Cegła w kuchni – czy jest praktyczna? Jak ją zabezpieczyć? - dekoportal.pl

Cegła w kuchni – czy jest praktyczna? Jak ją zabezpieczyć?

24 Lip 2019 / Napisała  / Porady
kuchnia z ceglaną ścianą, ściana z cegły, czerwona cegła w kuchni
Garnki na tle ceglanej ściany w kuchni mogą stać się nietuzinkową ozdobą

Cegła coraz częściej urozmaica nie tylko salon, lecz także kuchnię. Oryginalna okładzina występuje w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego pasuje do wielu stylów – industrialnego, skandynawskiego czy nowoczesnego. Cegła w kuchni prezentuje się imponująco, ale czy jest również praktyczna? Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak zabezpieczyć materiał przed tłuszczem oraz czym czyścić okładzinę, żeby na długo zachowała swój atrakcyjny wygląd.

O czym przeczytasz w artykule?

Cegła w kuchni – wady i zalety

Cegła na ścianę to sposób na oryginalne wykończenie kuchni. Okładzina pozwoli Ci zaaranżować przestrzeń niczym z amerykańskiego loftu, ale też nowoczesną i jasną – wystarczy, że dobierzesz do niej odpowiednie elementy dekoracyjne. Zaletą cegły jest nie tylko estetyka, lecz także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo materiał pełni funkcję izolacji akustycznej, co sprawdzi się doskonale w niewielkich mieszkaniach.

Niestety cegła w kuchni nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Materiał w czerwonym kolorze może przytłoczyć niewielką przestrzeń, jednak unikniesz tego problemu, stosując efektowną okładzinę nie na całej ścianie, a wyłącznie na części. Cegła nad blatem kuchennym może sprawić trudności w czyszczeniu. Umieszczenie jej nad kuchenką będzie wymagało odpowiedniej impregnacji – to konieczność poświęcenia dodatkowej ilości czasu na prace remontowe oraz zwiększające się koszty.

Każdy z problemów, które może sprawiać cegła nad blatem kuchennym lub ścianie przy stole, jest do rozwiązania. Obawiasz się zabrudzeń z tłuszczu? Zabezpiecz okładzinę przy pomocy preparatów impregnujących. Jeśli boisz się zastosowania tak intensywnej dekoracji ściennej, pamiętaj, że w dowolnym momencie możesz zmienić jej kolor – wystarczy farba przeznaczona do materiału, z którego wykonana jest okładzina.

Cegła na ścianę w kuchni – korzyści i wady:

  • Prezentuje się niebanalnie,
  • Pasuje do różnych stylów,
  • Jest niewrażliwa na uszkodzenia mechaniczne,
  • Dobrze izoluje akustycznie,
  • Może przytłoczyć małe pomieszczenie,
  • Wymaga zabezpieczenia impregnatem.
jasna cegła w kuchni, cegła nad blatem w kuchni, ściana z cegły w wystroju kuchni
Ceglaną ścianę nad blatem w kuchni trzeba zabezpieczyć przez zabrudzeniami

Farba czy tapeta – co na ścianie w kuchni z cegłą?

Cegła na ścianę to dekoracja, która będzie zwracała na siebie uwagę. Połącz ją z subtelniejszą okładziną ścienną, żeby nie przytłoczyć wnętrza. Zrezygnuj ze wzorzystych fototapet czy płytek z motywem marokańskim. Wybierz farbę lub tapetę w odcieniach, które będą pasowały do planowanej aranżacji i tworzyły efektowną całość z cegłą na ścianie.

Zależy Ci na skandynawskim wystroju? Zdecyduj się na białą cegłę – możesz kupić gotową okładzinę w śmietankowym kolorze lub przemalować materiał, który krył się pod tynkami. Aranżację w stylu pochodzącym z północnej Europy uzupełnij jasnoszarą farbą i szafkami kuchennymi w podobnym odcieniu z blatami z jasnego drewna. Biała cegła w kuchni idealnie zaprezentuje się na ścianie przy stole, który rozdzieli optycznie aneks od salonu.

Lubisz styl industrialny i chcesz wprowadzić nieco loftowej atmosfery do swojego mieszkania? Zdecyduj się na gipsową cegłę w kolorze czerwonym i połącz ją z meblami kuchennymi, których fronty są czarne i matowe. Efektowną okładzinę zastosuj tylko na jednej ścianie, a pozostałe pomaluj białą farbą, która rozjaśni ciemny wystrój. Jeśli wnętrze jest przestronne, możesz na ścianie, przy której znajduje się stół, zastosować czarną tapetę – zadbaj o to, żeby była zmywalna i odporna na wilgoć.

