Jak zbudować grill z cegły, z wędzarnią albo z kamienia? Sprawdź! - dekoportal.pl

Jak zbudować grill z cegły, z wędzarnią albo z kamienia? Sprawdź!

24 Wrz 2020 / Napisał  / Porady
 jak zbudować grill z wędzarnią
Grill w ogrodzie pozwoli Ci zorganizować świetne przyjęcia na świeżym powietrzu.

Grill w ogrodzie pozwoli Ci zorganizować świetne przyjęcia na świeżym powietrzu. Własnoręcznie skonstruowany element może być też ozdobą posesji. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak zbudować grill. Podpowiadamy, jak wykonać model z kamienia, cegły oraz z wędzarnią.

O czym przeczytasz w artykule?

Grill murowany – gdzie umieścić?

Nim rozpoczniesz budowę grilla ogrodowego, zastanów się, w jakim miejscu go umieścić. Przeniesienie paleniska nie będzie możliwe. Warto zdecydować się na grill murowany w pobliżu tarasu.

Grill murowany blisko drzwi tarasowych ułatwi Ci donoszenie produktów spożywczych oraz naczyń z kuchni. Umieszczenie paleniska tuż przy siedziskach i stole pozwoli zaaranżować perfekcyjną przestrzeń do odpoczynku. Pokonywanie długich dystansów z przysmakami na talerzach nie będzie konieczne.

Grill murowany nie powinien znajdować się jednak zbyt blisko domu. Opary wydobywające się z niego podczas przygotowywania posiłków mogłyby negatywnie wpłynąć na elewację. Może dojść do zabrudzenia budynku tłuszczem i dymem.

Budowa grilla ogrodowego w pobliżu płotu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Element architektury ogrodowej może bowiem przeszkadzać sąsiadom. Nie każdy lubi przecież zapach grillowanych potraw. Nie stawiaj również paleniska pod koronami drzew.

Murowany grill – gdzie postawić?

  • W pobliżu tarasu, żeby bez trudu przenosić dania na stół,
  • Z daleka od płotu i sąsiadów, ponieważ dym może im przeszkadzać,
  • Nie za blisko elewacji, żeby opary jej nie zabrudziły,
  • Nie pod drzewami.
 budowa grilla ogrodowego
Warto zdecydować się na grill murowany w pobliżu tarasu.

Budowa grilla ogrodowego – dlaczego warto podjąć się jej samodzielnie?

Na rynku bez trudu znajdziesz ładnie wykonane i trwałe betonowe grille do ogrodu. Jest jednak kilka powodów, dla których warto podjąć się samodzielnego skonstruowania paleniska. Przede wszystkim budowa grilla ogrodowego pozwoli Ci perfekcyjnie wkomponować element małej architektury w posesję. Dostosujesz jego kolor do aranżacji przestrzeni wokół domu.

Grille murowane służą przede wszystkim do przygotowywania posiłków, jednak mogą mieć też dodatkowe funkcje. O tym, jaką rolę będzie odgrywało palenisko, zdecydujesz samodzielnie. Możesz wzbogacić je o wędzarnię.

Budując grill murowany samodzielnie, zdecydujesz o jego konstrukcji. Palenisko może mieć system odprowadzania dymu. Grill murowany uzupełnisz także o blat, który usprawni przygotowywanie kilku dań jednocześnie. Możesz też zdecydować się na dodatkową półkę do przechowywania opału lub akcesoriów do grillowania.

Tworząc samodzielny projekt grilla ogrodowego, weź pod uwagę możliwość zadaszenia. Dzięki temu unikniesz rezygnacji z grillowania, kiedy pogoda niemiło Cię zaskoczy. Możesz zdecydować się na skonstruowanie altany z grillem – dzięki temu miejsce letnich przyjęć będzie osłonięte od wiatru.

