Na jakiej wysokości parapet w kuchni? Poznaj normy! - dekoportal.pl

Na jakiej wysokości parapet w kuchni? Poznaj normy!

22 Gru 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
na jakiej wysokości parapet
Gdy zastanawiasz się, na jakiej wysokości parapet w kuchni powinien się znaleźć, weź pod uwagę zaplanowanie go wyżej niż blat.

Kuchnia to pomieszczenie, które powinno zapewniać maksimum wygody. Żeby tak się stało, musisz zadbać o przemyślany projekt każdej jej części, na przykład wnęki okiennej. Na jakiej wysokości parapet powinien się znaleźć?

O czym przeczytasz w artykule?

Parapet – na jakiej wysokości sprawdzi się najlepiej w kuchni?

Zastanawiasz się, na jakiej wysokości zrobić parapet? Musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pamiętaj, że nie tylko od pomysłu na aranżację zależy wysokość parapetu. Warunki techniczne też są ważne. Zwróć uwagę, że według nich wysokość parapetu powinna wynosić co najmniej 0,85 m, licząc od jego górnej krawędzi do podłogi.

Od tej informacji rozpocznij zastanawianie się, na jakiej wysokości parapet w kuchni umieścić. Do wyboru masz dwa główne rozwiązania. Jednym z nich jest okno w kuchni równo z blatem. W tym przypadku parapet zostaje zastąpiony przez element zabudowy kuchennej. Drugie rozwiązanie to natomiast umieszczenie parapetu wyżej niż znajduje się blat o około 10 cm.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto poznać je przed podjęciem decyzji, ponieważ w późniejszym etapie prac remontowych zmiany będą już trudne do wprowadzenia.

Na jakiej wysokości parapet zamontować w kuchni?

  • Powinien znaleźć się co najmniej 85 cm od podłogi do jego górnej krawędzi.
  • Możesz zdecydować się na przymocowanie go około 10 cm nad blatem kuchennym.
  • Drugie rozwiązanie to zastąpienie parapetu blatem.
na jakiej wysokości parapet w kuchni
Parapet stworzy idealną przestrzeń na doniczki z aromatycznymi ziołami, do których będzie docierało światło.

Parapet wyżej niż blat – jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Gdy zastanawiasz się, na jakiej wysokości parapet w kuchni powinien się znaleźć, weź pod uwagę zaplanowanie go wyżej niż blat. Ten element zabudowy kuchennej montuje się najczęściej na wysokości 85–90 cm. Dobrze, żeby parapet znajdował się około 10 lub kilkanaście centymetrów ponad blatem.

Takie rozwiązanie sprawia, że będzie Ci łatwiej utrzymać okno w czystości. Często to właśnie pod przeszkleniem znajduje się zlewozmywak. Dzięki temu można podczas wykonywania domowych obowiązków podziwiać ogród. Niestety przy blacie znajdującym się na równo z oknem nietrudno o zachlapania. Przy większej odległości między tymi elementami będzie Ci łatwiej zadbać o czystość.

Dzięki parapetowi umieszczonemu nad blatem kuchennym szybko znajdziesz taką baterię, która nie przeszkodzi w otwieraniu okna i wietrzeniu pomieszczenia. Poza tym zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Parapet stworzy idealną przestrzeń na doniczki z aromatycznymi ziołami, do których będzie docierało światło. Możesz ustawić tam również niewielkie figurki – na elementy dekoracyjne w kuchni zawsze brakuje przecież miejsca.

Parapet wyżej niż blat – czy to dobre rozwiązanie?

  • Będzie Ci łatwo utrzymać okno w czystości.
  • Zyskasz dobre miejsce do przechowywania.
  • Na parapecie umieścisz doniczki z ziołami lub dekoracyjne figurki.
wysokość parapetu warunki techniczne
Niestety przy blacie znajdującym się na równo z oknem nietrudno o zachlapania.

Okno w kuchni równo z blatem – czy warto?

Podczas szukania idealnego rozwiązania weź też pod uwagę okno w kuchni równo z blatem. W tym przypadku zupełnie rezygnujesz z typowego parapetu. Przedłużony zostaje natomiast blat roboczy, dzięki czemu zyskujesz jeszcze więcej miejsca do przyrządzania posiłków dla najbliższych. Na jakiej wysokości zrobić parapet, który będzie pełnił funkcję blatu? Jeśli domownicy są standardowego wzrostu, odpowiednia będzie wysokość 85 cm.

Na blacie przy oknie możesz zamontować zlewozmywak, co ładnie wygląda i daje wspomnianą już wcześniej szansę obserwowania przyrody podczas zmywania. Niestety istnieje duże ryzyko, że przeszklenie będzie często zachlapane, a to doda Ci pracy podczas sprzątania domu. Zwróć też uwagę na miejsce montażu baterii. Źle dobrane sprawi, że otwieranie przeszklenia będzie utrudnione. Jeśli to tylko uchylne okno, problem znika.

Okno w kuchni równo z blatem – co warto wiedzieć?

  • Rezygnujesz z parapetu na rzecz powiększonego blatu roboczego, dzięki czemu masz jeszcze więcej miejsca do przyrządzania potraw.
  • Możesz przymocować pod oknem zlewozmywak, jednak przygotujesz się na częste zachlapania na przeszkleniu.
  • Zwróć uwagę, żeby bateria nie przeszkadzała w otwieraniu okna.
co zamiast parapetu
Podczas szukania idealnego rozwiązania weź też pod uwagę okno w kuchni równo z blatem.

Co zamiast parapetu pod oknem?

Jeśli nie chcesz blatu roboczego pod oknem, możesz zdecydować się na inne rozwiązanie. Jest nim blat pełniący funkcję stołu. To szczególnie dobry wybór do kuchni zamkniętych, w przypadku których trzeba przenosić talerze z potrawami do salonu, gdzie znajduje się stół. Gdy chcesz zjeść na szybko śniadanie i wypić kawę, wystarczy Ci niewielki stolik tuż pod oknem w kuchni.

Zwróć jednak uwagę, czy pomieszczenie nie jest zbyt małe na takie rozwiązanie. Chodzi o ilość miejsca przeznaczonego na zabudowę kuchenną. Jeśli nie wykonasz jej pod oknem, tracisz nieco przestrzeni do przechowywania.

Stół zamiast parapetu pod oknem – czy warto?

  • Parapet pod oknem możesz zastąpić nie tylko blatem roboczym, lecz także odgrywającym rolę stołu.
  • Dzięki temu zyskasz wygodne miejsce na śniadanie jedzone w pośpiechu.
  • Uważaj jednak na to rozwiązanie w małych pomieszczeniach, ponieważ stracisz nieco przestrzeni na zabudowę, a tym samym na szafki do przechowywania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2024 17:06
komentarz /( 1 )
  • Witek
    Witek

    poniedziałek, 22 kwiecień 2024 08:59

    bardzo podoba mi się ta pierwsza kuchnia ze zdjęcia. Nie wiecie na jakiej wysokości parapet w kuchni tam jest?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.