Rodzaje bram wjazdowych – musisz je znać, zanim wybierzesz - dekoportal.pl

Rodzaje bram wjazdowych

– musisz je znać, zanim wybierzesz
24 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
rodzaje bram wjazdowych
Szczególnie ważnym elementem ogrodzenia na Twojej posesji jest brama wjazdowa.

Szczególnie ważnym elementem ogrodzenia na Twojej posesji jest brama wjazdowa. Odpowiednio dobrana będzie zapewniała komfort, służyła przez wiele lat i atrakcyjnie się prezentowała. Istnieją różne rodzaje bram wjazdowych. Poznaj je, by podjąć najlepszą decyzję!

O czym przeczytasz w artykule?

Rodzaje bram wjazdowych – gotowe rozwiązania i modele na wymiar

Bramy wjazdowe dzieli się na gotowe i zamawiane na wymiar. Jeśli zależy Ci na budżetowym produkcie, szukaj wśród propozycji znanych sklepów. Mają one często 400 cm długości oraz 150 cm wysokości, choć znajdziesz też krótsze i dłuższe. Gotowe bramy wjazdowe na posesję występują zazwyczaj w czarnym, brązowym i szarym kolorze. Ich barwa musi harmonizować z całością; stolarką czy ogrodzeniem. Niezależnie, czy stawiasz na okna winchester czy złoty dąb, odcień bramy powinien być z nimi spójny.

Brama wjazdowa może być wykonana na wymiar. To droższa opcja, jednak pozwala dopasować bramę do potrzeb, a przede wszystkim wymiarów posesji. Skorzystasz z pomocy fachowców, którzy tworzą produkty według pomysłu inwestora.

 • Możesz postawić na bramę na wymiar, jeśli zależy Ci na specyficznych rozwiązaniach, których na próżno szukać w popularnych sklepach. Gotowe modele są natomiast tańsze i występują w różnych wersjach kolorystycznych, więc łatwo znajdziesz propozycję pasującą do Twojej posesji.
rodzaje otwierania bram wjazdowych
Bramy wjazdowe dzieli się na gotowe i zamawiane na wymiar.

Brama wjazdowa – główne rodzaje

Główne rodzaje bram wjazdowych to przesuwne i skrzydłowe. Przesuwna jest dobrym wyborem, jeśli masz ograniczoną ilość miejsca na ten ważny element ogrodzenia. Taka brama wjazdowa nie otwiera się w stronę posesji, a chowa w przęsła płotu. Dzięki temu nawet jeśli podjazd jest krótki, będziesz mieć miejsce na postawienie na nim samochodu bez obaw o trudności z wyjeżdżaniem z posesji.

Inny pomysł na bramę wjazdową to skrzydłowy model. Charakteryzuje się prostą konstrukcją i atrakcyjną ceną. Brama skrzydłowa określana również jako rozwierana otwiera się do wewnątrz posesji, dlatego musisz pamiętaj, aby tak zaplanować nasadzenia, by drzewka przy ogrodzeniu nie ucierpiały. To rozwiązanie wymagane prawnie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Skrzydłowe bramy wjazdowe na posesję sprawdzą się w przypadku dłuższych podjazdów. Zbyt krótki to ryzyko, że elementy uderzą w samochód. Montaż może być utrudniony, jeśli działka jest pochyła.

Jakie są rodzaje bram wjazdowych?

 • Wyróżnia się bramy przesuwne i skrzydłowe.
 • Przesuwne sprawdzą się, gdy podjazd jest krótki.
 • Skrzydłowe muszą otwierać się do wewnątrz, są atrakcyjne cenowo, natomiast wymagają dłuższego podjazdu.
brama wjazdowa
Główne rodzaje bram wjazdowych to przesuwne i skrzydłowe.

Bramy wjazdowe na posesję – jakie są dostępne rozwiązania?

Znasz już główne rodzaje bram wjazdowych. Zarówno skrzydłowe, jak i przesuwne są dostępne w różnych wariantach.

Rodzaje bram wjazdowych przesuwnych

Wrota przesuwne mogą być samonośne lub szynowe. Te w wersji samonośnej są osadzone na elemencie znajdującym się kilka centymetrów nad ziemią. Taka brama wjazdowa wymaga stosowania przeciwwagi, która pozwala na całkowite otwarcie elementu oraz sprawia, że ta część ogrodzenia posesji jest stabilna. Wrota działają dobrze, nawet jeśli posesja jest obsypana liśćmi czy mocno zaśnieżona, a brama jest bardzo ciężka. Musisz pamiętać, że przeciwwaga zajmuje sporo miejsca.

Wrota przesuwne występują też w wersji szynowej. Ten typ bramy jest uznawany za mniej praktyczny, ponieważ skrzydło przesuwa się po szynie, natomiast na niej mogą zbierać się różne zabrudzenia. Trzeba więc regularnie ją kontrolować, żeby dobrze spełniała swoją funkcję. Z drugiej strony nie wymaga tyle miejsca co model z przeciwwagą, więc na niewielkiej posesji sprawdzi się lepiej.

Skrzydłowe bramy wjazdowe na posesję – jakie są ich rodzaje?

Czas poznać rodzaje bram wjazdowych w skrzydłowej wersji. Wyróżnia się modele dwuskrzydłowe, które wymagają dość długiego podjazdu. Są wygodne, ponieważ dzięki nim na teren posesji bez trudu dostanie się nawet szeroki pojazd.

