Domowe sposoby na zatkany zlew w kuchni! Sprawdź, co zrobić, gdy kret nie pomaga - dekoportal.pl

Domowe sposoby na zatkany zlew w kuchni! Sprawdź, co zrobić, gdy kret nie pomaga

25 Lis 2021 / Napisał  / Porady
domowe sposoby na zatkany zlew
Problem z zatkanym zlewem zazwyczaj nie pojawia się z dnia na dzień.

Resztki jedzenia czy obierki są jedną z najczęstszych przyczyn zapchania zlewu. Problem pojawił się również w Twojej kuchni? Zdecyduj się na zastosowanie kilku domowych metod, dzięki którym zapomnisz o nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z rur, a także o zalegającej wodzie. Podpowiadamy, jak odetkać zlew domowymi sposobami.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak odetkać zlew? Przede wszystkim jak najszybciej!

Problem z zatkanym zlewem zazwyczaj nie pojawia się z dnia na dzień. Nie bagatelizuj pierwszych objawów, które świadczą o rozwijającym się problemie. Im później zaczniesz walkę z niedrożnością, tym trudniej będzie ją wygrać przy pomocy domowych metod.

Co powinno Cię zaniepokoić? Zapchany zlew może wydawać dziwne dźwięki, które przypominają bulgotanie. Jednak pierwsze, co dostrzeżesz, to znacznie wolniejsze spływanie wody. Właśnie to powinien być dla Ciebie znak, że warto poznać domowe sposoby na zatkany zlew i wybrać jeden z nich. Silnie żrące środki chemiczne nie zawsze są przecież potrzebne.

 • Ważne jest, żeby zająć się udrażnianiem rur od razu po zauważeniu problemu. Zaniepokoić powinno Cię, jeśli woda spływa wolno, a ze zlewu dochodzą dziwne dźwięki, które przypominają bulgotanie.
domowe sposoby na zatkany zlew w kuchni
Resztki jedzenia czy obierki są jedną z najczęstszych przyczyn zapchania zlewu.

Zapchany zlew – zacznij od akcesoriów

Kiedy okaże się, że zlew w kuchni jest zapchany, nie musisz od razu wzywać fachowca. Rozpocznij od najprostszych metod, które pozwolą Ci samodzielnie uporać się z problemem. Po pierwsze zdecyduj się na wykorzystanie akcesoriów.

Tradycyjnym akcesorium, które być może masz w domu, jest gumowy przepychacz. Dzięki dociskaniu przedmiotu wytwarza się ciśnienie, co umożliwia przepchanie zatoru w instalacji. Nowocześniejszą wersją tego akcesorium jest przepychacz przypominający wyglądem pistolet. Zaletą tych przedmiotów jest brak konieczności stosowania środków chemicznych. Akcesoria mogą się okazać niezastąpione, kiedy na zatkany zlew kret nie pomaga.

 • Zastanawiając się, jak odetkać zlew, weź pod uwagę gumową przepychaczkę. Jeśli problem często pojawia się w Twoim domu, możesz zdecydować się na unowocześnioną wersję tego akcesorium – przypomina ona wyglądem pistolet.
jak odetkać zlew
Kiedy okaże się, że zlew w kuchni jest zapchany, nie musisz od razu wzywać fachowca.

Domowe sposoby na zatkany zlew? Ocet i soda!

Nie masz przepychaczki lub akcesorium nie daje sobie rady? Domowe sposoby na zatkany zlew w kuchni mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego warto z nich skorzystać? Przede wszystkim są tanie i ekologiczne. Najprawdopodobniej wizyta w sklepie nie będzie nawet konieczna – domowe sposoby na zatkany zlew polegają na wykorzystaniu tego, co większość osób ma w kuchennej szafce.

Nim wybierzesz się do sklepu po silny środek chemiczny, zajrzyj do szafki w kuchni. Być może znajdziesz w niej sodę. Jak odetkać zlew przy pomocy tego produktu? Do odpływu wsyp szklankę sody, a po kwadransie nalej do odpływu cały czajnik gorącej wody.

