Ochrona przed zawilgoceniem dachu – czy sama termoizolacja wystarczy? - dekoportal.pl

Ochrona przed zawilgoceniem dachu – czy sama termoizolacja wystarczy?

27 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak odpowiednio zabezpieczyć dach przez wilgocią

Zawilgocenie dachu zazwyczaj daje o sobie znać przez przypadek, na przykład poprzez wzrost rachunków za ogrzewanie czy widoczne skutki nadmiaru wilgoci. Usunięcie zarówno tych skutków, jak i przyczyn takiego stanu, potrafi być bardzo kosztowne. Dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom już na etapie wykonywania konstrukcji i pokrycia dachowego. Jak? Dowiesz się z poniższego wpisu!

Termoizolacja położona na dachu, taka jak wełna mineralna czy styropian, nie zawsze będzie wystarczającą ochroną przed zawilgoceniem. Okazuje się, że sama termoizolacja także powinna być przed tym odpowiednio zabezpieczona. Tylko takie podwójne zabezpieczenie znacząco zmniejsza ryzyko gromadzenia nadmiaru wilgoci w przyszłości oraz powstawania przykrych skutków z nią związanych. Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć termoizolację dachu przed zawilgoceniem!


Folie dachowe – dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią

Zawilgocona wełna czy inny rodzaj termoizolacji przestaje prawidłowo spełniać swoje zadanie. Zamiast izolować, zaczyna przewodzić ciepło. Pojawiają się idealne warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni, a te stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Zdecydowanie warto więc zawczasu podjąć działania, które dodatkowo zabezpieczą termoizolację na dachu przed zawilgoceniem. Idealnie nadają się do tego paroprzepuszczalne folie dachowe: https://pl.onduline.com/pl/wlasciciel-domu/produkty/folie-dachowe.

Wodoszczelne i paroprzepuszczalne folie dachowe stanowią skuteczną barierę ochronną przed zawilgoceniem termoizolacji. Mogą być ułożone bezpośrednio na izolacji termicznej dachu, bez konieczności stosowania szczeliny wentylacyjnej. Odprowadzają parę wodną znajdującą się w izolacji stropów oraz budynków, a dodatkowo zabezpieczają przed wywiewaniem ciepła z warstwy izolacyjnej dachu, wzmacniając tym samym jej prawidłowe działanie. Stosując łatwe w montażu, elastyczne i odporne na uszkodzenia folie dachowe, minimalizujesz ryzyko zawilgocenia izolacji termicznej dachu i jego skutków.


Jak ocenić poziom zawilgocenia?

Gdy występują już pierwsze objawy nadmiaru wilgoci, warto wykonać pomiary poziomu zawilgocenia dachu. Nie chodzi tu o okresową wilgoć i skropliny, które w wielu warunkach są normalne. O zawilgoceniu można mówić, gdy termoizolacja i konstrukcja dachu są wilgotne. Choć profesjonalne pomiary mogą być skomplikowane, to jednak w przypadku zauważenia pleśni, wycieków czy innych oznak zawilgocenia, warto zrobić wszystko, aby usunąć jego przyczynę.

Brak odpowiedniej reakcji na nadmiar wilgoci w termoizolacji i konstrukcji dachu może spowodować jej znaczne osłabienie, prowadząc do jeszcze większych kosztów, a w najgorszym przypadku nawet do katastrofy budowlanej. Dlatego działać należy szybko. Montaż folii dachowej paroprzepuszczalnej to jedno z najlepszych rozwiązań, które pomogą ograniczyć gromadzenie wilgoci na termoizolacji. Warto zadbać o to już na etapie wykonywania konstrukcji dachu, jednak konieczne może być także późniejsze położenie folii.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z marką Onduline.

dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2024 16:56
komentarz /( 1 )
  • Tlko
    Tlko

    wtorek, 02 kwiecień 2024 12:35

    bardzo przydatne wskazówki.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.