Od jakiej kwoty płaci się podatek od mieszkania? Zobacz, ile wynosi podatek od wynajmu! - dekoportal.pl

Od jakiej kwoty płaci się podatek od mieszkania? Zobacz, ile wynosi podatek od wynajmu!

15 Gru 2020 / Napisał  / Inne wnętrza
Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu
Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości wyłącznie z myślą o wynajmie.

W ostatnim czasie zarabianie poprzez wynajem mieszkania stał się dość popularny. Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości wyłącznie z myślą o wynajmie. Zyski, które można w ten sposób wypracować, jesteśmy zobowiązani rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym i zapłacić od nich odpowiedni podatek. Ile wynosi opłata za wynajem mieszkania do urzędu skarbowego? Jaka forma rozliczenia będzie dla nas najkorzystniejsza? Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania przy wyborze ryczałtu, a ile przy wyborze skali podatkowej? Oto miniporadnik, z którego można dowiedzieć się najważniejszych spraw dotyczących podatku od wynajmu lokalu.

O czym przeczytasz w artykule?

Podatek od wynajmu mieszkania. Kilka najważniejszych informacji

Statystyki podają, że aż 1/3 lokali w polskich miastach stanowią inwestycje pod wynajem. Obecnie wciąż trwają prace nad dokładnym podziałem na osoby wynajmujące prywatnie i na osoby, których wynajem mieszkań stanowi główne źródło dochodu (i powinny zarejestrować najem jako działalność gospodarczą).

Od każdego dochodu należy zapłacić podatek dlatego, zawierając umowę najmu lokalu trzeba wziąć pod uwagę, że musimy wybrać odpowiednią dla siebie formę opodatkowania. Do wyboru mamy tu podatek od wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych (nazywany też skalą podatkową) oraz ryczałt od wynajmu mieszkania. Warto wiedzieć, że jeśli w odpowiednim czasie nie wybierzemy formy opodatkowania, automatycznie zostanie nam przypisana skala podatkowa.

Podatek od umowy najmu w kilku słowach wstępu:

  • Podział na osoby wynajmujące mieszkania do celów prywatnych i osoby, których wynajem nieruchomości stanowi główne źródło dochodu, wciąż jest w polskim prawie niejasny.
  • Do wyboru mamy dwie formy opodatkowania: skalę podatkową i ryczałt.
  • Skala podatkowa przypisywana jest automatycznie osobom, które nie wybiorą w odpowiednim czasie odpowiedniej dla siebie formy opodatkowania.
 podatek od wynajmu mieszkania
Jeśli w odpowiednim czasie nie wybierzemy formy opodatkowania, automatycznie zostanie nam przypisana skala podatkowa.

Podatek od wynajmu nieruchomości na zasadach ogólnych

Jaki podatek od wynajmu mieszkania należy zapłacić? Opodatkowanie na zasadach ogólnych to skala podatkowa, w której mamy dwa progi dochodowe. Jeśli dana osoba zarobi w ciągu roku łącznie 85 528 złotych, to zapłaci 17% podatku. Jeśli zarobi ona więcej, zapłaci 32%, jednak tylko dla nadwyżki tej kwoty.

Ile podatku za wynajem mieszkania będziemy płacić? Warto wiedzieć, że podatek od wynajmu dotyczy dochodu. Co to oznacza? Od przychodu (czyli kwoty, jaką płaci najemca) można odjąć koszty takie jak wydatki na remont czy też odsetki od kredytu hipotecznego.

Decydując się na opodatkowanie w formie skali podatkowej, można także skorzystać z kwoty wolnej od podatku, o ile najem mieszkania to jedyny dochód w całym roku i nie przekracza on 8 000 złotych. Podatek od wynajmu wyniesie wówczas 0 złotych. Mimo to jednak należy złożyć zeznanie podatkowe, a ponadto trzeba przelewać co miesiąc zaliczki na podatek do momentu, kiedy roczne dochody przekroczą 3 089 złotych. Co dzieje się w sytuacji, gdy zaczniemy już wpłacać zaliczki, a nasze dochody będą niższe niż wspomniane 8 000 złotych? W takim razie wyjdzie nam nadpłata podatku, którą otrzymamy po rocznym rozliczeniu. Dodajmy jeszcze, że w przypadku skali podatkowej do 30. kwietnia każdego roku należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym PIT-36.

Podatek za wynajem mieszkania na zasadach ogólnych w kilku słowach podsumowania:

  • Wynosi 17% w przypadku do kwoty rocznej 85 528 złotych i 32% w przypadku większej kwoty.
  • W przypadku wyboru skali podatkowej można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, jeśli wynajem nieruchomości to nasz jedyny dochód w całym roku i jeśli jednocześnie nie przekracza on 8000 złotych.
  • Informację o podatku od wynajmu mieszkania przekazujemy na druku PIT-36, który składa się co roku do 30. kwietnia.
 wynajem mieszkania podatek
Podatek od wynajmu dotyczy dochodu.

