Te błędy przy fugowaniu będą Cię słono kosztować - dekoportal.pl

Te błędy przy fugowaniu

będą Cię słono kosztować
10 Kwi 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
błędy przy fugowaniu
Istnieją różne błędy przy fugowaniu, a jednym z nich jest ignorowanie wytycznych producenta.

Spoinowanie to prosty zabieg, który zabezpiecza przestrzenie między płytkami przed brudem, wilgocią i osadzaniem się grzyba. Przy wykonywaniu prac należy jednak zachować dużą staranność, by uzyskać pożądany efekt. Jakie są najczęstsze błędy przy fugowaniu?

Z pomocą tego artykułu dowiesz się:

Jak rozrobić fugę?

Przed przystąpieniem do prac, pamiętaj, by stosować się do wszystkich wskazówek producenta, gdyż za rzadka fuga nie będzie dobrą spoiną. Masę należy rozrobić w zimnej wodzie do momentu uzyskania jednolitej konsystencji pozbawionej grudek. Proporcje fugi względem wody powinny znaleźć się w instrukcji dołączonej przez producenta. Po kilku minutach możesz ponownie przemieszać całość.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup samej bazy, którą chcesz połączyć z pigmentem, wówczas wlej do wiaderka chłodną wodę, wsyp pigment i rozrób wszystko szpachelką. Kiedy masa będzie miała jednolitą konsystencję, dodaj bazę i wymieszaj całość, aż uzyska pożądany kolor. Po 2 minutach znowu przemieszaj całość. Ilość wody zależy od tego, ile bazy i pigmentu chcesz wykorzystać, np. 1 kg bazy i 25 g pigmentu to 250 ml wody.

Jak rozrobić fugę?

 • Pamiętaj, by stosować się do instrukcji dołączonej przez producenta.
 • Zwróć uwagę na konsystencję masy, gdyż za rzadka fuga lub zbyt zwarta nie spełni zadania.
 • Gramatura bazy i pigmentu warunkuje niezbędną ilość wody.
biały nalot na ciemnej fudze
Proporcje fugi względem wody powinny znaleźć się w instrukcji dołączonej przez producenta.

Jak kłaść fugę?

Nakładanie fugi rozpocznij od zdjęcia krzyżyków dystansowych, a następnie oczyść płytki z ewentualnych resztek kleju. Rozprowadzaj spoinę za pomocą gumowej packi, zwracając uwagę na wszystkie szczeliny. Nierówno położone fugi będą wymagały poprawek, co wydłuży czas Twojej pracy.

Nakładanie spoiny wykonuj energicznymi ruchami, dociskając masę, by szczelnie wypełniła przestrzeń między płytkami. Chcąc poprawić nierówno położone fugi, usuń nadmierną ilość masy, uważając, by nie pobrudziła zbytnio kafelek. Po ok. 30 minutach umyj dokładnie płytki, ściągnij resztki niepotrzebnej spoiny wilgotną szmatką i przejdź do następnej ściany.

Zastanawiasz się, jak dobrać kolor fugi? Wszystko zależeć będzie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Kontrastujące barwy sprawdzą się wtedy, gdy chcesz wyróżnić powierzchnię. Odcienie harmonizujące z płytkami zapewnią wrażenie spójności.

Jak kłaść fugę?

 • Nakładanie fugi rozpocznij od usunięcia krzyżyków i oczyszczenia płytek.
 • W trakcie rozprowadzania dociskaj packę, by spoina dobrze wniknęła między kafelki.
 • Do usunięcia nadmiaru fugi użyj gąbki o dużych porach (płytki z kamienia) lub mniej porowatej (gładkie, równe kafelki).
nakładanie fugi
Nakładanie fugi rozpocznij od zdjęcia krzyżyków dystansowych, a następnie oczyść płytki z ewentualnych resztek kleju.

Ile schnie fuga?

Istnieją różne błędy przy fugowaniu, a jednym z nich jest ignorowanie wytycznych producenta. Ile schnie fuga? Każda spoina potrzebuje kilkunastu albo kilkudziesięciu minut, by utrwalić swoją strukturę i dobrze przylec do przestrzeni między płytkami. Po jakim czasie zmywać fugę? Po ok. 20-30 minutach możesz umyć płytki i ponownie wygładzić spoinę za pomocą lekko nasączonej gąbki.

Dlaczego fuga się wymywa? Wiele osób zbyt szybko przystępuje do czyszczenia płytek i ponownego wygładzenia spoiny. Optymalny czas na całkowite wyschnięcie fugi to 24–48 godzin. Jeśli odczekałeś tyle czasu i wciąż nie wiesz, dlaczego fuga się wymywa, pamiętaj, że może to być spowodowane zbyt niską temperaturą w pomieszczeniu lub słabej jakości produktem.

Po jakim czasie zmywać fugę?

 • Fuga potrzebuje od 20 do 30 minut, by można było wygładzić nierówności.
 • Standardowe spoiny potrzebują minimum dnia do pełnego wyschnięcia, jednak niektóre produkty stają się twarde już po 6 godzinach.
 • Pamiętaj, by kupić fugę dobrej jakości, renomowanego producenta.
jak rozrobić fugę
Fuga potrzebuje od 20 do 30 minut, by można było wygładzić nierówności. 

Czy można kłaść fugę na fugę?