Samodzielnie budując grill murowany, wymiary konstrukcji dostosujesz do swoich potrzeb. Przed stworzeniem projektu zastanów się, jak często korzystasz z paleniska. Weź pod uwagę wielkość rodziny, a także to, czy często zapraszasz gości na przyjęcia w ogrodzie.

Grill murowany – dlaczego warto wykonać go samodzielnie?

  • Idealnie wkomponujesz go w wystrój posesji,
  • Wybierzesz dodatkowe funkcje według własnych oczekiwań,
  • Dostosujesz wielkość grilla do potrzeb rodziny.
 grill murowany wymiary
Grill zbudujesz z materiałów mrozoodpornych i niewrażliwych na wysoką temperaturę.

Z czego zbudować grill?

Materiały wykorzystane do samodzielnego wybudowania grilla muszą być odporne na zewnętrzne warunki. Palenisko będzie stało na dworze przez cały rok, dlatego do jego skonstruowania wykorzystaj materiały mrozoodporne, a także niewrażliwe na wysoką temperaturę. Grill musi być też łatwy do utrzymania w czystości.

Zastanawiając się, jak zbudować grill ogrodowy, weź pod uwagę wykorzystanie podczas prac cegieł klinkierowych. Są one nie tylko wytrzymałe, lecz także estetyczne. Ściany paleniska wykonasz także z piaskowca, jednak jest to materiał bardziej podatny na chłonięcie wody i zabrudzeń, więc będzie wymagał impregnacji.

Ruszt i palenisko wykonasz z materiałów nierdzewnych. Odpowiednia będzie stal kwasoodporna lub kuta. Jeśli chcesz mieć dodatkowy blat przy grillu, pamiętaj o wykonaniu go z materiału, który jest odporny na plamy. Drewno sprawdzi się, jeśli odpowiednio je zabezpieczysz.

  • Grill zbudujesz z materiałów mrozoodpornych i niewrażliwych na wysoką temperaturę. Doskonale sprawdzi się łatwa do czyszczenia cegła klinkierowa, ale odpowiedni będzie też piaskowiec, który wymaga impregnacji, ponieważ chłonie wodę i zabrudzenia.
 budowa grilla ogrodowego
Grill musi być łatwy do utrzymania w czystości.

Jak zbudować grill z cegły klinkierowej?

Grill z cegły klinkierowej to popularne rozwiązanie, ponieważ materiał jest trwały i odporny na zniszczenia wskutek kontaktu z ogniem. Klinkier świetnie gromadzi ciepło, dlatego pozostawione na zabudowanym palenisku potrawy długo nie wystygną. Myśląc o tym, jak zbudować grill z cegły klinkierowej, nie musisz ograniczać się do tradycyjnych kształtów. Materiał pozwoli Ci skonstruować zarówno wąskie palenisko na małą działkę, jak i rozbudowany model.

Prosty grill z cegły zbudujesz, rozpoczynając od przygotowania podłoża. Przy pomocy drewnianych palików oraz sznurka zaznacz zarys paleniska. Następnie w tym miejscu wykop dół – powinien mieć on głębokość około 30 cm. Przed wylaniem fundamentu sprawdź jednak poziom wód gruntowych, ponieważ dół musi być wykopany poniżej granicy przemarzania – dzięki temu zapobiegniesz rozsadzeniu konstrukcji.

Dół pod grill ceglany musisz wysypać żwirem, a następnie zalać betonem. Dalsze prace przeprowadzisz, kiedy beton się utwardzi. Płyta fundamentowa musi bowiem uzyskać właściwą wytrzymałość.

Nim zaczniesz budować prosty grill z cegły, oczyść płytę fundamentową. Usuń z niej piasek oraz inne zabrudzenia i przystąp do ustawienia zarysu paleniska. Dzięki temu dobrze wyznaczysz narożniki. Grill ceglany buduj, rozpoczynając od murowania narożnych ścianek. Do cegły klinkierowej użyj zaprawy cementowej. Pamiętaj o natychmiastowym usuwaniu zabrudzeń, które po zaschnięciu preparatu będą trudne do zmycia.

