Oświetlenie nad wyspą – te lampy są najlepsze! - dekoportal.pl

Oświetlenie nad wyspą – te lampy są najlepsze!

16 Cze 2023 / Napisał  / Kuchnia
Oświetlenie nad wyspą – te lampy są najlepsze!
Lampa nad wyspę kuchenną to niewielki, ale szalenie istotny element wyposażenia domowego.

Lampa nad wyspę kuchenną to niewielki, ale szalenie istotny element wyposażenia domowego. Sprawia, że centralny punkt pomieszczenia jest jaśniejszy, a przez to wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Odpowiednio dobrane oświetlenie nad wyspą kuchenną może stworzyć przyjemny, kameralny klimat lub nadać wnętrzu wyrazistości. Sprawdź, o czym pamiętać wybierając światło do kuchni.

O czym przeczytasz w artykule?


Niech się stanie światłość!

Oszczędność to cecha szlachetna i w najwyższym stopniu godna pochwały. W ostatnich czasach staje się nieco narzuconą częścią naszej egzystencji... Są jednak pewne obszary życia, w których warto pozwolić sobie na rozrzutność. Jednym z nich jest dostateczna ilość światła elektrycznego, które – zwłaszcza w porze zimowej – jest konieczne dla dobrostanu psychofizycznego.

O ile w sypialni czy salonie przytłumione oświetlenie wprowadzi kameralny, nastrojowy klimat, to w kuchni przyda się dużo światła. Wyobrażasz sobie, czym może się skończyć przygotowywanie i spożywanie najeżonych ościami ryb w półmroku? Zdecydowanie bezpieczniejszy będzie nieco wyższy rachunek za prąd…

Zadbaj o zdrowie i lepsze samopoczucie domowników, wypełniając kuchnię sporą ilością światła. Nieodzowna będzie główna lampa sufitowa, ale świetnie sprawdzą się też elementy oświetlenia punktowego. Jednym z ważniejszych miejsc, które koniecznie powinny być jasne, jest wyspa kuchenna.

 • Oświetlenie nad wyspą do kuchni to element, o którym łatwo zapomnieć podczas aranżowania wnętrza. Dostateczna ilość światła jest jednak niezbędna dla komfortu i zdrowia. Zadbaj o to, by ważne miejsca w domu były jasne.
Oświetlenie nad wyspą – te lampy są najlepsze!
Jednym z ważniejszych miejsc, które koniecznie powinny być jasne, jest wyspa kuchenna.

Kiedy potrzebne jest oświetlenie nad wyspą kuchenną?

Gdy wyspa ma być przestrzenią do przyrządzania posiłków. Jasne oświetlenie poprawi widoczność, a tym samym pozwoli uniknąć kulinarnych wpadek. Zdecydowanie ułatwi nie tylko obróbkę produktów, lecz także czytanie przepisów.

Gdy blat ma pełnić funkcję jadalni. Rzęsiste oświetlenie nad wyspą kuchenną sprawi, że potrawy będą wyglądać bardziej apetycznie. W tym miejscu warto też przypomnieć, że często podczas jedzenia robimy coś, co paraliżuje bibliotekarzy… Każdy, kto wykorzystuje czas posiłków na czytanie z pewnością doceni solidną porcję światła.

Gdy wyspa będzie centrum życia rodzinnego. Tę przestrzeń dorośli często przekształcają w biuro, a dzieci w miejsce pracy twórczej lub odrabiania zadań domowych. Mało tego: na wyspie kuchennej nierzadko lądują różne ważne przedmioty, takie jak klucze, biżuteria, korespondencja czy telefony. Przyda się sporo światła, by nie popsuć wzroku.

Dobra lampa nad wyspę to podstawa!

 • Czytanie przepisów i przyrządzanie potraw jest łatwiejsze w dobrze oświetlonych przestrzeniach.
 • Odpowiednie oświetlenie nad wyspą podniesie walory wizualne serwowanych potraw.
 • Dająca dużo światła lampa nad wyspę będzie doceniona przez wszystkich, którzy lubią czytać podczas jedzenia.
 • Solidne oświetlenie nad wyspą jest nieodzowne, gdy wykorzystujemy tę przestrzeń do pracy i nauki.
Oświetlenie nad wyspą – te lampy są najlepsze!
Jasne oświetlenie poprawi widoczność, a tym samym pozwoli uniknąć kulinarnych wpadek.

Czym się kierować, przy wyborze oświetlenia?

