To musisz wiedzieć, by rozmnażanie róż się udało - dekoportal.pl
To musisz wiedzieć, by

rozmnażanie róż

się udało
10 Maj 2024 / Napisał  / Porady
jak najprościej rozmnażać róże z łodygi
Róże to jedne z najpopularniejszych roślin, które zdobią posesje.

Róże to jedne z najpopularniejszych roślin, które zdobią posesje. Kiedy chcesz, by ich nasycone kolory jeszcze obficiej dekorowały ogród, zdecyduj się na samodzielne rozmnażanie róż w butelce, z łodygi – sposobów jest mnóstwo! Nawet dla początkującego ogrodnika nie musi być to skomplikowany proces. Dowiedz się, jak rozmnożyć róże z łodygi.

O czym przeczytasz w artykule?


Rozmnażanie róż – dlaczego warto?

Nim dowiesz się, jak najprościej rozmnażać róże z łodygi, poznaj argumenty, dlaczego warto to robić. Przede wszystkim rozmnażanie róż w butelce to duża oszczędność, szczególnie jeśli zastanawiasz się, jak urządzić ogród przed wejściem i chcesz, żeby kolorowe krzewy porastały dużą część posesji. Oczywiście możesz wybrać się do szkółki, jednak samodzielne przygotowanie sadzonek pozwoli Ci uzyskać wymarzony efekt znacznie taniej.

Zyskasz nowe sadzonki ulubionych odmian właściwie bez konieczności wychodzenia z domu. To nie tylko oszczędne, lecz także ekologiczne rozwiązanie. Tworząc w ogrodzie obszar bogaty w kwiaty, przyciągasz pszczoły, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Będziesz też cieszyć się sadzonkami przygotowanymi w sposób zgodny z Twoim podejściem do ogrodnictwa, na przykład bez środków chemicznych.

Wyobraź sobie, że w ogrodzie rodzinnego domu rośnie piękna róża. Nie masz pojęcia, jaka to odmiana. Trudno byłoby więc znaleźć taką samą. Dzięki samodzielnemu rozmnażaniu masz szansę ją uzyskać.

Wiedząc, jak wyhodować różę z łodygi, masz szansę przygotować miły prezent dla Twoich bliskich. Możesz też wymieniać się z najbliższymi uzyskanymi sadzonkami. Rozmnażanie róż odbywa się na kilka sposobów. Należą do nich: rozmnażanie z pędów, szczepienie, okulizacja, rozmnażanie róż w ziemniaku, piasku czy bananie. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyhodować różę z łodygi w domu.

Róża – rozmnażanie samodzielnie to:

 • Oszczędność pieniędzy.
 • Możliwość uzyskania sadzonek z krzewów, których pochodzenia i odmiany nie znasz.
 • Szansa na uprawę roślin w zgodzie ze swoimi przekonaniami dotyczącymi chemicznych środków.
jak rozmnożyć róże z łodygi
Zyskasz nowe sadzonki ulubionych odmian właściwie bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak najprościej rozmnażać róże z łodygi?

Wiesz już, dlaczego rozmnażanie róż samodzielnie jest dobrym pomysłem. Planujesz spróbować? Czas dowiedzieć się, jak najprościej rozmnażać róże z łodygi. Dzięki temu nie będziesz musiała zastanawiać się, co posadzić przy tarasie. Bujny różany ogród umili chwile odpoczynku i urozmaici wystrój tej strefy relaksu.

Jak szczepić róże? Rozpocznij od przygotowania kwiatu, co zrobisz podczas wiosennego cięcia. Pędy, które mają około 25 cm po ucięciu, nadają się do tej metody. Nie mogą być zbyt chude – wybieraj te grubsze niż ołówek. Zwróć uwagę na to, by na pędzie znajdowały się trzy oczka, czyli miejsca, w których znajdują się zawiązki liści.

Jak rozmnożyć róże z łodygi o takiej długości? Wystarczy, że umieścisz je w ogrodzie w taki sposób, żeby dwa oczka znalazły się pod ziemią. Gleba musi być wilgotna. Umieszczone w niej pędy właśnie tam będą puszczać korzenie.

Ta metoda na to, jak najprościej rozmnażać róże z łodygi, sprawdzi się dla osób, które nie chcą poświęcać wiele czasu na doglądanie roślin. Musisz pamiętać, że skuteczność jest zależna od wielu czynników i zdarza się, że proces kończy się niepowodzeniem lub wręcz przeciwnie, udaje się pozyskać mnóstwo sadzonek. Wybierz osłonięte od wiatru stanowisko do rozmnażania róż w ten sposób.

Jak najprościej rozmnażać róże z łodygi?

 • Podczas wiosennego cięcia przygotuj pęd o długości około 25 cm, mający trzy oczka, z których wychodzą liście.
 • Umieść je w ogrodzie tak, żeby dwa oczka były pod ziemią.
 • Utrzymuj glebę wilgotną.
 • Pędy ukorzenią się w ogrodzie, jednak pamiętaj, że czasem ta metoda kończy się niepowodzeniem, więc przygotuj od razu więcej łodyg.
rozmnażanie róż
Pędy, które mają około 25 cm po ucięciu, nadają się do tej metody.

