Jak zakryć metalowe futryny? Sprawdzone metody i poradnik krok po kroku - dekoportal.pl

Jak zakryć metalowe futryny? Sprawdzone metody i poradnik krok po kroku

07 Wrz 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak zakryć metalowe futryny
Jeśli nie masz czasu na remont lub wynajmujesz mieszkanie, zdecyduj się na zastosowanie nakładek.

Wymiana metalowych ościeżnic wiąże się z długotrwałym remontem i niestety dużym zabrudzeniem pomieszczeń. Nie każdy chce się decydować na inwazyjne rozwiązanie. Jednym z powodów może być brak możliwości przeprowadzenia gruntownego remontu w wynajmowanym mieszkaniu. Podpowiadamy, jak zakryć metalowe futryny w estetyczny i szybki sposób.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak zakryć metalowe futryny? Nakładkami!

Metalowe ościeżnice są wciąż w wielu polskich mieszkaniach. Były montowane w blokach z wielkiej płyty i innych budynkach wznoszonych kilkadziesiąt lat temu. Niestety nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego niektórzy decydują się je wymienić. Wiąże się to oczywiście z remontem. Metalowe ościeżnice nie są łatwe do zdemontowania. Jeśli zechcesz samodzielnie je usunąć, będą Ci potrzebne specjalistyczne urządzenia.

Wymiana futryn nie jest jednak koniecznością. Jeśli nie masz czasu na remont lub wynajmujesz mieszkanie, zdecyduj się na zastosowanie nakładek. To rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim prace odbywają się bezinwazyjnie. Podczas montowania nakładek nie powstaje wiele bałaganu, a stare metalowe ościeżnice są ukryte precyzyjnie.

Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim mogą pojawić się trudności związane z montażem. Wynikają one z często występujących w starych budynkach krzywych futryn. Warto więc w tym przypadku poprosić o pomoc fachowców.

Renowacyjne ościeżnice występują w tak wielu wariantach kolorystycznych, że możesz je bez trudu skomponować ze skrzydłami. Dzięki temu zadbasz o spójną aranżację wnętrza. Pamiętaj, że zastosowanie nakładki zmieni wymiary otworu drzwiowego – stanie się on nie tylko węższy, lecz także niższy.

Zakrywanie metalowych futryn nakładkami:

 • To sposób, który zapewnia estetyczny efekt,
 • Prace są bezinwazyjne, więc w mieszkaniu nie pozostanie bałagan taki jak przy wymianie ościeżnic na nowe,
 • Renowacyjne ościeżnice występują w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego bez trudu znajdziesz idealne rozwiązanie do aranżacji,
 • Niestety w przypadku nakładek mogą się pojawić trudności z montażem ze względu na często krzywe futryny w starych blokach,
 • Pamiętaj też, że ten sposób na ukrycie metalowych futryn przyczyni się do zwężenia otworu drzwiowego.
 jak okleić metalowe futryny
Podczas montażu okleiny zwróć uwagę na pęcherzyki powietrza, które trzeba usunąć.

Jak okleić metalowe futryny?

Zastanawiasz się, jak zakryć metalowe futryny prostszym sposobem? Oklejanie futryn metalowych może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. To praca, z którą poradzisz sobie samodzielnie, jednak nie będzie ona zupełnie bezproblemowa. Żeby uniknąć późniejszych kłopotów, warto dobrze przyłożyć się do renowacji futryny.

Przede wszystkim oklejanie futryn metalowych musisz poprzedzić ich dokładnym oczyszczeniem oraz odtłuszczeniem. Dzięki tym krokom nie będziesz się martwić nagłym odklejaniem się materiału od framugi. Podczas montażu okleiny zwróć uwagę na pęcherzyki powietrza – nieusunięte będą wyglądały nieestetycznie i zmniejszą żywotność dekoracji.

Oklejanie futryn metalowych ma wiele zalet. Jest atrakcyjne cenowo, a koszt renowacji dodatkowo zmniejsza fakt, że nie potrzeba zatrudniać do niej fachowców. Oklejoną powierzchnię bez trudu utrzymasz w czystości. Prawidłowo przyklejony materiał będzie dobrze się trzymał, a możliwość wybrania spośród wielu propozycji dostępnych na rynku pozwoli Ci dopasować okleinę kolorystycznie do drzwi. Niestety nieprawidłowo przymocowana okleina będzie odchodzić od powierzchni framugi, co zniweczy cały uzyskany wcześniej estetyczny efekt.

Jak okleić metalowe futryny?

 • Dokładnie oczyść i odtłuść ościeżnice,
 • Podczas montażu okleiny zwróć uwagę na pęcherzyki powietrza, które trzeba usunąć,
 • Jeśli zadbasz o te kroki, okleina nie będzie się odklejać, a Ty będziesz cieszyć się framugą dopasowaną kolorystycznie do wnętrza,
 • Oklejanie futryn metalowych to tani sposób na renowację framugi; nie wymaga zatrudniania fachowca – poradzisz sobie samodzielnie.
 jak okleić metalowe futryny
Najprostszym sposobem na odświeżenie wyglądu futryn jest pomalowanie ich.

Co jeszcze możesz zrobić z metalowymi ościeżnicami?

Wciąż zastanawiasz się, jak zakryć metalowe futryny? Możesz je pomalować, jeśli nie pasują do drzwi oraz wnętrza. To prosty sposób, jednak nie pozwoli zupełnie ukryć niemodnych już ościeżnic. Kiedy wybierasz farbę, pamiętaj, że musi być dostosowana do materiału wykonania futryny.

Przed pomalowaniem musisz odpowiednio przygotować framugę. Pozbądź się starych powłok malarskich oraz zabrudzeń. Jeśli tego nie zrobisz, nowa warstwa farby będzie się łuszczyć i odpadać. Do usunięcia rdzy czy starej powłoki malarskiej wykorzystaj gruboziarnisty papier ścierny. Następnie odtłuść powierzchnię i potraktuj ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Po usunięciu powstałego kurzu możesz rozpocząć malowanie. Stosuj się do wskazówek producenta dotyczących między innymi liczby warstw.

Jak zakryć metalowe futryny?

 • Najprostszym sposobem na odświeżenie wyglądu futryn jest pomalowanie ich,
 • Przed rozpoczęciem pracy usuń stare powłoki malarskie i zabrudzenia przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego,
 • W ten sposób zapobiegniesz łuszczeniu się nowej warstwy farby,
 • Malowanie metalowej ościeżnicy pozwoli Ci dopasować ją do wnętrza niewielkim kosztem.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 07 wrzesień 2021 15:11
komentarz /( 1 )
 • Majkel
  Majkel

  wtorek, 07 czerwiec 2022 08:04

  Przemalować - łatwo, szybko i tanio

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.