Oznakowanie ewakuacyjne – dlaczego jest takie ważne i jak je prawidłowo zastosować - dekoportal.pl

Oznakowanie ewakuacyjne – dlaczego jest takie ważne i jak je prawidłowo zastosować

16 Lis 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
oznakowanie ewakuacyjne

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Cryonline.


Pożar, eksplozja lub jakakolwiek inna katastrofa zagrażająca zdrowiu oraz życiu wystąpić mogą w każdym budynku. Dlatego też jego użytkownikom należy zapewnić drogi ewakuacji - przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. Drogi te muszą być odpowiednio oznaczone.

Obowiązek zapewnienia wszystkim przebywającym na terenie budynku osobom możliwości bezpiecznego i sprawnego opuszczenia go w przypadku wystąpienia zagrożenia spoczywa na jego właścicielu lub zarządy. Jakość współczesnych zabezpieczeń przeciwpożarowych minimalizuje wprawdzie ryzyko wystąpienia zagrożenia, niemniej drogi ewakuacyjne muszą być prawidłowo, zgodnie z prawem oznaczone.

Podstawa prawna

Budynki i inne obiekty użyteczności publicznej muszą być wyposażone w odpowiednie znaki ewakuacyjne – jest to obowiązek wynikający z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Znaki ewakuacyjne powinny być zgodne z normą PN-EN ISO 7010:2012. Oczywiście ich funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie danego obiektu, w przypadku wybuchu pożaru lub innych sytuacji, które wymagają ewakuacji. Dlatego znaki te muszą być czytelne i prawidłowo rozmieszczone.


Wygląd i rozmieszczenie znaków

Wygląd oznakowania ewakuacyjnego określa norma PN-92/N-01256-02. Znaki bezpieczeństwa muszą przekazywać komunikat poprzez odpowiednie połączenie koloru i kształtu geometrycznego oraz dodanie symbolu graficznego. Cechuje je zielone tło oraz jasny, fotoluminescencyjny symbol - właśnie te elementy dają pewność, że przekaz będzie zrozumiały dla wszystkich użytkowników drogi ewakuacyjnej, wliczając tych, którzy porozumiewają się w obcym języku.

Wprawdzie przepisy nie określają odległości, jaką należy zachowywać pomiędzy kolejnymi znakami ewakuacyjnymi, niemniej powinny one zostać rozmieszczone w taki sposób, żeby na każdym etapie drogi ewakuacyjnej osoby przemieszczające się miały pewność, że podążają w dobrym kierunku, to znaczy ku wyjściu ewakuacyjnemu. Oznakowanie musi też być widoczne z każdego miejsca, co do którego mogłyby pojawić się wątpliwości, w jakim kierunku należy się dalej poruszać.

Znaki najczęściej umieszczane są na wysokości około 150-200 cm od podłogi. W przypadku, gdy znak może nie być dostatecznie widoczny, należy zastosować specjalne wysięgniki. Ważne są też sposoby oznakowania i oświetlenia dróg ewakuacyjnych. Znaki fotoluminescencyjne muszą zostać umieszczone blisko źródła światła, aby mogły stale zapewniać dostateczny efekt luminancji. Z kolei znaki podświetlane należy lokalizować tam, gdzie nie dociera światło, a zatem nie ma możliwości naładowania materiałów fotoluminescencyjnych.


Drabiny ewakuacyjne

Niebywale istotnym elementem systemów ewakuacyjnych są drabiny. Umożliwiają one szybkie opuszczenie budynku lub, w razie potrzeby, wejście na dach bądź wyższe piętra, jeśli to akurat jest sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa. Poza tym, drabiny ewakuacyjne służą dostawaniu się na dach w celach porządkowych czy serwisowych. W zależności od potrzeb i wymogów, zastosować można zestaw z koszem ochronnym lub bez niego.

Drabiny ewakuacyjne powinny cechować się wysoką jakością i trwałością, gdyż właśnie one zapewniają zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa użytkowania. Bardzo ważne są też prostota konstrukcji, wygoda użytkowania i łatwość montażu.

Szeroki wybór wysokojakościowych drabin ewakuacyjnych wraz z dodatkowym wyposażeniem znajdziemy tutaj: Crynoline.pl.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Cryonline.Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 16 listopad 2023 15:45
komentarz /( 1 )
  • lol
    lol

    środa, 10 kwiecień 2024 11:08

    kiedyś nie zwracałem uwagi na takie oznakowania, Do momentu ewakuacji! Ludzie to jest bardzo ważne!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.