Najciekawsze pomysły na to, jak ozdobić okno w kuchni! - dekoportal.pl

Najciekawsze pomysły na to, jak ozdobić okno w kuchni!

03 Mar 2019 / Napisała  / Porady
jak ozdobić okno, dekoracja okna kuchennego, dekoracje okien
Aranżacja kuchni z dużym oknem i drzwiami wyjściowymi

Okno w kuchni to element wyposażenia domu, na który zwykle spoglądamy wiele razy w ciągu dnia. Przechodzimy obok, sięgamy po przedmioty postawione na parapecie, patrzymy przez szyby, co dzieje się na zewnątrz. Dlatego uznaliśmy, że jest to miejsce godne poświęcenia mu więcej uwagi. Wiele osób obecnie rezygnuje z tradycyjnych firanek i zasłonek na rzecz rolet, żaluzji czy też innych rozwiązań (o których będzie jeszcze mowa). Często też można spotkać okna kuchenne pozbawione jakichkolwiek dekoracji i elementów odgradzających od ciekawskich oczu przechodniów czy sąsiadów. Jedno jest pewne: okno w kuchni daje nam ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o aranżacje i ozdoby. Dziś przedstawiamy kilka fantastycznych sposobów na to, jak oryginalnie (lub całkiem tradycyjnie!) udekorować kuchenne okno.

O czym przeczytasz w artykule?

Co na okno w kuchni? Kilka słów o firanach i zasłonach

Firany i zasłony królowały na kuchennych oknach przez wiele lat. I choć dzisiaj niejednokrotnie odchodzi się od tego sposobu dekorowania okien, to jednak w niektórych stylach nie można się bez nich obejść. Są też, nie da się ukryć, łatwe w utrzymaniu w czystości, dają możliwość szybkiego zasłonięcia i odsłonięcia, można je często zmieniać, a do tego dodają wnętrzu przytulności. I jak tu ich nie kochać (choć trochę)?

Jak można upiąć firanki i zasłonki na kuchennym oknie?

  • W kuchniach w stylu klasycznym, angielskim, romantycznym czy rustykalnym dobrze będą się prezentowały podwiązki, chwosty i upinacze (metalowe, drewniane).
  • Styl glamour i francuski lubują się w ozdobnych chwostach i upięciach, które dodatkowo mogą zawierać ozdoby takie jak dżety, koraliki, a nawet kryształki Swarovskiego.
  • Firany i zasłony można powiesić na tradycyjnych żabkach, ale także wszyć w nie taśmę marszczącą, uszyć tunel lub przelotki. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju karnisze wybierzemy.
  • W dużych kuchniach dobrze będą się prezentowały firany i zasłony umarszczone lub też upięte kaskadowo.
  • Okna w małych kuchniach lepiej będą wyglądały, gdy udekorujemy je luźno puszczonymi firankami i zasłonkami.

Lambrekiny na kuchennym oknie

Lambrekiny to niezwykle urokliwe dekoracje z udrapowanych tkanin, które zasłaniają górną część okien. Stanowią je krótkie pasy materiału (upiętego równo lub umarszczonego, a nawet fantazyjnie przewieszonego przez karnisz). Dzięki nim kuchnia staje się bardziej przytulna, a do tego zwykle podkreślają styl, w którym zaaranżowane jest całe pomieszczenie.

Co warto wiedzieć o lambrekinach?

  • Wykonane z ciężkiego, mięsistego materiału będą doskonale uzupełniać kuchnię w stylu francuskim, kolonialnym czy glamour.
  • Zwiewne i lekkie lambrekiny staną się ozdobą kuchni w stylu prowansalskim, angielskim i romantycznym.
  • Lambrekiny z płótna, haftowane, w kratkę czy też wzór kwiatowy zawiesimy w kuchni w stylu rustykalnym.
  • Warto przemyśleć opcję, w której do obić krzeseł lub do serwetek użyjemy takiego samego materiału, z jakiego uszyte są lambrekiny. Takie nieprzypadkowe zestawienia tworzą niezwykle udane aranżacje!

Okno w kuchni – zazdrostki

Choć zazdrostki goszczą w polskich kuchniach od wieków, wciąż (a może właśnie dlatego?) nie brakuje osób, dla których takie ozdobienie okien jest optymalne. Zazdrostki to krótkie firanki lub zasłonki zawieszane mniej więcej w połowie okna. Uniemożliwiają zajrzenie z zewnątrz do środka, a jednocześnie nie zabierają dużo światła dziennego. Dodają niepowtarzalnego uroku kuchniom w stylu prowansalskim, romantycznym czy rustykalnym.

Zazdrostki mogą przybierać różne formy:

  • Najpopularniejsze to te żakardowe, przypominające zwykłą firankę.
  • Droższe, ale jednocześnie o wiele piękniejsze, są zazdrostki uszyte z lnu, bawełny czy batystu. Mogą być zupełnie proste lub zawierać ozdobne wzorki, wstążeczki i falbanki.
  • Szczególnie urokliwe są zazdrostki z bawełnianej koronki, a także wykonane na szydełku.
  • Zazdrostki spotykane w polskich kuchniach najczęściej mają kolor biały, kremowy lub beżowy, jednak zdarzają się też modele kolorowe, w grochy lub kwiatki – te trzy ostatnie ładnie prezentują się we wnętrzach rustykalnych.

