Jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu? Sprawdź, co dać pod próg drzwi - dekoportal.pl

Jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu? Sprawdź, co dać pod próg drzwi

15 Gru 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
jak uszczelnić próg drzwi wejściowe od spodu
Nieprawidłowe ocieplenie progu drzwi wejściowych to jedna z najczęstszych przyczyn utraty ciepła z mieszkania.

Nieszczelny próg to niezwykle powszechny problem, który sprawia, że nawet nowoczesne, bardzo zaawansowane systemy ogrzewania domu są niewydajne. Ciepły próg pod drzwi wejściowe jest kluczowy, gdy chcemy wyeliminować wychłodzenie mieszkania. Jak sprawdzić, czy drzwi wejściowe są szczelne i jak zadbać o prawidłowe ocieplenie progu drzwi wejściowych?

O czym przeczytasz w artykule?

Czy masz ciepły próg pod drzwi wejściowe?

Solidna warstwa wełny mineralnej lub grubego styropianu, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, docieplone poddasze, ustawione na pełną moc ogrzewanie, a w domu wciąż chłodno? Koniecznie sprawdź ocieplenie progu drzwi wejściowych! Nieszczelny próg drzwi do drzwi to bardzo powszechny problem. Szczególnie dokuczliwy jest w okresie jesiennym, kiedy do mieszkania wdziera się nie tylko chłód, ale i wilgoć.

Niekiedy trudno uwierzyć, że sprawcą wychładzania mieszkania jest próg do drzwi, zwłaszcza, gdy drzwi są nowe i posiadają najlepsze właściwości termoizolacyjne. Co może być sygnałem, że uszczelnienie progu drzwi wejściowych jest nieprawidłowe? Odgłosy trzeszczenia wydobywające się przy nadepnięciu na próg, a także kropelki wody i szron zbierające się na drzwiach.

Dźwięk chrupania może oznaczać, że próg pod drzwi wejściowe został niestarannie zamontowany. Najczęstszą przyczyną tej nieprawidłowości w przypadku nowych domów jest wstawienie drzwi na tymczasowych, niestabilnych podporach przed wylaniem posadzki. Brak precyzji i staranności przy montażu drzwi skutkować będzie właśnie trzeszczeniem i nieszczelnością, a w efekcie także odkształcaniem progu i deformacją całej konstrukcji.

Zauważyłeś krople wody lub szron pokrywające klamkę, ościeżnicę, próg do drzwi albo krawędzie skrzydła? Te niepokojące znaki mogą sygnalizować niedociągnięcia montażowe i niedostateczne uszczelnienie progu drzwi wejściowych. Mokre drzwi wejściowe to efekt kondensacji, do którego dochodzi wskutek zderzenia zimnego powietrza na zewnątrz, z ciepłym powietrzem wewnątrz domu.

Jeśli więc budujesz dom lub wymieniasz drzwi i chcesz zadbać o ciepły próg, pamiętaj o należytym, dokładnym montażu. Ważne jest, aby najpierw przygotować miejsce na próg pod drzwi wejściowe, następnie wykonać wszelkie mokre prace budowlane (w tym posadzki), a dopiero na końcu montować i bardzo starannie uszczelnić drzwi wraz z progiem.

Ciepły próg to ciepły dom

  • Nieprawidłowe ocieplenie progu drzwi wejściowych to jedna z najczęstszych przyczyn utraty ciepła z mieszkania.
  • Gdy próg pod drzwi wejściowe trzeszczy i pokrywa się rosą lub szronem, prawdopodobnie został niestarannie zamontowany.
  • Cieply prog to taki, który jest dokładnie uszczelniony – najlepiej zrobić to dopiero po wylaniu posadzki!
próg do drzwi
Próg do drzwi możesz samodzielnie docieplić przy użyciu uszczelki piankowej lub szczotkowej.

