki z przeszkleń, które efektywnie przepuszczają światło.

Jak tanio oddzielić pokój?

Ciekawym sposobem są kotary. Grube zasłony można szybko zasunąć lub odsunąć w zależności od potrzeb. Są przy tym niedrogie i łatwe w montażu. Postaw na neutralne kolory tekstyliów. Dobrym wyborem będą szarości, np. antracytowy! Jaki kolor pasuje do antracytu? Pula barw jest ogromna – od bieli i beży, po brąz czy soczyste zielenie.

Jak wydzielić w kawalerce drugi pokój?

Postaw na duże regały, szafy lub inne meble, które mogą służyć jako przegrody. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę w postaci dodatkowej powierzchni do przechowywania, co na ograniczonym metrażu jest na wagę złota.

pokoje przechodnie
Aby wydzielić prywatną przestrzeń, wystarczy zainstalować lekkie ścianki działowe.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 29 maj 2024 13:59

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.