Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? - dekoportal.pl

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

06 Gru 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
jaka powinna być wilgotność powietrza w domu
Właściwa wilgotność powietrza ma wpływ na samopoczucie domowników.

Właściwa wilgotność powietrza ma wpływ na samopoczucie domowników. Nie pozostaje też bez znaczenia dla elementów wyposażenia oraz materiałów wykończeniowych. Nie może być ani za wysoka, ani za niska. Dowiedz się, jaka powinna być wilgotność powietrza w domu.

O czym przeczytasz w artykule?

Wilgotność w domu – dlaczego warto na nią zwrócić uwagę?

Męczy Cię suche, podrażnione gardło lub katar? Nie musi to oznaczać przeziębienia czy reakcji alergicznej. Być może wilgotność w domu jest nieodpowiednia i właśnie to są objawy.

Optymalna wilgotność powietrza dobrze wpływa na samopoczucie oraz sen. Jest ważna dla górnych dróg oddechowych. Nieodpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu źle oddziałuje na oczy. Może przyczynić się również do przesuszenia cery i włosów.

Pamiętaj, że zarówno suche powietrze, jak i zbyt wilgotne są dla Ciebie niezdrowe. Warto wiedzieć, że wilgotność w domu ma też wpływ na elementy wyposażenia, podłogę, a nawet książki czy ubrania. Zbyt wysoka może sprawić, że niektóre przedmioty zaczną brzydko pachnieć. Na nawilżenie powietrza reagują również rośliny doniczkowe. Sprawdź, jaki jest poziom wilgotności w Twoim mieszkaniu i wprowadź ewentualne zmiany, a Twoje samopoczucie ulegnie poprawie.

Wilgotność powietrza – dlaczego jest ważna?

  • Nieprawidłowy poziom ma zły wpływ na samopoczucie i sen,
  • Niska wilgotność może sprawić, że cera i włosy będą suche,
  • Wysoka natomiast przyczyni się nieprzyjemnego zapachu niektórych przedmiotów.
wilgotność powietrza
Pamiętaj, że zarówno suche powietrze, jak i zbyt wilgotne są dla Ciebie niezdrowe.

Poziom wilgotności w mieszkaniu – jak go zmierzyć?

Żeby dowiedzieć się, jaka wilgotność powietrza panuje w Twoim domu, potrzebujesz higrometra. Obecnie rzadko można spotkać gadżety, które mają wyłącznie funkcję pomiaru poziomu wilgoci. Najczęściej higrometr jest elementem termometra wewnętrznego. Dzięki temu możesz śledzić dwa ważne parametry na bieżąco.

Urządzenia nie są kosztowne. Znajdziesz je już za kilkadziesiąt złotych. Mogą mieć jeszcze więcej funkcji, na przykład kalendarz czy alarm. Pamiętaj, że trzeba robić pomiary w różnych pomieszczeniach, żeby uzyskać reprezentatywne wyniki.

  • Poziom wilgotności w mieszkaniu zmierzysz przy pomocy higrometra, który najczęściej jest w zestawie z termometrem wewnętrznym. Produkt jest tani, a pozwoli Ci śledzić parametry ważne dla samopoczucia.
optymalna wilgotność powietrza
Żeby dowiedzieć się, jaka wilgotność powietrza panuje w Twoim domu, potrzebujesz higrometra.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Masz już higrometr? Czas dowiedzieć się, jaka wilgotność powinna być w mieszkaniu.

Czym w ogóle jest wilgotność? To procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. Optymalna wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych waha się w granicach 35–65%. Pamiętaj jednak, że norma zależy w dużej mierze od tego, jaka temperatura panuje we wnętrzu.

Poziom wilgotności w mieszkaniu musi być dopasowany do temperatury. Ogólna zasada mówi, że im cieplej w pokoju, tym mniejsza powinna być wilgotność. Im zimniej, tym wyższa. Odpowiednia temperatura we wnętrzu wynosi 20–22℃. W tym przypadku prawidłowa wilgotność powietrza to 40–60%.

Zastanawiasz się, jaka wilgotność w sypialni sprawdzi się najlepiej? Zacznijmy od temperatury. Zaleca się spać w dość chłodnym pomieszczeniu. Temperatura powinna bowiem wynosić około 18℃. Optymalna wilgotność powietrza w sypialni to więc mniej więcej 55–60%.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu, w którym mieszkają dzieci? W tej kwestii nie ma różnic. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym służy taki sam poziom wilgotności w mieszkaniu, czyli 40–60% w zależności od temperatury.

Najlepsza wilgotność w domu – jaka powinna być?