Planujesz nowoczesną aranżację? Postaw na czerwoną cegłę nad blatami oraz szafki z błyszczącymi, białymi frontami bez uchwytów. Minimalistyczne elementy wyposażenia będą fantastycznie prezentowały się na tle ciemnoczerwonych ścian. Cegła na ścianę będzie pełniła funkcję ozdoby we współczesnym wystroju pozbawionym zbyt wielu dodatków oraz stonowanym kolorystycznie.

Decydując się na farbę do kuchni, zwróć szczególną uwagę na jej parametry. Odpowiedni preparat powinien być plamoodporny i zmywalny. Rozgrzany tłuszcz pryskający na patelni, gazowany napój rozbryzgujący się po otwarciu czy zupa, której krople podczas blendowania lądują na ścianie – kuchnia jest narażona na wiele zabrudzeń, dlatego farba musi być niewrażliwa na szorowanie, a plamy nie mogą wnikać w pomalowaną powierzchnię. Zwróć również uwagę na deklarowaną przez producenta liczbę warstw potrzebnych do pełnego krycia – intensywny kolor już po jednej aplikacji znacznie przyspieszy prace remontowe.

Cegła w kuchni – z czym ją połączyć?

  • Styl skandynawski – białą cegłę zestaw z jasnoszarą farbą na pozostałych ścianach, popielatymi szafkami i blatem z jasnego drewna;
  • Styl loftowy – czerwoną cegłę połącz z czarnymi meblami o matowym wykończeniu; pozostałe ściany pomaluj białą farbą;
  • Styl nowoczesny – czerwoną cegłę umieść nad blatami; wybierz białe wyposażenie z błyszczącymi frontami bez uchwytów;
kuchnia z kominkiem z cegły, czerwona cegła i czarne meble, z czym łączyć cegłę
Kuchnia z kominkiem z czerwonej cegły

Jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem?

Zastanawiasz się, czy cegła w kuchni jest praktyczna? Odpowiednio chroniona okładzina ścienna będzie funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu czystości. Wystarczy, że ją zabezpieczysz – rodzaj preparatu zależy od użytego na ścianie materiału. Zadaniem impregnatu będzie stworzenie powłoki, która uniemożliwi wodzie i brudowi wniknięcie w cegłę.

W roli preparatu ochronnego sprawdzi się impregnat silikonowy, dzięki któremu woda nie będzie wnikała w okładzinę. Środek zabezpieczy cegłę przed promieniowaniem UV, a tym samym zmianą koloru. Możesz także zdecydować się na impregnat akrylowy, który sprawdzi się do cegły oraz klinkieru. Dzięki produktowi okładzina będzie chroniona przed wnikaniem brudu oraz wilgoci, a powłoka sprawi także, że czyszczenie ściany stanie się znacznie prostsze.

Wybierając impregnat, zwróć uwagę przede wszystkim na jego parametry. To jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć o preparacie zabezpieczającym. Przed zakupem dowiedz się, czy wybrany środek wpłynie na odcień cegły lub stopień jej połysku. Jeśli zależy Ci na zachowaniu koloru okładziny, zdecyduj się na impregnat, który nie przyciemni jej barwy, a dodatkowo będzie chronił przed wyblaknięciem.

Nim rozpoczniesz impregnację, odpowiednio przygotuj podłoże. Musisz pozbyć się z okładziny wszelkich zabrudzeń – w tym celu możesz zastosować odkurzacz, dzięki któremu usuniesz kurz. Pozostałe zanieczyszczenia usuń wilgotną ściereczką. Przed nałożeniem impregnatu poczekaj do wyschnięcia okładziny.

Myśląc o tym, jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem, weź również pod uwagę szklane panele. Możesz zamontować je w miejscu, gdzie okładzina jest szczególnie narażona na zabrudzenia i kontakt z wodą – nad kuchenką oraz zlewem. Transparentny panel nie zaburzy wystroju pomieszczenia, a pozwoli Ci uniknąć usuwania plam z porowatej cegły.

Jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem? Jaki preparat wybrać?