Wynajem mieszkania. Podatek w formie ryczałtu

Rozliczenie podatku od wynajmu ryczałtem nie wymaga prowadzenia ewidencji ani rozliczenia kosztów podatkowych. Jaki podatek od wynajmu mieszkania wówczas zapłacimy? Ryczałt za wynajem oznacza płacenie stałej stawki, którą oblicza się od uzyskanego przychodu. Ryczałt z wynajmu od przychodu do 100 000 złotych to 8,5%, natomiast w przypadku przekroczenia tej kwoty stawka podatku wzrasta do 12,5%.

Osoby, które zdecydują się na ryczałt, powinny ująć w umowie najmu osobno czynsz i opłaty za media (należy zaznaczyć, że opłaty te leżą po stronie najemcy). W przeciwnym razie urząd skarbowy potraktuje je jako całościowy przychód, co w konsekwencji będzie oznaczać konieczność zapłacenia podatku nie tylko od uzyskiwanego czynszu, ale również od opłat za media. W przypadku rozliczania się ryczałtem obowiązuje coroczne składanie deklaracji podatkowej PIT-28 do 31. stycznia.

Która metoda opodatkowania jest korzystniejsza? Przede wszystkim trzeba oszacować koszty. Jeśli są one wysokie, lepiej wybrać zasady ogólne. Jeśli jednak nie mamy zbyt wielu wydatków związanych z wynajmowanym mieszkaniem, taniej i prościej będzie rozliczać się ryczałtem.

Co warto wiedzieć na temat podatku od wynajmu mieszkania rozliczanego ryczałtem?

  • Podatek od kwoty przychodu do 100 000 złotych rocznie wynosi 8,5%.
  • Podatek od kwoty przychodu przekraczający 100 000 złotych rocznie wynosi 12,5%.
  • Osoby rozliczające się ryczałtem składają w urzędzie skarbowym PIT-28 do dnia 31. stycznia.
 podatek od najmu mieszkania
Osoby, które zdecydują się na ryczałt, powinny ująć w umowie najmu osobno czynsz i opłaty za media.

Wynajem mieszkania. Opodatkowanie i inne obowiązki

Wynajmu mieszkania nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Za wybór formy opodatkowania uważa się pierwszą wpłatę zaliczki na podatek lub ryczałtu. Przy zasadach ogólnych wpłaca się co miesiąc zaliczkę na podatek, natomiast przy ryczałcie co miesiąc lub co kwartał. Należności podatkowe przelewa się obecnie na własny mikrorachunek.

Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania? PIT należy złożyć w każdym przypadku, natomiast zaliczki na podatek trzeba odprowadzać od momentu, gdy nasze dochody z najmu od początku roku przekroczą kwotę 3 089 złotych.

Warto też wiedzieć, że jeśli wynajem mieszkania stanowi nasz dodatkowy dochód, który łącznie nie przekracza 8 000 złotych rocznie, to można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Zdarza się, że dana osoba wynajmuje mieszkanie, jednak nie zapłaciła należnego podatku w określonym czasie. W takim wypadku należy skorzystać z tak zwanego czynnego żalu, co uchroni nas przed koniecznością zapłacenia dodatkowej kary. Urzędnik wyliczy tylko zaległy podatek i należne odsetki i jeśli od razu uregulujemy należność, unikniemy dalszych konsekwencji.

Podatek za wynajem w kilku słowach podsumowania:

  • Wynajmu mieszkania nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego.
  • Za wybór formy opodatkowania uważa się pierwszą wpłatę ryczałtu lub zaliczki na podatek.
  • Wszystkie należności podatkowe związane z wynajmowaniem mieszkania przelewa się na swój mikrorachunek.
 ile podatku za wynajem mieszkania
Za wybór formy opodatkowania uważa się pierwszą wpłatę ryczałtu lub zaliczki na podatek.

Podatek od wynajmu pokoju

Pewne niejasności mogą pojawić się w przypadku wynajmowania pokoi. Jeśli chcemy skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, muszą być spełnione pewne warunki. Budynek, w którym znajdują się wynajmowane pokoje, musi być położony na terenie wiejskim, w gospodarstwie rolnym. Nie można też wynajmować więcej niż pięć pokoi.

Warto jeszcze dodać, że wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione i zachowane łącznie, jeśli chcemy skorzystać z takiego zwolnienia. Jeżeli w ramach usługi wynajmu mieści się wyżywienie dla najemców, wówczas dochody z tego tytułu również mogą być zwolnione od podatku.

Kiedy wynajmujący może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?

  • Budynek, w którym znajdują się wynajmowane pokoje, musi znajdować się na terenie wiejskim,
  • Budynek ten musi znajdować się na terenie gospodarstwa rolnego,
  • Nie można wynajmować więcej niż pięć pokoi.
  • Wszystkie trzy warunki powinny być spełnione jednocześnie.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 15 grudzień 2020 14:41
komentarz /( 1 )
  • TaduszRoz.
    TaduszRoz.

    wtorek, 21 czerwiec 2022 09:48

    te przepisy to się chyba ciągle zmieniają

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.