Nowoczesny styl góralski – co go wyróżnia? Zobacz modne góralskie wnętrza! - dekoportal.pl

Nowoczesny styl góralski – co go wyróżnia? Zobacz modne góralskie wnętrza!

09 Gru 2021 / Napisał  / Pozostałe
nowoczesny styl góralski
Styl góralski nie jest uniwersalny – z pewnością nie spodoba się każdemu.

Styl góralski nie jest uniwersalny – z pewnością nie spodoba się każdemu. Motywy folklorystyczne można jednak połączyć z nowoczesnością. Takie zestawienie doskonale sprawdzi się zarówno w uroczym domku wybudowanym w górach, jak i przestronnym mieszkaniu w centrum miasta. Podpowiadamy, jak wprowadzić do wnętrza nowoczesny styl góralski.

O czym przeczytasz w artykule?

Góralskie wnętrza – czym się charakteryzują?

W góralskim wnętrzu rządzi drewno. To przestrzeń, w której naturalny surowiec występuje na podłodze, ścianach, a nawet suficie. Wykonane są z niego w dużej mierze meble, a nawet elementy dekoracyjne. Tak duża ilość drewna sprawia, że góralskie wnętrza cechują się ciepłą kolorystyką, która tworzy przytulny efekt.

Bogactwo przedmiotów z sosny i świerku to tylko niewielka część cech, którymi wyróżnia się niejeden domek góralski. Wnętrze jest pełne ornamentów – rządzą kwiaty, motywy folklorystyczne, podobizny zwierząt. Poszewkę poduszki mogą zdobić rysunki jeleni, a zasłony w kuchni mogą zachwycać wzorem drobnych kwiatów.

Góralskie wnętrza nie są pełne symetrycznych rozwiązań. Wręcz przeciwnie – blat stołu czy ławka mają często nieregularne kształty. Przy stole natomiast mogą stać krzesła z oparciami, w których wycięto różne wzory.

Sypialnia czy salon w stylu góralskim powinny być wypełnione tkaninami. Na siedziskach w części jadalnianej mogą znaleźć się przyjemne w dotyku poduszki na krzesła, na kanapie nie powinno zabraknąć koca, na podłodze może znaleźć się dywan, a okna warto ozdobić zasłonami.

Domek góralski – wnętrze, które cechuje się:

 • Dużą ilością drewna – jest obecne na podłodze, ścianach, a nawet suficie, a także meblach i elementach dekoracyjnych,
 • Mnóstwem ornamentów – w aranżacji nie brakuje wzorzystych tekstyliów, a rządzą motywy kwiatów czy zwierząt,
 • Wyposażeniem o nieregularnych kształtach,
 • Dużą ilością tkanin – siedziska stają się wygodniejsze dzięki poduszkom, a na oknach wisi zasłona, która zapewnia prywatność i dekoruje przestrzeń.
nowoczesny styl góralski
Salon w stylu góralskim nie obejdzie się bez kominka.

Nowoczesny styl góralski – czy to możliwe?

W nowoczesnych wnętrzach nie ma miejsca na zbyt dużą liczbę elementów dekoracyjnych oraz różnorodność kolorów. To spokojne wnętrza, w których są najczęściej dwie główne barwy oraz jedna dopełniająca. Meble mają dość minimalistyczne kształty, a drewno – choć może zdobić nowoczesne wnętrze – nie jest obecne w aż takiej ilości jak w góralskim wystroju.

Czy tak skrajnie różne style można połączyć, żeby uzyskać nowoczesny styl góralski? Zdecydowanie tak, jednak jest to zestawienie, które warto dokładnie przemyśleć. Których elementów ma być więcej – nowoczesnych czy góralskich? Gdzie planujesz wprowadzić nowoczesny styl góralski – do mieszkania w centrum czy małego, rekreacyjnego domku poza miastem?

Warto zacząć od wybrania kolorów, które mają rządzić w aranżacji. Typowe góralskie wnętrza są ciepłe ze względu na zastosowanie w nich drewna właśnie w ciepłej tonacji. Chcąc uzyskać nowoczesną odsłonę stylu góralskiego, warto nieco ochłodzić przestrzeń. Jak to zrobić? Możesz zdecydować się na jaśniejsze drewno – takie, które nie będzie dawało efektu niemal pomarańczowych lub ciemnobrązowych ścian. Wybierz okładziny w subtelniejszym, beżowym odcieniu.

