Podłączenie zmywarki do wody – jaki zawór najlepszy? - dekoportal.pl

Podłączenie zmywarki do wody – jaki zawór najlepszy?

14 Gru 2022 / Napisał  / Porady
czym obsadzić taras
Na żywotność zmywarki ogromny wpływ ma jakość wody.

Zmywarka to sprzęt gospodarstwa domowego, który jest już standardem w wielu domach. Jeżeli chociaż raz miałeś możliwość korzystania z tego urządzenia, nie wrócisz już do tradycyjnego zmywania naczyń w zlewie. Gdy planujesz samodzielnie zamontować zmywarkę w domu, pamiętaj, że jednym z najważniejszych elementów tego urządzenia jest zawór zmywarki. Podpowiadamy, jak wykonać prawidłowe podłączenie zmywarki do wody, jaki zawór wybrać i o czym pamiętać, aby sprzęt służył sprawnie i wydajnie przez długi czas.

O czym przeczytasz w artykule?

Mały, ale ważny: zawór wody do zmywarki

Zmywarka to urządzenie, przez które musi przepływać woda. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ono pobrać wodę, aby użyć jej do mycia naczyń. Niezbędny jest więc kranik do zmywarki, który tę wodę dostarczy. Natomiast brudna woda musi być ze zmywarki odpompowana – zatem i tutaj konieczny jest odpowiedni zaworek do zmywarki.

Cykl pracy zmywarki elektrycznej wydaje się nieskomplikowany, jednak sprawny zawór do zmywarki jest nieodzowny, aby przebiegał prawidłowo i w pełni automatycznie. Zatem jeśli zastanawiasz się, jaki zawór do zmywarki wybrać, oprócz rodzaju i zastosowanej technologii, uwzględnij też jego przepustowość.

Pamiętaj też, że ten niewielki element pełni jeszcze jedną, niezmiernie istotną funkcję. Zawór zmywarki potrzebny jest ze względów bezpieczeństwa – i właśnie dlatego często nazywany jest zaworem bezpieczeństwa. Podczas awarii to właśnie dzięki niemu można w szybki sposób odciąć dopływ wody i uniknąć zalania pomieszczenia. W zależności od tego, jaki zawór do podłączenia zmywarki zostanie zastosowany, możesz odciąć dopływ wody zupełnie, bądź tylko częściowo go ograniczyć.

Montując zmywarkę w domu, trzeba pamiętać o potencjalnych awariach. Ważne jest więc, aby dobrze przemyśleć wybór miejsca, w którym będzie się znajdował zawór pod zmywarkę. W razie przecieku wody kluczowy jest szybki i łatwy dostęp do zaworu bezpieczeństwa. Nawet najbardziej zaawansowany zawor zmywarki okaże się niewiele wart, jeśli będzie trudno dostępny.

Nie bez znaczenia jest też ulokowanie zaworu względem innych urządzeń hydraulicznych. Bez względu na to, jaki wybierzesz zawór do zmywarki, jaki rozmiar i mechanizm będzie miał ten element, zawsze musi być zainstalowany przed wodomierzem i filtrem wody. Pamiętaj, aby kranik do zmywarki zamontować również przed urządzeniami zwiększającymi ciśnienie wody – o ile się na takie zdecydujesz.

Kolejną kwestią, którą powinieneś uwzględnić, gdy zastanawiasz się, jaki zawór do zmywarki wybrać, są walory wizualne tego elementu. Obecnie producenci kładą duży nacisk na estetykę wykonania nawet takich detali, jak zawór zmywarki. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem minimalizmu i chowania zbędnych elementów wyposażenia, najlepiej będzie ukryć kranik do zmywarki w zabudowie meblowej lub podtynkowej.

O czym pamiętać wybierając zawór wody do zmywarki?

 • Kranik do zmywarki powinien zapewniać odpowiednią przepustowość podczas doprowadzania czystej i odprowadzania brudnej wody.
 • Zamontuj zawor zmywarki w miejscu umożliwiającym łatwy dostęp w przypadku awarii urządzenia.
 • Zawór pod zmywarkę możesz wyeksponować lub ukryć w zabudowie meblowej albo podtynkowej.
czym obsadzić taras
Montując zmywarkę w domu, trzeba pamiętać o potencjalnych awariach.

