Kawiarka czy ekspres – co będzie lepsze? Podpowiadamy, w czym parzyć kawę! - dekoportal.pl

Kawiarka czy ekspres – co będzie lepsze? Podpowiadamy, w czym parzyć kawę!

19 Mar 2021 / Napisał  / Kuchnia
 kawiarka czy ekspres
Aromatyczna kawa o poranku będzie jeszcze smaczniejsza, jeśli zrobisz ją przy użyciu odpowiedniego urządzenia.

Aromatyczna kawa o poranku będzie jeszcze smaczniejsza, jeśli zrobisz ją przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Możesz zdecydować się na kawiarkę lub ekspres. Co okaże się lepsze? Podpowiadamy, w czym parzyć kawę.

O czym przeczytasz w artykule?

Kawiarka – co to jest i jak działa?

Kawiarka wygląda niczym mały czajnik. Urządzenie składa się ze zbiornika na wodę oraz sitka, na którym umieszcza się zmieloną kawę. Elementem kawiarki jest również komora, przez którą przepływa przygotowany napój kofeinowy. Akcesorium zostało zaprojektowane w latach 30. XX wieku.

Makinetka, kafetiera, moka – to zamienne nazwy kawiarki. Czajniczek ciśnieniowy pochodzi z Włoch, gdzie do tej pory cieszy się popularnością. Kawiarki są wykonywane ze stali nierdzewnej lub stopu aluminium.

Działanie kawiarki nie jest niczym skomplikowanym. Urządzenie należy ustawić na palniku. Podczas podgrzewania woda będzie przeciskać się z dolnego zbiornika do górnego, przechodząc przez sitko z kawą.

 • Kawiarka została zaprojektowana w latach 30. XX wieku we Włoszech, a popularnością cieszy się do dziś. Prosta konstrukcja pozwala sprawnie przygotować espresso.
 kawiarka czy ekspres przelewowy
Kawa z kawiarki to intensywne espresso, które idealnie sprawdzi się jako pobudzający napój o poranku.

Kawa z kawiarki – czym się wyróżnia?

Kawa w kawiarce parzy się około 5 minut. To, ile filiżanek przygotujesz, zależy od wielkości akcesorium. Rozmiar kawiarki jest często podawany w liczbie filiżanek, które można zaparzyć. Znajdziesz więc oznaczenia 3tz czy 6tz. Tz to skrót od słowa tazza, które oznacza po włosku filiżankę.

Kawa z kawiarki to intensywne espresso, które idealnie sprawdzi się jako pobudzający napój o poranku. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do filiżanki spienione mleko. Możesz wykorzystać w tym celu mały spieniacz. Takie akcesorium kosztuje około 30 złotych, a pozwoli Ci od czasu do czasu urozmaicić espresso.

 • Kawa w kawiarce parzy się dość szybko, bo około 5 minut. Smak naparu jest intensywny.
 kawiarka czy ekspres przelewowy
Makinetka, kafetiera, moka – to zamienne nazwy kawiarki.

Ekspres – jak działa?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ekspresów – przelewowy i ciśnieniowy. Ekspres przelewowy jest urządzeniem znacznie prostszym w konstrukcji i łatwiejszym w obsłudze. Nie ma skomplikowanych funkcji.

Ekspres przelewowy składa się z pojemnika na zimną wodę, miejsca na gotową kawę oraz sitka z miejscem na zmielone ziarna. Aby zaparzyć kofeinowy napój w tym urządzeniu, wystarczy go uruchomić i czekać, aż gotująca się woda przejdzie przez zmieloną kawę i sitko, a następnie trafi do zbiornika przeznaczonego na gotowy napar.

Automatyczny ekspres ciśnieniowy pozwala na przygotowanie większej liczby rodzajów kaw i to przy użyciu właściwie jednego przycisku. W niektórych modelach to nawet kilkanaście możliwości. Ekspres ciśnieniowy zmieli kawę, podgrzeje wodę i przygotuje napój. Wiele modeli ma też spieniacz mleka.

Jak działa ekspres do kawy?

 • Wyróżnia się przede wszystkim modele przelewowe i ciśnieniowe,
 • Ekspres przelewowy ma pojemnik na zimną wodę, zbiornik na gotowy napar oraz sitko z miejscem na ziarna,
 • Podczas gotowania woda przechodzi przez zmieloną kawę i trafia do zbiornika na napój, skąd możesz przelać ją do filiżanki,
 • Ekspres ciśnieniowy umożliwia przygotowanie różnorodnych kaw,
 • Urządzenie mieli kawę, podgrzewa wodę, a często także przygotowuje aksamitną piankę.
 w czym parzyć kawę
Wyróżnia się przede wszystkim modele przelewowe i ciśnieniowe.

Kawiarka czy ekspres przelewowy?

Zastanawiasz się, co jest dla Ciebie lepsze: kawiarka czy ekspres przelewowy? Jest kilka elementów, którymi różnią się te akcesoria i które mogą zaważyć na Twojej decyzji. Zwróć uwagę na cenę, łatwość czyszczenia i smak kawy.

