Jak połączyć panele z płytkami? - dekoportal.pl

Jak połączyć panele z płytkami?

25 Paź 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
łączenie płytek z panelami
Połączenie kuchni z salonem jest popularne zarówno w domach, jak i mieszkaniach.

Połączenie kuchni z salonem jest popularne zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Otwarta przestrzeń to już nie tylko cecha charakterystyczna loftów, lecz także nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Optycznego podziału pomieszczenia możesz dokonać przy pomocy różnych okładzin podłogowych. Jak połączyć panele z płytkami, żeby dobrze się prezentowały?

O czym przeczytasz w artykule?


Łączenie płytek z panelami – kilka podstawowych wskazówek

Kiedy planujesz łączenie płytek z panelami, zwróć uwagę na kolorystykę obydwu materiałów. Pamiętaj, że czasami mniej znaczy więcej. Dwie mocno wzorzyste, wielobarwne okładziny dadzą przerysowany efekt. Ważne jest nie tylko dobranie odpowiednich materiałów, lecz także łączenia między nimi zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.

Brak spoiny pomiędzy okładzinami sprawiłby, że nieestetyczne miejsce łączenia byłoby widoczne. To zepsuje natomiast efekt bez względu na to, jak ładne materiały wkomponujesz w aranżację. Szpara pomiędzy okładzinami jest też trudna do utrzymania w czystości. To tam zbierałyby się przecież wszystkie okruszki. Nie wspominając już o tym, że zalane panele na łączeniach przysporzyłyby mnóstwo kłopotów!

Gdy zastanawiasz się, jak połączyć panele winylowe z płytkami, musisz pamiętać, że niektóre materiały pracują. Właśnie dlatego muszą mieć możliwość rozszerzania się i kurczenia. Tak jest w przypadku paneli. Konieczne jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej przy ścianie oraz przy drugim rodzaju okładziny. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do wybrzuszenia się paneli.

Połączenie płytek z panelami w salonie z kuchnią to jedno z chętnie stosowanych rozwiązań. Część wypoczynkowa będzie mogła pozostać przytulna dzięki przyjemnym w dotyku i ciepłym panelom. W kuchni natomiast znajdą się kafelki, które są odporne na wilgoć, a ich powierzchnię łatwo utrzymać w czystości.

Podobnie jest, gdy planujesz połączenie płytek z panelami w salonie i przedpokoju. Pokój dzienny wyłożysz panelami. W przedpokoju natomiast sprawdzą się wytrzymałe kafle. To tam stawiasz przecież buty zabrudzone piaskiem, który mógłby porysować delikatną okładzinę.

Jeśli planujesz płytki połączone z panelami, zdjęcia dostępne w sieci warto obejrzeć. Znajdziesz na nich mnóstwo inspiracji, dzięki którym będzie Ci łatwiej wybrać zarówno kolorystykę okładziny, jak i sposób na wypełnienie szczeliny. Przedstawiamy Ci kilka pomysłów na łączenie płytek z panelami!

Łączenie płytek z panelami – co warto wiedzieć?

 • Dobierz materiały kolorystycznie w taki sposób, by nie tworzyły efektu chaosu.
 • Maskowanie szczeliny jest konieczne, żeby uzyskać estetyczny rezultat i zapobiec zbieraniu się zabrudzeń w trudno dostępnym miejscu.
 • Panele pracują, dlatego dylatacja jest potrzebna.
łączenie płytek z panelami
Kiedy planujesz łączenie płytek z panelami, zwróć uwagę na kolorystykę obydwu materiałów.

Jak połączyć panele z płytkami? Listwą!

Wiele osób, gdy zastanawia się, jak połączyć panele z płytkami, bierze pod uwagę listwę. To wygodne, łatwe w zastosowaniu, a dodatkowo atrakcyjne cenowo rozwiązanie. Listwy występują w różnych wariantach kolorystycznych, co ułatwia wkomponowanie ich w aranżację pomieszczenia. Dzięki nim łączenie między okładzinami jest estetycznie zamaskowane. Nie ma nieprzyjemnego odczucia krzywizn podczas chodzenia boso.

Kiedy planujesz wykonać łączenie płytek z panelami listwą, musisz zdecydować o materiale wykonania. Aluminiowe produkty sprawdzą się w miejscu, gdzie będą narażone na kontakt z wilgocią, ponieważ są odporne na rdzewienie. Możesz też postawić na drewniane listwy, które komponują się z płytkami imitującymi ten naturalny surowiec.

Zastanawiając się, jak połączyć panele z płytkami w kuchni z salonem, weź pod uwagę wykorzystanie listew prostych lub wygiętych w łuk. Wiele zależy od planowanej aranżacji i od tego, jak ułożone jest pomieszczenie. Zdarza się, że aneks kuchenny ma półokrągły kształt, co wymusza zastosowanie listwy wyginanej w łuk.