Okno w kuchni bez firanki

Jak już wspomnieliśmy, obecnie wiele osób decyduje się na okna bez firanek (choć obszerność powyższych rozdziałów mogłaby sugerować coś innego!). To rozwiązanie, które zwykle prowadzi do wykorzystania alternatywnych sposobów na zachowanie intymności we wnętrzu. Dzięki nim nie tylko osłaniamy okna, ale także uzupełniamy aranżację!

Alternatywy dla firanek i zasłonek (a także lambrekinów i zazdrostek) na kuchennym oknie:

  • Żaluzje,
  • Rolety rzymskie i austriackie,
  • Naklejki na szyby.
rolety w kuchni, rolety okienne w kuchni, jakie rolety do kuchni
Aranżacja dużej kuchni z roletami okiennymi

Do kuchni romantycznej i industrialnej. Żaluzje

Ze wszech miar praktyczne. Pozwalają na szybkie i łatwe zasłonięcie i odsłonięcie okien z możliwością regulacji natężenia światła, jakie wpada do kuchni. Choć trzeba je regularnie przecierać z zabrudzeń, o jakie w kuchni nietrudno, po umyciu wyglądają bardzo efektownie w różnych stylizacjach.

Jakie żaluzje można zawiesić na oknie w kuchni?

  • Aluminiowe (na przykład do kuchni w stylu nowoczesnym)
  • Bambusowe (na przykład do kuchni w stylu etno),
  • Drewniane (na przykład do kuchni w stylu rustykalnym).

Okno w kuchni – roleta rzymska

Rolety rzymskie są niezwykle eleganckie i łączą w sobie ciepło, jakie dają zasłonki, z nowoczesnością żaluzji. Stanowią je upięte i regulowane, obszerne połacie materiału zawieszone nad oknami. Zwykle stosuje się tu materiały ciężkie, nieprzepuszczające światła, ale także lekkie i przejrzyste. Mogą być one wyposażone w taśmy pionowe bez szprosów (listewek) poziomych, w taśmy poziome ze szprosami oraz ze szprosami w tunelu.

Jak układa się tkanina w roletach rzymskich?

  • W każdym z rodzajów wymienionych rolet materiał nieco inaczej się układa. Najbardziej fantazyjne formy przyjmuje po ściągnięciu roleta bez szprosów.
  • Pozostałe rodzaje rolet ściągają się w sposób uporządkowany i symetryczny.

Rolety austriackie na kuchennym oknie

Rolety austriackie to królowe wśród dekoracji okiennych. Po zaciągnięciu wplecionego w poziomie sznurka tworzą piękne girlandy, które dodają całemu pomieszczeniu nutki przepychu. Stanowią doskonałe uzupełnienie aranżacji kuchni w stylu klasycznym, pałacowym czy glamour.

Co warto wiedzieć o roletach austriackich?

  • Zwykle szyje się je z delikatnych, półprzezroczystych tkanin, na przykład organtyny czy woalu.
  • Jeśli zależy nam na tkaninie tłumiącej światło, wybierzmy rolety austriackie z hiszpańskiej tafty.
  • Wyjątkowo luksusowo wyglądają rolety austriackie ozdobione dodatkowo koronką, aplikacjami, czy falbankami.
  • Rolety austriackie można montować do ramy okna, do ściany lub do sufitu.

Naklejki na szyby

Naklejki na szyby, wbrew pozorom, to dekoracja okna, która przynosi fantastyczne efekty, a dodatkowo ma całe mnóstwo zalet. Nie trzeba jej montować, prać ani czyścić. W razie potrzeby wystarczy ją po prostu odkleić. Zabiera bardzo mało światła, za to stanowi doskonały sposób na odgrodzenie się przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów.

Jak dopasować naklejki do aranżacji kuchni?

  • Kolory i wzory naklejek można dopasować do niemal wszystkich stylizacji.
  • W klasycznej i eleganckiej kuchni sprawdzą się naklejki ozdobione finezyjnymi wzorami.
  • Naklejka w geometryczne wzory będzie świetnie prezentować się w kuchni minimalistycznej.
  • Naklejki witrażowe ozdobią okno kuchni w stylu kolonialnym.

Okno w kuchni nad zlewem

Zlew umiejscowiony tuż przy oknie to marzenie niejednej osoby. Można sobie wyobrazić, że nawet kiedy nie lubimy zmywania naczyń i zajęć kuchennych, to widok za oknem osłodzi nam te czynności. Okno takie można udekorować na wiele sposobów, w zależności od stylu panującego w całym pomieszczeniu.

Na co warto zwrócić uwagę, aranżując okno nad zlewem?

