Jak zrobić proszek do prania? Przepisy, które możesz wykorzystać - dekoportal.pl

Jak zrobić proszek do prania? Przepisy, które możesz wykorzystać

10 Mar 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
jak zrobić proszek do prania
Samodzielnie wykonane środki czystości cieszą się coraz większą popularnością.

Samodzielnie wykonane środki czystości cieszą się coraz większą popularnością. Są najczęściej korzystne nie tylko dla środowiska, lecz także dla portfela. Podpowiadamy, jak zrobić proszek do prania. Dowiedz się więcej o wykonaniu preparatu do usuwania zarówno lekkich, jak i trudnych zabrudzeń.

O czym przeczytasz w artykule?

Domowy proszek do prania – dlaczego warto wykonać?

Naturalne proszki do prania wybiera coraz więcej osób. Popularne preparaty dostępne w sklepach – choć bez wątpienia skuteczne – pozostawiają wiele do życzenia w kwestii składu. Wiele zawartych w nich składników jest bowiem szkodliwych dla zdrowia. Zdarza się, że popularne środki piorące wywołują skórne reakcje alergiczne. Naturalne proszki do prania mogą się więc okazać idealnym rozwiązaniem, jeśli kolejny raz po włożeniu upranej bluzki zaczyna swędzieć Cię skóra.

Według badań zawarte w proszkach związki chemiczne wpływają nie tylko na skórę, lecz także na gospodarkę hormonalną. Dotyczy to przede wszystkim ftalanów. Szkodliwe substancje nie usuwają się zupełnie z odzieży podczas płukania.

Domowy proszek do prania jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie ma w nim fosforanów. Chemikalia te zanieczyszczają wodę. Fosforany prowadzą do mnożenia się sinic, które stanowią zagrożenie dla Bałtyku. Kiedy sinice umierają, zachodzą w nich procesy gnilne, a te z kolei prowadzą do zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie.

Naturalne proszki do prania są więc świetnym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia, a stosowanie ich okaże się też korzystne dla środowiska. Samodzielne wykonanie środka czyszczącego nie sprawi Ci trudności. Domowy proszek do prania to też oszczędne rozwiązanie.

Naturalny proszek do prania – dlaczego warto zrobić?

  • Proszek do prania DIY pozwoli Ci uniknąć skórnych reakcji alergicznych wywołanych szkodliwym składem popularnych środków piorących,
  • Unikniesz również wpływu ftalanów, które według badań szkodliwie oddziałują na gospodarkę hormonalną,
  • Dzięki własnoręcznie wykonanemu preparatowi zaoszczędzisz,
  • Naturalny proszek do prania to ekologiczne rozwiązanie – nie ma w nim bowiem fosforanów, które zanieczyszczają wodę i prowadzą do mnożenia się w niej sinic.
 proszek do prania jak zrobić
Naturalne proszki do prania są więc świetnym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia.

Poznaj produkty, z których wykonasz proszek do prania DIY

Proszek do prania DIY wykonasz między innymi z boraksu, czyli soli sodowej słabego kwasu borowego. Składnik wyróżnia się właściwościami przeciwgrzybicznymi, delikatnie antybakteryjnymi oraz przeciwwirusowymi. Środek jest ekologiczny, skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny. Doniesienia o jego toksyczności dotyczyły bardzo dużych dawek, których do prania się nie używa. Boraks trudno wchłania się przez uszkodzoną skórę lub w trakcie wdychania, przez co nie jest łatwo wprowadzić go do organizmu.

Soda kalcynowana do prania to kolejny składnik, który warto wykorzystać do samodzielnego wykonania środka czyszczącego. Węglan sodu występuje w środowisku naturalnie. Soda kalcynowana do prania doskonale się rozpuszcza, a poza tym pozwala zmiękczyć wodę.

Zastanawiając się, jak zrobić ekologiczny proszek do prania, weź pod uwagę wykorzystanie sody oczyszczonej. Ten środek z pewnością znajdziesz w kuchennej szafce. Soda oczyszczona również odpowiada za zmiękczanie wody, ma też działanie czyszczące i wybielające.

Popularnym składnikiem stosowanym w przepisach na środki piorące jest kwasek cytrynowy. To kolejny produkt, który z pewnością kryje się na półce w kuchni. Kwasek cytrynowy świetnie odplamia i czyści.

Myśląc o tym, jak zrobić domowy proszek do prania, weź pod uwagę zastosowanie płatków mydlanych. Możesz też wykorzystać szare mydło, które zetrzesz na wiórki.

Eko proszek do prania – z czego wykonać?

  • Boraks – skuteczny środek o właściwościach przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych,
  • Soda kalcynowana – dodana do prania zmiękcza wodę,
  • Soda oczyszczona – wykazuje działanie wybielające i czyszczące, odpowiada też za zmiękczanie wody,
  • Kwasek cytrynowy – świetny do trudnych plam,
  • Płatki mydlane – możesz kupić lub wykonać samodzielnie wiórki z szarego mydła, które zetrzesz na kuchennej tarce.
 jak zrobić ekologiczny proszek do prania
Zastanawiając się, jak zrobić ekologiczny proszek do prania, weź pod uwagę wykorzystanie sody oczyszczonej.

Jakie przybory są potrzebne do przygotowania domowego proszku?

Nim zaczniesz robić ekologiczny proszek do prania, przygotuj sobie kilka przyborów. Pamiętaj o rękawicach ochronnych. Naturalne składniki są bezpieczne dla zdrowia, jednak w bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą doprowadzić do podrażnień.