Na straży domowego ciepła, czyli jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu

Wiesz już, jak ważny w każdym domu jest cieply prog. Starannie zamontowany i należycie uszczelniony próg pod drzwi wejściowe zapewnia nie tylko izolację termiczną, ale też akustyczną. Czas poszukać odpowiedzi na pytanie: jak uszczelnić próg? Drzwi wejściowe od spodu, a więc pod posadzką, kryją sporo tajemniczych zakamarków. I to właśnie tam znajduje się najczęstsza przyczyna chłodu.

Szczeliny powstające podczas montażu progu tworzą tak zwane mostki termiczne, które odpowiadają za przedostawanie się do domu zimna i wilgoci. Dlatego tak ważne jest dokładne wypełnienie materiałem termoizolacyjnym przestrzeni pomiędzy progiem, a betonem. Niestety praktyka bardzo często odbiega od teorii, skutkiem czego są wychłodzone korytarze i niewspółmiernie wysokie rachunki za ogrzewanie.

Każdy, kto zmaga się z problemem zimnego wejścia do domu, szuka wskazówek, co dać pod próg drzwi, żeby wreszcie pozbyć się chłodnych podmuchów i wilgoci. Domowych rozwiązań jest wiele – od obkładania drzwi zrolowanymi kocami lub watą, po zawieszanie prowizorycznych kurtyn. Są to jednak metody o niskiej skuteczności.

Jest nieco lepszy sposób, z którego skorzystać powinien każdy, kto zastanawia się, jak uszczelnić próg. Drzwi wejściowe od spodu dobrze zabezpieczą specjalne, wytrzymałe uszczelki z tworzywa termoplastycznego. Próg pod drzwi wejściowe możesz samodzielnie docieplić przy użyciu uszczelki piankowej lub szczotkowej. Pamiętaj jednak, by najpierw dokładnie wyczyścić i odtłuścić miejsce, do którego chcesz przykleić izolację.

Kolejnym sposobem na to, jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu, jest montaż opadającej listwy progowej z podporą. Ta metalowa lub aluminiowa konstrukcja stworzy skuteczną ochronę przed zimnym powietrzem, hałasem, a także przed dymem. Instalacja listwy progowej wymaga większego nakładu pracy, niż przyklejenie uszczelek, ale zapewnia lepszą izolację.

Powiedzieliśmy już, co dać pod próg drzwi, żeby zabezpieczyć się przed chłodnymi podmuchami. Warto jednak zaznaczyć, że czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Niekiedy w przypadku nieszczelnych drzwi wystarczy tak prosty zabieg jak… wyregulowanie zawiasów! Delikatne opuszczenie skrzydła drzwiowego zwiększy nacisk na ościeżnicę, a tym samym zmniejszy szczeliny i zablokuje dopływ zimnego powietrza.

Poznałeś najpopularniejsze metody na to, jak uszczelnić próg. Drzwi wejściowe od spodu czasami są jednak tak bardzo nieszczelne lub zdeformowane, że próby samodzielnego docieplenia ich okażą się mało skuteczne. W takiej sytuacji nie zwlekaj z wezwaniem fachowca, który wykona profesjonalne uszczelnienie progu drzwi wejściowych. Pamiętaj, że ciepły próg stoi na straży domowego ciepła!

Jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu?

  • Domowe metody na cieply prog (wata, koce, prowizoryczne kurtyny) są nieskuteczne.
  • Próg do drzwi możesz samodzielnie docieplić przy użyciu uszczelki piankowej lub szczotkowej.
  • Montaż opadającej listwy progowej z podporą jest nieco bardziej skomplikowany, niż przyklejenie uszczelek, ale zapewnia lepszą izolację.
dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 15 grudzień 2022 16:53
komentarz /( 1 )
  • Wiolka D.
    Wiolka D.

    piątek, 27 styczeń 2023 09:21

    mój sposób taki mało praktyczny kładę koc na próg :D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.