Jaki stół do jadalni wybrać? - dekoportal.pl

Jaki stół do jadalni wybrać?

29 Mar 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
stół do jadalni

Stół jest sercem każdej jadalni – niezależnie od tego, czy stanowi ona odrębne pomieszczenie, czy jest wydzielona w innym wnętrzu. To właśnie wokół stołu gromadzimy się z rodziną i przyjaciółmi, by spędzić czas w gronie bliskich nam osób. Tylko jaki stół do jadalni wybrać, by okazał się zarówno funkcjonalny, jak i wpisywał się w charakter otoczenia?

Prostokątny, kwadratowy czy okrągły stół do jadalni?

Stoły do jadalni cechują się bardzo dużą różnorodnością, dlatego na postawione we wstępie pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór kształtu stołu. Co wziąć pod uwagę? Mebel powinien być przede wszystkim dopasowany do wielkości i układu pomieszczenia.

Jednym z rozwiązań jest stół do jadalni okrągły. Najlepiej prezentuje się, gdy jest ustawiony w centralnej części jadalni, dlatego sprawdza się głównie we wnętrzach o większym metrażu. W mniejszych pomieszczeniach musi zostać postawiony pod ścianą, co nie zawsze dobrze wygląda. Okrągły stół do jadalni ma jednak tę zaletę, że każda z siedzących przy nim osób ma równie istotne i wygodne miejsce.

Inną propozycją są stoły prostokątne lub kwadratowe. Ze względu na fakt, że meble te są dostępne w różnych rozmiarach, z powodzeniem znajdziesz zarówno mały, jak i duży stół do jadalni, w zależności od metrażu wnętrza. Stoły prostokątne mają tę wadę, że nie każde miejsce jest tak samo ważne i komfortowe, a z uwagi na sporą odległość przy większych modelach, osoby siedzące po jego przeciwległych stronach mogą mieć problem ze swobodną komunikacją.

stół do jadalni

Stół do jadalni rozkładany – kiedy warto się zdecydować?

Stoły rozkładane są cenione przede wszystkim za funkcjonalność. Walory praktyczne tego rozwiązania docenią głównie osoby, u których jadalnia jest niewielka lub stanowi część innego pomieszczenia. Stół rozkładany do jadalni na co dzień nie zajmuje wiele przestrzeni, zapewniając swobodę i ułatwiając poruszanie się po pomieszczeniu. Gdy natomiast odwiedzą Cię goście, w kilka chwil rozłożysz blat, tworząc dla każdego wygodne miejsce do siedzenia.

stół do jadalni

Stół do jadalni – drewniany, laminowany czy szklany?

Kolejny krok to wybór materiału, z jakiego powinien być wykonany stół. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko własny gust, ale też styl, w jakim zostało urządzone wnętrze – stół powinien wpisywać się w ogólną koncepcję aranżacyjną. Istotne będzie także, czy stół będzie służyć Ci wyłącznie do spożywania posiłków, czy może również jako przestrzeń do ich przygotowywania lub miejsce do pracy.

Jedną z opcji jest stół drewniany do jadalni. Drewno jest jednym z najtrwalszych, a zarazem najszlachetniejszych i najbardziej eleganckich surowców wykorzystywanych do produkcji mebli. To ponadczasowy wybór, który sprawdzi się w wielu aranżacjach – taki mebel będzie doskonały zarówno jako stół do jadalni loft, jak i wnętrza utrzymanego w klimacie klasycznym czy skandynawskim. Ponadto drewno jest materiałem ekologicznym, cechującym się wyjątkową trwałością oraz pięknym, estetycznym wyglądem.

Naturalne drewno ma też tę zaletę, że każdy jego kawałek jest inny – niepowtarzalne usłojenie sprawia, że mebel zyskuje unikatowy charakter. Co więcej, surowiec ten świetnie się starzeje, więc wraz z upływem czasu, mebel tylko zyskuje na uroku. Należy jednak mieć świadomość, że stół drewniany do jadalni wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Sporo uwagi trzeba poświęcić zwłaszcza meblom z blatem olejowanym – w przypadku stołów lakierowanych pielęgnacja jest nieco mniej czasochłonna.

Kolejna możliwość to stół z blatem laminowanym, czyli wykonanym z płyty wiórowej lub MDF. Ich atutem jest duża różnorodność dostępnych kolorów i wzorów. Możesz zdecydować się na przykład na biały stół do jadalni, model imitujący naturalne drewno lub z czarnym blatem. Ostatni z wymienionych idealnie sprawdzi się jako stół do jadalni nowoczesny. Stoły z płyty wiórowej lub MDF są także lekkie, zwłaszcza w porównaniu z modelami z litego drewna, dzięki czemu w razie potrzeby bez problemu można je przesuwać lub przestawiać.

Ciekawym wariantem są również stoły z blatem szklanym. Pasują one między innymi do minimalistycznych wnętrz – taki model będzie więc doskonały jako nowoczesny stół do jadalni. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie – mebel ze szklanym blatem to też świetny stół do jadalni glamour, w której odbijające światło powierzchnie są szczególnie pożądane. Wadą szklanych blatów jest jednak to, że łatwo ulegają one zabrudzeniom. Widoczne są na nim wszystkie odciski palców czy kurz, dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu stołu.

stół do jadalni

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia: www.komfort.pl


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 październik 2022 15:31
komentarz /( 1 )
  • Misia
    Misia

    piątek, 01 kwiecień 2022 16:31

    Piękne wnętrza :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.