Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały? - dekoportal.pl

Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały?

03 Lis 2023 / Napisał  / Ogród Taras
domowe sposoby na nabłyszczanie liści
By naprawdę zachwycały, musisz dbać nie tylko o prawidłową pielęgnację, lecz także czystość.

Rośliny doniczkowe to wyjątkowa dekoracja domu. By naprawdę zachwycały, musisz dbać nie tylko o prawidłową pielęgnację, lecz także czystość. Na roślinach zbiera się bowiem uciążliwy kurz. Jak go usunąć? Podpowiadamy, czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały.

O czym przeczytasz w artykule?


Kurz – dlaczego usuwać go z liści kwiatów?

Nim dowiesz się, czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały, poznaj odpowiedź na pytanie: dlaczego warto o nie dbać właśnie w taki sposób. Chodzi o estetykę – nawet najpiękniejsze, zielone, duże liście przestają prezentować się tak urodziwie, gdy są pokryte warstwą kurzu. Wygląd to jednak nie wszystko!

Zalegający na roślinie kurz przeszkadza jej w rozwoju. Liście są odpowiedzialne za proces fotosyntezy. Zostaje on zaburzony przez zabrudzenia. Kurz utrudnia docieranie światła do rośliny, a także hamuje wymianę gazową, czyli pobieranie dwutlenku węgla i wydzielanie tlenu.

Dlaczego warto czyścić liście z kurzu?

 • Usuwanie kurzu z liści sprawia, że roślina prezentuje się estetycznie.
 • Zalegające zabrudzenia hamują wymianę gazową i utrudniają dostęp światła.
 • Liście odpowiadają za proces fotosyntezy, który zostaje zaburzony przez kurz.
domowe sposoby na nabłyszczanie liści
Zalegający na roślinie kurz przeszkadza jej w rozwoju.

Czym myć liście kwiatów? Przydatne akcesoria

Chcesz mieć w domu prawdziwą dżunglę? Przyda Ci się kilka akcesoriów, dzięki którym będzie Ci łatwiej zadbać o blask pięknych okazów. Czym wycierać liście kwiatów? Wszystko zależy od gatunku rośliny. Pamiętaj, że każdy okaz może mieć inne wymagania. Niektórych w ogóle się nie nabłyszcza, a część wymaga bardzo delikatnego czyszczenia.

Czym myć liście kwiatów? Jeśli planujesz wyczyścić liście roślin doniczkowych, przygotuj sobie ściereczkę bawełnianą. Wilgotna szmatka będzie delikatna dla kwiatów. Zwilż ją miękką wodą, koniecznie o pokojowej temperaturze. Szmatka to dobre rozwiązanie dla roślin, które mają bardzo duże liście.

Zastanawiając się, czym wycierać liście kwiatów, weź pod uwagę pędzelek. Akcesorium jest niewielkie, więc przygotuj się na dłuższy czas pracy. W przypadku części roślin warto jednak zdecydować się na tę pracochłonną metodę. Niektóre okazy nie lubią zamaczania, a powierzchnia ich liści jest pokryta kolcami czy włoskami. Właśnie w takich przypadkach sprawdzi się pędzelek i metoda na sucho.

 • Przydatna okaże się bawełniana szmatka, która będzie delikatna dla liści. Możesz też zastosować pędzelek do roślin nielubiących zamaczania, mających kolce czy włoski.
domowe sposoby na nabłyszczanie liści
Jeśli planujesz wyczyścić liście roślin doniczkowych, przygotuj sobie ściereczkę bawełnianą.

Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały? Po prostu wodą!

Istnieją różne domowe sposoby na nabłyszczanie liści, jednak nie musisz przygotowywać żadnych roztworów. Już samo pozbycie się kurzu powoduje, że roślina pięknie błyszczy. Możesz więc wyczyścić jej liście samą wodą. To zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie!

Jak już wiesz, doskonale do czyszczenia sprawdza się bawełniana szmatka. Do jej zwilżenia możesz wykorzystać wodę z kranu, ale po przegotowaniu. Koniecznie poczekaj, aż osiągnie temperaturę pokojową. Zwilżoną szmatką wyczyścisz i tym samym nabłyszczysz liście draceny, juki, skrzydłokwiatu czy storczyka.

Mniejsze okazy roślin możesz umieścić pod prysznicem. Uważaj, żeby doniczka nie nasiąkła wodą zbyt intensywnie. Pod prysznicem wyczyścisz liście przy pomocy słuchawki. Pamiętaj, by zastosować bardzo delikatny strumień, najlepsza będzie mgiełka. W ten sposób możesz wyczyścić fikusa czy paproć.

Woda do czyszczenia i nabłyszczania liści – czy warto?

