Zdziwisz się, jaka grozi kara za wycięcie tui bez zezwolenia - dekoportal.pl

Zdziwisz się, jaka grozi

kara za wycięcie tui bez zezwolenia
10 Maj 2024 / Napisał  / Porady
kiedy można wyciąć tuje
Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin na posesjach.

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin na posesjach zarówno należących do osób fizycznych, jak i firm. Tworzą żywopłot, który pozwala skutecznie osłonić się przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Gdy rozrosną się za bardzo, mogą jednak zacząć przeszkadzać. Co wtedy? Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia?

O czym przeczytasz w artykule?


Czy tuje można wycinać?

W dylemacie, co posadzić przy tarasie czy ogrodzeniu, najczęściej wybór pada na tuje. Gdy jednak po latach Twoją działkę porasta mnóstwo drzew, zaczynasz zastanawiać się nad usunięciem kilku z nich. To Twoja posesja, więc zapominasz o jakichkolwiek formalnościach i zabierasz się do pracy. To błąd! Czy tuje można wycinać? Tak. Pamiętaj jednak, że wycinka tui może wymagać dopilnowania pewnych procedur. Wiele zależy od rodzaju działki oraz wielkości rośliny.

Żeby dowiedzieć się, czy wycięcie tui jest możliwe, warto zacząć od ustalenia, czy to drzewo, czy krzew. Zwykło się uważać, że ta niezwykle popularna roślina osłaniająca wiele posesji, jest krzewem. Według Rozporządzenia Ministra z dnia 3 lipca 2017 roku należy ją traktować jako drzewo. Żywotnik olbrzymi i żywotnik zachodni zostały wymienione właśnie wśród tego rodzaju roślin.

Wycinka tui na własnej posesji jest jak najbardziej możliwa. Pamiętaj jednak, że w wielu sytuacjach wymaga to dokonania zgłoszenia zamiaru usunięcia rośliny lub uzyskania pozwolenia. Co ważne, wycięcie tui wiąże się czasami z koniecznością uiszczenia opłaty. Ile będzie wynosiła?

Wycinka tui wymaga wniesienia opłaty 25 zł za każdy centymetr obwodu, jeśli jest on mniejszy niż 100 cm. W przypadku grubszego drzewa kwota to 30 zł za każdy centymetr. Te stawki dotyczą żywotnika olbrzymiego. Na znacznie wyższe opłaty należy się przygotować w przypadku żywotnika zachodniego. Przy 100 cm obwodu to 170 zł, a powyżej 100 cm – 210 zł. Pamiętaj, że opłaty dotyczą obwodu pnia na wysokości 130 cm od ziemi.

Są sytuacje, w których opłaty nie będą pobierane. Nie nalicza się ich, jeśli usuwane drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Opłaty nie dotyczą też sytuacji, gdy drzewka ozdobne przy ogrodzeniu czy tarasie obumarły z przyczyn niezależnych od właściciela nieruchomości. Nie nalicza się ich za usunięcie drzew, na których pozbycie się nie trzeba uzyskiwać zezwolenia.

Czy tuje można wycinać?

 • Tuje, można wycinać zarówno na działkach prywatnych, jak i firmowych.
 • Są jednak sytuacje, w których wymaga to pozwolenia lub zgłoszenia.
 • Zapoznanie się z prawem dotyczącym wycinki drzew pozwoli uniknąć uciążliwych kar.
 • Należy też pamiętać, że wycinka tui wiąże się z opłatami mimo uzyskanego pozwolenia.
jak usunąć stare tuje
Wiele zależy od rodzaju działki oraz wielkości rośliny.

Wycinanie tui – pozwolenie bywa konieczne

Czy na wyciecie tui trzeba pozwolenie? W wielu przypadkach okazuje się ono niezbędne, żeby dokonać wycinki zgodnie z przepisami. Wystarczy, że obwód pnia przekroczy 50 cm, a drzewo chcesz usunąć z działki firmy czy inwestycyjnej. Na wycinanie tui pozwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent. Jeśli porasta ona nieruchomość wpisaną do rejestru zabytków, zezwolenia udziela wojewódzki konserwator zabytków.

Czy na wycięcie tui trzeba pozwolenie? Nie zawsze!

Są sytuacje, w których pozwolenie nie jest potrzebne. Wycinka tui nie wymaga go, jeśli pień na wysokości 5 cm od ziemi ma obwód, który nie przekracza 50 cm. Pozwolenie nie jest też konieczne, jeśli drzewo uległo zniszczeniu z naturalnych przyczyn. Winne mogą być warunki pogodowe, które doprowadziły do przewrócenia żywotnika.

Pozwolenie nie jest wymagane, jeśli drzewo porasta nieruchomość będącą własnością osoby fizycznej, a jego usunięcie jest niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Konieczne jest natomiast dokonanie zgłoszenia, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza 50 cm.

Co powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie tui?

Warto wiedzieć nie tylko, czy na wycięcie tui trzeba pozwolenie, lecz także jak powinno ono wyglądać. Dokument nie jest skomplikowany. Wniosek oprócz danych właściciela nieruchomości powinien zawierać informacje dotyczące drzewa. Należy uwzględnić nazwę rośliny oraz wskazać obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm.