Charakterystyczny kolor dla nowoczesnych wnętrz to szarość. Koniecznie wprowadź ją do góralskiej aranżacji. Niech w tym kolorze będzie duży element wyposażenia – idealnie sprawdzi się kanapa. Nie zapomnij również o bieli i czerni – mogą pojawić się na zasłonach, dywanie, siedziskach czy na elementach dekoracyjnych.

Nowoczesny styl góralski – czy da się go osiągnąć?

 • Styl nowoczesny jest stonowany, opiera się na kilku głównych, raczej spokojnych barwach,
 • Drewno w nim występuje, jednak w mniejszym natężeniu niż w góralskich domach, na przykład jedynie na podłodze,
 • Może się więc wydawać, że połączenie stylu nowoczesnego z góralskim jest niemożliwe,
 • Da się to jednak osiągnąć, na przykład wybierając znacznie jaśniejsze, chłodniejsze drewno,
 • Ważne jest też wprowadzenie do wnętrza szarości, bieli oraz czerni, które są typowe dla nowoczesnych aranżacji.
nowoczesny styl góralski
Charakterystyczny kolor dla nowoczesnych wnętrz to szarość.

Jakie materiały zastosować we wnętrzu góralsko-nowoczesnym?

Góralskie wnętrza wymagają zastosowania drewna, nawet jeśli chcesz nadać im nowoczesny charakter. Jak już wspominaliśmy, zdecyduj się na jaśniejszą wersję naturalnego surowca. Drewno powinno znaleźć się zarówno na podłodze, jak i ścianach. Jeśli chodzi o ściany, nie musisz pokrywać ich wszystkich naturalnym surowcem. Część może pozostać biała.

Co z sufitem? Typowo góralskie wnętrza mają drewno również na suficie. Jeśli chcesz dodać aranżacji nowoczesnego charakteru, możesz zrezygnować z tego rozwiązania. Dobrze sprawdzi się sufit pomalowany na biało. Niech pod nim znajdą się jednak drewniane belki.

Jakie jeszcze materiały warto wykorzystać, jeśli urządzasz wnętrza góralskie nowoczesne? Odpowiednie będą szkło i metal. Możesz zdecydować się na lampy wykonane właśnie z tych materiałów.

Lampy te mają nowoczesny styl, a niektóre nawet industrialny charakter. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie będą pasowały do pomieszczenia w góralskim stylu, jest wręcz przeciwnie. Metal i szkło doskonale komponują się przecież z drewnem, co widać w loftach. Dlaczego więc to połączenie miałoby się nie sprawdzić się w góralsko-nowoczesnym wnętrzu?

Jakie materiały wybrać do wnętrza w nowoczesnym stylu góralskim?

 • Najważniejsze jest drewno – powinno mieć jednak nieco jaśniejszy, chłodniejszy odcień niż ten znany z typowych górskich domów,
 • Naturalny surowiec powinien pojawić się zarówno na podłodze, jak i na ścianach,
 • Sufit w tradycyjnych domach góralskich również jest wykończony drewnem,
 • Możesz jednak w nowoczesnej odsłonie stylu pomalować go na biało i ozdobić kilkoma belkami,
 • W aranżacji sprawdzą się też szkło i metal, z których wykonuje się lampy.
nowoczesny styl góralski
Naturalny surowiec powinien pojawić się zarówno na podłodze, jak i na ścianach.

Nowoczesny styl góralski – jakie meble go podkreślą?

Kiedy urządzasz wnętrze w nowoczesnym stylu góralskim, stoi przed Tobą trudne zadanie. Musisz połączyć minimalizm i stonowaną kolorystykę wnętrz nowoczesnych z nieregularnymi liniami i zróżnicowanymi barwami, którymi wyróżniają się meble w góralskich pomieszczeniach. Jak to zrobić?

Niech góralskie wnętrza będą wypełnione zarówno nowoczesnymi meblami, jak i tradycyjnymi dla regionu elementami wyposażenia. Nieregularność kształtów możesz wykorzystać, decydując się na stoliki kawowe w formie dwóch pni drewna. Styl góralski mebli zastosuj również w części jadalnianej, gdzie możesz ustawić stół z blatem o nieregularnym kształcie oraz siedziska z ażurowymi oparciami lub ławki z poduszkami.

