Jak odkamienić żelazko domowym sposobem? Wystarczy minuta! - dekoportal.pl

Jak odkamienić żelazko domowym sposobem?

Wystarczy minuta!
19 Mar 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
jak odkamienić żelazko
Kamień może przyczynić się do awarii urządzenia oraz wystąpienia zabrudzeń na prasowanych ubraniach.

Kamień może przyczynić się do awarii urządzenia oraz wystąpienia zabrudzeń na prasowanych ubraniach. Jeśli chcesz tego uniknąć, zadbaj o regularne usuwanie osadu. Podpowiadamy, jak odkamienić żelazko. Poznaj kilka najpopularniejszych metod.

O czym przeczytasz w artykule?

Czyszczenie żelazka z kamienia – dlaczego warto ?

Zastanawiasz się, dlaczego to ważne, by wiedzieć, jak odkamienić żelazko Tefal, Philips czy innego producenta? Sprzęt jest narażony na gromadzenie się osadu, szczególnie jeśli woda w domu jest twarda. Kamień ma negatywny wpływ zarówno na urządzenie, jak i wygląd wyprasowanych ubrań. Problemem dotyczy też innych sprzętów. Równie ważne jak odkamienianie żelazka, jest np. odkamienianie ekspresu do kawy.

Warto wiedzieć, jak wyczyścić żelazko z kamienia, ponieważ gdy osadów jest dużo, możesz spodziewać się nieestetycznych zacieków na rzeczach. Dostrzeżesz też, że na ubraniach zostaje trudny do usunięcia pyłek.

Trzeba znać sposoby na to, jak usunąć kamień z żelazka, bo osad zbierający się w kanalikach znacznie zmniejsza wydajność urządzeń. Zadbaj o regularne czyszczenie żelazka z kamienia. Sprawdź w instrukcji, jak często zaleca to robić producent. Dobrze jest usuwać osad raz na 2 lub 3 miesiące.

Dlaczego czyszczenie żelazka z kamienia jest ważne?

   • Osad doprowadza do nieestetycznych zacieków na ubraniach.
   • Przyczynia się do zmniejszenia wydajności urządzenia.
   • Może zwiększać awaryjność sprzętu.
jak odkamienić żelazko domowym sposobem
Dobrze jest usuwać osad raz na 2 lub 3 miesiące.

Jak odkamienić żelazko domowym sposobem?

Wiesz już, że usuwanie osadów z urządzenia jest ważne dla bezawaryjnego działania sprzętu. Czas dowiedzieć się, jak odkamienić żelazko domowym sposobem. Profesjonalny środek ze sklepowej półki nie jest jedynym rozwiązaniem na problem z osadem. Skutecznych produktów możesz poszukać w kuchennej szafce.

Jedną z domowych metod jest wykorzystanie kwasku cytrynowego, który znajdziesz również w składzie profesjonalnych produktów do usuwania osadów z żelazka. Dwie łyżeczki kwasku wystarczy rozpuścić w jednej szklance przefiltrowanej wody. Tak przygotowanym roztworem przetrzesz kanaliki – sprawdzą się do tego celu patyczki higieniczne.

Roztwór trzeba wlać do pojemnika, a następnie ustawić najwyższą temperaturę i skorzystać z funkcji parowania. W tym czasie prasuj niepotrzebną tkaninę, bo będzie się ona brudzić kamieniem usuwanym z urządzenia. Po wyparowaniu całości roztworu jeszcze raz przeprasuj materiał, ale tym razem z wykorzystaniem samej wody.

Zastanawiając się, jak wyczyścić żelazko w środku, weź też pod uwagę zastosowanie octu z wodą w proporcji 1:1. Podobnie jak w przypadku kwasku cytrynowego, najpierw wyczyść dokładnie stopę żelazka. Następnie wlej preparat do zbiornika i wyprasuj materiał.

Pamiętaj, żeby przed wykorzystaniem domowych sposobów na to, jak usunąć kamień z żelazka, zapoznać się z instrukcją. Czasem producenci wspominają w niej, żeby nie używać kwasku cytrynowego. Wtedy wiesz, że tę metodę trzeba odrzucić.

Jak odkamienić żelazko domowym sposobem?

   • Możesz zastosować kwasek cytrynowy, który pojawia się również w składzie gotowych produktów do odkamieniania żelazka.
   • Połącz go z wodą – dwie łyżeczki na szklankę.
   • Przetrzyj stopę żelazka oraz kanaliki.
   • Wlej roztwór do zbiornika i wyprasuj jakąś niepotrzebną tkaninę.
   • Następnie powtórz tę samą czynność, ale już z samą wodą w urządzeniu.
   • Zamiast kwasku możesz wykorzystać ocet w taki sam sposób.
   • Pamiętaj, żeby sprawdzić w instrukcji, czy producent nie zabrania stosowania takich metod.
jak odkamienić zelazko tefal
Pamiętaj, żeby przed wykorzystaniem domowych sposobów na to, jak usunąć kamień z żelazka, zapoznać się z instrukcją.

