Jak wybrać odpowiedni rozmiar paneli fotowoltaicznych? - dekoportal.pl

Jak wybrać odpowiedni rozmiar paneli fotowoltaicznych?

09 Lut 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jakie wymiary powinny mieć panele fotowoltaiczne

Decydując się na stworzenie instalacji PV i czerpanie korzyści z własnej elektrowni słonecznej, poza mocą, należy wziąć pod uwagę wymiar i wagę paneli fotowoltaicznych. O czym jeszcze warto pamiętać?

Przy wyborze odpowiednich rozwiązań montażowych należy wziąć pod uwagę różne konstrukcje dachów. Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych? Ile ważą? Jak dopasować wagę i wymiary paneli fotowoltaicznych do poszycia dachowego? Jaką powierzchnię zajmuje instalacja fotowoltaiki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.


Wymiary paneli fotowoltaicznych i rozmiar instalacji PV

Rozmiar instalacji fotowoltaicznej jest w dużej mierze uzależniony od wymiarów paneli PV.

Najczęściej spotykane panele fotowoltaiczne – wymiary:

  • 100-102 cm wysokości i 40 mm szerokości;
  • 165-170 cm długości i 40 mm szerokości.

Tego rodzaju moduły dostarczają ok. 280 W mocy. Wyścig pomiędzy producentami paneli PV powoduje jednak, że można spotkać panele o różnych wymiarach i mocy. Dlatego też, podczas zakupu, upewnij się, że wymiary paneli fotowoltaicznych będą odpowiadać Twoim potrzebom. Pamiętaj, aby uwzględnić przestrzenie montażowe.

Każdy panel fotowoltaiczny składa się z mniejszych jednostek — ogniw fotowoltaicznych o wymiarach 15×15 cm, które są ze sobą połączone. Na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne o 48, 60, 72, 120, a nawet 144 ogniwach. Ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne oraz łatwość montażu, najbardziej popularne są panele z 120 ogniwami.


Efektywność paneli fotowoltaicznych

Poza wymiarem paneli fotowoltaicznych istotna jest też ich efektywność, rozumiana jako ilość światła przemieniana w prąd. Wydajność modułów fotowoltaicznych waha się w przedziale 18-20%. Trzeba przy tym pamiętać, że wraz ze wzrostem wydajności rośnie też koszt panelu. Rozwiązania dla swojego domu lub firmy znajdziesz na revoltenergy.eu.


Ile miejsca na dachu zajmują panele fotowoltaiczne?

Na dachu o nachyleniu 30-35%, aby uzyskać 1 kWh mocy (4 panele po 250 Wp), wymagana jest powierzchnia od 6 do 7 m2. Natomiast na dachu płaskim i na gruncie będzie to aż do 15 m2.


Jak dopasować odpowiedni wymiar modułów PV?

Kształt i budowa dachu stanowią podstawowe kryterium przy wyborze odpowiednich wymiarów paneli fotowoltaicznych. Ze względu na różnorodność konstrukcji dachowych, możliwości montażu modułów PV są różne. W przypadku dachów z dużą liczbą okien dachowych lub lukarn montaż modułów może okazać się nawet niemożliwy.

Dach płaski wymaga zamontowania specjalnych konstrukcji wsporczych i zachowania większych odległości między poszczególnymi rzędami modułów. Natomiast panele na dachu spadowym mogą być zamontowane w całej jego powierzchni.

Warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy instalacyjnej, która dopasuje moduły w taki sposób, aby zapewnić maksymalną efektywność pracy Twojej instalacji.


Jak wybrać odpowiedni rozmiar paneli fotowoltaicznych?

Dobór odpowiednich paneli fotowoltaicznych oraz ich instalacja wymaga wnikliwej wiedzy i doświadczenia. Aby uniknąć problemów i otrzymać optymalne efekty, należy skorzystać z pomocy wiarygodnego instalatora, który pomoże Ci wybrać odpowiedni rozmiar paneli fotowoltaicznych i dopasować je do twojego dachu.

Artykuł sponsorowany

dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 09 luty 2023 09:19
komentarz /( 1 )
  • Marcin
    Marcin

    piątek, 10 luty 2023 11:41

    że nie wiedziałem o tym, przed montażem u siebie...

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.