Jak wyczyścić piekarnik? Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie piekarnika! - dekoportal.pl

Jak wyczyścić piekarnik? Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie piekarnika!

18 Wrz 2020 / Napisał  / Porady
Jak umyć piekarnik z termoobiegiem
Jak umyć piekarnik z termoobiegiem?

Czysty, lśniący piekarnik cieszy oczy i zachęca do pieczenia. Każdy jednak, kto choć raz przyrządzał potrawę w piekarniku wie, że jest to jedno z urządzeń, które najbardziej się brudzi. Spalony tłuszcz, który przywiera do powierzchni ścianek, jest trudny do usunięcia (a przynajmniej często się nam tak wydaje), dlatego niekiedy odkładamy jego wyczyszczenie, co jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Tymczasem czyszczenie piekarnika jest bardzo proste i nie zabiera dużo czasu. W dodatku istnieje wiele domowych sposobów, które nam to ułatwią. Zostań z nami i zobacz, jak umyć piekarnik. Skutecznie, szybko, a w dodatku tanio.

O czym przeczytasz w artykule?


Czym wyczyścić piekarnik, gdy nie mamy specjalistycznego preparatu?

Zabrudzenia w piekarniku wyglądają zwykle na tyle poważnie, że od razu sięgamy po środki chemiczne, jakie znaleźć można w sklepach. Mogą one mieć postać płynów, mleczek lub sprayów, a produkowane są na bazie anionowych środków powierzchniowo czynnych, ścierających granulek i amoniaku. Często są one bardzo skuteczne, jednak wymagają dokładnego spłukiwania.

Jak szybko umyć piekarnik, jeśli nie mamy w domu specjalistycznych środków do czyszczenia piekarników? To proste! Jednym ze środków chemicznych, jakie zwykle i tak mamy pod ręką, jest zwykły płyn do naczyń, choć ma on ograniczone działanie. W przypadku mocno przypalonego tłuszczu prawdopodobnie będą potrzebne inne preparaty.

Dobre efekty może też przynieść wykorzystanie tabletki do zmywarki w funkcji środka czyszczącego piekarnik. Rozpuszczamy jedną tabletkę w 2 litrach wody i powstałym w ten sposób roztworem spryskujemy ręczniki papierowe. Wykładamy nimi wnętrze piekarnika, a po kilku godzinach zdejmujemy i przecieramy powierzchnię najpierw wilgotną, a następnie suchą ściereczką.

Jak wyczyścić piekarnik elektryczny lub gazowy?

 • Płynem do naczyń,
 • Roztworem wykonanym z tabletki do zmywarki i wody.
Jak umyć piekarnik z tłuszczu
Jak umyć piekarnik z tłuszczu?

Jak umyć piekarnik z termoobiegiem?

W przypadku piekarnika z termoobiegiem czyszczenie jest nawet prostsze. Jak umyć taki piekarnik? Do żaroodpornego naczynia wlewamy wodę tak, by zajmowała ona więcej niż połowę objętości. Dolewamy łyżkę octu lub cytryny. Wstawiamy całość do piekarnika i nastawiamy go na termoobieg na 180º C. Po upływie około 30 minut stary brud powinien zmięknąć. Usuwamy go wilgotną szmatką.

Dużym plusem takiego sposobu czyszczenia jest fakt, że nie musimy tu używać ścierek ani druciaków, które mogłyby zarysować powierzchnię piekarnika. Nie trzeba też stosować silnie działających środków chemicznych. Parująca woda krąży wewnątrz, docierając we wszystkie zakamarki i zmiękczając wszelkie zabrudzenia. Dzięki temu mamy pewność, że piekarnik jest czysty nawet w mało dostępnych miejscach.

Jak doczyścić piekarnik z termoobiegiem?

 • Wstawiamy do piekarnika naczynie żaroodporne z wodą i octem lub sokiem z cytryny.
 • Ustawiamy piekarnik na 180º C na termoobieg na około 30 minut.
 • Wycieramy wnętrze piekarnika wilgotną szmatką.
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych domowych sposobów jest czyszczenie piekarnika sodą. Jeśli chcemy wypróbować tę metodę, musimy przygotować mieszankę składającą się z 1 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżki octu i 1 łyżki wody. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, a następnie nakładamy pędzelkiem na zabrudzone miejsca w piekarniku. Pozostawiamy taką mieszankę na kilka godzin, po czym zwilżoną szmatką wycieramy dokładnie wszystkie ścianki.

W przypadku silnych zabrudzeń, zwłaszcza tłustych, dobrym pomysłem jest przyrządzenie mieszanki składającej się z 1 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżki octu, 1 łyżki wody oraz 1 łyżki płynu do naczyń. Postępujemy z taką pastą podobnie jak w przypadku powyżej. Na koniec zmywamy całość wodą z dodatkiem płynu do naczyń i wycieramy zwilżoną ściereczką.

