Kotłownia – aranżacje, które Cię zaskoczą! Sprawdź, ja może wygląda nowoczesna kotłownia - dekoportal.pl

Kotłownia – aranżacje, które Cię zaskoczą! Sprawdź, ja może wygląda nowoczesna kotłownia

08 Gru 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
kotłownia aranżacje
Kotłownia musi być urządzona zgodnie z prawem oraz w taki sposób, żeby była wygodna.

Kotłownia musi być urządzona zgodnie z prawem oraz w taki sposób, żeby była wygodna. To nie pomieszczenie, w którym dbamy o kolorystyczny dobór materiałów wykończeniowych. Najważniejsze są trwałość, bezpieczeństwo i komfort. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować kotłownię.

O czym przeczytasz w artykule?

Aranżacja kotłowni – poznaj podstawowe informacje

Na kotłownię musisz przeznaczyć oddzielne pomieszczenie. Czy zawsze? Nie. Wszystko zależy od tego, na jaki kocioł się zdecydujesz. Aranżacja kotłowni w oddzielnym pomieszczeniu jest konieczna, jeśli planujesz urządzenie na paliwo stałe lub olej opałowy. Wymóg dotyczy też kotła na gaz, jeśli jego moc przekracza 30 kW.

Ważne jest, gdzie zaplanujesz kotłownię w domu. Pomieszczenie powinno znajdować się jak najbliżej centralnej części domu, najlepiej na parterze. Kiedy wybierasz pomieszczenie na aranżację kotłowni, zwróć jednak uwagę na rodzaj opału, który planujesz stosować. W przypadku węgla we wnętrzu będzie ciągle panował nieporządek, więc lepiej sprawdzi się oddalenie kotłowni od pomieszczeń mieszkalnych. Planujesz niewielki piec gazowy? Mała kotłownia powinna być umiejscowiona jak najbliżej centrum domu.

Chcesz urządzić wielofunkcyjną kotłownię? Pamiętaj, że nie wszystko możesz w niej umieścić. Ze względu na ryzyko pożaru w kotłowni nie mogą znaleźć się żadne materiały łatwopalne. Ne jest to również pomieszczenie na produkty spożywcze. Działający piec generuje wysoką temperaturę, która mogłaby sprzyjać szybszemu psuciu żywności. Spiżarnię musisz więc urządzić gdzie indziej.

W przestronnej kotłowni możesz trzymać akcesoria ogrodowe. To też świetne miejsce na urządzenie pralni – postawisz tam pralkę oraz niezbędne preparaty.

Aranżacja kotłowni – o czym pamiętać?

  • Najczęściej na kotłownię potrzebne jest oddzielne pomieszczenie,
  • Powinno znajdować się blisko centralnej części domu, jednak zależy to głównie od rodzaju opału,
  • Możesz zaaranżować kotłownię w taki sposób, żeby była wielofunkcyjna – będziesz trzymać w niej akcesoria ogrodowe lub pralkę,
  • W pomieszczeniu nie mogą znaleźć się produkty spożywcze czy materiały łatwopalne.
kotłownia w domu aranżacje
Zaaranżuj kotłownię tak, żeby łatwo było Ci czyścić urządzenie z popiołu i konserwować.

Kotłownia – aranżacje zgodne z zasadami

To jeszcze nie wszystkie zasady, których musisz się trzymać, gdy urządzasz kotłownię. Aranżacja tego pomieszczenia musi uwzględniać podłogę niepalną. W pomieszczeniu wymagana jest wentylacja.

Zastanawiasz się, ile m2 powinna mieć kotłownia w domu? Wielkość pomieszczenia dopasuj do kotła grzewczego. Kotły na węgiel czy pellet drzewny wyróżniają się sporymi rozmiarami w porównaniu do kondensacyjnych kotłów gazowych. Zwróć uwagę na to, żeby urządzenie znajdowało się przynajmniej dwa metry od ściany naprzeciwko, a po bokach pozostawało metr wolnej przestrzeni. Takie rozwiązanie zapewni swobodę ruchów podczas czyszczenia i konserwacji kotła.

Czy wiesz, że według prawa kotłownia gazowa nie może znaleźć się w piwnicy? Chodzi o realne zagrożenie, jakie stwarzałby płynny gaz zbierający się przy podłodze po rozszczelnieniu instalacji. Właśnie z tego powodu kotłownia nie może być zaaranżowana poniżej poziomu terenu.

Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania kotłowni?

  • Musi być wykończona materiałami niepalnymi,
  • Konieczna jest sprawna wentylacja,
  • Kotłownia gazowa nie może znajdować się w piwnicy,
  • Wielkość pomieszczenia musi być dopasowana do rodzaju kotła.

Kotłownia w domu – aranżacje z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów

Nowoczesna kotłownia to pomieszczenie, które pozwala na wygodną obsługę urządzenia, a także dba o Twoje bezpieczeństwo. Zwróć szczególną uwagę na materiały wykończeniowe. Znacznie ważniejsze od ich wyglądu są parametry. Najważniejsze, żeby materiały były niepalne.