Zaprawę nałóż najpierw na podłoże, a następnie na pierwszą warstwę klinkieru. Dokładając kolejne warstwy cegły, pamiętaj o stosowaniu elementu dystansowego. Dzięki niemu fugi będą równe. Co jakiś czas kontroluj to przy użyciu poziomicy.

Czas na wykonanie paleniska, które musisz ułożyć prostopadle do wymurowanej ścianki. Pracę umożliwi Ci ustawienie podpory. Musi ona pozostać pod cegłami aż do związania zaprawy. W roli podpory sprawdzi się płyta paździerzowa utrzymywana na drewnianych kantówkach.

Murując miejsce, w którym znajdzie się płyta paleniska, pamiętaj o stosowaniu zaprawy tylko do połowy długości cegieł. Dzięki temu możliwe będzie wsunięcie blachy. Następnym etapem prac jest zamontowanie elementów służących do przesuwania prowadnic pod ruszt – możesz zdecydować się na kilka poziomów, żeby jednocześnie przygotować więcej dań.

Pamiętaj, żeby nie rozpalać grilla od razu po jego wybudowaniu. Musisz odczekać kilkanaście dni, żeby zaprawa dobrze związała. Podczas pierwszego rozpalania paleniska zastosuj niewielki ogień.

Jak zbudować grill z klinkieru?

  • Przygotuj podłoże – zaznacz na działce miejsce, w którym znajdzie się palenisko i wykop dół o głębokości około 30 cm,
  • Wsyp do niego żwir i zalej betonem,
  • Odczekaj, aż fundament wyschnie i oczyść płytę z zabrudzeń,
  • Ustaw zarys grilla na płycie fundamentowej, żeby wyznaczyć ściany narożne, od których rozpoczniesz budowę paleniska,
  • Do murowania wykorzystaj cementową zaprawę,
  • Dokładając kolejne elementy ścian, stosuj akcesoria dystansowe, które zapewnią równe fugi,
  • Do wykonania paleniska potrzebujesz podpory – dzięki niej ułożysz cegły klinkierowe prostopadle do ścian,
  • Układając je, stosuj zaprawę tylko do połowy długości cegły, żeby móc wsunąć blachę,
  • Zamontuj elementy przeznaczone do przesuwania prowadnic pod ruszt,
  • Nie rozpalaj grilla od razu po skończeniu prac, a dopiero po kilkunastu dniach, żeby zaprawa dobrze związała.
 grill ceglany
Klinkier świetnie gromadzi ciepło, dlatego pozostawione na zabudowanym palenisku potrawy długo nie wystygną.

Jak zbudować grill z kamienia?

Wiesz już, jak zbudować grill z klinkieru. Bardziej podobają Ci się modele z kamienia? Budowa takiego paleniska jest bardzo podobna. Grille murowane – zarówno z cegły, jak i kamienia – nie wymagają zgłoszenia czy pozwolenia na budowę.

Zastanawiając się, jak zbudować grill z kamienia, rozpocznij od przygotowania podłoża. W tym celu zaznacz miejsce na działce, wykop dół, nasyp do niego żwir, a następnie zalej betonem. Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie płyty fundamentowej.

Myśląc o tym, jak zbudować grill ogrodowy z kamienia, weź pod uwagę przygotowanie szalunku z desek. Takie rozwiązanie sprawi, że konstrukcja będzie stabilna. Do budowy grilla wykorzystaj zaprawę przeznaczoną do kamienia. Pracę rozpocznij do murowania ścianek narożnych, a następnie przymocuj na jakiś czas płytę do skonstruowania paleniska.

Kolejny etap prac polega na wybudowaniu wyższych fragmentów ścian, na których znajdzie się miejsce na ruszt. Grill z kamienia musi podobnie jak ten z klinkieru wysychać powoli przez kilkanaście dni. Dzięki temu zyskasz pewność, że zaprawa dobrze związała.

Jak zbudować grill z kamienia?

