Jak wydzielić pokój dziecka w kawalerce? - dekoportal.pl

Jak wydzielić pokój dziecka w kawalerce?

13 Mar 2024 / Napisał  / Porady
jak wydzielić pokój dziecka w kawalerce
Kawalerki są chętnie wybierane zarówno przez singli, jak i małżeństwa.

Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że większość młodych osób nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania. Nic dziwnego, że małe metraże cieszą się rosnącą popularnością. Kawalerki są chętnie wybierane zarówno przez singli, jak i małżeństwa. Niektóre mieszkania są na tyle rozkładowe, że można je z łatwością zaadaptować na potrzeby dwóch dorosłych osób i dziecka. Sprawdź, jak stworzyć wygodną przestrzeń dla niemowlaka i starszej pociechy. O czym pamiętać aranżując kącik dla malucha?

O tym przeczytasz w artykule:

Jak zaaranżować kącik dla niemowlaka?

Organizacja kącika dla noworodka nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Biorąc pod uwagę, że niemowlak większość czasu spędza w łóżeczku, nie musisz martwić się o aranżowanie dodatkowej przestrzeni do zabawy. Kącik dla niemowlaka w małym mieszkaniu może być zorganizowany obok łóżka rodziców, dzięki czemu dziecko będzie czuło Twoją bliskość, a Ty w porę wychwycisz wszelkie niepokojące sygnały. Pamiętaj jednak, aby postawić łóżko w odpowiedniej odległości od okna, aby nie narażać malucha na przeciągi czy hałas uliczny. Zastanów się także, jak udekorować parapet okienny. Najlepiej wykorzystaj go jako podręczną półkę – na zabawki, kosmetyki czy książki.

Kluczem do sukcesu aranżacyjnego jest dobór wielofunkcyjnego łóżeczka. Wybierając mebel z dodatkową szufladą zyskasz cenne miejsce do przechowywania pieluszek oraz innych akcesoriów. Oprócz łóżeczka powinieneś zainwestować w pojemną komodę, na której będziesz mógł postawić przewijak. Na rynku dostępne są przewijaki na łóżko oraz komodę, przy czym te drugie są o wiele bardziej praktyczne i ergonomiczne. Przewijanie dziecka na łóżku wymaga schylania się i przyjmowania nienaturalnej pozycji, co może być bardzo dużym obciążeniem dla kręgosłupa.

Sprytne sposoby na zorganizowanie przestrzeni dla maluszka:

  • Organizacja kącika dla noworodka opiera się na wyborze wielofunkcyjnego łóżeczka oraz pojemnej komody.
  • Kącik dla niemowlaka w małym mieszkaniu powinien być wydzielony w pobliżu łóżka rodziców.
  • Najlepszym wyborem dla rodziców i malucha są przewijaki na komodę, które odciążają kręgosłup.
kawalerka z dzieckiem
Kącik dla niemowlaka w małym mieszkaniu powinien być wydzielony w pobliżu łóżka rodziców.

Wspólny pokój z dzieckiem

Zastanawiasz się, jak wydzielić pokój dziecka w kawalerce, kiedy już osiągnie wiek, w którym będzie potrzebowało więcej przestrzeni do zabawy i relaksu? Mieszkanie z dzieckiem w jednym pokoju wymaga gruntownego przemyślenia i stworzenia planu na długo przed ukończeniem przez malucha 2. roku życia. O ile niemowlaki nie potrzebują niczego więcej poza łóżeczkiem i komodą, o tyle starsze dziecko ma już nieco większe wymagania.

Jeżeli chcesz urządzić praktyczne kącik dla dziecka w kawalerce, zainwestuj w mały stolik i krzesełka — najlepiej w wariancie składanym. Stawiasz na wielofunkcyjne meble? Rozważ zakup małego stolika kawowego dostosowanego do wzrostu dziecka. Pufy, które są jednocześnie siedziskiem i miejscem na zabawki, świetnie sprawdzą się w małych przestrzeniach.

Wydzielenie strefy relaksu przy pomocy komody lub wąskiego regału to świetny pomysł na kawalerkę "dwupokojową". W niektórych nieruchomościach występują naturalne wnęki, które mogą zostać zaaranżowane jako przestrzeń dla dziecka. Aby zapewnić maluchowi więcej prywatności możesz także kupić łóżka na antresoli, czyli piętrowe łóżeczko, w którym posłanie znajduje się na górze, a na dole — biurko.

Kawalerka — inspiracje do pokoju przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym:

  • Kawalerka z dzieckiem wymaga sprytnych rozwiązań aranżacyjnych, takich jak pufy z funkcją przechowywania zabawek czy łóżko z antresolą.
  • Wspólny pokój rodziców z dzieckiem powinien być rozdzielony regałem, komodą albo parawanem.
  • Kącik dla dziecka w kawalerce musi mieć wygospodarowaną strefę do zabawy i relaksu.
kącik dla niemowlaka w małym mieszkaniu
Kącik dla dziecka w kawalerce musi mieć wygospodarowaną strefę do zabawy i relaksu.

Kawalerka – inspiracje na pokój nastolatka

Rodzice nastolatków mogą mieć problemy z tym, jak wydzielić pokój dziecka w kawalerce. Młode osoby potrzebują prywatności, dlatego mieszkanie z dzieckiem w jednym pokoju wymaga pójścia na kompromisy. W niektórych przypadkach trudno pogodzić funkcjonalność i estetykę — nadrzędną kwestią jest zapewnienie dziecku komfortu i intymności. Co więc zrobić, gdy w grę wchodzi aranżacja małej kuchni 4m2, sypialni, pokoju gościnnego i kącika dla nastolatka?

Wspólny pokój z rodziców z dzieckiem może być rozdzielone przy pomocy ażurowych ścianek działowych, ścianek z karton-gipsu czy parawanów. Regały i wysokie komody to także dobry pomysł na kawalerkę, niemniej nie zapewnią im takiego poziomu prywatności jak wspomniane ścianki. Równie istotną kwestią co rozdzielenie przestrzeni jest wygospodarowanie kącika do nauki. Najlepszym wyborem będzie biurko z nadstawką oraz dodatkowe półki zawieszane na ścianie. W małym metrażu ściany powinny być umiejętnie zagospodarowane, a ich potencjał — w pełni wykorzystany.

Kawalerka — inspiracje do pokoju nastolatka:

  • Ścianki działowe, ściany z karton-gipsu czy parawany to skuteczne sposoby na wydzielenie przestrzeni.
  • Kawalerka z dzieckiem w wieku szkolnym powinna być zorganizowana w taki sposób, aby zapewnić miejsce do nauki.
  • Aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, warto powiesić na ścianie jak najwięcej półek.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 10 kwiecień 2024 10:51

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.