Wniosek musi też zawierać informacje dotyczące przyczyny zamierzonego usunięcia drzewa oraz termin, w którym planuje się wykonać pracę. Może się zdarzyć, że na wycinanie tui pozwolenie zostanie wydane, wyłącznie jeśli właściciel nieruchomości zdecyduje się na wykonanie zastępczych nasadzeń.

Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia?

 • To zależy od rodzaju działki i wielkości drzewa.
 • Na działkach komercyjnych, przeznaczonych na cele inwestycyjne wycinka tui wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia przy obwodzie większym niż 50 cm, mierząc go 5 cm nad ziemią.
 • W przypadku działki osoby fizycznej konieczne jest dokonanie zgłoszenia, jeśli obwód przekracza 50 cm.
wycinanie tui pozwolenie
Na wycinanie tui pozwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent.

Kara za wycięcie tui bez zezwolenia

Czy tuje można wycinać? Tak, jednak pamiętaj, że w wielu przypadkach wymaga to zgłoszenia takiego zamiaru do urzędu lub uzyskania pozwolenia. Jeśli nie zadbasz o dopilnowanie formalności, a ktoś zgłosi, że rośliny rosnące w cieniu zniknęły z Twojej działki, musisz liczyć się z finansowymi konsekwencjami.

Kara za wycięcie tui bez zezwolenia wynosi dwukrotną wartość opłaty za usunięcie drzewa, więc w przypadku dużych roślin może być naprawdę dotkliwa. Należy zapłacić w ciągu 14 dni od momentu zapadnięcia decyzji. Kara za wycięcie tui bez pozwolenia będzie się powiększać – po upływie dwóch tygodni zaczną być naliczane odsetki.

Opłaty za działanie niezgodne z prawem nakładają na właściciela nieruchomości marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wszystko zależy od tego, gdzie leży nieruchomość. W pewnych sytuacjach kara może zostać zmniejszona. Organy mają prawo do umorzenia 50% wymierzonej opłaty, jeśli prowadziłyby one do znacznych trudności w utrzymaniu rodziny.

Kara za wycięcie tui bez zezwolenia – co warto wiedzieć?

 • Kara wynosi dwukrotną wartość opłaty za usunięcie drzewa.
 • Powinna zostać uregulowana w ciągu 14 dni od zapadnięcia decyzji.
 • Kara może zostać pomniejszona, jeśli przyczyni się do problemów z utrzymaniem rodziny.
czy można wyciąć tuje bez pozwolenia
Kara za wycięcie tui bez zezwolenia wynosi dwukrotną wartość opłaty za usunięcie drzewa.

Kiedy można wyciąć tuje?

Czy na wyciecie tui trzeba pozwolenie? W niektórych przypadkach tak, w innych wystarczy zgłoszenie, a czasem nie trzeba przejmować się żadnymi formalnościami. Zastanawiasz się natomiast, czy jest konkretny okres, kiedy można wyciąć tuje?

Trzeba zwrócić uwagę, czy usunięcie drzewa nie będzie się wiązało z naruszeniem zakazów dotyczących gatunków chronionych. Okres lęgowy większości ptaków przypada na czas od 1 marca do 15 października. Usuwanie drzew w wiosenno-letnim czasie zawsze może przyczynić się do zniszczenia schronienia lub spłoszenia ptaków. Właśnie dlatego zalecana jest wycinka w jesienno-zimowym okresie.

 • Tuje najbezpieczniej tak jak inne drzewa wycinać w jesienno-zimowym okresie. To pozwala uniknąć ryzyka naruszenia zakazów dotyczących ochrony ptaków.
kara za wycięcie tui bez zezwolenia
Trzeba zwrócić uwagę, czy usunięcie drzewa nie będzie się wiązało z naruszeniem zakazów dotyczących gatunków chronionych.

Jak usunąć stare tuje?

Wiesz już, kiedy można wyciąć tuje bez obaw o naruszenie schronienia ptaków. Czas dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ system korzeniowy żywotników nie rozrasta się silnie. Jak usunąć stare tuje?

Rozpocznij od ścięcia drzewka. Następny krok to wykopanie pieńka i bryły korzeniowej. Pamiętaj, że będzie Ci łatwiej to zrobić, jeśli dobrze podlejesz miejsce, w którym rośnie żywotnik.

Zastanawiając się, jak usunąć stare tuje, weź pod uwagę zastosowanie grzybni. Może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli żywotnik znajduje się bardzo blisko płotu. Najpierw go zetnij, a następnie natnij pień i zaaplikuj preparat. Pamiętaj jednak, że ten sposób wiąże się z długim czasem oczekiwania na efekty. Preparat może potrzebować nawet kilku lat, żeby zadziałać.

 • Stare tuje usuniesz, ścinając drzewko, a następnie wykopując pozostałość. Inny sposób to zastosowanie specjalnej grzybni, która ma za zadanie rozłożyć pień.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 10 maj 2024 12:29

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.