Decyzja o tym, jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną wybrać (podobnie, jak w przypadku wszystkich innych kwestii dotyczących urządzania domu), powinna zależeć od indywidualnych preferencji użytkownika. Pamiętaj, że mieszkanie może się wpisywać w aktualne trendy, ale przede wszystkim ma się podobać mieszkańcom. Gdy zastanawiasz się, jaka ma być lampa nad wyspę, poszukaj odpowiedzi na poniższe zagadnienia.

W pierwszej kolejności określ, jakie funkcje będzie pełnić wyspa kuchenna. Następnie zdecyduj, czy lepsza będzie centralna lampa, czy raczej kilka punktów światła. Ustal również dominujący styl aranżacji i dopasuj do niego elementy oświetlenia. Na końcu wybierz rodzaj światła: białe wprowadzi energię i pobudzi do działania, a żółte ociepli wnętrze i sprawi, że będzie ono przytulniejsze.

Wybieramy oświetlenie nad wyspą do kuchni

 • Oświetlenie nad wyspą dopasuj do własnych preferencji oraz funkcji, jakie ta przestrzeń ma pełnić.
 • Dopasuj design lampy do stylistyki dominującej w kuchni, aby stworzyć spójną i gustowną całość.
 • Dobierz kolor i natężenie światła do swojego trybu życia. Białe światło ma właściwości pobudzające i orzeźwiające, z kolei żółte napełnia przestrzeń przytulnym ciepłem.
Oświetlenie nad wyspą – te lampy są najlepsze!
W pierwszej kolejności określ, jakie funkcje będzie pełnić wyspa kuchenna.

Jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną będzie najlepsze?

Odpowiedź na to pytanie znasz wyłącznie Ty. Wymienione powyżej kwestie sprawią, że będziesz mógł łatwiej rozpoznać własne upodobania, a także określić główne potrzeby wynikające z codziennego użytkowania kuchni. Gdy precyzyjnie określisz te wymagania, bez trudu ustalisz, jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną będzie najlepsze.

Jeśli będzie to przestrzeń jedynie dekoracyjna lub oddzielająca dwie strefy pomieszczenia, może pozostać w półmroku. W takiej sytuacji wystarczą delikatne lampki LED. Gdy natomiast ta część kuchni ma być swoistym centrum pracy, nauki i zabawy, z pewnością najlepszym wyborem będzie dająca dużo światła lampa nad wyspę. Dobrym rozwiązaniem są też pojedyncze reflektory, które można dowolnie przestawiać i skierować jasny strumień dokładnie tam, gdzie aktualnie jest potrzebny.

Jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną wybrać?

 • Wybór powinien być dostosowany do preferencji użytkowników i codziennych funkcji wyspy kuchennej.
 • Rozproszone światło lampek LED będzie wystarczające, gdy wyspa nie jest często używana.
 • Rzęsiste oświetlenie nad wyspą do kuchni podniesie komfort pracy, zabawy i wspólnych posiłków.
 • Ruchome reflektorki pozwolą skierować strumień światła tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.
Oświetlenie nad wyspą – te lampy są najlepsze!
Wybór powinien być dostosowany do preferencji użytkowników i codziennych funkcji wyspy kuchennej.

Na jakiej wysokości ma być lampa nad wyspę w kuchni?

Projektanci oraz specjaliści z dziedziny oświetlenia wnętrz w oparciu o założenia ergonomii zalecają umieszczenie elementów oświetleniowych na wysokości około 75-90 cm nad blatem wyspy. Wiemy jednak, jak wyglądają teoretyczne wytyczne w praktyce. Często robimy „po swojemu” i nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak chodzi o oświetlenie, to istnieje kilka czynników, których nie można pominąć przy ustalaniu, gdzie ma wisieć lampa nad wyspę.

Wybierając oświetlenie nad wyspę kuchenną, uwzględnij przede wszystkim rozmiary lampy. Równie istotna będzie… wysokość mieszkańców. Być może brzmi to kuriozalnie. Jednak montaż lamp na odpowiedniej wysokości w przypadku niskich mieszkańców rozwiąże problem niedoświetlenia powierzchni roboczej, a wysokie osoby uchroni przed urazami głowy.

Weź również pod uwagę, że to, na jakiej wysokości znajdzie się lampa nad wyspę, będzie mieć ogromny wpływ na komfort widzenia. Oświetlenie powinno umożliwiać równomierne rozproszenie światła na powierzchni roboczej. W ten sposób cała przestrzeń będzie jasna, a przez to wygodna w użytkowaniu.

 • Gdy montujesz oświetlenie nad wyspę kuchenną, kieruj się nie tylko estetyką, lecz także bardziej przyziemnymi kwestiami. Odpowiedni poziom lamp ma znaczący wpływ na wygodę i funkcjonalność kuchni.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:07

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.