Odkamieniacz do żelazka – co warto o nim wiedzieć?

Istnieje duży wybór odkamieniaczy do żelazek. To produkty, które wyróżniają się płynną formą i są łatwe w stosowaniu. Skutecznie usuwają osady i rozpuszczają naloty z kamienia. Zdecyduj się na taki produkt, jeśli obawiasz się, że domowe metody mogłyby doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Zawsze przed użyciem sprawdź, jak odkamienić żelazko konkretnym produktem. Producenci zapisują na opakowaniu wszystkie niezbędne informacje. Dowiesz się między innymi, jakie proporcje preparatu i wody zastosować oraz na ile czasu należy pozostawić mieszankę w urządzeniu.

Odkamieniacz do żelazka poradzi sobie z nagromadzonym osadem, a dodatkowo wydłuży żywotność sprzętu. Zapobiegnie korozji i awariom.

   • Odkamieniacz do żelazka skutecznie radzi sobie z osadem. Wystarczy kierować się wskazówkami producenta, żeby zastosować preparat w bezpieczny sposób.
jak usunąć kamień z żelazka
Zawsze przed użyciem sprawdź, jak odkamienić żelazko konkretnym produktem. 

Jak usunąć kamień z żelazka ze stacją parową?

Zastanawiając się, czym odkamienić żelazko ze stacją parową, weź pod uwagę wykorzystanie zarówno domowych sposobów, jak i gotowych preparatów. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych żelazek regularne usuwanie osadów jest ważne dla wydajności urządzenia.

To, jak często jest potrzebne czyszczenie żelazka z kamienia, zależy od twardości wykorzystywanej wody. Producenci zalecają jednak, żeby robić to co około 2 lub 3 miesiące. Dzięki temu stacja pary będzie dobrze spełniać swoje funkcje długi czas.

Jak usunąć kamień z żelazka ze stacją? To zależy od urządzenia. Sprawdź instrukcję, w której producenci zawierają ważne wskazówki dotyczące konserwacji sprzętu. Pamiętaj, że w informacjach o niektórych modelach przeczytasz, czego absolutnie nie należy używać. Warto trzymać się wytycznych producenta, jeśli zależy Ci, żeby długo cieszyć się sprzętem.

Niektóre urządzenia informują przy pomocy sygnału dźwiękowego i świetlnego, że czas na czyszczenie. Dzięki temu dbanie o generator pary staje się prostsze.

Część urządzeń ma specjalny system. Pozwala on błyskawicznie pozbyć się nagromadzonego osadu. Jak odkamienić żelazko Philips z generatorem pary? W przypadku urządzeń Perfect Care z serii 9000 wystarczy, że ustawisz sprzęt na skraju stołu, przytrzymasz pojemnik pod specjalnym pokrętłem z nazwą systemu, czyli East de-Calc, wymontujesz pokrętło i odczekasz, aż wypłynie woda z kamiennym osadem. Następnie wystarczy nakręcić pokrętło i znów możesz korzystać z urządzenia.

Jak odkamienić żelazko ze stacją parową?

   • Możesz zastosować domowe metody i gotowe preparaty.
   • Niektóre urządzenia informują, że czas na czyszczenie.
   • Część żelazek z generatorem pary korzysta ze specjalnego systemu, dzięki któremu konserwacja sprzętu jest nieskomplikowana.
jak wyczyścić żelazko z kamienia
Niektóre urządzenia informują, że czas na czyszczenie.

Zapobiegaj odkładaniu się kamienia w żelazku!

Wiesz już, jak wyczyścić żelazko z kamienia. Warto postarać się ograniczyć odkładanie kamienia. Żeby to zrobić, musisz korzystać z odpowiedniej wody. Ta z kranu często charakteryzuje się dużą twardością.

Właśnie dlatego polecane jest korzystanie z wody filtrowanej. Wystarczy, że wykorzystasz dzbanek z filtrem, żeby uzyskać lepszą wodę do żelazka. Nie usunie to problemu w pełni, ale pozwoli spowolnić proces odkładania się osadu. Inne rozwiązanie to zakup demineralizowanej, którą możesz znaleźć nawet na stacjach paliw.

  • Żeby spowolnić odkładanie się kamienia w żelazku, korzystaj z wody filtrowanej w dzbanku. Możesz postawić również na demineralizowaną.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 10:01

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.