Jeśli fuga się sypie i zaczyna pojawiać się grzyb, najbezpieczniej ją usunąć i położyć nową warstwę. Zmiana koloru fugi czy nałożenie świeżej warstwy wymaga jednak przygotowania. Pamiętaj, by dokładnie oczyścić przestrzeń pomiędzy płytkami, a dopiero potem przystąpić do rozprowadzania spoiny. Niewielkie dziurki w fudze, której ogólny stan jest całkiem dobry, nie są przeszkodą do aplikacji nowej masy na starą. Co więcej, dołożenie fugi gwarantuje lepszą przyczepność.

Nałożenie fugi na fugę pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, poprawiając zarazem wygląd wnętrza. Przed rozprowadzaniem spoiny usuń nieczystości i wyszlifuj starą powierzchnię, by zwiększyć przyczepność. Nałożenie fugi na fugę wykonaj gumową packą, odczekaj 30 minut, a potem wygładź całość i usuń pozostałości z płytek.

Czy można kłaść fugę na fugę?

 • Gdy fuga się sypie, jest zagrzybiona i wyblaknięta, usuń ją i połóż nową spoinę.
 • Jeśli dostrzeżesz jedynie niewielkie dziurki w fudze, możesz nałożyć nową spoinę na starą.
 • Dołożenie fugi należy wykonać po wcześniejszym oczyszczeniu powierzchni.
fuga się sypie
Niewielkie dziurki w fudze, której ogólny stan jest całkiem dobry, nie są przeszkodą do aplikacji nowej masy na starą.

Czy fuga po wyschnięciu jest jaśniejsza?

Istnieje ryzyko, że fuga po wyschnięciu jest jaśniejsza. Możesz jednak zmienić jej odcień. Jak zmienić kolor fugi? Zastosuj dedykowane farby sprzedawane w pojemniku, pisaku bądź butelce z dozownikiem. Wystarczy pomalować fugę, by uzyskała kolor, który najbardziej Ci odpowiada.

Częstym problemem jest również biały nalot na ciemnej fudze. Jak sobie z nim poradzić? Biały nalot na ciemnej fudze można zetrzeć szczoteczką, jednak pamiętaj o tym, by nie zarysować płytek. W przypadku mocno zaschniętego osadu użyj dodatkowo wody z octem.

Czy fuga po wyschnięciu jest jaśniejsza?

 • Kolor fugi można zmienić specjalną farbą.
 • Biały nalot usuniesz przy użyciu szczoteczki i wody z octem.
 • Alternatywna opcja to wstrzyknięcie oleju jadalnego, miejsce przy miejscu.
dziurki w fudze
Biały nalot na ciemnej fudze można zetrzeć szczoteczką, jednak pamiętaj o tym, by nie zarysować płytek.

Dlaczego fuga się kruszy?

Najczęstsze powody to: uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie czynników zewnętrznych (promienie UV, wilgoć), czy też silne naprężenie między kafelkami. Błędy przy fugowaniu również mogą doprowadzić do odpadania spoiny. Dlaczego fuga się kruszy? Mogła doprowadzić do tego zbyt rzadka masa lub wysoka temperatura, panująca w pomieszczeniu podczas nakładania.

Zniszczone fragmenty fugi należy usunąć spomiędzy płytek, a następnie oczyścić całość gąbeczką. Kiedy wszystko wyschnie, upewnij się, że nie zostały żadne pokruszone części i połóż nową spoinę. Czy fugi muszą się zgrywać? Tak. Ilość fugi dostosuj do sąsiadującej spoiny, by całość była równa i estetyczna.

Czy fugi muszą się zgrywać?

 • Nowa spoina powinna pasować do starej pod względem koloru i grubości.
 • Do usunięcia odpadniętych fragmentów użyj nożyka bądź specjalnego skrobaka.
 • Nigdy nie wyrzucaj fugi, która Ci zostanie. Kiedy pojawią się ubytki, wykorzystasz ją do ich wypełnienia ubytków.
czy można kłaść fugę na fugę
Nowa spoina powinna pasować do starej pod względem koloru i grubości.

Krzywe fugi – jak sobie z tym poradzić?

Zamaskowanie krzywej spoiny nie jest trudne. Może się okazać, że nierówno położone fugi wymagają jedynie wygładzenia. Jeśli jednak problem jest bardziej złożony, zdecyduj się na zakup zaprawy albo gipsu do spoinowania.

Tak jak w standardowej procedurze, pierwszym etapem jest oczyszczenie i wyrównanie powierzchni. Kolejny krok to równomierne rozprowadzenie nowej zaprawy. Po jej nałożeniu ponownie wygładź całość, a kiedy wyschnie, możesz zastosować ochronny impregnat.

Nierówno położne fugi – jak sobie z tym poradzić?

 • Dla uzyskania optymalnego efektu użyj produktu, który dostosuje się do nierówności.
 • Nowej zaprawy nie można położyć na starą spoinę.
 • Całkowity czas wyschnięcia to kilka godzin, choć najlepiej zapoznać się z informacjami od producenta.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 kwiecień 2024 12:21
komentarzy /( 2 )
 • Tomek
  Tomek

  poniedziałek, 29 kwiecień 2024 10:28

  każdy kto ma zamiar kłaść płytki powinien przeczytać ten tekst
 • Wiktor
  Wiktor

  środa, 10 kwiecień 2024 12:55

  zmiana koloru fugi jest możliwa!? wow! idę w to!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.