Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie w swoim domu – jak wybrać oczyszczacz powietrza? - dekoportal.pl

Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie w swoim domu – jak wybrać oczyszczacz powietrza?

14 Gru 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
 jakie zalety ma filtr wodny

Oczyszczacz powietrza to coraz popularniejsze urządzenie, które warto mieć w swoim domu. Czyste powietrze w naszej sypialni czy salonie jest niezwykle ważne, aby każdego dnia móc funkcjonować na pełnych obrotach. To jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu będzie zależeć od układu naszego mieszkania, a także od naszych indywidualnych potrzeb. Dwa takie same urządzenia mogą mieć inne działanie w dwóch różnych domach, ponieważ w każdym miejscu cyrkulacja powietrza wygląda inaczej. Dlatego wybierając odpowiedni produkt, warto przede wszystkim dopasować go do swoich warunków mieszkaniowych.


Filtr węglowy czy HEPA, a może filtr wodny? Jakie oczyszczacze powietrza można wybrać do domu?

Oczyszczacze powietrza powinny być dobierane do warunków, jakie panują w miejscu, w którym mieszkamy i mogą być wyposażone w czujniki alergenów, aby zapewnić większy komfort osobom mającym problem z alergiami. Zanim zaczniemy myśleć o tym, jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu, warto poznać, w jakie filtry wyposażone są najpopularniejsze z nich:

 • Filtry HEPA - To świetne rozwiązanie dla alergików. Mają możliwość absorbować PM2.5, czyli cząsteczek o średnicy mniejszej niż 2.5 mikrometrów i świetnie sprawdzają się do usuwania bakterii oraz lotnych związków organicznych, dlatego są polecane osobom o skłonnościach do przeziębień.
 • Filtry węglowe - Zaawansowana nanotechnologia pochłania lotne związki organiczne i wiele szkodliwych substancji w danym pomieszczeniu. Ponadto przy użyciu tego typu filtrów z łatwością pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów, co również ma duży wpływ na zwiększenie jakości powietrza.
 • Filtry elektrostatyczne - Oczyszczacz powietrza wyposażony w tego typu filtr świetnie sobie radzi z pochłanianiem zarówno PM2.5, jak i PM10, dlatego dobrze się sprawdzają w oczyszczaniu powietrza ze szkodliwych drobnoustrojów. Ponadto filtry elektrostatyczne można myć wodą.
 • Filtry wodne - Tego rodzaju oczyszczacze powietrze najmniej skutecznie usuwają zanieczyszczenia powietrza z naszego domu. Z tego powodu mogą być dobrym rozwiązaniem w miejscach o niskim poziomu smogu i o wysokiej jakości powietrza. Warto jednak zaznaczyć, że wydajność oczyszczacza wyposażonego w filtr wodny pozostaje w świetnym stosunku do ceny. Co więcej, jego eksploatacja jest dosyć tania.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu? Jaki będzie dla nas najlepszy?

To jak działa oczyszczacz powietrza, sprawia, że wybierając jedno z urządzeń, warto dobrze wiedzieć, które z nich będzie dopasowane do naszych wymagań i jakich funkcji potrzebujemy w naszym domu? Co więcej, najlepszy oczyszczacz powietrza, to taki, który zapewni nam najwyższy komfort. Dlatego porównując każdy z nich, warto nie tylko zobaczyć, czy jest wyposażony w filtr HEPA, czy w węglowy. Dla dużych pomieszczeń niezwykle ważny będzie przepływ powietrza. Ten parametr określa, jak szybko usuwa zanieczyszczenia powietrza i podawany jest w metrach sześciennych na godzinę. Należy pamiętać, że niezależnie od wielkości naszego domu, jeśli chcemy cieszyć się czystym powietrzem, to w przypadku kilku pokoi, lub pięter jeden oczyszczacz powietrza może nie wystarczyć.

W sklepach znajdziemy również urządzenia, które są wyposażone w nawilżanie powietrza, może to być bardzo dobre rozwiązanie w połączeniu z oczyszczaniem powietrza. Ponadto jonizator powietrza pomaga walczyć z zarodnikami pleśni i mogą bardzo skutecznie pomóc w walce z częstymi chorobami domowników.

Decydując jaki oczyszczacz powietrza kupić, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego głośność pracy na różnych poziomach podawaną w decybelach. Co więcej, wskaźnik zanieczyszczenia powietrza może świetnie się sprawdzać w połączeniu ze zautomatyzowaniem urządzenia, dzięki czemu będzie ono pracować na wysokich obrotach, tylko gdy jakość powietrza znacznie spadnie. Żeby wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza, powinniśmy także porównać zużycie energii w różnych modelach i sprawdzić koszty roczne wymiany filtrów, ponieważ większość droższych urządzeń jest tańsza w eksploatacji.


Materiał zewnętrznyArtykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 12:33
komentarz /( 1 )
 • Irena
  Irena

  środa, 01 luty 2023 14:24

  kiedyś myślałam, że oczyszczacz to zbędny wydatek, ale mieszkam w KRakowie i teraz nie mogę się bez niego obejść. Najlepsza inwestycja

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.