Nie pomogło? Zastanawiając się, jak odetkać mocno zatkany zlew, weź pod uwagę wykorzystanie octu z sodą. Przygotuj roztwór, mieszając produkty w proporcji 3:1. Szybko wlej mieszankę do odpływu, ponieważ po chwili zacznie się pienić. Odczekaj około 15 minut i wlej do odpływu kilka litrów gorącej wody.

Uciążliwego problemu z zatkanym zlewem pozbędziesz się również przy pomocy soli. 4 łyżki produktu wsyp do odpływu, a następnie powoli zalej je mniej więcej 2 litrami bardzo gorącej wody. Ten domowy sposób na zatkany zlew w kuchni jest odpowiedni w momencie, gdy problem dopiero zaczyna się pojawiać.

Domowe sposoby na zatkany zlew w kuchni:

 • Są tanie i ekologiczne, a do ich zastosowania posłużą Ci produkty, które z pewnością masz w kuchennej szafce,
 • Wsyp do odpływu szklankę sody, a po upływie 15 minut nalej cały czajnik gorącej wody,
 • Możesz wlać do odpływu roztwór octu z sodą w proporcjach 3:1, a po kilkunastu minutach zalać go gorącą wodą,
 • Spróbuj też sposobu z solą – 4 łyżki wsyp do odpływu i zalej 2 litrami bardzo gorącej wody.
jak odetkać mocno zatkany zlew
Domowe sposoby na zatkany zlew w kuchni mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zatkany zlew – cola może pomóc

Jeśli nie masz w domu sody czy octu, wykorzystaj colę. Może okazać się trafionym sposobem, kiedy na zatkany zlew kret nie pomaga lub po prostu nie chcesz stosować tego typu środków. Jak odetkać mocno zatkany zlew przy pomocy coli?

Wystarczy, że wlejesz zawartość półlitrowej butelki do odpływu i pozostawisz tam nawet na kilka godzin. W tym czasie nikt nie powinien korzystać ze zlewu. Kiedy kilka godzin minie, należy zalać odpływ bardzo gorącą wodą. Na zatkany zlew cola może pomóc doskonale, jeśli niedrożność wynika z roztopionego tłuszczu wylewanego do odpływu.

 • Na zatkany zlew cola sprawdzi się doskonale, jeśli niedrożność pojawiła się w wyniku zapchania tłuszczem. Półlitrową colę wlej do odpływu, pozostaw na kilka godzin, a następnie zalej bardzo gorącą wodą.
zatkany zlew cola
Jeśli nie masz w domu sody czy octu, wykorzystaj colę.

Zapchany zlew – jak zapobiec temu problemowi?

Warto wiedzieć nie tylko, jak odetkać mocno zatkany zlew, lecz także co zrobić, żeby problem nie pojawił się w Twojej kuchni. Na co dzień unikaj wyrzucania do zlewu. Jeśli na talerzu znajdują się resztki, wyrzuć je do kosza, a dopiero później naczynie umieść w zlewie. Zwróć też uwagę na fusy kawy i herbaty, a dodatkowo pamiętaj, żeby nie wlewać do odpływu gorącego tłuszczu, który po zastygnięciu przyczyni się do powstania problemu z drożnością rur.

Kiedy szybko przygotowujesz danie lub musisz błyskawicznie posprzątać po obiedzie, może się zdarzyć, że resztki jedzenia wylądują w zlewie. Warto więc zdecydować się na sitko, przez które woda będzie swobodnie spływać, a nieczystości zostaną powstrzymane i dzięki temu nie zapchają rur. Takie akcesorium sprawnie wyciągniesz i wyczyścisz.

Jak zapobiec zatkanemu zlewowi w kuchni?

 • Nie wyrzucaj do zlewu resztek jedzenia oraz fusów z napojów,
 • Unikaj wlewania do odpływu gorącego tłuszczu,
 • Zdecyduj się na sitko, które powstrzyma resztki przed zapchaniem rur.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 24 listopad 2021 08:59
komentarz /( 1 )
 • Jacenty
  Jacenty

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:55

  Cola najlepsza :D
  działa na wszystko, a zlew szczególnie.
  Już nie raz próbowałem

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.