 • Woda to bezpieczna metoda na nabłyszczenie i wyczyszczenie liści.
 • Wystarczy, że przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej przetrzesz liście, na przykład juki czy draceny.
 • Możesz również ustawić roślinę pod prysznicem i delikatnym strumieniem ze słuchawki wyczyścić – to dobry sposób do fikusa lub paproci.
domowe sposoby na nabłyszczanie liści
Zwilżoną szmatką wyczyścisz i tym samym nabłyszczysz liście draceny, juki, skrzydłokwiatu czy storczyka.

Jak nabłyszczyć liście kwiatów domowym sposobem? Poznaj kilka metod

Fani naturalnych sposobów dbania o rośliny zalecają wykorzystanie banana do nabłyszczenia liści. W jaki sposób to zrobić? Domowy nabłyszczacz do liści to po prostu skórka tego owocu. Jej wewnętrzną warstwą wystarczy przetrzeć liść, żeby usunąć kurz, a jednocześnie nadać blask

Jednym ze sposobów jest przecieranie liści wodą z cytryną. Uważaj na proporcje – wody powinno być zdecydowanie więcej. Wystarczy dosłownie kilka kropli cytryny na szklankę przegotowanej wody, żeby uzyskać domowy nabłyszczacz do liści. Tę metodę możesz wykorzystać do storczyka.

Nabłyszczanie liści olejem to kolejna z polecanych metod. Dodaj łyżeczkę oleju neem na litr przegotowanej wody. Mieszankę nałóż przy pomocy delikatnej szmatki wyłącznie na zewnętrzną warstwę liści, żeby nie zapychać aparatów szparkowych.

Nabłyszczacz do liści – jak zrobić?

 • Wykorzystaj wewnętrzną warstwę skórki od banana.
 • Połącz kilka kropli cytryny z litrem przegotowanej wody i tą miksturą przetrzyj liście.
 • Sprawdzi się też łyżeczka oleju neem na litr przegotowanej wody.
domowe sposoby na nabłyszczanie liści
Fani naturalnych sposobów dbania o rośliny zalecają wykorzystanie banana do nabłyszczenia liści.

Czym nabłyszczyć liście monstery?

W latach 70. monstera cieszyła się ogromną popularnością. Na lata zniknęła, by znów pojawić się w mieszkaniach. Jest wyjątkową ozdobą ze względu na duże, mocno zielone liście. Warto wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać, żeby monstera zachwycała wyglądem każdego dnia.

Jak nabłyszczać liście monstery? Najłatwiej będzie to zrobić wodą, po prostu pozbywając się z nich zalegającego kurzu. Możesz przetrzeć duże liście przy pomocy wilgotnej szmatki. Roślinie służy wysoka wilgotność powietrza, więc często spryskuj ją wodą. Od czasu do czasu możesz też włożyć okaz do wanny i bardzo delikatnym strumieniem oczyścić liście.

 • Liście popularnej monstery najlepiej jest nabłyszczyć samą wodą. Możesz przetrzeć je wilgotną szmatką, a od czasu do czasu spłukać delikatnym strumieniem pod prysznicem.
domowe sposoby na nabłyszczanie liści
Roślinie służy wysoka wilgotność powietrza, więc często spryskuj ją wodą.

Gotowy nabłyszczacz do liści – czy warto?

Znasz już domowe sposoby na nabłyszczanie liści. Musisz wiedzieć, że na rynku istnieją też gotowe produkty o tym zastosowaniu. Występują między innymi w formie ściereczki nasączonej preparatem nabłyszczającym, a dodatkowo nawozem. Możesz zdecydować się między innymi na produkt zawierający wosk pszczeli, który nadaje roślinie blask.

Istnieją gotowe nabłyszczacze do liści w sprayu. One również zawierają nawóz dolistny, więc dodatkowo wspierają roślinę w rozwoju. Preparaty nie tylko usuwają kurz, lecz także zapobiegają ponownemu osadzaniu się go. Wybierzesz spośród produktów, które skutecznie usuwają osady wapienne z twardej wody.

Przed zastosowaniem tego typu środków zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Dowiesz się, jak aplikować preparat. Sprawdzisz też, do jakich roślin nie powinien być używany.

Gotowy nabłyszczacz do liści – co warto o nim wiedzieć?

 • Występuje w formie chusteczki, na przykład z woskiem pszczelim.
 • Możesz wybrać też spray, który usuwa kurz i ślady po twardej wodzie.
 • Przed użyciem gotowych środków zapoznaj się z informacjami na opakowaniu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 03 listopad 2023 16:02
komentarz /( 1 )
 • Kwiatkowa
  Kwiatkowa

  środa, 10 kwiecień 2024 11:14

  najlepszy sposób na to czym myć liście kwiatów żeby błyszczały to... woda. Ale systematycznie trzeba to robić

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.