Jak zamontować odpływ liniowy? Jak zrobić spadek? PORADNIK - dekoportal.pl

Jak zamontować odpływ liniowy? Jak zrobić spadek? PORADNIK

10 Wrz 2019 / Napisał  / Porady
odpływ na równi z podłogą, odpływ prysznicowy, odpływ liniowy
Odpływ liniowy to eleganckie rozwiązanie do kabiny prysznicowej, fot. Tece

Odpływ liniowy to rozwiązanie niezwykle efektowne, bezpieczne i wygodne. Doskonale prezentuje się we wnętrzach o każdej stylistyce. Nie zajmuje miejsca, a co więcej, daje w łazience więcej przestrzeni. Taką instalację najczęściej wybierają osoby ceniące sobie prostotę, minimalizm i komfort. Odpływ liniowy, poprzez zlicowanie powierzchni podłogi z rusztem, pozwala na uzyskanie równej, jednolitej posadzki. Nie ma tu mowy o żadnych progach, stopniach, czy innych barierach architektonicznych. Każdy brodzik może stać się przeszkodą trudną do pokonania dla osób starszych czy niepełnosprawnych. W przypadku prysznica z odpływem liniowym nie ma takiego problemu. Wybór płytek z antypoślizgową, szorstką powierzchnią dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo korzystania z takiego prysznica. Odpływ liniowy - jaki spadek jest konieczny? Jak go zamontować krok po kroku? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę podczas montażu takiego odpływu? Poniżej czekają wyczerpujące odpowiedzi!

O czym przeczytasz w artykule?

Czym jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to nowoczesny, estetyczny, bezpieczny i wygodny sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody. Stanowi go wbudowana w podłogę rynienka (korytko, kanał), która jest przykryta maskownicą (kratką, rusztem, listwą) na poziomie posadzki. Woda z prysznica spływa do rynienki, a następnie do kanalizacji. Jedynym widocznym elementem odpływu jest tu maskownica. Odpływ liniowy nadaje się do montażu zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza budynkiem.

Do montażu odwodnienia liniowego konieczna jest odpowiednia wysokość pod podłogą, pod którą musi się zmieścić stelaż odpływu i syfon. Dlatego też najlepiej zaplanować je już na etapie budowy domu. W planie budowlanym można uwzględnić wymaganą wysokość podłogi i dopasować ją do potrzeb montażu całej konstrukcji. W starszym budownictwie podłoga może okazać się zbyt niska do montażu syfonu.

Co warto wiedzieć o odpływie liniowym?

  • To wygodny, bezpieczny i estetyczny sposób na odprowadzanie wody z prysznica.
  • Na zewnątrz widać tylko maskownicę, dzięki czemu taki rodzaj odpływu świetnie sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.
  • Odwodnienie liniowe można zamontować zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz.
  • Montaż odpływu liniowego wymaga odpowiedniej wysokości podłogi, by zmieścić stelaż i syfon, dlatego najlepiej zaplanować go na etapie budowy domu.
odpływ liniowy led, oświetlony odpływ liniowy, podświetlenie prysznica
Elegancka wersja odpływu liniowego z podświetleniem LED, fot. Kessel

Odwodnienie liniowe – montaż. Etap pierwszy

Pierwszy etap montażu odpływu liniowego polega na zainstalowaniu podejścia kanalizacyjnego, które będzie zależało od rodzaju podłogi w łazience. W przypadku podłogi na gruncie (łazienka na parterze niepodpiwniczonego domu) montuje się podejście kanalizacyjne, a następnie betonuje podłogę. Kolejnym krokiem jest montaż syfonu i ułożenie wierzchniej warstwy jastrychu. W budynkach jednorodzinnych najczęściej mamy do czynienia ze stropem gęstożebrowym. Na takim stropie podejście montujemy w grubości stropu, na etapie wykonywania stropu albo przed jego zabetonowaniem. Tworzy się wówczas rynienkę, która pomieści wszystkie elementy przyłączeniowe. Strop monolityczny ma grubość maksymalnie 15 cm, dlatego podejścia kanalizacyjne najlepiej jest poprowadzić pod nim. Osłania się je następnie sufitem podwieszanym albo podnosi poziom dna prysznica.

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia (podłoga na gruncie, na stropie gęstożebrowym, czy też monolitycznym), trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku rur odprowadzających. Powinien mieć on około 2,5%.

Na czym polega pierwszy etap montażu odwodnienia liniowego?

