Uchwyty do szafek kuchennych: pionowo czy poziomo? Sprawdź, jak je zamontować! - dekoportal.pl

Uchwyty do szafek kuchennych: pionowo czy poziomo? Sprawdź, jak je zamontować!

28 Cze 2022 / Napisał  / Porady
uchwyty do szafek kuchennych pionowo czy poziomo
Tak zwane muszelki lepiej wyglądają i są wygodniejsze, gdy są zamontowane poziomo, a dodatkowo otwartą częścią w dół.

Uchwyty do mebli kuchennych wydają się małym, nieważnym elementem. Wpływają jednak zarówno na wygląd szafek, jak i komfort ich otwierania. Zamontowane w niewłaściwym miejscu, pod złym kątem lub wykonane ze słabego materiału nie będą wygodne, a poza tym szybko stracą estetyczny wygląd. Podpowiadamy, jak zamontować uchwyty do szafek kuchennych: pionowo czy poziomo.

O czym przeczytasz w artykule?

Uchwyty do szafek kuchennych: pionowo czy poziomo?

Dużą popularnością cieszą się szafki kuchenne pozbawione uchwytów. Mają mechanizm, który pozwala je otworzyć, na przykład delikatnym dotknięciem kolanem. Wciąż jednak wiele osób decyduje się na klasyczne rozwiązanie, czyli uchwyty do szafek kuchennych. Pionowo czy poziomo – jak je zamontować?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Przede wszystkim wiele zależy od samej konstrukcji mebla. W przypadku zabudowy, która składa z szafek mających formę dużych szuflad, wygodnym rozwiązaniem będą poziome uchwyty do mebli kuchennych. Podobnie jest w przypadku zwykłej, mniejszej szuflady będącej częścią zabudowy.

Kiedy szafka ma drzwiczki z dwóch stron, możesz zdecydować się na pionowe uchwyty do mebli kuchennych. Złapanie ich dwóch i otwarcie mebla będzie dzięki nim wygodne.

Niektóre rodzaje uchwytów do szafek kuchennych lepiej wyglądają, gdy są zamontowane poziomo. Dotyczy to między innymi tak zwanych muszelek. Trzeba je przymocować w taki sposób, żeby w dolnej części znajdował się otwór, który pozwoli wygodnie złapać uchwyt i za niego pociągnąć. W przypadku długiej szuflady możesz zamontować dwa takie uchwyty.

Jeśli zabudowa składa się z też z szafek z klasycznymi, podwójnymi drzwiczkami, zastosuj w nich malutkie gałki. Będą dobrze wyglądały w połączeniu z uchwytami w formie muszelek zastosowanymi w szufladach. Nie wszystkie uchwyty w zabudowie muszą być przecież takie same.

Uchwyty krawędziowe również są raczej stosowane w formie poziomej. Prezentują się bardzo minimalistycznie i pasują do nowoczesnych mebli kuchennych o gładkich frontach. Zapewniają wygodę przede wszystkim w przypadku szafek mających formę szuflad.

Uchwyty do szafek kuchennych: pionowo czy poziomo?

 • Do zabudowy składającej się z szafek mających formę szuflad zdecyduj się na montaż poziomy,
 • Do podwójnych, otwieranych na boki drzwiczek od jednej szafki dobierzesz pionowe uchwyty,
 • Tak zwane muszelki lepiej wyglądają i są wygodniejsze, gdy są zamontowane poziomo, a dodatkowo otwartą częścią w dół,
 • Krawędziowe modele również są przeznaczone do poziomego montażu.
jak zamontować uchwyty do szafek
Do zabudowy składającej się z szafek mających formę szuflad zdecyduj się na montaż poziomy.

Jak zamontować uchwyty do szafek?

