Jak uzyskać kolor cegły we wnętrzach? - dekoportal.pl

Jak uzyskać kolor cegły we wnętrzach?

12 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
jak uzyskać kolor cegły
Cegła to niezwykle modny materiał budowlany, który pasuje niemal do każdego wnętrza.

Cegła to niezwykle modny materiał budowlany, który pasuje niemal do każdego wnętrza. Jej pomarańczowe i czerwonawe odcienie przywodzą na myśl zachodzące słońce i jesienne klimaty. Jeżeli podoba Ci się estetyka ceglanego muru lub chcesz wprowadzić do swojego domu przytulną atmosferę, skorzystaj z naszych porad. Nie musisz przeprowadzać generalnego remontu, aby w krótkim czasie przearanżować salon czy kuchnię.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kolor cegły — szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych

Cegła występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Jej ostateczny odcień zależy od zawartości minerałów barwiących zawartych w glinie. Przykładowo, jeżeli zawiera większe ilości wapnia, wówczas cegła przybiera żółty kolor. Tlenek magnezu odpowiada z kolei za brązowe wybarwienie. Bazą kolorystyczną cegły jest pomarańcz z domieszką czerwieni — jasnej, ciemnej, chłodnej lub ciepłej. Tak bogata paleta kolorystyczna pozwala bez trudu dobrać kolor odpowiadający stylowi wykończenia wnętrza.

Ceglaste odcienie, mimo że bardzo efektowne, powinny być jednak stosowane z umiarem. Projektanci radzą, aby wystrzegać się aranżacji, w których cegła znajduje się na wszystkich ścianach. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tego odcienia na jednej ze ścian, np. do wyeksponowania kominka czy komody ze zdjęciami. Inne powierzchnie muśnij farbą.

Jaki kolor ścian do czerwonej cegły będzie pasował? Cegła jest często łączona z neutralnymi i stonowanymi kolorami, takimi jak biel czy odcienie kremowości. W bardziej ekstrawaganckich wnętrzach, takich jak chociażby nowoczesny styl góralski, sprawdzą się odważne połączenia kolorystyczne, np. błękit, fiolet czy zieleń.

Kolor cegły – pomysły na aranżacje wnętrz:

 • Kolor ceglasty występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego bez problemu znajdziesz odcień odpowiadający stylowi wykończenia wnętrza.
 • Cegła prezentuje się najlepiej w strefie dziennej, czyli w salonie, kuchni oraz jadalni.
 • Unikaj stosowania tego materiału w sypialniach oraz łazience — chyba że marzy Ci się wystrój industrialny.
kolor cegły
Ceglaste odcienie, mimo że bardzo efektowne, powinny być jednak stosowane z umiarem.

Jak uzyskać kolor cegły we wnętrzach?

Cegła w kuchni, salonie czy sypialni wciąż jest w modzie. Przejdźmy zatem do podstawowej kwestii, czyli jak uzyskać kolor cegły bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie farby, dzięki której uzyskasz jednolity kolor. Przed zaaplikowaniem dokładnie oczyść powierzchnię. Jeżeli chodzi o sposób nakładania farby, jest on analogiczny jak w przypadku standardowej ściany. Pamiętaj, aby wykonywać pracę od góry do dołu. Kiedy nałożysz pierwszą warstwę, poczekaj aż wyschnie, a następnie nałóż drugą. Może się zdarzyć, że po jakimś czasie farba zacznie blaknąć lub odchodzić od cegły, dlatego przygotuj się na konieczność regularnego odnawiania.

Jak uzyskać kolor cegły innym sposobem? Inną metodą na uzyskanie pożądanego koloru jest użycie barwnika do betonu. Aby uzyskać maksymalną trwałość, przed nałożeniem barwnika oczyść powierzchnię, a następnie nakładaj mieszankę (wodę barwnik) za pomocą pędzla lub wałka. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, nałóż kolejną. Cała procedura jest prosta i nie zajmuje wiele czasu, niemniej ostateczne efekty mogą być gorsze niż w przypadku farby. Chodzi przede wszystkim o kolor, który zazwyczaj jest mniej jednolity. Sama trwałość nie budzi natomiast zastrzeżeń — wystarczy zastosować impregnat, aby uzyskać wykończenie odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Kolor cegły — metody uzyskania ceglanego wykończenia ściany:

 • Aby uzyskać kolor cegły wystarczy zastosować odpowiednią farbę przystosowaną do tego typu powierzchni.
 • Alternatywą dla farby jest specjalny barwnik do betonu — przed nałożeniem należy rozrobić go z wodą.
 • Farba do cegły pozwala uzyskać bardziej jednolity kolor niż barwnik.
kolor ceglany
Cegła prezentuje się najlepiej w strefie dziennej, czyli w salonie, kuchni oraz jadalni.

Tynk dekoracyjny — doskonała imitacja cegły

Mniej popularną, a zarazem bardziej kosztowną, opcją na to, jak uzyskać kolor cegły, jest zastosowanie tynku dekoracyjnego. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą odnowić stary mur lub zbudować nowy bez użycia naturalnych surowców. Przed rozpoczęciem prac koniecznie oczyść ścianę z kurzu i brudu. Aby ułatwić sobie zadanie, najpierw odkurz powierzchnię, a następnie przemyj ją wodą ze środkiem czyszczącym. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, wyrównaj wszelkie niedoskonałości. Aby uzyskać kolor cegły, wystarczy nałożyć tynk na powierzchnię muru za pomocą szpachli. Po wygładzeniu można go dodatkowo pomalować, aby uzyskać bardziej jednolity kolor.

Niezależnie od tego jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, aby nie używać farby czy barwnika na powierzchnię pokrytą starą farbą bądź innymi powłokami. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie upewnij się, czy wszystkie warstwy zostały usunięte, a ściana jest w pełni przygotowana do nakładania kolejnych powłok. Unikaj także używania agresywnych środków chemicznych, które mogą wniknąć w strukturę cegłę i doprowadzić do jej uszkodzenia.

Tak powstałą ścianę warto lepiej wyeksponować! Idealne do tego celu są odpowiednie lampy. Jeśli zastanawiasz się, jak oświetlić ścianę z cegły, postaw na taśmy LED czy industrialne kinkiety. Pamiętaj, by wybrać ciepły odcień światła.

Jak uzyskać kolor cegły na zwykłej ścianie?

 • Aby uzyskać kolor cegły, możesz zastosować tynk dekoracyjny, który można stosować na standardową ścianę.
 • Przed przystąpieniem do renowacji dokładnie oczyść powierzchnię roboczą.
 • Unikaj używania mocnych detergentów, które mogą uszkodzić strukturę cegły.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:53
komentarz /( 1 )
 • hola
  hola

  poniedziałek, 29 kwiecień 2024 10:28

  wydaje mi się że ciężko uzyskać taki zbliżony kolor do cegły.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.