Jak układać ogórki do kiszenia w słoikach? - dekoportal.pl

Jak układać ogórki do kiszenia w słoikach?

25 Kwi 2023 / Napisał  / Porady
jak układać ogórki do kiszenia w słoikach
Ogórki kiszone to świetny dodatek do kanapek i obiadu.

Ogórki kiszone to świetny dodatek do kanapek i obiadu. Kochają je niemal wszyscy! Warzywo okaże się jeszcze smaczniejsze, jeśli przygotujesz je samodzielnie. Podpowiadamy, jak układać ogórki do kiszenia. Poznaj też kilka innych wskazówek, dzięki którym w domu zrobisz chrupiący i pyszny dodatek do wielu dań.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak układać ogórki do kiszenia w słoikach?

Jednym z pytań, które pojawia się podczas przygotowywania popularnego warzywa, jest: jak układać ogórki do kiszenia w słoiku? To nic trudnego! Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Układaj ogórki pionowo. Postaraj się włożyć ich do słoika jak najwięcej. Niech warzywo możliwie najciaśniej wypełnia naczynie.

Jak układać ogórki do kiszenia, jeśli są niewielkie? Drobne okazy włożysz do szklanego naczynia na sam koniec. Przykryjesz nimi większe ogórki, dzięki czemu wykorzystasz cały słoik.

 • Ogórki do kiszenia układaj jak najciaśniej. Postaraj się włożyć ich do słoika możliwie najwięcej.
jak układać ogórki do kiszenia w słoikach
Ogórki do kiszenia układaj jak najciaśniej.

Kiszenie ogórków a naczynie

Wiesz już, jak układać ogórki w słoikach do kiszenia. Czas na poznanie kolejnych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie Ci przygotować pełne smaku warzywo na kanapki! Do kiszenia ogórków potrzebujesz odpowiedniego naczynia. Czym powinien wyróżniać się słoik?

Przede wszystkim zwróć uwagę na czystość naczynia. Najczęściej wykorzystywane są przecież słoiki po papryce, sałatce szwedzkiej czy patisonach, a nie zupełnie nowe. Naczynie musi być idealnie czyste. Wymycie go nie wystarczy! Konieczne jest wyparzenie słoików.

Zadbaj również o czystość zakrętek. Je też trzeba umyć i wyparzyć. Przed zastosowaniem zakrętki przyjrzyj się, czy nie ma na niej śladów rdzy lub wgnieceń. Wieczko musi szczelnie zamykać naczynie.

 • Słoik do kiszenia musi być perfekcyjnie czysty, dlatego umyj go i wyparz. Zadbaj też o nakrętki, które powinny być czyste i pozbawione wgnieceń.
jak układać ogórki do kiszenia w słoikach
Słoik do kiszenia musi być perfekcyjnie czysty, dlatego umyj go i wyparz.

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

Do kiszenia wykorzystaj świeże ogórki. Idealnie, jeśli masz dostęp do warzyw kilka godzin po zerwaniu. Dzięki temu zachowają jędrność. Przed umieszczeniem ich w słoiku sprawdź, czy nie są uszkodzone. Sprawdzą się ogórki gruntowe różnych odmian, na przykład Śremskie lub Andrus.

Ogórki przeznaczone do kiszenia powinny być średniej wielkości. Świetnie, jeśli są jak najprostsze, bo ułatwi to układanie ich w słoiku. Przyjrzyj się też skórce ogórków – najlepsza będzie cienka, jasna i pokryta dużą liczbą ostrych brodawek.

Ogórki kiszone powinny być twarde podczas wkładania ich do naczynia, ale też później, gdy są już gotowe. Często się to jednak nie udaje i ze słoika może zdarzyć Ci się wyjąć dość miękkie warzywo. W jaki sposób tego uniknąć? Zrezygnuj ze zbyt dużych ogórków. Dokładnie je umyj, a następnie namocz w bardzo zimnej wodzie. Do słoika włóż korzeń chrzanu – pozytywnie wpływa on na twardość ogórków.

Jakie ogórki nadają się do kiszenia?

 • Wybierz gruntowe, świeże, średniej wielkości, na przykład Śremskie.
 • Skórka powinna być cienka, pokryta dużą liczbą ostrych brodawek.
 • Ogórki muszą być twarde.
 • Najlepiej, jeśli są dość proste, bo ułatwi to układanie ich w naczyniu.
jak układać ogórki do kiszenia w słoikach
Ogórki kiszone powinny być twarde podczas wkładania ich do naczynia.

Ogórki kiszone – o czym jeszcze warto pamiętać?

Kiszenie ogórków to świetny sposób, żeby uzyskać bazę do sałatki na zimę, gdy królują warzywa ze słoików. Będziesz mieć je zawsze pod ręką i problem z wymyśleniem, co dodać do obiadu, po prostu zniknie! Wiesz już, jak układać ogórki do kiszenia w słoikach, jakie naczynie wybrać i jakie ogórki. O czym jeszcze pamiętać?

Ważne są odpowiednie przyprawy. Jak już wiesz, korzeń chrzanu sprawia, że ogórki są twarde. Do stworzenia idealnej mieszanki potrzebujesz również innych dodatków. Najpopularniejsze to czosnek, koper i liść laurowy. Niektórzy wzbogacają mieszankę przypraw, dodając do niej ziele angielskie, pieprz lub chili.

Oczywiście niezbędny dodatek to sól. Zalecane jest dodawanie kamiennej, niejodowanej. To właśnie przy pomocy soli przygotujesz potrzebną zalewę. Zadbaj o proporcje – powinna być to 1 łyżka soli na 1 litr wody. Przyprawy nie może być zbyt mało, bo to właśnie dzięki niej powstają w słoiku warunki dla bakterii mlekowych, które są niezbędne do fermentacji. Woda powinna być delikatnie ciepła, żeby sól mogła się dobrze rozpuścić.

 • Wybierz odpowiednie przyprawy – do najpopularniejszych należą czosnek, liść laurowy, koper, ziele angielskie i pieprz. Żeby doszło do fermentacji, musisz przygotować zalewę – proporcje to 1 łyżka soli na 1 litr wody.
jak układać ogórki do kiszenia w słoikach
Wybierz odpowiednie przyprawy – do najpopularniejszych należą czosnek, liść laurowy, koper, ziele angielskie i pieprz.

Jak kisić ogórki?

Czas na poznanie kilku etapów, dzięki którym kiszenie ogórków z pewnością się powiedzie. Umyj warzywa, a następnie zanurz je w zimnej wodzie na godzinę. W tym czasie w czystych, wyparzonych słoikach zacznij układać koper. Ze względu na jego wielkość będzie Ci go łatwiej umieścić w naczyniu na początku. Warto od razu dodać też inne przyprawy, na przykład pieprz. Nie zapomnij o czosnku i korzeniu chrzanu!

Ułóż ogórki w słoiku pionowo, jeden obok drugiego. Postaraj się to zrobić dość ciasno. Przygotuj wodę z solą. Zalej nią ogórki w taki sposób, żeby były dokładnie przykryte. Zakręć słoiki. Sprawdź, czy udało Ci się zrobić to szczelnie. Ogórki kiszone będą gotowe po 2–3 tygodniach.

Jak kisić ogórki?

 • Po umyciu ogórków zanurz je w zimnej wodzie na godzinę.
 • W wyparzonych słoikach umieść przyprawy.
 • Ułóż ogórki ciasno obok siebie.
 • Zalej je wodą z solą.
 • Zakręć słoik i poczekaj 3 tygodnie, aż ogórki kiszone będą idealne w smaku.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 25 kwiecień 2023 13:38

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.