  • Montaż zaczynamy od zainstalowania podejścia kanalizacyjnego.
  • Sposób jego instalacji uzależniony jest od rodzaju podłogi (podłoga na gruncie, podłoga na stropie gęstożebrowym, podłoga na stropie monolitycznym).
  • Niezależnie od rodzaju stropu, w którym będziemy montować odpływ liniowy, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku rur odprowadzających (około 2,5%).
spadek przy odwodnieniu liniowym, jak zamontować odpływ liniowy, odwodnienie liniowe w łazience
Przy montowaniu odpływu liniowego trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku, fot. Viega

Montaż elementów odwodnienia i wykonanie spadku do odpływu liniowego. Etap drugi

Odpływ liniowy często montuje się przy ścianie (nachylenie podłogi będzie wówczas jednostronne), ale może też być w innym miejscu strefy natryskowej (na przykład pośrodku – w takim przypadku nachylenie może być dwuspadowe). Powinien on znajdować się wyżej od miejsca połączenia z pionem kanalizacyjnym. Kratkę natomiast montujemy około 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Uwaga! Trzeba mieć także na uwadze grubość zaprawy klejowej i płytek.

Jak zrobić spadek do odpływu liniowego? Spadek, w zależności od umiejscowienia kanału prysznicowego, kształtuje się z jednej lub z dwóch stron i powinien on wynosić – jak już wspomnieliśmy – 2,5% w kierunku odpływu. W czasie planowania należy wziąć pod uwagę ewentualną kabinę prysznicową. Pochyłość kształtuje się z około pięciocentymetrowej warstwy jastrycha układanej w deskowaniu. Trzeba też stosować się do zaleceń poszczególnych producentów.

W sklepach znajdziemy najczęściej odpływy liniowe z rusztowaniami, które można ustawić na regulowanych nóżkach (przydają się do ustawienia żądanego kąta nachylenia). Rusztowanie to musi się znaleźć wyżej od miejsca połączenia z pionem kanalizacyjnym.

Po wyregulowaniu i osadzeniu nóżek za pomocą kołków możemy przystąpić do podłączenia syfonu i odpływu kanalizacji. Zamontowanie i uszczelnienie rur odprowadzających wodę od syfonu do kanalizacji kończymy próbą szczelności. Jeśli instalacja nie przecieka, wyrównujemy podłogę pod prysznic warstwą betonu.

Jakie czynności należy wykonać w drugim etapie montażu odpływu liniowego?

  • Przede wszystkim pamiętamy o zachowaniu spadku około 2,5% oraz o zamontowaniu kratki 1-2 mm poniżej poziomu płytek.
  • Regulowane nóżki rusztowań odpływów liniowych pozwalają na dokładne i wygodne ustawienie kąta nachylenia.
  • Po osadzeniu wyregulowanych nóżek można przystąpić do podłączenia syfonu i odpływu kanalizacji i wykonać próbę szczelności.
  • Wyrównujemy podłogę warstwą betonu.
kabina z odpływem liniowym, odpływ liniowy zamiast brodzika, kabina bez brodzika
Odpływ liniowy pozwala stworzyć kabinę bez brodzika, fot. Deante

Montaż odpływu liniowego pod prysznicem. Prace końcowe

Rozetę odpływową syfonu okalamy taśmą uszczelniającą, a na ścianach i podłodze kładziemy izolację przeciwwodną (folię w płynie). Aplikujemy ją przy pomocy pędzla lub wałka na betonowe podłoże. Taka izolacja powinna znaleźć się na całej powierzchni podłodze w łazience i na otynkowanych ścianach przy prysznicu do wysokości sięgającej co najmniej 1,5 m. Narożniki zabezpieczamy taśmami uszczelniającymi.

Teraz przychodzi pora na układanie płytek. Najlepiej sprawdzają się tu płytki małoformatowe, ponieważ nie będzie trzeba ich przycinać w miejscu załamań płaszczyzny podłoża. Odpływ liniowy doskonale komponuje się z mozaiką. Układanie płytek zaczyna się od strony odpływu. Spoiny wodoodporne (na przykład epoksydowe) są niemal dwukrotnie droższe od zwykłych spoin, warto w nie jednak zainwestować i zastosować na ścianach w strefie prysznica i na całej posadzce łazienki. Zapewniają one całkowitą szczelność, a ponadto nie wymywają się i nie wykruszają.

Jakie czynności należy wykonać w drugim etapie montażu odwodnienia liniowego?