Lekkie lub świeże zabrudzenia z łatwością usuniemy dzięki mieszaninie wody i octu. Oba składniki łączymy ze sobą w proporcji pół na pół i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Przygotowaną mieszanką spryskujemy powierzchnię ścianek w piekarniku i pozostawiamy na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wycieramy piekarnik najpierw wilgotną, a następnie suchą ściereczką.

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

 • Przy użyciu mieszanki składającej się z sody oczyszczonej, octu i wody (ewentualnie z dodatkiem płynu do naczyń),
 • Przy użyciu mieszanki wody z octem w proporcji pół na pół.
Jak wyczyścić piekarnik elektryczny
Jak wyczyścić piekarnik elektryczny?

Jak umyć piekarnik z tłuszczu?

Zaschnięty tłuszcz w piekarniku stanowi zwykle największy problem, a jego usunięcie nie jest wcale takie trudne. W przypadku mocno zaschniętego tłuszczu warto wykorzystać mieszankę z sody oczyszczonej (znów!), soli i octu spirytusowego.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w takich proporcjach, by ostatecznie uzyskać miękką papkę. Nakładamy ją przy użyciu szczotki lub gąbki na całą powierzchnię ścianek piekarnika i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie moczymy papkę niewielką ilością wody lub octu (najlepiej użyć do tego celu spryskiwacza) i przystępujemy do usuwania zabrudzeń. Na koniec przecieramy całość piekarnika czystą, lekko wilgotną ściereczką.

Niekiedy domowe sposoby na czyszczenie piekarnika mogą się okazać niewystarczające i wówczas świetnym pomysłem będzie zastosowanie preparatu do czyszczenia grilla. Nakładamy go na szorstką stronę gąbki do mycia naczyń i przecieramy nią wnętrze piekarnika. Jeśli brud będzie wyjątkowo uporczywy, do jego usunięcia możemy użyć szczotki. Na koniec jak zwykle przecieramy wszystkie ścianki piekarnika wilgotną szmatką i wycieramy do sucha.

Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu?

 • Przy użyciu pasty z sody oczyszczonej, soli i octu spirytusowego,
 • Przy użyciu preparatu do czyszczenia grilla.
Jak doczyścić piekarnik
Jak doczyścić piekarnik?

Mycie piekarnika to nie wszystko! Jak wyczyścić szybę?

Umycie piekarnika i sama świadomość, że jest czysty, na pewno bardzo cieszy. Trzeba jednak pamiętać również o szybie. Podobnie jak w przypadku piekarnika, tu również mamy całe mnóstwo domowych sposobów na jej wyczyszczenie. Poniżej przedstawiamy trzy z nich.

Jak zwykle nieodzowna będzie tu przede wszystkim soda oczyszczona. Mieszamy ją z wodą w takiej proporcji, bu utworzyć łatwą do rozprowadzenia pastę. Przy pomocy gąbki nanosimy ją na szybę drzwiczek piekarnika i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie przecieramy dokładnie powierzchnię szyby lekko zwilżoną ściereczką, a na koniec wycieramy jeszcze całość suchą szmatką, by usunąć smugi.

Jeśli okaże się, że podany powyżej sposób okazał się nieskuteczny, warto po zakończonym czyszczeniu spryskać szybę piekarnika octem spirytusowym. Gdy ocet wejdzie w reakcję z pozostałościami sody, zacznie się pienić. Miejsca te wycieramy wtedy lekko zwilżoną, czystą ściereczką, a następnie polerujemy całą szybę suchą szmatką.

Dość nietypowym, choć bardzo skutecznym domowym sposobem na wyczyszczenie szyby piekarnika, jest zastosowanie pasty do zębów. To idealny środek do pozbycia się brązowych smug, które tak często szpecą szybę. Jak to zrobić? Nakładamy pastę do zębów przy użyciu gąbki na zabrudzone miejsca. Szorujemy szybę przez około dwie minuty suchą gąbką, a następnie moczymy gąbkę w ciepłej wodzie i kontynuujemy szorowanie aż do momentu usunięcia wszystkich plam.

Co zrobić, jeśli na szybie nadal widoczne są smugi? Tu niestety nie ma drogi na skróty. Aplikujemy więcej pasty i zaczynamy cały proces od początku. Taki wysiłek jednak się opłaci, bo w jego efekcie uzyskamy piękną, lśniącą szybą piekarnika.

Jak wyczyścić szybę piekarnika domowymi sposobami?

 • Pastą wykonaną z sody oczyszczonej i wody,
 • Octem spirytusowym,
 • Pastą do zębów.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 18 wrzesień 2020 13:58
komentarzy /( 2 )
 • lawendowapani
  lawendowapani

  poniedziałek, 09 listopad 2020 14:44

  100% racji ma koleżanka Bogna, nie odpuszczajmy!
 • Bogna
  Bogna

  wtorek, 29 wrzesień 2020 16:20

  Tak łatwo można zabrudzić piekarnik, a tak strasznie trudno oczyścić. Moja rada dla Was kochani, to tylko systematyczne czyszczenie pozwala na uniknięcie porażki z tłuszczem i całą resztą :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.