  • Optymalna wilgotność powietrza wynosi 35–65%,
  • Jest ona zależna od temperatury,
  • Im zimniej w pokoju, tym wyższa powinna być wilgotność,
  • W sypialni zaleca się niską temperaturę – przy około 18℃ poziom wilgotności powinien wynosić 55–60%,
  • Dzieciom służy takie samo nawilżenie powietrza jak dorosłym.

Zbyt suche powietrze – co zrobić?

Po zakupie higrometru okazało się, że w Twoim domu wilgotność powietrza nie jest na dobrym poziomie? Nie martw się – są łatwe sposoby, żeby to zmienić!

Zacznijmy od sytuacji, w której wilgotność w domu jest zbyt niska. Może to skutkować wysuszeniem błon śluzowych, problemami ze skórą, kaszlem i drapaniem w gardle. Suche powietrze w domu jest szkodliwe dla alergików, ponieważ powoduje, że w pomieszczeniu unosi się więcej kurzu.

O mikroklimat w mieszkaniu zadbasz dzięki urządzeniom. Zdecyduj się na nawilżacz. Ciekawą propozycją są modele ewaporacyjne, które wytwarzają zimną mgiełkę i charakteryzują się niskim zużyciem prądu. W przypadku tych sprzętów nie musisz obawiać się nieestetycznych śladów na ścianach lub meblach. Dobre rozwiązanie to nawilżacz z higrostatem. Wyłączy się automatycznie, gdy stopień nawilżenia powietrza osiągnie właściwą wartość.

Co zrobić, jeśli poziom wilgotności jest zbyt niski?

  • Zdecyduj się na nawilżacz,
  • Dobrze sprawdzi się model ewaporacyjny, który działa skutecznie, a nie przyczynia się do powstawania nieestetycznych śladów na meblach,
  • Dzięki nawilżaczowi zapomnisz o problemach z drapaniem w gardle czy zintensyfikowanymi reakcjami alergicznymi.
wilgotnośc w domu
Dobre rozwiązanie to nawilżacz z higrostatem. 

Za wysoki poziom wilgotności w mieszkaniu – jak sobie poradzić?

Za niska wilgotność powietrza jest najczęstszym problemem. Zdarza się jednak, że przekracza ona zalecane normy. Wilgotność w domu 75% czy 80% to zdecydowanie za dużo! Jak ją obniżyć?

Nim dowiesz się, jak zmniejszyć poziom wilgotności w mieszkaniu, poznaj możliwe skutki takiej sytuacji. Przede wszystkim jest to niebezpieczne dla elementów wyposażenia. Możesz dostrzec, że na oknach skrapla się woda, tapety się odklejają, w pomieszczeniach nieprzyjemnie pachnie, a w kątach ścian pojawiają się pleśń i grzyb. Uciążliwą woń poczujesz też na ubraniach, pościeli czy tapicerowanych meblach.

Jeśli higrometr wykazał wilgotność w domu 75%, może przydać Ci się pochłaniacz wilgoci. Takie urządzenie kupisz już za około 200 zł. Skroplona woda zbierze się w przeznaczonym do tego pojemniku.

Jeśli w domu panuje zbyt wysoki poziom wilgotności, możesz też wprowadzić pewne zmiany w codzienności. Zwróć szczególną uwagę na nawyki w kuchni. Staraj się używać pokrywek. Dzięki temu podczas przygotowywania posiłków nie doprowadzisz do znacznego wzrostu poziomu wilgotności. Staraj się zrezygnować z częstych, gorących kąpieli na rzecz krótszych lub chłodnego prysznica. W ten sposób zadbasz nie tylko o zmniejszenie wilgotności w łazience, lecz także o własne zdrowie. Chłodne kąpiele są polecane.

Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. To szczególnie ważne, kiedy gotujesz. Okap może sobie nie poradzić z oparami, dlatego na czas gotowania warto otworzyć okno. Dla optymalnego poziomu wilgotności oraz Twojego samopoczucia ważne jest też systematyczne wietrzenie sypialni.

Jak zmniejszyć poziom wilgotności w mieszkaniu?

  • Zdecyduj się na pochłaniacz wilgoci – będzie zbierał wodę w pojemniku,
  • Podczas gotowania używaj pokrywek,
  • Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń,
  • Dzięki tym kilku zmianom i obniżeniu poziomu wilgotności pozbędziesz się problemu z nieprzyjemnym zapachem czy pleśnią.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 grudzień 2022 09:58
komentarz /( 1 )
  • Julka
    Julka

    środa, 01 luty 2023 14:29

    jak przeczytałam ten artykuł to zaczęłam to sprawdzać i teraz wiem, dlaczego tak źle spałam. Wszystko unormowałam i jest super zdrowo

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.