  • Podłoże przygotuj w taki sam sposób jak do paleniska z cegieł klinkierowych,
  • Przygotuj szalunek z desek, żeby konstrukcja była stabilna,
  • Zastosuj zaprawę przeznaczoną do kamienia,
  • Zacznij od murowania ścianek narożnych,
  • Kolejnym krokiem niech będzie przymocowanie tymczasowej płyty przeznaczonej do budowy paleniska,
  • Zbuduj wyższy fragmenty ścian, a na nich wyznacz miejsce na ruszt.
 prosty grill z cegły
Grill w ogrodzie to świetny sposób spędzenia wspólnego czasu z przyjaciółmi.

Grill murowany z wędzarnią – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zbudować grill z wędzarnią? Wiesz już, jak skonstruować grill z cegły. Tuż obok niego możesz zbudować wędzarnię, żeby cieszyć się doskonałym smakiem oraz aromatem wędlin.

Wędzarnia musi składać się z paleniska, komory wędzarniczej oraz kanału dymowego. Możesz skonstruować ją z metalu czy drewna, jednak zastanawiając się, jak zbudować grill z wędzarnią, weź pod uwagę wykorzystanie cegły klinkierowej. W miejscu przeznaczonym na konstrukcję wykonaj zbrojoną płytę betonową, a na niej umieść fundamenty. Na nich zastosuj izolację z papy, a następnie przejdź do murowania ścian.

Podczas murowania ścian pamiętaj o regularnym czyszczeniu cegieł z zaprawy. Co jakiś czas kontroluj konstrukcję przy pomocy poziomicy. Kolejnym krokiem jest skonstruowanie z cegieł szamotowych komory paleniska oraz popielnika. W tym celu zastosuj klej odporny na ogień. Ważnym elementem wędzarni jest stalowa rura – to dzięki niej dym będzie odprowadzany do wędzarni. Odległość między wędzarnią a paleniskiem powinna wynosić około 1,5 m.

Kolejny etap prac to budowa komory, w której umieścisz wędzone potrawy. Podczas konstruowania elementu pamiętaj o wykorzystaniu kątowników – na nich umieścisz pręty do zawieszenia wędlin. Musisz też wybudować komin wędzarni, w którym znajdzie się żaroodporna rura. W kominie zamontuj szyber – pozwoli on kontrolować przepływ powietrza.

Jak zbudować grill z wędzarnią?

  • Tuż obok grilla skonstruowanego z klinkieru zbuduj wędzarnię, dzięki której zyskasz dostęp do smacznych i aromatycznych wędlin,
  • Wędzarnia musi składać się z komory, kanału dymowego oraz paleniska,
  • W miejscu, w którym ma znaleźć się konstrukcja, wykonaj fundamenty na zbrojonej płycie betonowej,
  • Zastosuj izolację z papy i rozpocznij murowanie ścian,
  • Sprawdzaj przy pomocy poziomicy, czy ściany są równe,
  • Przejdź do wybudowania komory paleniska oraz popielnika, do czego posłużą Ci cegły szamotowe oraz ognioodporny klej,
  • W konstrukcji osadź stalową rurę,
  • Zbuduj komorę, w której umieścisz potrawy do wędzenia,
  • Wykorzystaj w niej kątowniki przeznaczone na pręty do wieszania wędlin,
  • Zbuduj komin wędzarni – znajdzie się w nim rura,
  • Na kominie zamontuj szyber, dzięki któremu będziesz kontrolować przepływ powietrza.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:06
komentarzy /( 2 )
  • Monica
    Monica

    wtorek, 08 grudzień 2020 13:50

    Uwielbiam grillowanie, choć w tym roku bardziej pamiętam o komarach.... wrrr.
  • Patrycja
    Patrycja

    poniedziałek, 05 październik 2020 12:50

    Grillowanie w ogrodzie to czysta przyjemność! Sami korzystamy z naszego przez cały sezon, jeśli tylko nie pada.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.