Czy warto zdecydować się na zazdrostki do kuchni? - dekoportal.pl

Czy warto zdecydować się na zazdrostki do kuchni?

17 Maj 2024 / Napisał  / Porady
Zazdrostki do kuchni

Zazdrostki do kuchni to charakterystyczne, krótkie firanki, które wieszane są na ogół w połowie okna. Zasłaniają więc tylko jego część. Ich nazwa wzięła się stąd, że dawniej miały chronić domowników przed zazdrosnymi spojrzeniami innych ludzi np. sąsiadów. Po latach zapomnienia znowu wracają do łask. Czy rzeczywiście warto na nie postawić? Na jakie zazdrostki do kuchni się zdecydować?

Zazdrostki do kuchni - krótka charakterystyka

Zazdrostki do kuchni, są krótkimi firankami wieszanymi w okolicach połowy okna. Tym samym nie zasłaniają one całej szyby, a więc do środka wpada sporo światła słonecznego. Tego typu firanki pełnią we wnętrzu w dużej mierze funkcję dekoracyjną. Do ich montażu potrzeby jest krótki karnisz instalowany na ramie okna. Zdecydować się można na model przykręcany lub przyklejany. Ten drugi można w każdej chwili zdemontować, gdy zmieni się pomysł na okienną aranżację.


Dlaczego zazdrostki to popularny wybór głównie do kuchni?

Przed laty zazdrostki cieszyły się na rynku dużą popularnością, ale potem na długie lata odeszły w zapomnienie. Dzisiaj znowu wracają do łask. Zazwyczaj wykorzystywane są oczywiście w kuchniach. Z czego to wynika?

Zazdrostki osłaniają wnętrze kuchni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Przy okazji mają w sobie sporo uroku. Sprawiają, że wnętrze zyskuje wyjątkowy charakter.

Kuchnia jest z założenia pomieszczeniem przeznaczonym nie tylko do gotowania, ale i spożywania posiłków. Wnętrze to musi być więc bardzo dobrze oświetlone. Zazdrostki do kuchni gwarantują optymalne nasłonecznienie przestrzeni. Nawet gdy są całkowicie zasłonięte, nie zaciemniają w 100% kuchni.


Zazdrostki do kuchni i ich największe zalety

Zacząć warto od tego, że zazdrostki do kuchni są przede wszystkim bardzo efektowną i oryginalną dekoracją okienną. Są to dodatkowo firany stosunkowo niedrogie i bezproblemowe w montażu. Wpuszczają do wnętrza sporo światła słonecznego. Ich wybór na rynku jest coraz większy. Każdy powinien więc znaleźć zazdrostki idealne do swojej kuchni.


Na jakie zazdrostki do kuchni warto się zdecydować?

Wybór zazdrostek do kuchni niektórym osobom sprawić może spory kłopot. Czym więc należy się w tym przypadku kierować?

    1. Typ - zazdrostki mogą w większym lub w mniejszym stopniu przypominać klasyczne firanki. Wybór to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań. Najbardziej przejrzyste są oczywiście zazdrostki ażurowe. Zdecydować się też można na modele bardziej zabudowane.
    2. Wielkość okna i sposób jego otwierania - zacząć warto od zmierzenia okna. Jeśli ma ono dzieloną szybę, trzeba zakupić dwie zazdrostki montowane na dwóch osobnych drążkach.
    3. Kolorystyka i estetyka - zdecydowanie największą popularnością na rynku cieszą się białe zazdrostki do kuchni. Prawdziwym hitem są modele haftowane. Firanki muszą pasować do wystroju całego pomieszczenia.

Czy zazdrostki są trudne do utrzymania w czystości?

Popularność zazdrostek do kuchni wynika też w dużej mierze z tego, że są one łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je tylko raz na jakiś czas zdjąć z drążka, wyprać i ponownie zawiesić. Znajdują się w połowie okna, co nie sprawia większych trudności. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają z tradycyjnymi firankami i zasłonami.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zazdrostki do kuchni na ogół są wykonywane z dość delikatnych materiałów, które wymagają odpowiedniego traktowania. Nie można ich prasować gorącym żelazkiem czy suszyć w suszarce bębnowej. Mogą wtedy szybko ulec uszkodzeniu. Dotyczy to w dużej mierze zazdrostek koronkowych. Najlepiej jest je prać ręcznie i to w niezbyt wysokiej temperaturze. Zdecydować się można na uruchomienie pralki automatycznej, ale wybierając delikatny program.

Do prasowania zazdrostek w razie potrzeby wykorzystać można żelazko parowe czy stację parową. Szczególnie dobrze sprawdzają się te drugie urządzenia, o pozwalają na prasowanie firanek zawieszonych na drążku.


Zazdrostki do kuchni, a może również do pokoju?

Zazdrostki to krótkie firanki wykorzystywane przede wszystkim w kuchni. Jednak na rynku pojawiają się też zazdrostki, które z powodzeniem wykorzystać można np. w salonie. Są to modele bardzo eleganckie i stylowe. Stanowią bardzo ciekawy wybór do pokoju dziennego. Pasują wbrew pozorom do wielu aranżacji. Zazwyczaj stanowią dopełnienie wnętrz utrzymanych w stylistyce klasycznej, skandynawskiej czy rustykalnej. Zazdrostki wykorzystać poza tym można np. w swojej łazience, o ile znajduje się w niej okno.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Dehome.plArtykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 17 maj 2024 11:29

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.