Marmurowa podłoga – czy warto? - dekoportal.pl

Marmurowa podłoga – czy warto?

08 Lis 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
marmurowa podłoga
Materiał jest wydobywany w różnych miejscach na świecie, ale przede wszystkim we Włoszech i Chorwacji.

Marmur w pomieszczeniu dodaje aranżacji eleganckiego charakteru. Ponadczasowy materiał wykończeniowy będzie też dobrze wyglądał we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu. Czy oprócz widocznych na pierwszy rzut oka walorów estetycznych kamień szlachetny ma też praktyczne właściwości? Podpowiadamy, czy marmurowa podłoga to rozwiązanie warte uwagi.

O czym przeczytasz w artykule?

Marmur – co to za materiał?

Jest on jedną z trzech głównych skał metamorficznych, które tworzą ziemską skorupę. Materiał powstaje wskutek przeobrażania się skał wapiennych lub dolomitów, do czego doprowadzają wysoka temperatura i ciśnienie.

Materiał jest wydobywany w różnych miejscach na świecie, ale przede wszystkim we Włoszech i Chorwacji. Stamtąd pochodzi ten najpopularniejszy marmur.

Kamień jest wykorzystywany do różnych zadań. Z tego materiału tworzy się okładzinę ścian i podłóg, ale to tylko niewielka część możliwych zastosowań. Marmurowe są parapety, kuchenne blaty, obudowy kominków, schody. Materiał jest też wykorzystywany do produkcji drobnych elementów dekoracyjnych – zegarów, świeczników czy wazonów.

Marmur:

  • Powstaje po przeobrażeniu się skał wapiennych lub dolomitów wskutek działania wysokiej temperatury i ciśnienia,
  • Wydobywany jest między innymi we Włoszech i Chorwacji,
  • Wykonuje się z niego płyty na ściany i podłogi, schody, obudowę kominków i elementy dekoracyjne.
podłoga marmurowa
Kamień jest wykorzystywany do różnych zadań.

W jakich kolorach występuje marmur?

Marmur wyróżnia się powierzchnią zdobioną przez drobne, dobrze widoczne żyłki. Są one nieregularne, dlatego każdy element okładziny prezentuje się wyjątkowo. Kamień naturalny występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu podłoga marmurowa sprawdzi się w różnych aranżacjach.

Kamień szlachetny może być klasyczny – biały z ciemnymi wzorkami. Ten wariant cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego zaletą jest to, że potrafi rozjaśnić pomieszczenie. Popularny jest też beżowy marmur na podłogę – prezentuje się elegancko i dodaje aranżacji przytulności.

Szarość, brąz, zieleń – to kolejne wersje kolorystyczne, w jakich występuje marmur. Podłoga może być nawet pomarańczowa czy czarna.

Kolory marmuru:

  • Popularnością cieszy się biały kamień z czarnymi żyłkami,
  • Możesz zdecydować się też na beżowy materiał wykończeniowy,
  • Marmur występuje w wielu innych wariantach, na przykład czarnym czy pomarańczowym.
podłoga z marmuru
Szarość, brąz, zieleń – to kolejne wersje kolorystyczne, w jakich występuje marmur. 

Właściwości marmuru

Zastanawiasz się, czy podłoga z marmuru przez wiele lat zachowa estetyczny wygląd? Musisz wiedzieć, że materiał nie jest tak odporny na uszkodzenia jak twardy granit. Nie oznacza to jednak, że nie warto wykorzystywać go w aranżacji. Wystarczy zdecydować się na odpowiedni rodzaj kamienia.

Zwróć uwagę na twardość – jest marmur, który ma twardość 2–4 w skali Mohsa, ale istnieje też taki o stopniu 5–6. Znajdziesz więc materiał odporny na zarysowania.

Marmur świetnie przewodzi ciepło, dlatego możesz wykorzystać go na ogrzewanej podłodze. Kamień charakteryzuje się nasiąkliwością. Jest wrażliwy na działanie niektórych kwasów i tłuszczów. Marmurowa podłoga będzie więc narażona na trwałe przebarwienia, jeśli wyleje się na nią kolorowy napój. Plamę należy od razu wytrzeć, żeby uniknąć zabrudzenia. Pamiętaj, że nieestetyczne ślady mogą pojawić się na okładzinie nawet po długim kontakcie z wodą.

Zaletą kamienia szlachetnego jest podatność na obróbkę. Materiał może być cięty, szlifowany czy polerowany, a także szczotkowany i piaskowany.

Jakie są cechy marmuru?

  • Marmur może być odporny na zarysowania – wystarczy, że zdecydujesz się na produkt o twardości 5–6 w skali Mohsa,
  • Materiał skutecznie przewodzi ciepło,
  • Kamień jest nasiąkliwy, dlatego mogą się na nim pojawić trwałe przebarwienia po plamie z kolorowego napoju,
  • Jest podatny na obróbkę.
podłoga marmurowa w salonie
Zaletą kamienia szlachetnego jest podatność na obróbkę.