  • Dobrze jest udekorować je firankami lub zasłonkami, które można szybko odsłonić lub podciągnąć do góry.
  • Warto postawić na dekoracje, które nie będą od nas wymagały sięgania do okna. Tu sprawdzą się rolety rzymskie i austriackie, plisy i żaluzje, których wysokość można regulować przy pomocy sznurka.
kwiaty w kuchni, rośliny w kuchni, zioła w doniczkach w kuchni
W białej kuchni, zioła postawione przy oknach nie tylko ożywiają wnętrze, są również doskonałym dodatkiem do potraw

Dekoracje na parapet

Kuchenny parapet to bardzo wdzięczne miejsce do dekoracji. Mogą na nim stanąć nie tylko kwiaty czy zioła w doniczkach. Wystrój parapetu możemy zmieniać także ze względu na panującą porę roku, czy też zbliżające się święta. Warto tylko zwrócić uwagę na to, by dekoracje nie przeszkadzały (zanadto) w otwieraniu okna.

Czym udekorować parapet w kuchni?

  • Na parapecie kuchennym pięknie prezentują się szklane, kolorowe butelki – przepuszczając światło, kładą na kuchni kolorową poświatę.
  • Drobiazgi, które nadadzą naszej kuchni przytulności, to także: świeczki, świeczniki, młynki retro, moździerze.
  • Wiosną ustawmy na parapecie w kuchni dekoracje w jasnych, pastelowych kolorach – niech odwołują zimę!
  • Jesienią można na kuchennym parapecie ułożyć czerwone jabłuszka, dynie, ozdoby ułożone z liści, kasztanów, gałązek (a zwłaszcza owoców!) jarzębiny.
  • Urokliwe śnieżynki i migocące lampki mogą ozdabiać parapet zimą.
  • Latem wazon z kwiatami – jakimikolwiek – będzie świadczył o panowaniu słońca i kolorów.
  • Parapet można też wykorzystać praktycznie, stawiając na nim najczęściej używane akcesoria (pojemniki z przyprawami, herbaty w ozdobnych puszkach, kawiarki).
jak ozdobić okno kuchenne, jak ozdobić okno w kuchni, dekoracje okienne
Aby dekoracja okna w kuchni nie znudziła nam się, można ją zmieniać w zależności od pór roku

Niski parapet w kuchni

Kto nie wzdychał podczas oglądania amerykańskich filmów do okien z niskimi parapetami, wyściełanymi miękką tapicerką i ocieplonymi poduszkami? Kto o takim nie marzył? W każdym razie, jeśli w naszej kuchni mamy to szczęście posiadać duże okno z niskim, szerokim parapetem, warto je właśnie w ten sposób wykorzystać.

  • Jedyny kłopot może tu stanowić fakt, że każdy z domowników właśnie tutaj będzie chciał spędzić czas z książką (laptopem, komórką). Trudno.

Okno w kuchni nowoczesnej

Nowoczesna kuchnia zasługuje tutaj na szczególną uwagę. Z pewnością nie zawisną w niej tradycyjne, zwiewne firanki, a szczytu okien nie ozdobią lambrekiny ani austriackie rolety. Tutaj postawimy na prostotę i minimalizm. Co to jednak oznacza?

Jakie rozwiązania sprawdzą się w aranżacji okna w nowoczesnej kuchni?

  • Pozostawienie „nagiego” okna,
  • Powieszenie rolet rzymskich,
  • Zastosowanie minimalistycznych rolet harmonijkowych,
  • Zamontowanie poziomych żaluzji o szerokich piórach,
  • Przyklejenie folii dekoracyjnych (naklejek).

Kilka pomysłów na niebanalne (a czasem lekko szalone) dekoracje okien w kuchni

Jak wspomnieliśmy na początku, okno w kuchni to wdzięczne miejsce do dekoracji. W dodatku można się tu pokusić o małe szaleństwo. Dekoracje wykonane własnymi siłami, niekiedy za grosze, mogą nadać całemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. I warto to wykorzystać!

Propozycje oryginalnych dekoracji na okno w kuchni:

  • Zamontowanie na oknie kilku szklanych półek i ustawienie na nich kolorowych, szklanych, przezroczystych wazonów.
  • Zawieszenie na karniszu kilku przezroczystych, bezbarwnych, szklanych butelek (słoiczków) wypełnionych wodą i mieszczących po jednym kwiatku.
  • Zawieszenie na linie (w połowie okna) drewnianej półki i ustawienie na niej białych, porcelanowych naczyń z kwiatami.
  • Przybicie wokół okna dekoracyjnych talerzy tak, by ich krawędzie na siebie zachodziły.
  • Ustawienie na kuchennym parapecie szklanych, przezroczystych naczyń. Do każdego naczynia wkładamy małą świeczkę.
  • Zamontowanie na oknie dwóch poprzecznych listewek. Wieszamy na nich na sznurku białe doniczki z zielonymi roślinami.
  • Otoczenie okna półkami, na których umieścimy na przykład kolekcję białej porcelany.
  • Zawieszenie w połowie okna półki na talerze (jednakowej wielkości, ale niekoniecznie w tym samym kolorze).

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 02 luty 2022 15:05
komentarz /( 1 )
  • Justysia
    Justysia

    poniedziałek, 18 lipiec 2022 10:33

    wow! te ostanie "szalone" pomysły są genialne. Już wyobrażam sobie te szklane półki

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.