Jakie nowoczesne meble wykorzystać, jeśli urządzasz domek góralski? Wnętrze wypełnij stylowymi siedziskami. Salon w stylu góralskim wyposaż w szary narożnik na niskich, drewnianych nóżkach. Oprócz kanapy niech w pomieszczeniu stanie kwadratowy podnóżek – sprawdzi się w razie potrzeby jako dodatkowe siedzisko.

W sypialni zwróć szczególną uwagę na łóżko, które jest największym elementem wyposażenia, dlatego odgrywa dużą rolę w aranżacji. Dobrze zaprezentuje się model na drewnianej, nowoczesnej ramie. Zagłówek możesz wykonać samodzielnie. Na ścianie nad łóżkiem zamontuj podłużny kawałek drewna, a na nim zawieś poduszki. To właśnie one stworzą wygodny zagłówek. Poduszki może zdobić wzór kojarzący się z górami – odpowiedni będzie motyw kwiatów lub podobizna jelenia.

Nowoczesny styl góralski – jakie meble wybrać?

 • Wybieraj zarówno spośród nowoczesnych, jak i tradycyjnych modeli,
 • Dobrze sprawdzi się stolik w formie pnia drzewa,
 • Do części jadalnianej wybierz stół z blatem o nieregularnym kształcie,
 • W salonie ustaw nowoczesne siedziska – szara kanapa i podnóżek z tej samej kolekcji będą idealnym rozwiązaniem,
 • Do sypialni wybierz łóżko na drewnianej ramie, a do niego samodzielnie wykonaj zagłówek,
 • Stworzysz go dzięki podłużnemu kawałkowi drewna, na którym zawisną dwie poduszki.
nowoczesny styl góralski
W sypialni zwróć szczególną uwagę na łóżko, które jest największym elementem wyposażenia.

Góralskie dodatki do domu – jakie wybrać?

To właśnie dodatki są zwieńczeniem każdej aranżacji. Jakie wybrać, jeśli urządzasz nowoczesny domek góralski? Wnętrze urozmaicą między innymi obrazki. Jakie są połączeniem stylu góralskiego i nowoczesności?

Zdecyduj się na obrazek z motywem gór. Niech będzie to jednak czarno-biała grafika zamiast wielobarwnego przedstawienia. Zdecyduj się na obraz w wąskiej, czarnej ramce, która doskonale zaprezentuje się na tle drewnianej okładziny. Na obrazku możesz też wykorzystać popularny w górach motyw parzenicy.

Elementem praktycznym i pełniącym jednocześnie funkcje dekoracyjne jest oświetlenie. Możesz zdecydować się na potrójną lampę, której klosze są szklane i transparentne. Taki model będzie idealną dekoracją góralskiego pomieszczenia o nowoczesnym charakterze, a jego forma zapewni doskonałe oświetlenie stołu.

Urządzając salon w stylu góralskim, możesz wybrać metalową lampę z kilkoma żarówkami, pozbawioną kloszy. Model w surowym stylu świetnie zaprezentuje się w przestronnym pokoju dziennym. Potrzebujesz dodatkowego źródła światła? Salon w stylu góralskim możesz wyposażyć w lampę stojącą na drewnianej podstawie o nie do końca regularnej formie.

Salon w stylu góralskim nie obejdzie się bez kominka. Może być obłożony szarym łupkiem, a tuż przy nim niech znajdzie się kosz na drewno. Góralskie dodatki do domu to również tekstylia. Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza ornamenty, to właśnie rozmaite materiały będą do tego najlepszym sposobem. Motyw roślinny może pojawić się na części poduszek, a pozostałe niech będą jednolite – szare i ciemnozielone.

Góralskie dodatki do domu – jakie wybrać?

 • Na ścianie w salonie zawieś obrazki z motywem gór – wybieraj spośród tych czarno-białych, znajdujących się w wąskich, czarnych ramach,
 • Dekoracją jest też oświetlenie – możesz wybrać lampy ze szklanym kloszem lub w ogóle go pozbawione,
 • W roli dodatkowego źródła światła sprawdzi się lampa stojąca na drewnianej, nieregularnej podstawie,
 • W salonie w stylu góralskim powinien znaleźć się kominek – może być obłożony szarym łupkiem,
 • Nie zapomnij o tekstyliach – roślinne ornamenty mogą pojawić się na poduszkach.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 09 grudzień 2021 12:27
komentarz /( 1 )
 • Ceperka
  Ceperka

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:49

  uwielbiam góry, Zakopane, mogę tam jeździć nawet kilka razy w miesiącu, ale nie wiem czy do własnego domu bym przeniosła taki styl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.