Pokój Montessori – w prosty sposób go urządzisz - dekoportal.pl

Pokój Montessori – w prosty sposób go urządzisz

05 Kwi 2023 / Napisał  / Porady
pokój dziecka w stylu montessori
Metoda Montessori staje w opozycji do tradycyjnej edukacji.

Prawidłowy rozwój, w każdym aspekcie życia, wymaga możliwości próbowania, doświadczania, wyciągania wniosków i korygowania zachowań. Dziecięcy pokój w stylu montessoria kładzie nacisk na zaspokojenie tych potrzeb. To zarazem przestrzeń, która będzie stymulować wszystkie zmysły małego człowieka i zapewniać mu bezpieczeństwo. Przedstawiamy sprawdzone pomysły na funkcjonalny pokój Montessori.

O czym przeczytasz w artykule?

Pokój Montessori – nowe podejście do rozwoju dziecka

Swobodny i wszechstronny rozwój dziecka, propagowany przez włoską lekarkę Marię Montessori, to podejście pedagogiczne, które w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Spontaniczność, twórczość, wspieranie zainteresowań dziecka i nienachalne, lecz troskliwe podążanie za nim, przeciwstawiają się sztywnemu systemowi „szkolnej ławy”.

Metoda Montessori staje w opozycji do tradycyjnej edukacji, która skupia się na realizacji podstawy programowej, tłumiąc tym samym naturalną dziecięcą aktywność i ciekawość świata. Podejście to zakłada, że skoro każdy człowiek jest indywidualnością, również jego potrzeby i możliwości są niepowtarzalne. Stąd konieczność dostosowania otoczenia do jednostki w taki sposób, by stworzyć optymalne warunki do samorozwoju.

Ten system wychowywania dzieci wykorzystywany jest nie tylko w przedszkolach i szkołach. Bardzo chętnie sięgają po niego także rodzice. Zastanawiasz się, jak wprowadzić w życie wskazówki Marii Montessori? Pokój dziecka będzie do tego idealną przestrzenią!

 • Naturalna ciekawość świata, wsparta nienachalną, ale troskliwą opieką dorosłych, pozwala na wszechstronny rozwój małego człowieka. Otoczenie, w którym przebywa dziecko, ma ogromny wpływ na jego codzienne życie. Ważne więc, żeby było dostosowane do jego potrzeb i możliwości.
 pokój dziecka w stylu montessori
Montessori to metoda, która zakłada, że mały człowiek uczy się – a zatem rozwija – poprzez doświadczanie.

Mały świat, czyli pokój w stylu Montessori

Co wspólnego z rozwojem ma pokój dziecka? Montessori to metoda, która zakłada, że mały człowiek uczy się – a zatem rozwija – poprzez doświadczanie. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednich i bezpiecznych warunków, w których będzie mógł poznawać otoczenie wszystkimi zmysłami.

Pokój w stylu Montessori ma być przestrzenią imitującą prawdziwy świat. To pierwsze miejsce, w którym dziecko będzie kształtować zdolności poznawcze i psychoruchowe, a także rozwijać swoje umiejętności. Należy więc zadbać o to, aby pomieszczenie było należycie zaaranżowane.

Czy to oznacza, że w chwili przyjścia dziecka na świat mamy urządzić dla niego pokój Montessori z wszystkimi możliwymi pomocami dydaktycznymi? Możemy. Pamiętajmy jednak, że w pierwszych miesiącach życia maleństwo większość czasu spędza w łóżeczku. I to właśnie od tego mebla lepiej zacząć wprowadzać zasady Montessori. Pokój zaaranżujemy nieco później.

Łóżko niemowlaka warto wyposażyć w pościel i dodatki o różnych fakturach. Świetnie sprawdzą się szumiące poduszki i przytulanki. Również popularne zabawki, które często wieszamy nad łóżeczkiem, możemy wybrać tak, by nie tylko zdobiły, ale rozwijały zmysł wzroku, słuchu i mózg naszej pociechy.

 • Pokój dziecka Montessori, a zwłaszcza łóżeczko, jest pierwszą przestrzenią, w której maluch zacznie poznawać otoczenie i zdobywać nowe doświadczenia. Możemy wspierać rozwój niemowlaka poprzez wybór zabawek i elementów wyposażenia, które będą stymulować zmysły.
 pokój dziecka w stylu montessori
Pokój w stylu Montessori ma być przestrzenią imitującą prawdziwy świat.

