Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED w domu? - dekoportal.pl

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED w domu?

27 Lip 2023 / Napisał  / Oświetlenie
oświetlenie LED

Dziś trudno sobie wyobrazić oświetlenie bez technologii LED. Z powodzeniem wykorzystywane jest w pomieszczeniach w domu, w mieszkaniu czy w biurze, jak również i na zewnątrz budynków. Dostępne w różnych stylach pasuje do każdego wnętrza. Jednak oświetlenie LED cenione jest nie tylko za dekoracyjny charakter, ale przede wszystkim za funkcjonalność! Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom tego rozwiązania.


Co to jest LED?

LED to skrót z języka angielskiego light-emitting diode oznaczający świecącą diodę nazywaną również diodą elektroluminescencyjną. Wynaleziona została w latach 60-tych XX wieku przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka Jr.


Sposoby wykorzystania oświetlenia LED

Nowoczesne lampy LED pasują zarówno do małych mieszkań, jak i dużych domów. Warto, jednak pamiętać, by dostosować ilość światła do metrażu wnętrza, dzięki temu unikniemy efektu oślepienia. Oświetlenie LED może pełnić funkcje oświetlenia ogólnego, punktowego oraz dekoracyjnego.

Lampy LED sufitowe - dostępne są w wielu wariantach stylistycznych, dlatego z łatwością dopasujemy je do wnętrz zarówno w klimacie nowoczesnym, jak i klasycznym. Plafony, lampy wiszące, żyrandole, halogeny to tylko kilka propozycji oświetlenia LED sufitowego.

Lampy LED ścienne - nowoczesne kinkiety LED do salonu, korytarza, sypialni czy łazienki znakomicie sprawdzą się jako oświetlenie pomocnicze uzupełniające oświetlenie główne.

Lampy LED stojące - ten rodzaj lamp pasuje niemal do każdego wnętrza. Sprawdzą się zarówno w salonie do oświetlenia stolika kawowego, w sypialni jako lampka nocna czy w gabinecie jako lampa led na biurku

Taśmy LED - to rozwiązanie oświetleniowe dające niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wykorzystywane są do oświetlenia domu, jak i jego wyposażenia. Podświetlenie luster, schodów, szafek czy listew przysufitowych to tylko kilka pomysłów zastosowań taśm LED.

Lampy sufitowe LED

Rodzaje barw w oświetleniu LED

Temperaturę barwową światła LED podaje się w Kelwinach. Elementy oświetleniowe LED występują w trzech temperaturach barwowych:

  1. Barwa światła ciepła (2700 - 3200K) - barwa ta wywołuje uczucie komfortu i odprężenia, dlatego stosuje się ją w salonie i sypialni, aby stworzyć przytulną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.
  2. Barwa światła neutralna (3500 - 4500K) - uważana jest za najbardziej naturalną i uniwersalną barwę, ponieważ może być stosowana w każdym pomieszczeniu. Najbardziej zalecana jest do zastosowania w łazienkach.
  3. Barwa światła zimna (powyżej 4500K) - zimne światło sprzyja skupieniu i koncentracji, dlatego ta barwa światła znajduje zastosowanie w biurach, gabinetach czy pracowniach.

Wybór temperatury barwowej zależy od naszych upodobań i gustu. Warto jednak dopasować ją również do stylu panującego w pomieszczeniu. Zimne światło idealnie pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym, natomiast temperatura światła ciepła uzupełnia aranżacje w stylu klasycznym.


Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie LED?

Nowoczesne lampy LED mają wiele do zaoferowania. Do ich najważniejszych zalet zaliczamy:

  • energooszczędność,
  • długowieczność,
  • wszechstronność,
  • małe rozmiary,
  • odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne,
  • różne stopnie jasności światła.

Do jakich pomieszczeń można zastosować oświetlenie LED?

Każde pomieszczenie w domu czy w mieszkaniu służy innym celom. W sypialni lub salonie szukamy wyciszenia a w kuchni czy biurze wykonujemy określone czynności. Jak oświetlić konkretne pomieszczenia?

Oświetlenie LED do kuchni

Kuchnia wymaga zazwyczaj wydzielenia dwóch stref oświetleniowych - światła centralnego oraz dodatkowego najczęściej w okolicach lustra. Światło główne mocowane jest na suficie i występuje w formie plafonu, lampy LED wiszącej lub żyrandolu. Oświetlenie pomocnicze na przykład kinkiety, lampy ścienne czy reflektory montowane jest przy lustrze, by dokładnie rozjaśniało twarz, umożliwiając wygodne nałożenie makijażu czy golenie.