Kiedy dobierasz uchwyty meblowe, zwróć uwagę na rozstaw nawierceń, które trzeba zastosować. To szczególnie ważne, jeśli planujesz wymienić stare rączki na nowe. Rozstaw uchwytów meblowych odnosi się również do tego, w jakiej odległości od siebie będą zamontowane, na przykład na szafce z drzwiczkami. Zbyt daleko od siebie ułożone nie będą dobrze wyglądać, a zbyt blisko mogą sprawiać, że jednoczesne otwarcie dwóch frontów stanie się niewygodne.

Czas dowiedzieć się, jak zamontować uchwyty do szafek. Przyda Ci się kilka akcesoriów i narzędzi. Miej pod ręką poziomicę, ołówek oraz wiertarko-wkrętarkę. Przygotuj sobie również deskę.

Wyznacz miejsce, w którym znajdą się uchwyty. Pomocna w tym momencie okaże się poziomica. Możesz też zastosować wzornik do nawierceń. Ma on nieskomplikowaną formę płytki z otworami. Miejsca na otwory zaznacz sobie ołówkiem, a następnie przystąp do wiercenia. Zwróć uwagę na średnicę wiertła, która musi pasować do rozmiaru gwintu.

Pod frontem ułóż sobie drewnianą deskę, która ograniczy ryzyko nieestetycznego poszarpania wylotu otworu. Wierć powoli, często cofając wiertło. Dzięki temu wióry będą stale usuwane z otworu. Przed montażem uchwytów oczyść dodatkowo otwory.

Jak zamontować uchwyty do szafek?

 • Sprawdź rozstaw uchwytów meblowych,
 • Wyznacz miejsce na uchwyty przy pomocy poziomicy lub wzornika do nawierceń,
 • Zaznacz punkty ołówkiem,
 • Wybierz wiertło o średnicy pasującej do rozmiaru gwintu,
 • Wierć powoli, żeby wióry stale usuwały się z otworu,
 • Przed montażem uchwytów usuń pozostały wiór z otworów.
uchwyty do mebli kuchennych
Ciekawie prezentują się skórzane uchwyty.

Uchwyty do mebli kuchennych – z jakiego materiału wybrać?

Uchwyty do mebli kuchennych są wybierane raz na wiele lat, dlatego warto zdecydować się na zarówno estetyczne, jak i solidne rozwiązanie. Najczęściej akcesoria te wykonywane są z drewna i metalu. To jednak nie wszystkie dostępne opcje.

Możesz zdecydować się też na coraz popularniejsze rozwiązanie w postaci skórzanych uchwytów, które nadają się zarówno do pionowego, jak i poziomego montażu. Takie rozwiązanie dobrze wygląda na tle gładkich, jednobarwnych frontów w ciekawym odcieniu, na przykład butelkowej zieleni.

Jeśli szukasz czegoś idealnego do retro wnętrza, zwróć uwagę na ceramiczne uchwyty do mebli kuchennych. Mogą mieć formę zdobionych gałek. Takie uchwyty świetnie zaprezentują się w połączeniu z frezowanymi frontami drewnianych szafek. Zdarzają się również uchwyty z tworzywa sztucznego, które często są atrakcyjne cenowo. Mogą mieć niemal dowolny kolor i wzór, na przykład imitować lastryko lub być po prostu jednobarwne.

Z jakiego materiału wybrać uchwyty do mebli kuchennych?

 • Popularnym rozwiązaniem jest drewno i metal,
 • Ciekawie prezentują się skórzane uchwyty,
 • Do retro aranżacji pasują ceramiczne modele,
 • Możesz też wybrać uchwyty z tworzywa sztucznego, które występują w różnorodnych wariantach kolorystycznych.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 28 czerwiec 2022 13:48
komentarz /( 1 )
 • Wiesia
  Wiesia

  środa, 29 czerwiec 2022 10:10

  kilka tygodni temu wymieniłam metalowe na ceramiczne i to świetnie zmieniło charakter kuchni. Polecam! Mała rzecz, a cieszy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.