Żywica epoksydowa – czy może być dla nas szkodliwa? Odpowiadamy! - dekoportal.pl

Żywica epoksydowa – czy może być dla nas szkodliwa? Odpowiadamy!

01 Mar 2021 / Napisał  / Inne wnętrza

Podłogi z żywicy epoksydowej ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane w halach fabrycznych, garażach, fabrykach czy w obiektach medycznych. Coraz częściej stają się częścią także naszych mieszkań. Coraz częściej też pojawia się pytanie: czy są bezpieczne?

żywica epoksydowa

 

Czy jedzenie może mieć kontakt z żywicą epoksydową? Czy zwierzęta mogą mieć na niej miski z wodą? A dzieci, czy mogą się na niej bezpiecznie bawić. Pytań jest wiele, ale zanim na nie odpowiemy, warto dowiedzieć się…


Czym jest żywica epoksydowa?

Jest to żywica syntetyczna, która ma zdolność tworzenia nietopliwych i nierozpuszczalnych tworzyw sztucznych. Aby powstała, potrzebne są do niej utwardzacze i to właśnie one są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Po połączeniu żywicy i utwardzacza zachodzi reakcja chemiczna, dzięki której żywica epoksydowa staje się bardzo wytrzymała. Można ją czyścić ostrymi środkami chemicznymi, jest twarda, antypoślizgowa, odporna na wodę i inne płyny. Co więcej, jest jednolita, czyli nie ma w niej spoin, fug. Dzięki temu znacznie łatwiej ją wyczyścić, zarówno w garażu, fabryce jak i na kuchennej podłodze. Również dzięki temu nie podmywa jej woda.

Żywica epoksydowa jest niebezpieczna dla zdrowia właściwie jedynie wtedy, gdy jest płynna, czyli w trakcie wylewania jej na posadzkę. Mimo tego lepiej nie przechowywać na niej żywności (oczywiście, krótki kontakt żywności z żywicą nie wywoła negatywnych kon-sekwencji). Jeżeli mieszkasz w domu z podłogą z żywicy epoksydowej, nie musisz się mar-twić: Ty i Twoi bliscy jesteście bezpieczni. Co więcej, podłoga z żywicy jest wprost wymarzona dla alergików, ze względu na właściwości antystatyczne i niepylenie.


Bezpieczeństwo pracy w czasie wylewania żywicy epoksydowej

Natomiast wylewanie żywicy epoksydowej może być szkodliwe dla zdrowia, ale łatwo można zapobiec niebezpieczeństwom.

Po pierwsze, należy postępować zgodnie z instrukcją. Na rynku istnieje wiele różnych typów żywicy epoksydowej, jeżeli wylejesz zbyt gruby odlew, może ona zacząć się gotować, co znacznie zwiększy jej parowanie. Ważna jest także proporcja żywicy i utwardzacza. Żywica ma też dość krótki termin przydatności do użycia. Zawsze czytaj instrukcję.

Tak jak w przypadku używania innych środków chemicznych, pamiętaj o właściwej wentylacji pomieszczenia oraz o noszeniu maseczki ochronnej, a także okularów lub gogli. Opary żywicy mogą zaszkodzić układowi oddechowemu. Jeśli czujesz się źle, zrób przerwę i wyjdź na świeże powietrze. Jeśli niepokojące objawy (takie jak duszności czy nudności) nie ustępują, szybko skontaktuj się z lekarzem. Niepokój może wzbudzić także zaczerwienienie oczu. Jeżeli żywica dostała się do oka, najpierw wypłucz je w bieżącej wodzie przez 15 minut, następnie skontaktuj się z lekarzem.

żywica epoksydowa

 

Bodaj najczęstszym wypadkiem przy laniu żywicy jest oparzenie się nią, gdy jest płynna. Tutaj pomoże odpowiednio wytrzymała odzież ochronna oraz uwaga. Płynna żywica może też skazić jedzenie i picie, dlatego bardzo uważaj robiąc przerwę na posiłek. Nie jedz ani nie pij w pomieszczeniu, w którym wylewałeś żywicę. Przed zrobieniem przerwy (nawet krótkiej) ściągnij odzież ochronną i dokładnie umyj ręce.

Żywica potrzebuje około 2 tygodni, aby całkowicie zaschnąć i po tym czasie jest już bezpieczna w użytkowaniu. Chyba że zaczniesz ją szlifować, wówczas znowu zaczyna być szkodliwa dla układu oddechowego (pył), trzeba więc znów zastosować środki ochronne: maseczkę, gogle i ubranie ochronne.

Żywica epoksydowa może być też niebezpieczna dla środowiska wodnego, dlatego spuszczenie resztek w toalecie jest niedopuszczalne. Należy zutylizować je w odpowiedni sposób.


Zrywanie podłogi z żywicy epoksydowej

Drugim momentem “niebezpiecznym” jest zrywanie podłogi z żywicy epoksydowej. Nie jest to proste zajęcie, bowiem żywica w czasie wylewania trwale łączy się z podłożem. Dzięki temu jest bardzo mocna, ale również dlatego niezwykle trudno się jej pozbyć. Zazwyczaj stosuje się tutaj frezowanie, skuwanie ręczne lub mechaniczne. Tutaj znowu może pojawić się pył, przed którym trzeba zabezpieczyć oczy i układ oddechowy.

Żywica epoksydowa jest materiałem trwałym i wygodnym w użyciu. Jak widać, jest niebezpieczna głównie wtedy, gdy jest jeszcze płynna. Dlatego przy jej wylewaniu należy zachować szczególną ostrożność. Potem zaś można już bez strachu korzystać z jej unikalnych właściwości.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 marzec 2021 12:21
komentarz /( 1 )
  • Tomek
    Tomek

    poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:04

    ale to robi efekt WOW!!!!!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.