Jaki zawór do podłączenia zmywarki sprawdzi się najlepiej?

W obecnych czasach kiedy liczy się każda minuta, wybór zmywarki to oszczędność czasu, wody, a przede wszystkim wygoda. Jeżeli urządzenie ma nam służyć wydajnie i przez długi czas, w pierwszej kolejności należy je prawidłowo zamontować. Dobrze dopasowany, trwały i zapewniający bezpieczeństwo zawór będzie niezbędny, żeby wykonać idealne podłączenie zmywarki do wody. Jaki zawór wybrać? To zasadnicza kwestia i ważna decyzja.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki zawór do zlewu i zmywarki wybrać, dobrze najpierw zrobić rozeznanie, jakie w ogóle są rodzaje zaworów i czym się różnią. Kraniki hydrauliczne można podzielić ze względu na budowę, zastosowanie, mechanizm przekręcania, sposób przepływu wody i jeszcze wiele innych cech. Najogólniej jednak ze względu na rodzaj wyróżniają się zawory: grzybkowy, kulkowy i zasuwowy.

Zawór grzybkowy umożliwia wyłącznie jednostronne podłączenie do wody, co wpływa na wysoką awaryjność. Kulkowy zawór ma w sobie kulę, która go całkowicie otwiera lub zamyka, pozwalając na zupełne odcięcie wody. Zawór zasuwowy stosowany jest w instalacjach o dużej średnicy, ma charakter zamykający, co uniemożliwia regulowanie strumienia wody.

Gdy zastanawiasz się, jaki zawór do zlewu i zmywarki zastosować, na uwagę zasługuje kranik trójdrożny. Decydując się na zawór trójnik do zmywarki możesz podpiąć do niego również drugie urządzenie, na przykład baterię kuchenną. To sprytne rozwiązanie nie zajmuje dużo miejsca, a jak wiemy – w szafce pod zlewem kuchennym jest go zawsze za mało. Zawór trójnik do zmywarki ma jeszcze jedną ważną zaletę, którą jest możliwość zamknięcia dopływu wody do każdego z przyłączy osobno.

Kupując sprzęty gospodarstwa domowego mamy nadzieję, że będą nam sprawnie służyć przez długi czas. Niestety jakość ich wykonania to nie wszystko. Wiele zależy również od sposobu użytkowania. W przypadku zmywarki możesz zadbać o jej stan kupując odpowiednio dobrane detergenty, ale nie tylko.

Na żywotność zmywarki ogromny wpływ ma jakość wody. Problem ten skutecznie rozwiążesz wybierając zawór wody do zmywarki z filtrem. Zastosowana w tego typu kraniku technologia, absorbuje zanieczyszczenia i osady, a tym samym przedłuża sprawność urządzenia i poprawia jego wydajność.

Wiesz już, jak ważny jest dobrze dobrany zawór do zmywarki. Jaki rozmiar powinna mieć ta część instalacji? Najczęściej zmywarki skonstruowane są w taki sposób, że do ich podpięcia pasuje zawór o średnicy ¾ cala. Zdarza się, że potrzebny jest zaworek do zmywarki o mniejszej średnicy, zwykle ½ cala.

Została jeszcze jedna istotna kwestia: odprowadzenie wody brudnej po umyciu naczyń. Jaki zawór do zlewu i zmywarki będzie najlepszy, żeby pozbywając się brudów, uniknąć zatkania odpływu? 40 mm to najmniejsza średnica rury, która uchroni zmywarkę przed awarią. Pamiętaj też, że odprowadzanie wody powinno odbywać się na wysokości co najmniej 30 cm.

Podłączenie zmywarki do wody: jaki zawór wybrać?

 • Ważne jest, żeby zaworek do zmywarki pozwalał na szybkie i całkowite odcięcie dopływu wody.
 • Zawór trójnik do zmywarki pozwala na podpięcie dwóch urządzeń i umożliwia odłączenie każdego z nich osobno.
 • Zawór wody do zmywarki z filtrem absorbuje zanieczyszczenia i przedłuża sprawność urządzenia.
 • Najczęściej stosowany jest zawór pod zmywarkę o średnicy ¾ cala.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 14 grudzień 2022 14:28
komentarz /( 1 )
 • POLAK
  POLAK

  środa, 01 luty 2023 14:23

  w końcu znalazłem odpowiedź. Dzięki!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.