Ceny kawiarek wahają się między 50 a 200 złotych. Na rynku znajdziesz ekspresy, które kosztują około 150 zł, jednak są dostępne również modele znacznie droższe za kilkaset złotych. Trzeba jednak przyznać, że zarówno kawiarka, jak i ekspres przelewowy to atrakcyjne cenowo rozwiązania.

Czyszczenie kawiarki powinno odbywać się po każdym jej użyciu. Musi oczywiście najpierw przestygnąć. Czyszczenie kawiarki przeprowadzisz przy użyciu wody z płynem do mycia naczyń. Ekspres przelewowy również wymaga częstego czyszczenia. Odkamienianie należy przeprowadzać co kilka tygodni.

Kawa z kawiarki to intensywne, aromatyczne espresso. W przypadku ekspresów przelewowych wiele osób mówi o napoju, w którego smaku dość mocno wyczuwalna jest gorycz. Kawa czarna z ekspresu ma też wysoką zawartość kofeiny. Ze względu na wyczuwalną gorycz może się jednak okazać rozwiązaniem nie dla każdego fana pobudzającego naparu.

Kawiarka czy ekspres przelewowy – co wybrać?

 • Kawiarka to niewielkie urządzenie, którego cena waha się między 50 a 200 złotych,
 • Czyszczenie kawiarki musisz przeprowadzić po każdym jej użyciu,
 • W kawiarce przygotujesz aromatyczne espresso,
 • Ekspres przelewowy kosztuje około 150 złotych, ale znajdziesz też znacznie droższe modele,
 • Urządzenie wymaga dość częstego odkamieniania,
 • Według opinii wielu osób kawa przygotowana w ekspresie przelewowym jest dość gorzka, co nie każdemu przypadnie do gustu.
 kawa z kawiarki
Kawa czarna z ekspresu ma też wysoką zawartość kofeiny.

Kawiarka czy ekspres ciśnieniowy?

Zastanawiając się, w czym parzyć kawę, weź pod uwagę zakup ekspresu ciśnieniowego. To urządzenie, które znacznie różni się od kawiarki. Przede wszystkim pozwala na przygotowanie rozmaitych kaw – zarówno czarnych, jak i mlecznych. Kawa z kawiarki nie przyciąga wzroku pięknie ułożonymi warstwami w przeciwieństwie do napoju zrobionego przy pomocy ekspresu ciśnieniowego.

Myśląc o tym, co sprawdzi się dla Ciebie lepiej: kawiarka czy ekspres ciśnieniowy, weź pod uwagę, czy lubisz różnorodność. Jeśli chcesz cieszyć się jednego dnia pysznym cappuccino, a innego latte macchiato, ekspres ciśnieniowy jest dla Ciebie jedynym rozwiązaniem. Pijesz wyłącznie espresso? Nie ma sensu przepłacać. Dobra kawiarka zdecydowanie Ci wystarczy.

Na ekspres ciśnieniowy musisz przygotować zdecydowanie większy budżet niż na kawiarkę. Za tysiąc złotych kupisz warte uwagi urządzenie, ale jeśli zależy Ci na różnorodności dostępnych kaw, łatwości obsługi i szybkości czyszczenia, musisz przygotować się na jeszcze większy wydatek. Wysokiej jakości modele bogate w przydatne funkcje kosztują ponad 3000 złotych.

Kawiarka czy ekspres przelewowy – co wybrać?

 • Jeśli pijesz wyłącznie espresso, kawiarka w zupełności Ci wystarczy,
 • Jeśli cenisz sobie różnorodność, wybierz ekspres ciśnieniowy,
 • Musisz jednak wziąć pod uwagę, że to spory wydatek – za model z zaawansowanymi funkcjami zapłacisz nawet ponad 3000 złotych.
 czyszczenie kawiarki
Jeśli cenisz sobie różnorodność, wybierz ekspres ciśnieniowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kawiarki?

Wiesz już, czy lepiej sprawdzi się dla Ciebie kawiarka, czy ekspres? Masz pewność, że możliwość przygotowania espresso będzie dla Ciebie wystarczająca? Podpowiadamy, jaką kawiarkę wybrać.

Na rynku znajdziesz kawiarki aluminiowe, które wyróżniają się niską ceną. Niestety dość szybko niszczeją, przez co przygotowywana w nich kawa zmienia smak na gorszy. Dostępne są też kawiarki ze stali nierdzewnej. To materiał odporny na odbarwianie oraz odkształcanie. Wykonane ze stali kawiarki nie mają charakterystycznego kształtu – są bowiem bardziej opływowe.

Zwróć też uwagę na pojemność akcesorium. Jeśli chcesz przygotować napar w kubku, zdecyduj się na model o większej pojemności. Informacja podawana przez producenta dotyczy bowiem espresso, czyli takiej ilości kawy, która zmieści się w filiżance 50 ml. Jeśli wybierzesz model na trzy filiżanki, to wciąż za mało, żeby zapełnić kubek.