  • Zabezpieczyć rozetę odpływową syfonu taśmą uszczelniającą,
  • Na ścianach i podłodze położyć izolację przeciwwodną,
  • Narożniki zabezpieczyć taśmami uszczelniającymi,
  • Ułożyć płytki – najlepiej małoformatowe, nieporowate, o III lub IV klasie ścieralności, antypoślizgowe,
  • Zastosować wodoodporną fugę.
montaż odpływu liniowego, odpływ liniowy pod prysznicem, płytki a odpływ liniowy
Po zamontowaniu odpływu liniowego pozostaje ułożenie płytek, fot. Tece

Odpływ liniowy – co jeszcze warto wiedzieć?

Wybierając odpływ liniowy, warto pamiętać o kilku szczegółach:

  • Standardowa głębokość rynny to 12 cm, jednak znajdziemy też niższą, ośmiocentymetrową. Niewysoki system łatwiej zmieścić w podłodze, ale nie ma to wpływu na efektywność odprowadzania wody – odpowiedzialna jest za to głównie przepustowość syfonu.
  • Fabrycznie wklejony kołnierz ułatwia montaż systemu, gwarantuje szczelność połączenia korytka z wodoszczelną membraną i pozwala na odcięcie odwodnienia od kanalizacji (w przypadku dłuższej nieobecności domowników).

Odpływ liniowy o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości niż brodzik z tradycyjną kabiną prysznicową. W przeciwieństwie do brodzika z kabiną nie ma tu żadnych zakamarków, w których mogłyby się gromadzić zabrudzenia i wilgoć. Sam system odwodnienia liniowego również z łatwością wyczyścimy. Wystarczy zdjąć ruszt odpływu i wyczyścić elementy znajdujące się niżej – syfon i rynienkę. Tak zwany suchy syfon można także wyjąć i wyczyścić.

Odpływ liniowy świetnie sprawdza się w nowoczesnych łazienkach: jest niezbędny w przypadku kabiny walk-in, a przy braku kabiny jest właściwie niewidoczny i nie zajmuje miejsca. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku łazienek niewielkich lub o nietypowym kształcie. W dużych łazienkach z kolei podkreśla ich przestronność. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by prysznic umieścić wyspowo, na środku łazienki.

Kratki przykrywające korytko dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Producenci oferują także modele wykonane z różnych materiałów: ceramiki, szkła, metalu, sztucznego tworzywa, czy nawet drzewa egzotycznego. Najczęściej jednak stosuje się ruszty ze stali nierdzewnej – matowe lub błyszczące, pełne (woda odpływa szczeliną okalającą maskownicę) lub perforowane. Dla osób ceniących sobie totalny minimalizm prawdziwą gratkę będą stanowić listwy, które wkleja się do specjalnie wyciętych płytek. Dzięki nim odpływ staje się niewidoczny. Najbardziej efektownie jednak prezentują się maskownice z podświetleniem LED, które włączają się w kontakcie z wodą.

Odpływy znajdziemy także w różnych kształtach: prostym, w kształcie litery L oraz łukowe. Odpływ prosty można zastosować przy każdym natrysku. Odpływ w kształcie litery L sprawdzi się w narożnym prysznicu, a łukowy – przy zaokrąglonej kabinie.

Odpływ liniowy – podsumowanie:

  • Standardowa rynienka ma wysokość 12 cm, ale znajdziemy też w sklepach taką o wysokości 8 cm - łatwiej będzie zmieścić ja pod podłogą.
  • Odpływ liniowy z fabrycznie wklejonym kołnierzem to doskonałe udogodnienie: ułatwia montaż systemu i zapewnia szczelność.
  • Odpływ liniowy o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości niż brodzik.
  • Odwodnienie liniowe sprawdza się w każdej łazience: małej, dużej, czy też o nietypowym kształcie.
  • Kratki maskujące wykonywane są z różnych materiałów. Oferowane są też w różnych kolorach i wzorach. Najbardziej popularne wykonane są ze stali nierdzewnej.
  • W sklepach znajdziemy odpływy proste, w kształcie litery L i łukowe.
maskownica odpływu liniowego, ozdobna kratka na odpływ liniowy, ozdobna pokrywa odpływu liniowego
Kratki maskujące do odpływów liniowych dostępne są w rozmaitych kolorach i wzorach

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 10 wrzesień 2019 15:53
komentarz /( 1 )
  • Eryk
    Eryk

    wtorek, 05 lipiec 2022 09:29

    aaa to jednak nie jest tak skomplikowane jak się wydawało. Może jednak zostanę domową złotą rączką?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.