Podcinanie fundamentów jako sposób na wilgoć w murach - dekoportal.pl

Podcinanie fundamentów jako sposób na wilgoć w murach

18 Sty 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
podcinanie fundamentów

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z PRINZ Polska sp. z o.o.


Prawdopodobnie większości osób podcinanie fundamentów kojarzy się ze skomplikowaną procedurą budowlaną. W rzeczywistości nie jest to wcale tak trudny zabieg, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, wykonuje się go z tak prozaicznego powodu, jak zapobieganie wilgoci w murach. Czym jest podcinanie i co ma wspólnego z osuszaniem? Wyjaśniamy!

Czy wilgoć to realny problem?

Aby zrozumieć sens stosowania procedury podcinania, należy pojąć, jak dużym zagrożeniem jest wilgoć w murach. Cząsteczki wody w fundamentach czy ścianach to niebezpieczeństwo zarówno z perspektywy trwałości obiektu, jak i jego użytkowników. Przenikając przez struktury budynku, woda drąży materiały budowlane, osłabiając ich parametry. Skutkuje to spadkiem wytrzymałości obiektu.

Ponadto w wilgotnych murach powstają doskonałe warunki do rozwoju bakterii, pleśni i grzyba. Przedostając się do pomieszczeń, drobnoustroje zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Bakterie wywołują rozmaite choroby. Jeśli chodzi o pleśń i grzyba niebezpieczeństwo stanowią zarodniki unoszące się w powietrzu. Stanowią one źródło poważnych schorzeń, zwłaszcza układu oddechowego i krwionośnego. Są związane również z rozwojem nowotworów. Dlatego też zapobieganie wilgoci w murach jest kwestią absolutnie kluczową. Natomiast jeśli problem już się pojawił, trzeba podjąć jak najszybsze czynności zaradcze.

podcinanie fundamentów

Podcinanie fundamentów i wilgoć – co mają wspólnego?

Przyczyn pojawienia się wilgoci w murach może być wiele. Do najczęstszych należy nieprawidłowa izolacja murów. Czasami problem tkwi w starości izolacji, innym razem w jej niskiej jakości. W takich okolicznościach bardzo prawdopodobne jest wystąpienie zjawiska podciągania kapilarnego. Polega ono na przenikaniu wody z gruntu w głąb fundamentów, a następnie w górę budynku. W tym miejscu dochodzimy w końcu do będącej obiektem rozważań tego artykułu, procedury podcinania. Profesjonalne wykonanie tego zabiegu oznacza rozwiązanie problemu wilgoci w budynku.

Zatem na czym polega podcinanie fundamentów i w jaki sposób pomaga? Najpierw fachowcy wykonują poziome cięcie na określonym wcześniej poziomie fundamentów. Zachodzi to bez uszkodzenia strukturalnego obiektu. W poziomej szczelinie umieszczana jest płyta izolacyjna z materiału syntetycznego. Cechuje się ona całkowitą nieprzepuszczalnością dla wody. Tym samym metoda podcinania to po prostu ponowne wykonanie izolacji – tym razem trwałej, zdolnej do działania nawet przez 100 lat. Po zabiegu na płycie montuje się kliny, aby zapobiec osiadaniu budynku. Później pozostaje już tylko przeprowadzić prace wykończeniowe. Przeważnie cała procedura zabiera do kilku dni. Choć nie jest skomplikowana, wymaga profesjonalnego podejścia. Wynika to z konieczności zachowania ogromnej precyzji, zwłaszcza na etapie określania miejsca cięcia i jego przeprowadzenia.

Wilgoć to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Woda w murach to zagrożenie dla budynku i jego użytkowników. Istnieją jednak skuteczne metody walki z wilgocią, na czele z podcinaniem fundamentów. Pozwala ono przeprowadzić skuteczną izolację murów.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z PRINZ Polska sp. z o.o.



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 styczeń 2024 11:15
komentarz /( 1 )
  • Witold
    Witold

    wtorek, 23 kwiecień 2024 09:36

    w życiu bym tego sam nie zrobił

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.