Krople na liściach monstery? Sprawdź, kiedy monstera płacze! - dekoportal.pl

Krople na liściach monstery? Sprawdź, kiedy monstera płacze!

07 Lip 2023 / Napisał  / Ogród Taras
Krople na liściach monstery
Często wybieramy w tym celu żywe rośliny, na przykład takie, jak monstera.

Upiększamy swoje domy i mieszkania na różne sposoby. Często wybieramy w tym celu żywe rośliny, na przykład takie, jak monstera. Jej duże, soczyście zielone i okazałe liście to niezwykła ozdoba, która pasuje do każdego wnętrza. Problem w tym, że nie zawsze wiemy, jak postępować z tą doniczkową dekoracją. Dlaczego monstera płacze, a na jej powierzchni bez powodu zbiera się woda? Skąd się biorą tajemnicze krople na liściach monstery? Rozwiążmy tę zagadkę!

O czym przeczytasz w artykule?


Woda na liściach monstery – zjawisko nadprzyrodzone?

Czyżby coś się tu rozlało? Może któryś z domowników postanowił spryskać rośliny wodą? Czy to możliwe, że monstera płacze na deszcz? A może po prostu ktoś wycierał kurze zbyt mokrą ściereczką i dlatego zostały krople na liściach monstery?

Wszystkie wersje wydarzeń są prawdopodobne. Jeśli jednak w toku dochodzenia wykluczysz każdą z powyższych opcji, jest jeszcze jedna możliwość… Wiele wskazuje na to, że Twoja monstera się poci!

Ale jak to? Przecież to nie jest człowiek. To monstera! Mokre liście nie mogą mieć nic wspólnego z potem! A jednak. I nie jest to wcale zjawiskiem paranormalnym. Kiedy monstera płacze, prawdopodobnie doszło do zaburzenia naturalnego procesu transpiracji, czyli pozbywania się nadmiaru wody przez parowanie.

  • Woda na liściach monstery i innych roślin tropikalnego pochodzenia pojawia się wskutek naturalnych procesów. Kiedy monstera płacze, możesz mieć podejrzenie, że próbuje w ten sposób pozbyć się nadmiaru wody.
Krople na liściach monstery
Kiedy monstera płacze, prawdopodobnie doszło do zaburzenia naturalnego procesu transpiracji.

Monstera: mokre liście to nie choroba

Chyba każdy przeżywa pewien rodzaj szoku, widząc po raz pierwszy krople wody na liściach monstery. Chwilowe zdziwienie dość szybko ustępuje miejsca obawom o stan naszej zielonej ozdoby. Na szczęście, gdy roślina tropikalna, taka jak monstera, płacze, nie mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem.

Monstera się poci, ponieważ – jak każda roślina – reguluje w ten sposób ilość zgromadzonej w swoich strukturach wody. To zjawisko nazywane jest w biologii transpiracją, a polega na wydaleniu przez powierzchnię liści wilgoci w postaci pary wodnej.

Gdy z jakiegoś powodu proces parowania jest zaburzony, monstera płacze. Wilgoć nie może wydostać się przez taflę liści, więc szuka ujścia i wypływa ich krawędziami. Efekt jest taki, że zamiast niewidocznej warstwy pary, pojawiają się duże krople na liściach monstery.

Czy krople wody na liściach monstery są niebezpieczne?

  • Kiedy monstera płacze, możesz przeżyć szok i poczuć strach o jej stan.
  • Woda na liściach monstery jest naturalnym zjawiskiem związanym z odparowaniem zbyt dużej ilości wody w strukturach rośliny.
  • Jeśli monstera płacze, prawdopodobnie nadmiar wilgoci nie może wydostać się naturalnie w postaci pary.
Krople na liściach monstery
Gdy z jakiegoś powodu proces parowania jest zaburzony, monstera płacze.

Z jakiego powodu i kiedy monstera płacze?

Podobno nie płacze się bez przyczyny. I chociaż to stwierdzenie dotyczy ludzi, to dokładnie tak samo ma monstera. Krople na liściach pojawiają się wyłącznie wtedy, gdy roślina ma do tego konkretny powód.

