Wypełnienie drzwi – jakie wybrać? - dekoportal.pl

Wypełnienie drzwi – jakie wybrać?

21 Mar 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
hdf co to znaczy
Materiał, z którego wykonano wypełnienie drzwi, ma duży wpływ na ich parametry techniczne i walory użytkowe.

Materiał, z którego wykonano wypełnienie drzwi, ma duży wpływ na ich parametry techniczne i walory użytkowe. Konstrukcja wewnętrzna wpływa nie tylko na wytrzymałość mechaniczną, ale też komfort akustyczny. Największą popularnością wśród klientów cieszy się wypełnienie typu plaster miodu. Drzwi tego typu są zdecydowanie najtańsze, ale czy zawsze będą dobrym wyborem? Na rynku dostępne są także modele z pełnej płyty oraz płyty wiórowo-otworowej. Sprawdź, które z nich wybrać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Wypełnienie drzwi — plaster miodu: co to jest?

Plaster miodu, jak sama nazwa wskazuje, to wypelnienie drzwi przypominające dwustronne konstrukcje budowane przez pszczoły. Wykonane z papierowego rdzenia, złożonego z sześciokątnych komórek, jest rozwiązaniem ekologicznym i budżetowym. Plastry można z powodzeniem umieszczać między okładzinami ze sklejki, płytami MDF czy nawet karton gipsem.

Biorąc pod uwagę, że wypełnienie drzwi plaster miodu charakteryzuje się niewielką masą własną, montaż skrzydła jest znacznie łatwiejszy, przy czym cała konstrukcja jest dość wytrzymała na nacisk. A ile ważą drzwi wewnętrzne z tego materiału? Przeciętnie, drzwi tekturowe z takim wypełnieniem ważą od 17 do 19 kg, co stanowi jedną z ich głównych zalet. Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny – wypelnienie drzwi plaster miodu jest w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i może być przekazane do odzysku.

Plaster miodu — drzwi wewnętrzne uniwersalne:

  • Wypełnienie drzwi plaster miodu należy do jednych z najtańszych, niemniej nie sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na wysokim komforcie akustycznym.
  • Montaż drzwi z wypełnieniem typu plaster miodu jest łatwy, ponieważ cała konstrukcja ma niewielką masę własną.
  • Plaster miodu to rozwiązanie w pełni ekologiczne — drzwi można poddać 100-procentowemu recyklingowi.
płyta wiórowa otworowa
Plaster miodu to rozwiązanie w pełni ekologiczne — drzwi można poddać 100-procentowemu recyklingowi.

Płyta wypełniająca ramę skrzydła drzwi — czyli?

Rozwiązaniem alternatywnym dla wypełnienia drzwi w postaci plastra miodu jest płyta — wiórowo-otworowa albo pełna. Niestety, takie konstrukcje są droższe, niemniej mają o wiele lepszą izolacyjność akustyczną i wytrzymałość mechaniczną niż lekkie drzwi w typie plaster miodu.

W zależności od preferencji możesz zdecydować się na model z płyty MDF lub HDF. Co to znaczy i czym różnią się od siebie te rozwiązania? Jeżeli chodzi o skrzydła do domu, o wiele częściej wykorzystuje się płyty HDF, które są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i doskonale chronią pomieszczenie przed hałasem.

Zarówno płyta wiórowo-otworowa, jak i płyta pełna mogą być pokryte laminatami czy okleinami, dzięki czemu przez dłuższy czas zachowają swój naturalny wygląd. Jeżeli zatem stawiasz na jakość, rozważ zastosowanie jednej z tych konstrukcji.

Płyta MDF vs HDF a może wiórowo-otworowa – którą wybrać?

  • Jeżeli zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze – drzwi tekturowe czy z płyty, określ swój budżet. Konstrukcje z płyty są droższe, ale zapewniają lepsze wyciszenie, co może być kluczowe.
  • Drzwi pełne z płyt są cięższe, co sprawia, że ich montaż może być trudniejszy niż w przypadku płyt wiórowo-otworowych albo plastra miodu.
  • MDF vs HDF – te dwie płyty są chętnie wybierane do produkcji drzwi, przy czym bardziej wytrzymała jest HDF. Co to znaczy? Decydując się na taki model, masz pewność, że skrzydła zachowają swoje parametry użytkowe przez wiele lat.
drzwi ramowe czy płytowe
W zależności od preferencji możesz zdecydować się na model z płyty MDF lub HDF.

Drzwi ramowe czy płytowe – co wybrać?

Wiele urządzających zastanawia się, czy wybrać drzwi lewe czy prawe, wcześniej jednak trzeba zdecydować się konkretny model drzwi, a więc drzwi ramowe czy płytowe? Weź pod uwagę kilka aspektów, takich jak: estetyka, budżet, wymagania dotyczące izolacji akustycznej i termicznej, a także przeznaczenie pomieszczenia.

Drzwi ramowe są skonstruowane z ramy wykonanej z drewna lub metalu, którą wypełniają panele z różnych materiałów. Płyta wypełniająca ramę skrzydła drzwi powinna zachować pełną stabilność, zwłaszcza przy wyborze droższych materiałów wypełnienia.

Drzwi płytowe, wyprodukowane z jednolitej płyty drewnianej MDF lub HDF, oferują nieco słabszą izolacyjność akustyczną i termiczną, ale są tańsze niż modele, w których występuje płyta wypełniająca ramę skrzydła drzwi. Jeżeli zależy Ci, aby dostosować konstrukcję do indywidualnych potrzeb, zdecydowanie najlepszym wyborem będą modele ramowe.

Drzwi ramowe czy płytowe – które lepiej sprawdzą się w domu?

  • To ile ważą drzwi wewnętrzne zależy od wypełnienia. W większości przypadków konstrukcje ramowe są lżejsze, ale nie stanowi to reguły.
  • Jeżeli zastanawiasz się co wybrać, drzwi ramowe czy płytowe, określ budżet. Modele ramowe są niemal zawsze droższe od płytowych.
  • W pomieszczeniach, w których komfort akustyczny odgrywa szczególną rolę, lepiej sprawdzą się drzwi ramowe.

--------------------

A co zamiast drzwi? Sprawdź inne porady Dekoportal.pl:


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2024 13:58

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.