Na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala? Tak będzie Ci wygodnie! - dekoportal.pl

Na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala? Tak będzie Ci wygodnie!

02 Gru 2023 / Napisał  / Porady
na jakiej wysokości piekarnik
Montaż pod blatem i rezygnacja ze słupka pozwala cieszyć się większą ilością obszaru roboczego.

Planujesz piekarnik do zabudowy? To wygodne rozwiązanie, jednak przed Tobą jedna z ważnych decyzji. Na jakiej wysokości piekarnik zamontować? Podpowiadamy! Dowiedz się też, jak połączyć piekarnik i mikrofalę w zabudowie.

O czym przeczytasz w artykule?

Piekarnik w słupku czy pod blatem – co jest lepsze?

Jeśli planujesz sprzęt do zabudowy, masz do wybrania dwa główne rozwiązania – umieszczenie go pod blatem oraz w słupku. Które będzie lepsze? To zależy! Wyobraź sobie malutki aneks kuchenny. Z jednej strony słupek byłby dobrym rozwiązaniem, ponieważ dawałby dodatkowe miejsce do przechowywania. Trzeba natomiast pamiętać, że odbiera przestrzeń na blat, której w małej kuchni i tak masz niewiele.

Jeśli jednak masz do dyspozycji wyspę kuchenną oddzielającą kuchnię od salonu, możesz sobie pozwolić na piekarnik w słupku. Dzięki wyspie pozostanie Ci jeszcze sporo miejsca do krojenia produktów spożywczych. Jeśli niewiele potraw przygotowujesz samodzielnie, pomniejszona ilość blatu nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Zwróć też uwagę, że montaż w słupku sprawia, że nie musisz się schylać podczas gotowania. Żeby skontrolować postępy w pieczeniu, wystarczy, że na szybko zajrzysz do podświetlonego wnętrza urządzenia. Jest jeszcze jedna duża zaleta umieszczenia piekarnika na wysokości, a docenią ją przede wszystkim rodzice maluchów. Dzieci nie będą miały tak łatwo, żeby dosięgnąć rozgrzanej płyty urządzenia, a to zapobiega przypadkowym oparzeniom.

Musisz pamiętać o pewnej wadzie związanej ze sprzętami do zabudowy znajdującymi się w słupku. Jeśli pojawi się konieczność naprawy piekarnika, demontaż będzie utrudniony. Poza tym jeśli usterka byłaby nieopłacalna do usunięcia, konieczne będzie wybranie nowego urządzenia w takim samym rozmiarze, żeby uniknąć potrzeby zmian w zabudowie.

Piekarnik w słupku czy pod blatem – co wybrać?

 • Słupek zapewnia dużo miejsca do przechowywania, a dodatkowo na urządzenie.
 • Zabiera jednak przestrzeń na blat, którego w małej kuchni może brakować.
 • Montaż pod blatem i rezygnacja ze słupka pozwala cieszyć się większą ilością obszaru roboczego.
 • Montaż w słupku na wysokości sprawia natomiast, że nie musisz się schylać.
 • Dzieci będą miały utrudnionego dostęp do gorącego frontu urządzenia, a to uchroni je przed poparzeniem.
 • Pamiętaj też, że w przypadku urządzeń do zabudowy naprawa i wymiana są utrudnione.
na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala w słupku
Zamontuj piekarnik tak, żeby jego dolna krawędź zaczynała się podobnie jak blat roboczy na wysokości 85–90 cm od podłogi.

Piekarnik – na jakiej wysokości zamontować?

Wiesz już, że dla Ciebie lepszym rozwiązaniem będzie wbudowany w słupek piekarnik? Na jakiej wysokości go zamontować? Blat roboczy zazwyczaj znajduje się na wysokości około 85 cm, ewentualnie 90 dla bardzo wysokich osób. Możesz zamontować piekarnik w słupku w taki sposób, żeby jego dolna krawędź znajdowała się właśnie na takiej wysokości.