Płytki są idealnym wyborem do kotłowni. Charakteryzują się niepalnością, a poza tym są łatwe do utrzymania w czystości. Na podłodze w kotłowni sprawdzi się wylewka betonowa, którą należy zaimpregnować. W odległości pół metra od kotła warto zdecydować się na grubą blachę stalową – najlepiej o grubości 0,7 mm. Dzięki temu ryzyko zaprószenia ognia będzie znacznie mniejsze.

Ważne są też drzwi do kotłowni. Najlepiej, jeśli będzie to skrzydło techniczne o szerokości 80 cm, otwierające się na zewnątrz. Drzwi, które łączą kotłownię ze składem materiału opałowego, powinny być wykonane z drewna obitego blachą lub ze stali. Niech otwierają się w kierunku kotłowni. W niektórych przypadkach wymagana jest klasa odporności ogniowej drzwi EI 30. Dotyczy to budynków ogrzewanych kotłem na olej opałowy o mocy większej niż 30 kW, urządzeniem na paliwo stałe o mocy powyżej 25 kW, kotłem gazowym o mocy wyższej niż 30 kW.

Jakie materiały wykorzystać w kotłowni?

  • Muszą być niepalne,
  • Sprawdzą się płytki,
  • Odpowiednia będzie też zaimpregnowana wylewka betonowa,
  • Przyda się gruba blacha stalowa w pobliżu kotła,
  • Drzwi od składu materiału opałowego powinny być wykonane ze stali lub drewna obitego blachą.
kotłowna inspiracje
Płytki są idealnym wyborem do kotłowni.

Aranżacja kotłowni a wentylacja

Odpowiednia wentylacja w kotłowni jest niezwykle ważna, a sprawdzi się grawitacyjna. Ważne, żeby kanał nawiewny był drożny i zasysał powietrze bez zanieczyszczeń czy kurzu. Wywiewny natomiast musi być wykonany z materiałów niepalnych. Powinien mieć 14 × 14 cm.

Kiedy kupisz kocioł grzewczy, sprawdź jego dokumentację. Znajdziesz w niej dane techniczno-rozruchowe, w których są wymagania odnoszące się do kanału dymowego.

Co z oknami? To zależy od mocy pieca. Jeśli wynosi ona mniej niż 25 kW, mała kotłownia w domu może pozostać bez okien. Jeśli moc urządzenia jest większa, okna muszą znaleźć się w pomieszczeniu.

  • W kotłowni sprawdzi się wentylacja grawitacyjna. W pomieszczeniu muszą być okna, jeśli moc pieca przekracza 25 kW.

Co jeszcze warto wiedzieć o aranżacji kotłowni?

Meble do kotłowni nie są potrzebne, chyba że planujesz mieć tam również schowek gospodarczy czy pralnię. W tym przypadku przydatne będą metalowe elementy wyposażenia, które posłużą do przechowywania. Jeśli jest to jednak mała kotłownia, zrezygnuj z jakichkolwiek mebli. Niech pomieszczenie służy wyłącznie na urządzenie grzewcze.

Najważniejsze jest to, jaki sposób ogrzewania wybierzesz. Gazowe, na ekogroszek, a może olejowe? W przypadku urządzenia gazowego czasem nie jest konieczne wydzielanie osobnej kotłowni. Jeśli sprzęt ma moc, która nie przekracza 30 kW, możesz umieścić go, na przykład w łazience. W przypadku pieca gazowego o większej mocy kotłownia jest wymagana.

W przypadku kotłowni na ekogroszek zwróć uwagę na wysokość pomieszczenia, które powinno mieć przynajmniej 2 m. Zaplanuj wnętrze w taki sposób, żeby łatwo było Ci czyścić urządzenie z popiołu i konserwować. Te zasady są ważne również w przypadku kotłowni na pellet.

Wiesz już, jak powinna być urządzona kotłownia. Inspiracje, które znajdziesz w naszym artykule, ułatwią Ci zaaranżowanie tego niezwykle ważnego pomieszczenia w domu!

Dodatkowe informacje o kotłowni:

  • Meble do kotłowni są zbędne, jeśli nie planujesz tam schowka gospodarczego czy pralni,
  • Urządzenie na gaz o mocy mniejszej niż 30 kW możesz umieścić w łazience, więc wydzielanie oddzielnego pomieszczenia nie jest konieczne,
  • Zaaranżuj kotłownię tak, żeby łatwo było Ci czyścić urządzenie z popiołu i konserwować.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2022 10:16
komentarz /( 1 )
  • TaLala
    TaLala

    środa, 01 luty 2023 14:28

    a mnie kotłownia zawsze kojarzyła się z brudną, szarą przestrzenią, a tu prosze! Może być czysto i schludnie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.