Do jakiej aranżacji pasuje marmurowa podłoga?

Płyty marmurowe na podłogę występują w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego łatwo znaleźć materiał pasujący do wielu stylów aranżacyjnych. Możesz zdecydować się na popularny, biały, ozdobiony czarnymi żyłkami marmur. Podłoga w takim kolorze jest świetnym rozwiązaniem do eleganckiego wnętrza z różowym materiałem obiciowym na siedziskach i złotymi akcentami.

Podłoga marmurowa w białym kolorze pasuje też do nowoczesnego wnętrza. Sprawdzi się między innymi w łazience, w której wykorzystasz minimalistyczną wannę i umywalkę oraz czarne baterie. Nowoczesna podłoga marmurowa będzie dobrze komponowała się z białą okładziną ścian. W łazience możesz też zastosować taki sam kamień na podłodze i części ścian.

Podłoga z marmuru pasuje do klasycznych wnętrz, w których chcesz uzyskać przytulny efekt. Jeśli Ci na tym zależy, wybierz kamień w beżowym kolorze. Na jego tle doskonale zaprezentują się eleganckie meble w ciepłych odcieniach, a na ścianach możesz zastosować sztukaterię.

Dobry pomysł to bez wątpienia szara podłoga marmurowa w salonie. Okładzinę wykorzystasz w minimalistycznym wnętrzu z elementami z drewna czy szkła. Do aranżacji dopasuj meble o nieskomplikowanym kształcie.

Do jakiego wystroju pasuje marmurowa podłoga?

  • Kamień sprawdzi się w eleganckim wnętrzu – połączysz białą okładzinę podłogową z różowymi i złotymi elementami,
  • Będzie dobrze wyglądał w nowoczesnej aranżacji z minimalistycznymi, białymi meblami i czarnymi dodatkami,
  • Pasuje do klasycznego, przytulnego wnętrza,
  • Szary możesz zastosować w minimalistycznej przestrzeni.
marmur na podłogę
Podłoga marmurowa w białym kolorze pasuje też do nowoczesnego wnętrza.

Podłoga marmurowa w salonie – czy warto?

Marmur na podłogę to świetne rozwiązanie do salonu. Właśnie to reprezentacyjne pomieszczenie warto wykończyć szlachetnym kamieniem. Dzięki niemu aranżacja stanie się ponadczasowa. Marmur doskonale przewodzi ciepło, a w salonie często znajduje się ogrzewanie podłogowe.

Podłoga marmurowa w salonie pasuje do różnych aranżacji. Warto pamiętać, że kamień szlachetny w tym pomieszczeniu może się też pojawić w innych rolach. W salonie przy pomocy marmuru możesz obudować kominek. Z kamienia wykonywane są również stoliki kawowe.

  • Podłoga marmurowa w salonie jest chętnie wykorzystywana. Kamień pojawia się tam również jako obudowa kominka czy stolik kawowy.
płyty marmurowe na podłogę
Podłoga marmurowa w salonie pasuje do różnych aranżacji.

Marmur na podłogę – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Podłoga z marmuru to świetne rozwiązanie do przestronnej łazienki. Do takiego wnętrza możesz dobrać większe płytki. Marmur na podłogę w łazience pozwala stworzyć wnętrze inspirowane luksusowym spa. Kamień szlachetny sprawdzi się w pomieszczeniu urządzonym w pałacowym stylu – wystarczy, że zadbasz o złote dodatki.

Płyty marmurowe na podłogę niektórzy stosują też w kuchni, zwłaszcza jeśli jest połączona z salonem. W tym przypadku trzeba uważać na wrażliwą stronę kamienia, który po kontakcie z kolorowym napojem gazowanym czy kawą może się trwale zabrudzić. Pamiętaj, że płytki marmurowe w kuchni wymagają impregnacji. Jeśli obawiasz się zbyt szybkiego zniszczenia okładziny podłogowej, zdecyduj się na płytki imitujące marmur.

W przedpokoju również może znaleźć się wykonana z kamienia szlachetnego podłoga. Marmur stosuje się tam nie tylko na podłodze, lecz także na schodach.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się marmur na podłogę?

  • Wykorzystasz go w przestronnej łazience,
  • Sprawdzi się w kuchni, ale trzeba o niego regularnie dbać,
  • Będzie odpowiedni do przedpokoju, gdzie mogą znaleźć się marmurowe schody.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2022 18:22
komentarz /( 1 )
  • Tomasz Nowy
    Tomasz Nowy

    wtorek, 08 listopad 2022 09:03

    szlachetny i elegancki taki jest dla mnie marmur... choć kojarzy mi się z kościołami coraz cześcije podoba mi sie we wnetrzach

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.