Dobrze, jeśli tuż przy słupku będzie wolne miejsce na blacie. To ułatwi wyciąganie gorących i często ciężkich potraw z piekarnika. Będzie można je szybko odstawić.

 • Zamontuj piekarnik tak, żeby jego dolna krawędź zaczynała się podobnie jak blat roboczy na wysokości 85–90 cm od podłogi. Dobrze, jeśli obok znajdzie się wolne miejsce, na którym będziesz odstawiać gorące dania.
piekarnik w słupku czy pod blatem
Dobrze, jeśli tuż przy słupku będzie wolne miejsce na blacie.

Piekarnik i mikrofala w słupku – na jakiej wysokości umieścić?

Połączenie piekarnika i słupka sprawia, że zyskujesz zarówno miejsce do przechowywania, jak i przestrzeń na jedno z najważniejszych urządzeń w każdej kuchni. Szafki i szuflady w wysokim meblu ułatwiają uporządkowanie różnorodnych akcesoriów kuchennych. Są jednak sytuacje, w których lepszym rozwiązaniem okazuje się montaż w wysokim meblu dwóch urządzeń i zrezygnowanie z części przestrzeni do przechowywania. Na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala w słupku powinny się znaleźć?

Najpierw ustal, które z urządzeń będzie wyżej. Zalecanym rozwiązaniem jest montaż mikrofali nad piekarnikiem. Z tego drugiego wyjmujesz bowiem cięższe rzeczy, więc ustawiony zbyt wysoko byłby niewygodny.

Piekarnik możesz umieścić na wysokości około 50 cm od podłogi. Mikrofalę natomiast nad nim, czyli około 55–60 cm wyżej. Znajdzie się więc mniej więcej 105–110 cm od podłogi. Takie ułożenie sprzętów pozwoli na wygodne korzystanie z każdego z nich.

Na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala w zabudowie?

 • Wyżej powinna znaleźć się kuchenka mikrofalowa, ponieważ z piekarnika wyciągasz cięższe dania.
 • Piekarnik zamontujesz około 50 cm od podłogi.
 • Mikrofala znajdzie się natomiast 105–110 cm od podłogi.
na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala w zabudowie
Wyżej powinna znaleźć się kuchenka mikrofalowa, ponieważ z piekarnika wyciągasz cięższe dania.

Na jakiej wysokości piekarnik z dwoma dodatkowymi urządzeniami?

Słupek daje Ci też możliwość montażu nie dwóch, a trzech urządzeń. To dobre rozwiązanie, jeśli kuchnia jest mała czy nieustawna. Piekarnik połączysz z mikrofalą, a dodatkowo ekspresem do kawy. Co prawda słupek zabierze nieco miejsca, które można by było wykorzystać na blat, jednak z drugiej strony i tak stałby tam prawdopodobnie ekspres, więc to opcja warta rozważenia.

Na jakiej wysokości piekarnik z dwoma urządzeniami powinien się znaleźć? Nim to zaplanujesz, pamiętaj, żeby zdecydować się na sprzęty o kompaktowych wymiarach. Żeby połączyć trzy urządzenia w jednym słupku, zdecyduj się na piekarnik o wielkości 45 cm. Na samym dole, czyli około 50–55 cm od podłogi zamontuj właśnie ten sprzęt. Następny w kolejności może znaleźć się ekspres, a później mikrofala.

Na jakiej wysokości piekarnik z dwoma urządzeniami?

 • Możesz połączyć piekarnik w słupku z dwoma urządzeniami – mikrofalą i ekspresem do kawy.
 • Zdecyduj się na piekarnik o kompaktowych wymiarach – niech znajdzie się on około 50–55 cm od podłogi.
 • Nad nim zorganizuj miejsce na ekspres do kawy, nad którym będzie jeszcze przestrzeń na kuchenkę mikrofalową.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2024 16:06
komentarz /( 1 )
 • Wiewiór
  Wiewiór

  piątek, 12 kwiecień 2024 12:02

  o dobrze wiedzieć! wysokość piekarnika ima wielkie znaczenie, zwłaszcza jak ktoś dużo go używa

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.