Dbasz o każdy element aranżacji? Duża liczba wersji kolorystycznych kawiarek pozwoli Ci dopasować to akcesorium do wystroju. Bez trudu znajdziesz nawet nietypowe modele, na przykład czerwone.

Jaką kawiarkę wybrać?

 • Dostępne są modele aluminiowe, które mają charakterystyczny kształt, ale dość szybko ulegają zniszczeniu, które wpływa negatywnie na smak kawy,
 • Istnieją również kawiarki ze stali nierdzewnej – są trwalsze, a ich kształt jest zazwyczaj bardziej opływowy,
 • Sprawdź też pojemność kawiarki – pamiętaj, że producent najczęściej podaje pojemność w liczbie filiżanek espresso,
 • Jeśli lubisz pić kawę w dużym kubku, pojemność kawiarki powinna Cię szczególnie zainteresować,
 • Zwróć tez uwagę na wygląd – duża różnorodność kolorów pozwoli Ci dopasować akcesorium do aranżacji kuchni.
 czyszczenie kawiarki
Jeśli lubisz pić kawę w dużym kubku, pojemność kawiarki powinna Cię szczególnie zainteresować.

Co sprawdzić przed zakupem ekspresu ciśnieniowego?

Jeśli lubisz różnorodność, wiesz już, jak odpowiesz na pytanie: kawiarka czy ekspres. Zdecyduj się na model ciśnieniowy, który pozwoli Ci wykonać pobudzające espresso, ale także delikatne cappuccino pasujące do ciast.

Przed zakupem ekspresu do kawy zwróć uwagę na jego konstrukcję. Przede wszystkim sprawdź, do których elementów masz dostęp od frontu urządzenia. To ważne aspekty – od nich zależeć będzie możliwość ustawienia ekspresu. Jeśli chcesz, żeby stał przy ścianie lub na blacie w kącie pomieszczenia, zdecyduj się na model, który wszystkie elementy ma z przodu. Możliwe powinno być wyjęcie zbiornika z wodą, nasypanie kawy, skorzystanie ze spieniacza oraz wyjęcie fusów.

Nie zapomnij o łatwości czyszczenia. Na rynku znajdziesz ekspresy ze specjalnymi spieniaczami, których czyszczenie zajmie Ci kilkanaście sekund pod bieżącą wodą. Sprawdź też, jak często producent zaleca odkamieniać ekspres. Bez trudu znajdziesz modele, które będą wymagały odkamieniania dopiero po przygotowaniu 5000 filiżanek – to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów.

Niektóre ekspresy ciśnieniowe umożliwiają tworzenie profili użytkowników. Można zapisać w nich ulubiony rodzaj kawy wraz z wybranymi do niej dodatkowymi ustawieniami, na przykład ilością mleka, temperaturą oraz intensywnością naparu.

Przed zakupem ekspresu ciśnieniowego zwróć też uwagę na łatwość obsługi. Niektóre modele są wyposażone w intuicyjny, czytelny wyświetlacz. Z obsługą takiego urządzenia poradzisz sobie, nawet jeśli będzie to Twój pierwszy ekspres do kawy.

Sprawdź, jaką pojemność ma zbiornik na wodę. Zbyt mały nie okaże się za wygodny – będzie go bowiem trzeba często napełniać. Sprawdź też, czy ekspres pozwala na przygotowanie dwóch kaw jednocześnie. Zazwyczaj urządzenia umożliwiają przygotowanie dwóch espresso, ale nie jest możliwe zrobienie dwóch mlecznych kaw w jednym czasie.

Na smak i aromat kawy duży wpływ ma poziom zmielenia ziaren. Na rynku znajdziesz urządzenia, które mają kilkanaście ustawień młynka. Najczęściej wystarczy skorzystać z pokrętła, żeby zdecydować, w jakim stopniu ziarna mają zostać zmielone.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu ciśnieniowego?

 • Sprawdź, czy do najważniejszych elementów masz dostęp od frontu urządzenia,
 • Ważna jest też łatwość czyszczenia – na rynku są dostępne modele, których spieniacz umyjesz pod bieżącą wodą w kilkanaście sekund,
 • Dowiedz się więcej o dodatkowych funkcjach, na przykład możliwości zapisania ulubionych kaw, co przyspieszy ich przygotowywanie,
 • Koniecznie sprawdź pojemność zbiornika na wodę – ten parametr wpłynie na komfort korzystania z urządzenia,
 • Dowiedz się, czy możliwe jest regulowanie stopnia zmielenia ziaren.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 19 marzec 2021 16:48
komentarzy /( 2 )
 • aniaclifford
  aniaclifford

  wtorek, 27 kwiecień 2021 09:16

  Od przeszło dwudziestu lat, codziennie rano zaczynam dzień z kawa z kawiarki. Polecam!
 • Madzia
  Madzia

  wtorek, 23 marzec 2021 14:36

  Uwielbiam kawę z kawiarenki!! Po kolejnej wyprawie do Włoch już nie mogłam się obyć bez niej, oczywiście kupiłam i od tego czasu codziennie rano cieszę się tym niepowtarzalnym smakiem kawy.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.