Przygotuj również szklankę, która ułatwi dobieranie odpowiednich proporcji składników. Do wykonania, ale też przechowywania proszku DIY posłuży Ci szklany słoik. Dokładnie wyczyść go przed wsypaniem składników ekologicznego środka piorącego.

  • Nim wykonasz ekologiczny proszek do prania, przygotuj rękawiczki ochronne, które zapobiegną podrażnieniu skóry. Składniki odliczaj przy pomocy tej samej szklanki, a łącz je w słoiku, który posłuży też do przechowywania środka piorącego DIY.
 jak zrobić naturalny proszek do prania
Do wykonania, ale też przechowywania proszku DIY posłuży Ci szklany słoik.

Proszek do prania – jak zrobić? Poznaj łatwe przepisy

Potrzebne składniki gotowe? Czas na przygotowanie proszku DIY. Wspomniane wcześniej składniki możesz łączyć ze sobą w różnych proporcjach. Wiele zależy od tego, czy potrzebujesz środka do odświeżenia ubrań, czy zależy Ci na usunięciu trwałych plam.

Delikatny, domowy proszek do prania wykonasz z 1 szklanki sody oczyszczonej, 1 szklanki boraksu oraz 1 szklanki płatków mydlanych. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą wymienione składniki, na przykład potrząsając nimi w zamkniętym słoiku. Do pralki wsyp 2 łyżki proszku DIY na każde pranie.

Zastanawiasz się, jak zrobić proszek do prania o silniejszych właściwościach odplamiających? Połącz ze sobą 2 szklanki wiórków z szarego mydła roślinnego, 1 szklankę boraksu i tyle samo sody kalcynowanej. Przygotowanie środka jest tak samo łatwe jak w przypadku przepisu na delikatniejszy proszek do prania DIY.

Eko proszek do prania możesz urozmaicić przy pomocy kwasku cytrynowego. Dzięki temu środek stanie się idealny do intensywnie zabrudzonych ubrań. Przepis na proszek do prania przeznaczony do trudnych plam to połączenie po jednej szklance płatków mydlanych, sody oczyszczonej, boraksu oraz pół szklanki kwasku cytrynowego.

Przepis na proszek do prania:

  • Delikatny – wymieszaj szklankę sody oczyszczonej, szklankę boraksu i tyle samo płatków mydlanych.
  • Idealny do trudnych zabrudzeń – połącz 2 szklanki wiórków z szarego mydła, szklankę sody kalcynowanej i tyle samo boraksu.
  • Silnie piorący – wymieszaj szklankę płatków mydlanych i po tyle samo sody oczyszczonej oraz boraksu. Do produktu dodaj pół szklanki kwasku cytrynowego.
 czym obsadzić taras
Myśląc o tym, jak zrobić domowy proszek do prania, weź pod uwagę zastosowanie płatków mydlanych.

Naturalne proszki do prania – co zrobić, żeby pięknie pachniały?

Popularne środki sprawiają, że wyprane ubrania pachną bardzo intensywnie. Niektórym ten aromat odpowiada, a dla innych woń jest męcząca. Lubisz, kiedy po wypraniu czuć świeży zapach ubrań? Zastanawiasz się, jak zrobić naturalny proszek do prania, który zapewni piękny aromat?

Wykorzystaj olejki eteryczne. Możesz zdecydować się na lawendowy – nie tylko pięknie pachnie, lecz także chroni odzież przed molami. Doskonale sprawdzi się też olejek cytrynowy, który oprócz świeżej woni sprawia, że ubrania pozostają białe. Sympatią cieszy się olejek z drzewa herbacianego, który jest stosowany nie tylko ze względu na zapach, lecz także właściwości. Pozwala bowiem zdezynfekować pranie.

Olejki eteryczne dodaje się nie do samego proszku, lecz do przegrody przeznaczonej na płyn zmiękczający. Wystarczy kilka kropli, żeby cieszyć się ładnym zapachem i skutecznym działaniem.

Jakie olejki eteryczne dodać do proszku DIY?

  • Lawendowy – chroni ubrania przed molami i zapewnia piękny zapach,
  • Cytrynowy – sprawia, że odzież pozostaje biała,
  • Z drzewa herbacianego – ciekawie pachnie, a dodatkowo pozwala zdezynfekować ubrania.
 domowy proszek do prania
Olejki eteryczne dodaje się nie do samego proszku, lecz do przegrody przeznaczonej na płyn zmiękczający.

Eko proszek do prania – co zrobić przed użyciem?

Wiesz już, jak zrobić proszek do prania, który jest skuteczny, ekologiczny i tani. Ważny jest również sposób użycia. Przed pierwszym wykorzystaniem domowego środka dokładnie wyczyść pralkę ze sklepowego proszku. Zrobisz to przy pomocy octu.

Wlej ocet do przegródki na proszek. Wystarczająca ilość to 0,5 l płynu. Pralkę z pustym bębnem nastaw na program z wysoką temperaturą – 90 stopni C będzie odpowiednie. Taki zabieg doskonale oczyści wnętrze urządzenia nie tylko z pozostałości środków chemicznych, lecz także kamienia.

  • Nim zaczniesz korzystać z proszku DIY, wyczyść pralkę ze sklepowych środków chemicznych. Zrobisz to przy pomocy octu, który wlejesz do przegródki na proszek, a następnie ustawisz pralkę na program z wysoką temperaturą.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 10 marzec 2021 17:35
komentarz /( 1 )
  • Daria
    Daria

    poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:01

    od kilku tygodni staram sie być eko. Nie kupuje już detergentów, a w łazience głównie korzystam z sody i kwasku (działają cuda). Teraz chyba pora na eko proszek do prania. Myślę, że będzie tak samo skuteczny jak te chemiczne.

    Dzięki za porady

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.