Ciekawy pomysł na bramę wjazdową to model harmonijkowy. Jego segmenty nie zajmują wiele miejsca po złożeniu. To produkt wart uwagi do domów szeregowych, w których często podjazdy są niewielkie.

Jaką bramę wjazdową wybrać?

 • Wrota przesuwne występują w wersji samonośnej, która działa dobrze nawet na zaśnieżonej lub zanieczyszczonej liśćmi posesji.
 • Wymaga zastosowania przeciwwagi – ten element zajmuje miejsce, ale sprawia, że brama jest stabilna.
 • Możesz zdecydować się też na produkt szynowy, który sprawdzi się na mniejszej posesji. W szynie zbierają się zanieczyszczenia – trzeba je usuwać, żeby nie utrudniały korzystania z bramy.
 • Modele skrzydłowe mogą mieć dwa skrzydła, które sprawdzają się przy długim podjeździe.
 • Są też harmonijkowe bramy – nie zajmują wiele miejsca po otwarciu.
pomysł na bramę wjazdową
Wyróżnia się modele dwuskrzydłowe, które wymagają dość długiego podjazdu.

Jakie są rodzaje otwierania bram wjazdowych?

Warto znać również rodzaje otwierania bram wjazdowych. Są dwa główne typy: mechaniczny i automatyczny. Czym różnią się te rodzaje otwierania bram wjazdowych i jakie mają zalety?

Brama wjazdowa otwierana mechanicznie nie jest skomplikowana w montażu. Stanowi tańszą alternatywę dla modeli automatycznych. Niestety wybór nie jest pozbawiony wad. W mroźne lub deszczowe dni trzeba będzie wysiąść z samochodu, żeby dostać się na posesję.

Automatyczne otwieranie sprawia, że brama wjazdowa staje się droższa. Jest jednak znacznie wygodniejsza. Błyskawicznie otworzysz ją bez konieczności opuszczania pojazdu. Poza tym do wyboru masz bramy, które potrafią wykryć przeszkodę. Gdy ją zauważą, zatrzymują otwieranie lub zamykanie. To zmniejsza ryzyko uszkodzenia zarówno bramy, jak i samochodu czy przedmiotów znajdujących się na linii, po której porusza się brama.

Rodzaje otwierania bram wjazdowych – jakie są?

 • Mechaniczny – jest tańszy i zapewnia łatwość montażu bramy.
 • Automatyczny – droższy, ale gwarantuje maksimum komfortu szczególnie w chłodne dni, gdy nie musisz wychodzić z samochodu, żeby dostać się na posesję.
 • W przypadku automatycznych bram warto zdecydować się na model z czujnikami wykrywającymi przeszkody.
wrota przesuwne
Brama wjazdowa otwierana mechanicznie nie jest skomplikowana w montażu.

Bramy wjazdowe na posesję – o czym jeszcze pamiętać?

Wiesz już, jakie są rodzaje otwierania bram wjazdowych. O czym jeszcze warto pamiętać podczas szukania idealnego elementu ogrodzenia?

Jaka szerokość bramy wjazdowej? Forum dać Ci odpowiedź!

Oprócz rodzaju elementu musisz przemyśleć: jaka szerokość bramy wjazdowej. Forum dotyczące budowania domów to miejsce, w którym zapoznasz się z opiniami innych użytkowników. Minimalnie brama powinna mieć 2,4 m szerokości, jednak wygodniejszy będzie model mający 3 m.

Jeśli posesja jest duża, możesz zdecydować się na produkt o jeszcze większej szerokości. Ułatwi Ci manewrowanie pojazdem. Nawet właściciele niewielkich działek z małym podjazdem mogą sobie pozwolić na szerszą bramę. Wystarczy wybrać harmonijkową.

Materiał wykonania bramy wjazdowej

To od niego zależy, czy brama będzie prezentowała się estetycznie przez wiele lat i czy będzie pasowała do pozostałych elementów znajdujących się na posesji. Możesz postawić na połączenie drewna i siatki, co jest częstym wyborem w przypadku tymczasowego ogrodzenia, na przykład gdy dopiero rozpoczynasz prace na działce.

Na stałe popularne są bramy stalowe, ocynkowane, malowane proszkowo. Charakteryzują się odpornością na rdzewienie, dlatego na długo zachowują estetyczny wygląd. Mogą wyróżniać się eleganckimi przęsłami, często są zdobione roślinnym ornamentem. Do wyboru masz też bramy o nowoczesnej, minimalistycznej formie. Będą współgrać z modnymi elementami architektury ogrodowej, takiej jak gazony – inspiracje na tego typu formy mogą mnożyć się w nieskończoność. Betonowe donice mogą stworzyć szpaler, wyróżnią określone strefy działki.

O czym pamiętać, gdy szukasz bramy wjazdowej?

 • Dobierz odpowiednią szerokość bramy.
 • Minimalnie powinna mieć 2,4 m, ale wygodniejsza będzie taka, która ma chociaż 3 m.
 • Ważny jest materiał wykonania – w tymczasowych ogrodzeniach często stosowana jest brama z drewna wypełniona siatką, natomiast na stałe doskonale sprawdzą się stalowe, ocynkowane i malowane proszkowo modele, które są odporne na korozję.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:50
komentarz /( 1 )
 • Piłka
  Piłka

  wtorek, 30 kwiecień 2024 10:12

  brama wjazdowa na posesje to bardzo ważna sprawa, zwłaszcza jeśli ktoś mieszka tak jak ja, czyli przy bardzo ruchliwej ulicy.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.