Róża – rozmnażanie, które jest skuteczne

Wiesz już, jak rozmnożyć róże z łodygi w prosty sposób. Czas poznać metody, które są wyjątkowo skuteczne. Jak wyhodować różę z łodygi w domu i cieszyć się piękną sadzonką?

Rozpocznij od usunięcia łodygi róży. Może się zdarzyć, że jakiś pęd złamie się przez przypadek. To też dobry moment, żeby rozpocząć rozmnażanie róży z łodygi. Pozbądź się z niej wszystkich dodatkowych pędów i listków w taki sposób, żeby pozostał goły pęd o odpowiedniej grubości i długości około 25 cm.

Tym razem nie umieszczasz jednak pędu w ziemi w ogrodzie. Rozmnażanie róży z łodygi będzie odbywało się w doniczce lub ściętej butelce po wodzie. Możesz też postawić na rozmnażanie róż w aloesie czy ziemniaku. Butelka jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ możesz przymknąć ją odciętą częścią, żeby zachowywać większą wilgotność. Korek powinien w tym przypadku pozostać zdjęty. Będziesz przez niego podlewać sadzonkę. Na dole butelki zrób otwory, żeby nadmiar wody mógł spływać.

Pojemnik należy napełnić ziemią, a dodatkowo nawozem, który zawiera azot i fosfor. Dzięki tym składnikom zapewnisz roślinie optymalne warunki i będzie mogła rozwinąć się piękna, młoda róża. Rozmnażanie usprawni płynny nawóz stworzony właśnie z myślą o tych krzewach. Dzięki niemu szybciej pojawią się korzenie. Możesz też zdecydować się na ukorzenianie róży w bananie. To owoc pełen drogocennych składników mineralnych. Z jego skórek możesz wykonać naturalny nawóz do porzeczek i kwiatów.

Jak wyhodować różę z łodygi?

 • Rozpocznij od przygotowania pędu o długości 25 cm.
 • Umieść go w ściętej butelce po wodzie wypełnionej ziemią oraz nawozem, który zawiera azot i fosfor.
 • Na dole butelki muszą znajdować się otwory.
 • Górną częścią bez korka zakryj sadzonkę.
 • Utrzymuj wilgotność w butelce i czekaj na sadzonkę.
jak ukorzenić różę
Rozmnażanie róży z łodygi będzie odbywało się w doniczce lub ściętej butelce po wodzie.

Rozmnażanie róży z łodygi – kiedy jest na to dobry moment?

Ważne jest nie tylko, jak ukorzenić różę, lecz także kiedy można przeprowadzić rozmnażanie, by cieszyć się jego dobrymi efektami. Jak już wiesz, podczas wiosennego cięcia róży jest idealny moment na pozyskanie łodyg, z których stworzysz sadzonki.

Najlepszy moment na to, kiedy szczepić róże, to wczesna jesień. Rośliny z uciętych pędów możesz pozyskiwać nawet do końca września. Ważne jest, żeby zdążyły się ukorzenić przed zimą.

Kiedy i jak sadzić róże z łodygi? Jeśli pozyskasz sadzonki we wrześniu, najlepiej będzie przezimować je w szklarni czy tunelu, natomiast do ziemi włożyć na wiosnę tak jak standardową sadzonkę ze sklepu.

 • Na rozmnażanie róży z łodygi dobry czas jest wiosną. Możesz to jednak robić aż do września, żeby pędy zdążyły się ukorzenić.
róża rozmnażanie
Ważne jest nie tylko, jak ukorzenić różę, lecz także kiedy można przeprowadzić rozmnażanie.

Rozmnażanie róż z kwiatów ciętych – jak to zrobić?

Czy wiesz, że otrzymany bukiet kwiatów też możesz wykorzystać? Jak wyhodować różę z łodygi z kwiatów ciętych? Najpierw niech bukiet pozostanie ozdobą wnętrza, a dopiero gdy przekwitnie, posłuży do uzyskania sadzonek. Takie rozmnażanie róż z patyków to idealna metoda zero waste – nic się nie marnuje!

Łodygę należy pociąć na krótkie odcinki. Na każdym powinny znajdować się 2–3 liście. Jak ukorzenić różę? Każdą łodygę trzeba umieścić w donicy wypełnionej ziemią. Warto przykryć doniczkę plastikową butelką bez kawałka szyjki, żeby zapewnić odpowiedni poziom wilgoci. Pamiętaj o podlewaniu i wietrzeniu. Trzymaj sadzonkę w zacienionym miejscu.

Pamiętaj, że proces rozmnażania w ten sposób będzie trwał długo, nawet kilka miesięcy. Przygotuj więcej pędów, bo część sadzonek może się nie udać. Jak sadzić róże z łodygi? Roślinę umieszczasz w ziemi w standardowy sposób tak samo jak sadzonkę ze szkółki.

Jak rozmnażać różę z kwiatów ciętych?

 • Gdy róże przekwitną, potnij łodygi na mniejsze kawałki.
 • Na każdym niech znajdą się dwa liście.
 • Umieść łodygę w donicy wypełnionej ziemią.
 • Przykryj pojemnik butelką bez kawałka szyjki, żeby utrzymywał się w niej optymalny poziom wilgoci.
 • Ta metoda wymaga cierpliwości – na roślinę będziesz czekać na nawet kilka miesięcy.
 • Przygotuj od razu więcej łodyg, ponieważ niektóre sadzonki mogą się nie udać.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 15 maj 2024 09:50

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.