Łączenie płytek z panelami wykonasz też przy pomocy profili fugowych. Są one alternatywą dla listwy. Umieszcza się je pomiędzy panelami a płytkami. Profile fugowe są wykonywane najczęściej z aluminium.

Listwa sprawdzi się świetnie jako łączenie płytek z panelami w drzwiach. Progowe modele cechują się odpornością na nacisk. Aluminiowa listwa jest też niewrażliwa na korozję, więc okaże się dobrym wyborem do łazienki czy kuchni.

Jak połączyć panele z płytkami listwą?

 • Dobierz odpowiedni kolor listwy.
 • Zwróć uwagę na materiał wykonania produktu – może być to aluminium czy drewno.
 • Listwy występują w wersji prostej i wyginanej w łuk.
 • Alternatywą są profile fugowe, które umieszcza się między panelami a płytkami.
 • Listwa to doskonały sposób na łączenie płytek z panelami w drzwiach.
łączenie płytek z panelami
Listwy występują w różnych wariantach kolorystycznych, co ułatwia wkomponowanie ich w aranżację pomieszczenia.

Jak połączyć panele z płytkami bez listwy? Dowiedz się więcej o akrylu

Chcesz wiedzieć, jak połączyć panele z płytkami bez listwy? Sposobem na to jest wykorzystanie akrylu. Preparat trzeba wcisnąć pomiędzy okładziny przy pomocy pistoletu. Kiedy masa wyschnie, nadaje się do szlifowania i malowania.

Takie łączenie podłogi z płytkami może mieć różne warianty kolorystyczne. Wybierzesz coś idealnie pasującego do okładziny lub kontrastowego, żeby uzyskać ciekawy rezultat.

Metoda jest odpowiednia, jeśli planujesz kafelki o nietypowym kształcie. Akryl to dobra odpowiedź na pytanie: jak połączyć panele z płytkami heksagonalnymi. Aplikacja przy pomocy pistoletu sprawia, że będzie Ci łatwo nałożyć masę w każdy zakamarek. Możesz uzyskać efekt wchodzenia pojedynczych heksagonów na część podłogi pokrytą drugim materiałem.

Musisz wiedzieć, że ten sposób na to, jak połączyć panele z płytkami, ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiony wad. Z jednej strony to łatwa w zastosowaniu i tania metoda, jednak z drugiej przygotuj się na konieczność przeprowadzenia prac naprawczych po kilku latach. Spoina może bowiem ulegać pękaniu.

Akryl jako sposób na łączenie paneli z płytkami – co trzeba wiedzieć?

 • Masę wystarczy wcisnąć pistoletem w szpary w miejscu łączenia materiałów.
 • Akryl występuje w różnych wersjach kolorystycznych.
 • Produkt pomoże Ci przy łączeniu paneli z płytkami heksagonalnymi.
 • Masa jest łatwa w stosowaniu i atrakcyjna cenowo, ale z czasem może zacząć się kruszyć.
łączenie płytek z panelami
Wybierzesz coś idealnie pasującego do okładziny lub kontrastowego, żeby uzyskać ciekawy rezultat.

Łączenie płytek z panelami korkiem – czy warto?

Połączenie płytek z panelami w salonie z kuchnią możesz wykonać przy pomocy korka. Istnieją dwa rodzaje tego materiału. Jeden z nich to gotowe listwy z naturalnego korka, które trzeba wcisnąć w zagłębienie pomiędzy połączonymi posadzkami. Istnieje też preparat w płynie. Jest to elastyczna masa, którą podobnie jak akryl należy zaaplikować w szczelinie przy pomocy pistoletu.

Korek charakteryzuje się elastycznością, dlatego okaże się dobrym wyborem, jeśli planujesz okładzinę z materiałów pracujących pod wpływem wilgotności lub temperatury. Sprawdzi się więc, jeśli chcesz wykonać połączenie paneli z płytkami drewnopodobnymi, ale nie tylko. Posłuży Ci też, żeby zestawić parkiet i płytki lub deski i płytki.

Łączenie płytek z panelami korkiem może wytrzymać nawet wiele lat, jeśli zdecydujesz się na masę z drobinkami. W przypadku listew korkowych efekt będzie mniej trwały. Z czasem dostrzeżesz, że materiał zaczyna się kruszyć i odsłaniać szczelinę.

Czy warto wykonać łączenie płytek z panelami korkiem?

 • Materiał jest elastyczny, więc świetnie sprawdzi się do materiałów, które pracują pod wpływem wilgotności.
 • Korek wykorzystasz nie tylko do łączenia paneli z płytkami, lecz także desek z kaflami.
 • Wyróżnia się listwy korkowe oraz masę z drobinkami korka.
 • Masa jest trwalsza, a listwy z czasem mogą zacząć się kruszyć.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 kwiecień 2024 10:39
komentarz /( 1 )
 • Krysia Tęczar
  Krysia Tęczar

  wtorek, 09 kwiecień 2024 10:00

  jak dla mnie połączenie paneli z płytkami listwą nie wygląda estetycznie. Wciąż szukam dobrego rozwiązania.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.