Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki? Skuteczne sposoby, by zwalczyć brzydki zapach z toalety, brodzika i umywalki! - dekoportal.pl

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki? Skuteczne sposoby, by zwalczyć brzydki zapach z toalety, brodzika i umywalki!

22 Mar 2022 / Napisała  / Porady
Brzydki zapach z toalety, umywalki czy brodzika wymaga działania!

Zmysł powonienia ma niepomierny wpływ na to, jak w domu czują się nasi goście, jak i my sami. W trosce o utrzymanie przyjemnego i relaksującego zapachu w mieszkaniu szczególną uwagą powinniśmy otoczyć łazienkę – ze względu na dużą ilość wilgoci i liczne odpływy rur kanalizacyjnych, jest ona narażona na obecność niepożądanego zapachu. Oto kilka sprawdzonych sposobów, co zrobić, gdy śmierdzi z umywalki, brodzika czy toalety, a także jaką profilaktykę stosować?

O czym przeczytasz w tym artykule?

Brzydki zapach z toalety – jakie mogą być przyczyny?

Czasami, pomimo wysiłków włożonych w utrzymanie czystości, nieprzyjemny zapach z muszli klozetowej nie daje o sobie zapomnieć. Niestety, istnieje kilka powodów, dla których brzydki zapach z toalety może utrzymywać się nawet w najczystszej łazience. O ile z niektórymi powinniśmy z łatwością poradzić sobie sami, inne będą wymagały pomocy hydraulika. Jakie są najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu w łazience i dlaczego w niej śmierdzi? Jak się okazuje, przyczyn może być wiele!

Dlaczego nasza toaleta pachnie ściekami i co na to zaradzić?

 • Toaleta nie była używana od dłuższego czasu i woda zdążyła wyparować z kolanka, oczyszczając drogę dla nieprzyjemnego odoru rur ściekowych. W takim wypadku, aby problem zniknął, najczęściej wystarczy kilkukrotne spłukanie wody,
 • Drenaż WC jest zatkany – w rurach znajduje się zator, który powoduje smród z toalety – sprawę powinno rozwiązać przelanie kibelka dużym strumieniem wody z wiadra, a jeżeli to nie pomoże – skorzystanie z tradycyjnego przepychacza do rur,
 • Bakterie z rur kanalizacyjnych spływają do naszej muszli klozetowej i osadzają się w niej – przepłukanie toalety żrącym środkiem do mycia WC powinno zadziałać zarówno na bakterie, jak i na powodowany przez nie przykry zapach,
 • Wywietrznik rury odpływowej WC jest zatkany i w kanalizacji namnażają się szkodliwe i brzydko pachnące gazy – jeżeli mamy podejrzenie, że zaszła tego typu usterka, najlepiej będzie zadzwonić po hydraulika, aby w bezpieczny sposób rozwiązał ten problem.
smród z kibla, smród z wc, śmierdzi z wc
Powodów smrodu z WC może być kilka, dlatego należy wykluczyć główny powód nieprzyjemnego zapachu

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z rur?

Nieprzyjemny zapach pochodzi z rur? Regularne odświeżanie rur odpływowych to najlepszy sposób na uniknięcie śmierdzącego problemu w najmniej oczekiwanym przez nas momencie – np. w trakcie wizyty gości. Domowe metody na brzydki zapach w łazience są dobre zarówno, gdy chodzi o profilaktykę, jak i wtedy, gdy już śmierdzi. Powszechnie znany sposób to czyszczenie toalety octem. Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z rur za pomocą tego naturalnego detergentu? Przygotuj miksturę na bazie octu oraz sody.

Do zlewu wsypujemy 1/2 szklanki sody i dodajemy 1/4 szklanki octu – substancje te, połączone ze sobą, rozpuszczą drobne zanieczyszczenia i udrożnią rury. Po 10 minutach zalewamy odpływ gorącą wodą z czajnika tak, by usunąć pozostałości sody i octu z rury odpływowej – w ten sposób spłuczemy również resztki zalegających w rurach zanieczyszczeń. Następnie umieszczamy w odpływie świeże skórki z owoców cytrusowych i uruchamiamy na chwilę ciepłą wodę – zabieg ten sprawi, że smród z toalety zniknie na dobre.

Czyszczenie toalety octem – co będzie potrzebne?

