Napinany sufit - nowoczesne rozwiązania wnętrzarskie 2021 roku - dekoportal.pl

Napinany sufit - nowoczesne rozwiązania wnętrzarskie 2021 roku

08 Mar 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
żywica epoksydowa

 

Napinany sufit modny jest od kilku sezonów, jednak rozwiązanie to znane jest od bardzo dawna. Jako pierwsi stosowali go już starożytni Grecy i Rzymianie. Dużym zwolennikiem sufitu napinanego był też rosyjski władca – Piotr Wielki. Później sufit napinany stosowany był głównie w obiektach poprzemysłowych np. fabrykach samochodów czy lakierniach. Dziś jednak coraz częściej zapraszany jest do budynków mieszkalnych i stanowi świetny pomysł na wykończenie sufitu. Czym jest napinany sufit?


Napinany sufit: co to jest?

Sufit napinany inaczej nazywany naciąganym jest rodzajem sufitu podwieszanego. Charakteryzuje się tym, że jego płaszczyzna wykonana jest z elastycznego materiału np. folii PCV. Materiał ten rozpina się na specjalnej konstrukcji, wykorzystując do tego metodę nagrzewania i naciągania. Mimo że technika montowania sufitu naciąganego brzmi skomplikowanie, to w rzeczywistości tak nie jest. Sufit naciągany instaluje się szybko i prosto. Materiał do budowy sufitu mieści się w małej torbie podróżnej, a rozłożenie folii PCV trwa od kilku do kilkunastu godzin. Co ważne, instalacja nie wiąże się zabrudzeniem pomieszczenia. Nie ma potrzeby wynoszenia z wnętrza wszystkich mebli czy zabezpieczania ich przed uciążliwym pyleniem.


W jakich mieszkaniach sprawdzi się sufit napinany?

Sufit napinany to rozwiązanie dla osób, które poszukują sposobu na nietuzinkowy wystrój wnętrz. Dzięki wyborowi odpowiedniej barwy folii, jej struktury i przepuszczalności można stworzyć ciekawą aranżację. Sufit napinany polecany jest przede wszystkim do małych mieszkań. Stosuje się go, aby optycznie powiększyć wnętrze. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się w większym apartamencie. Często uzupełniane są o niego mieszkania dwupokojowe do wynajęcia na Gocławiu czy innych popularnych lokalizacjach. Sufit napinany pozwala stworzyć w nich ciekawe wnętrza, które będą przyciągać wzrok turystów szukających apartamentów na wakacje.


Zalety i wady sufitów napinanych

Za wyborem sufitu napinanego przemawia wiele jego zalet. Oprócz szerokiego wyboru kolorów, faktur i kształtów gwarantuje on, że powierzchnia sufitu jest perfekcyjnie gładka i odporna na wszelkie odkształcenia. Dzięki tej technologii prosto, sprawnie, a przede wszystkim estetycznie można ukryć elementy instalacyjne, np. stropy, rury, przewody. Estetyka i design to nie jedyna zaleta sufitu napinanego. Ma on również we wnętrzach praktyczne zastosowanie. Chroni przed wilgocią i zalaniem, a wynika to faktu, że woda utrzymuje się na powierzchni wytrzymałego materiału winylowego, z którego sufit jest wykonywany. Materiał ten jest łatwo utrzymać w czystości, nie tworzą się na nim pleśń czy grzyby. Niestety sufit napinany to nie tylko zalety, ale i wady. Pierwszą jest cena. Jest ona znacznie wyższa niż standardowych sufitów podwieszanych, dlatego wiele osób nie może sobie na niego pozwolić. Kolejne wady to drgania tkaniny, do których może dochodzić pod wpływem ruchu powietrza. Są one tak samo niebezpieczne dla sufitu napinanego jak jego mocowanie na zbyt dużych powierzchniach. To powoduje rozciąganie się tkaniny pod wpływem własnego ciężaru i wizualny efekt opadania jej. Kolejną wadą jest mała odporność materiału - może się on zarysować lub rozedrzeć.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 marzec 2021 08:59
komentarz /( 1 )
  • Sonia
    Sonia

    wtorek, 09 marzec 2021 16:07

    Rewelacyjne rozwiązanie :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.