  • Postaw na impregnat silikonowy – zapobiegnie wnikaniu wilgoci w okładzinę i ochroni cegłę przed wyblaknięciem;
  • Wybierz impregnat akrylowy – sprawdzi się do cegły i klinkieru; dzięki niemu brud nie wniknie w okładzinę;
  • Sprawdź, czy wybrany preparat wpłynie na kolor cegły oraz stopień jej połysku,
  • Przed impregnacją wyczyść okładzinę,
  • Dodatkową ochronę w narażonych na zabrudzenia miejscach zapewnią Ci szklane panele – sprawdzą się nad kuchenką oraz zlewem.
biała cegła na ścianie w kuchni, impregnowanie cegły w kuchni, jak impregnować cegłę
Aby cegła w kuchni była praktyczna, należy ją zaimpregnować

Cegła w kuchni – czyszczenie

Wiesz już, jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem? Czas na poznanie preparatów, które pozwolą Ci szybko pozbyć się rozmaitych zanieczyszczeń z okładziny. Do usuwania kurzu możesz zastosować szczotkę, którą w kilka chwil omieciesz ścianę. Zwróć jednak uwagę na to, żeby była delikatna i nie porysowała cegły.

Plamy z napoju czy tłuszczu możesz usunąć przy pomocy mokrej ściereczki. Dzięki impregnacji zabrudzenia nie wnikną w strukturę ściany, dlatego pozbycie się ich nie sprawi Ci trudności. Odkrywasz cegłę, która znajduje się pod tynkiem? Zdecyduj się na specjalistyczny preparat, który pomoże Ci wyczyścić materiał z nacieków czy białych plam, a tym samym przygotować do nałożenia impregnatu.

Cegła w kuchni – czyszczenie

  • Pył i kurz z cegły usuniesz przy użyciu szczotki z delikatnym włosiem, które nie porysuje okładziny,
  • Ścianę możesz także wyczyścić zwilżoną szmatką,
  • Wybierz specjalistyczny środek, jeśli chcesz pozbyć się białych wykwitów.
jak czyścić cegłę, jak myć cegłę w kuchni, jak sprzątać ścianę z cegły
Jeśli cegła w kuchni wymaga czyszczenia, w zależności od rodzaju brudu użyj ściereczki lub szczotki z miękkim włosiem

Poznaj zamienniki cegły w kuchni

Zastanawiasz się nad tym, czy cegła w kuchni jest praktyczna i dochodzisz do wniosku, że to rozwiązanie nie sprawdzi się u Ciebie? Musisz szybko przeprowadzić remont i nie masz czasu na precyzyjne układanie niewielkich elementów oraz fugowanie ich? Zdecyduj się na materiały, które wyglądem przypominają cegłę, jednak nie potrzebują impregnacji, są łatwiejsze w czyszczeniu, a ich montaż nie sprawi trudności nawet amatorowi.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie nietuzinkowej aranżacji kuchni jest zastosowanie tapety ze wzorem cegły. Wśród dostępnych na rynku produktów z łatwością znajdziesz rolkę w kolorze dopasowanym do Twoich potrzeb. Zastanawiając się, co na ścianie w kuchni sprawdzi się najlepiej, weź pod uwagę nie tylko kolory, lecz także właściwości. Postaw na tapetę na podkładzie flizelinowym – wymaga on użycia kleju wyłącznie na ścianie, co znacznie usprawnia remont.

Postaw na tapetę z winylową warstwą wierzchnią. Dzięki temu zyskasz okładzinę odporną na wilgoć oraz niewrażliwą na wysokie temperatury. Tapeta winylowa imitująca cegłę nie uszkodzi się wskutek usuwania zabrudzeń. Ich kolor nie ulegnie zmianie w wyniku regularnego kontaktu z promieniami słonecznymi.

Co na ścianie w kuchni będzie imitowało cegłę tak samo dobrze jak tapeta? Płytki ceramiczne! Kafelki imitujące cegłę to jeden z głównych trendów, który znakomicie sprawdzi się w Twojej kuchni. Wybierz białe płytki o błyszczącym wykończeniu, zastosuj je w dowolnym miejscu i nie martw się o zabrudzenia – gładka struktura okładziny będzie odporna na plamy.

Co na ścianie w kuchni zamiast cegły?

  • Tapeta – wybierz rolki winylowe na podkładzie flizelinowym, który przyspieszy prace remontowe; okładzina będzie odporna na plamy oraz niewrażliwa na promienie słoneczne;
  • Płytki ceramiczne – kafle w kształcie cegły zapewnią efektowne wykończenie wnętrza; czyszczenie ich gładkiej struktury będzie wyjątkowo łatwe.
płytki cegiełki, cegiełki na ścianie w kuchni, płytki cegły w kuchni
Ceglane płytki zamiast oryginalnej cegły to genialna propozycja do kuchni

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 09 marzec 2022 15:09
komentarz /( 1 )
  • ELizka
    ELizka

    piątek, 08 lipiec 2022 09:30

    Marzyła mi się prawdziwa cegła w kuchni, ale odradzono mi są z uwagi na praktyczność. Wybrałam płytki cegiełka i jestem zadowolona, bo wizualnie praktycznie się nie różnią od prawdziwych

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.