Dlaczego z monstery kapie woda? Przyczyn jest kilka, ale wszystkie sprowadzają się do jednego: jest za mokro. Najczęściej wynika to z przelania rośliny. Często jest to też efekt warunków, w jakich znajduje się monstera. Mokre liście mogą być spowodowane wysoką wilgotnością otoczenia.

Jest jeszcze jedna sytuacja, której bardzo nie lubi monstera. Krople na liściach, zamiast delikatnej pary, pojawiają się często z powodu… kurzu. Jeśli zabrudzenia, pyły i kurz szczelnie pokrywają powierzchnię rośliny, nadmiar wody nie ma ujścia i zaczyna się skraplać.

Dlaczego monstera płacze?

  • Krople wody na liściach monstery mogą być efektem nadmiernego podlewania rośliny.
  • Woda na liściach monstery może się pojawić, gdy roślina znajduje się w wilgotnym środowisku (np. kuchnia lub łazienka).
  • W sprzyjających warunkach monstera się poci delikatnie na powierzchni liści. Krople wody pojawiają się, gdy „pocenie” jest zablokowane, np. przez kurz.
Krople na liściach monstery
Mokre liście mogą być spowodowane wysoką wilgotnością otoczenia.

Zielona pogodynka. Czy to prawda, że monstera płacze na deszcz?

To brzmi nieprawdopodobnie, ale faktem jest, że niekiedy monstera płacze na deszcz. Nie jest to jednak regułą, więc będzie bezpieczniej, jeśli zweryfikujesz prognozy poczynione przez tę roślinę. Na wszelki wypadek nie rezygnuj z innych źródeł informacji o warunkach pogodowych.

Zdarzają się sytuacje, kiedy monstera płacze w pochmurne dni. Można to odczytywać jako zapowiedź deszczu. Sytuacja wynika jednak po prostu z nadmiernej ilości wody. Mokra gleba w połączeniu z wilgotnością powietrza sprawiają, że pojawiają się krople na liściach monstery.

  • Monstera płacze na deszcz tylko wtedy, gdy ma w sobie nadmiar wody. Wilgotne powietrze oraz mokra gleba sprawiają, że na powierzchni liści pojawiają się krople.
Krople na liściach monstery
Zdarzają się sytuacje, kiedy monstera płacze w pochmurne dni.

Apteczka, czyli co zrobić, gdy monstera płacze

Co zrobić, gdy monstera płacze? Przede wszystkim zachowaj zimną krew, zrób wnikliwe dochodzenie i znajdź winowajcę. Dopiero wiedząc, dlaczego z monstery kapie woda, możesz znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Twoim głównym zadaniem będzie wyeliminowanie niekorzystnych czynników.

Osuszanie

Jeśli nie wiesz, dlaczego monstera płacze, najprościej będzie, jeśli zadbasz o osuszenie jej środowiska. Więc co zrobić, gdy monstera płacze? W pierwszej kolejności sprawdź wilgotność podłoża i w razie potrzeby ogranicz podlewanie.

Przeprowadzka

Upewnij się, czy roślina nie jest narażona na działanie pary z gotowania lub z kąpieli. Może się okazać, że zmiana lokalizacji rozwiąże problemy.

Sprzątanie

Pamiętasz, dlaczego z monstery kapie woda? W wielu przypadkach jest to spowodowane warstwą kurzu i zabrudzeń na roślinie. Monstera płacze, gdy nie może się pocić. Zadbaj więc o regularne wycieranie liści lekko wilgotną ściereczką.

Co zrobić gdy monstera płacze?

  • Zbadaj poziom wilgoci w ziemi, a gdy jest taka potrzeba – osusz bryłę korzeniową.
  • Sprawdź warunki otoczenia, w którym znajduje się monstera. Nadmiar wilgoci w powietrzu nie jest wskazany.
  • Upewnij się, czy roślina nie jest pokryta warstwą kurzu, który blokuje jej oddychanie.

Jeśli chcesz się odpowiednio zadbać o swoją zieloną pogodynkę i nie dawać jej więcej powodów do płaczu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o pielęgnacji monstery: Monstera – wszystko, co musisz o niej wiedzieć


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:58
komentarz /( 1 )
  • Rolka!
    Rolka!

    środa, 19 lipiec 2023 13:00

    serio? kurcze nie przypuszczałam, że o to chodzi mojej monsterze. Cały czas wierzyłam że to na deszcz :D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.