 • Soda oczyszczona,
 • Ocet spirytusowy,
 • Bardzo gorąca woda,
 • Skórki owoców cytrusowych.
skórki z cytryn, sok z cytrusów do mycia łazienki, jak myć łazienkę
Domowe metody usuwania zanieczyszczeń z rur w łazience opierają się na occie, sodzie, cytrusach i gorącej wodzie

Smród z syfonu brodzika

Brzydki zapach w łazience często związany jest z nieprawidłową pracą syfonu. W wannie, umywalce, toalecie czy właśnie w brodziku – aby nie śmierdziało, wszędzie tam powinien znajdować się syfon. Zgromadzona w nim woda ma za zadanie zatrzymanie nieprzyjemnego zapachu w rurach i nieprzepuszczenie go do łazienki. Smród z syfonu brodzika często występuje właśnie wtedy, gdy brakuje w nim wody – może do tego dojść, gdy rzadko używamy łazienki lub gdy wyschnie ona na skutek oddziaływania ogrzewania podłogowego.

Inny powód, dla którego z syfonu brodzika może wydobywać się przykry zapach to nagromadzenie w nim brudu i bakterii, a także utrudniających odpływ wody włosów. Regularne udrażnianie rur za pomocą specjalnych środków do czyszczenia rur powinno rozwiązać problem. Nie musisz jednak kupować gotowych chemikaliów. Aby usunąć przykry zapach z odpływu brodzika, możesz postawić na domowe mikstry. Taki preparat możemy przygotować na bazie sody oczyszczonej i octu spirytusowego, podobnie jak w przepisie powyżej, z tą różnicą, że w przypadku syfonu brodzika substancję warto pozostawić w odpływie nieco dłużej – nawet do 2 godzin. Po tym czasie należy spłukać ją wrzącą wodą.

Jak usunąć przykry zapach z odpływu brodzika?

 • Gdy powodem jest brak wody w syfonie – rzadko użytkowana łazienka narażona jest na częste wysychanie wody w syfonie, rozwiązaniem takiej sytuacji może być wymiana syfonu wodnego na model suchy – z klapką, która automatycznie zamyka się, kiedy nie używamy prysznica, zatrzymując niepożądany odór w rurach.
 • Gdy przyczyną są zanieczyszczone lub zapchane rury – należy zastosować profesjonalny środek do udrażniana rur, lub przygotować jego równie skuteczną, a za to mniej toksyczną dla środowiska wersję samodzielnie,
 • Gdy winę ponosi nieprawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjna – upewnijmy się, że nasz pion kanalizacyjny posiada sprawną wentylację, która umożliwia odprowadzanie zapachów na zewnątrz budynku. Jeżeli tak nie jest, konieczna będzie wizyta hydraulika.
smród z brodzika, nieprzyjemny zapach z brodzika, śmierdzi w łazience
Powodem smrodu z brodzika może być brak wody w syfonie lub zapchane rury

Co zrobić, gdy śmierdzi z umywalki?

Nagromadzone w odpływie umywalki bakterie i zanieczyszczenia potrafią być przyczyną fetoru unoszącego się nieraz na całą łazienkę. Jeżeli do tego odpływ jest poważnie zapchany, samo wpuszczenie do niego chemikaliów może nie wystarczyć. Zatem jak usunąć przykry zapach z odpływu? Na szczęście, gdy śmierdzi z umywalki, mamy jeszcze jedno wyjście – odkręcić znajdujący się pod miską syfon i ręcznie oczyścić go z brudu, a następnie wypłukać gorącą wodą. W małych łazienkach zwykle stosuje się syfon butelkowy, który w prawdzie zajmuje mało miejsca, ale często się zatyka – jeżeli zdarza nam się to nagminnie, warto rozważyć wymienienie go na syfon rurowy, określany nieraz jako samooczyszczający.

 • Gdy brzydki zapach w łazience bierze swoje źródło z odpływu umywalki, wymierny efekt uzyskamy, odkręcając jej syfon i czyszcząc go ręcznie przy pomocy bieżącej wody,
 • Mimo że mniej wygodny, niż chemicznych środki do rur, sposób ten na trwałe usuwa problem poprzez wyeliminowanie jego przyczyny – zalegających w syfonie bakterii i nieczystości,
 • Zabierając się do odkręcania syfonu, pamiętajmy o podstawieniu pod nim wcześniej miski, do której ścieknie nagromadzona w odpływie woda.
nieprzyjemny zapach z umywalki, smród z umywalki, czyszczenie syfonu umywalki
Brudny syfon umywalkowy zazwyczaj jest głównym sprawcą nieprzyjemnego zapachu

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 12:03
komentarzy /( 2 )
 • Konti
  Konti

  wtorek, 24 maj 2022 08:54

  korzystałam z tej metody z octem i rzeczywiście podziałało.
  Teraz raz na jakiś czas stosuje i problem zniknął, a śmierdziało strasznie!!
 • Luiza
  Luiza

  czwartek, 04 luty 2021 14:41

  Lubię od czasu do czasu wsypać sody i zalać octem. Jest to naturalny ale skuteczny sposób.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.