Oświetlenie LED do salonu

Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym przyjmuje się gości, wypoczywa przed telewizorem, relaksuje, a nawet w wielu przypadkach pracuje. W pokoju dziennym powinno się znaleźć światło centralne oraz przynajmniej dwa światła pomocnicze. W nowoczesnych salonach jako lampy sufitowe świetnie sprawdzą się lampy wiszące LED, spoty LED lub reflektory, natomiast w kąciku wypoczynkowym warto rozważyć lampy stojące LED, a w części do pracy zamontować kinkiety, których strumień światła możemy skierować ku dołowi.

Oświetlenie LED do łazienki

Łazienka wymaga zazwyczaj wydzielenia dwóch stref oświetleniowych - światła centralnego oraz dodatkowego najczęściej w okolicach lustra. Światło główne mocowane jest na suficie i występuje w formie plafonu, lampy LED wiszącej lub żyrandolu. Oświetlenie pomocnicze na przykład kinkiety, lampy ścienne czy reflektory montowane jest przy lustrze, by dokładnie rozjaśniało twarz, umożliwiając wygodne nałożenie makijażu czy golenie.

Oświetlenie LED do pokoju dziecka

W pokoju dziecka również warto pomyśleć o kilku źródłach światła. Lampa wisząca LED może stanowić centralne oświetlenie, natomiast lampa podłogowa lub stołowa posłuży, kiedy potrzebna będzie dodatkowa dawka światła na przykład podczas usypiania lub zabawy.

Oświetlenie LED na korytarz

Oświetlenie korytarza zależy w dużej mierze od jego wielkości i kształtu. Jeśli pomieszczenie to jest małe, najprawdopodobniej wystarczy jedna lampa sufitowa LED lub dwa mniejsze kinkiety na ścianach. Bardzo długi korytarz wymaga co najmniej dwóch lamp wiszących LED.

Listwy LED nad blatem kuchennym

Lampy LED do użytku zewnętrznego

Oświetlenie typu LED znajduje zastosowanie również do oświetlania zewnętrznych przestrzeni, takich jak ogródki, parkingi, otoczenia budynków mieszkalnych, tarasy, balkony itp.

Lampy zewnętrzne LED różnią się od tych montowanych wewnątrz budynków. Przede wszystkim lampy te mają dodatkowe zabezpieczenia przeciw wilgoci, wodzie i kurzowi oraz muszą być odporne na warunki zewnętrzne, takie jak mróz, śnieg, deszcz czy promienie słoneczne. Świetnym wyborem będzie lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu, dzięki której nie musimy się obawiać potknięcia o schody, taras czy inne elementy wyposażenia ogrodu.

Wybór oświetlenia zewnętrznego LED jest ogromny, dlatego pamiętajmy, że powinno ono być przede wszystkim funkcjonalne i dostosowane do naszych potrzeb. Jakie wybrać oświetlenie LED zewnętrzne? Oto kilka przykładów:

  • Plafony LED - zamontowane na ścianie lub suficie idealnie oświetlą wejście do domu, lub na taras.
  • Kinkiety LED - to źródło światła oświetli ścieżki, podjazdy czy wejście do domu.
  • Lampy wiszące LED - mogą być zamontowane w zadaszonych tarasach i balkonach.
  • Taśmy LED - te elastyczne paski LED mogą być przyklejone do różnych powierzchni jak na przykład ramy okienne lub blatu roboczego.
  • Oprawy wpuszczane LED - świetne do zamontowania na trawniku, bruku czy na rabatach.
  • Lampy solarne LED - to źródło praktycznie darmowego światła dla tarasu, podjazdu czy balkonu.

Podsumowanie

Nowoczesne oświetlenie LED jest nie tylko energooszczędne, ale również ekologiczne, praktyczne i niezwykle trwałe. Diody LED zapewniają o 90% niższe niż w przypadku tradycyjnych żarówek zużycie energii oraz nie zawierają żadnych metali ciężkich takich jak na przykład ołów, ponadto zapewniają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z marką Salonled.pl


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 14 sierpień 2024 11:09
komentarz /( 1 )
  • Ewka
    Ewka

    wtorek, 02 kwiecień 2024 12:45

    do mnie te ledy jakoś wcale nie przemawiają..

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.