Rozwój według Montessori: pokój, który uczy życia

Jest kilka cech, którymi wyróżnia się pokoj wg Montessori. To przestrzeń, która stymuluje zmysły, ale równocześnie nie prowadzi do nadmiaru bodźców. Miejsce ma umożliwiać swobodę poruszania się i rozwijania zdolności ruchowych, ale zapewniać bezpieczeństwo. Co jednak najważniejsze, to fakt, że pokój dziecka Montessori ma pomagać w nabywaniu umiejętności niezbędnych w późniejszym życiu.

Zgodnie z zasadami Montessori, pokój dziecięcy ma być przestrzenią, w której mały człowiek nauczy się samodzielności. Istotne jest więc, aby miał nieograniczony dostęp do wszystkich powierzchni i elementów wyposażenia. Jeśli pomieszczenie ma spełniać swoje funkcje, meble, w tym łóżko, szafki i krzesła, mają być dostosowane do wzrostu i możliwości dziecka.

Warto zadbać o to, by maluch mógł sam otwierać drzwi i włączać światło. Jeśli nie można zainstalować włącznika niżej, ustawmy przy ścianie schodki. Ważne też, żeby dziecko mogło samodzielnie i swobodnie wyciągać zabawki oraz ubrania, a następnie odkładać je na miejsce. Świetnie sprawdzą się duże pudła, a także szuflady. Doskonałym pomysłem jest też zainstalowany na odpowiedniej wysokości wieszak na ubrania i półka na buciki.

Edukacyjny pokój dziecka w stylu Montessori

 • Stymuluje, ale jest daleki od nadmiaru prowadzącego do rozproszenia uwagi.
 • Pozwala na swobodę i rozwój ruchowy: meble są niskie, a całe wyposażenie łatwo dostępne.
 • Uczy samodzielności: dziecko samo otwiera drzwi, włącza światło, sięga po zabawki oraz wybiera i odkłada na miejsce ubrania.
 pokój dziecka w stylu montessori
Miejsce ma umożliwiać swobodę poruszania się i rozwijania zdolności ruchowych.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy Montessori?

Urządzając pokój dziecięcy Montessori, skup się na jakości wyposażenia, a nie jego ilości. Zwróć uwagę na materiały, kolory i faktury – powinny być urozmaicone, rozbudzające wyobraźnię i odwołujące się do natury. Umiar, a nawet pewna oszczędność, jest szczególnie ważny, gdy chodzi o pokój Montessori. Ikea, znana ze skandynawskiego minimalizmu i prostoty, będzie kopalnią aranżacyjnych pomysłów.

Pamiętaj, że przestrzeń ma dawać dziecku swobodę i samodzielność, ale też rozwijać. Świetnie sprawdzą się ściany pokryte farbą tablicową oraz niskie, dostępne dla dziecka, meble z lustrzanym wykończeniem. Dziecięcy pokoj wg Montessori z takimi powierzchniami pozwoli na wiele twórczych zabaw, a także na naukę sprzątania.

Nawet mały pokój Montessori można urządzić w sposób dający duże możliwości. Wspaniałe warunki stwarzają… ściany i sufit! Co powiesz na ściankę wspinaczkową, drabinki i zamocowane nad głową drążki? Taki pokój dziecka w stylu Montessori to gwarantowany rozwój umiejętności psychoruchowych i rewelacyjna zabawa, która nigdy się nie nudzi.

Jaki powinien być mały pokój Montessori dla dziecka?

 • Minimalizm i nawiązania do natury to cechy wyróżniające pokój Montessori. Ikea będzie skarbnicą niedrogich pomysłów aranżacyjnych.
 • Farby i lustra to powierzchnie, które rozwijają kreatywność i uczą dbania o porządek.
 • Zamontowane na ścianach i suficie drążki oraz elementy do wspinaczki wspaniale aktywizują, a także rozwijają zdolności ruchowe.
pokój dziecka w stylu montessori
Pamiętaj, że przestrzeń ma dawać dziecku swobodę i samodzielność, ale też rozwijać.

W co wyposażyć pokój Montessori dla ucznia?

Wiemy już, jak urządzić pokój dziecka w stylu Montessori, i że nawet małe pomieszczenie może doskonale wpływać na wszechstronny rozwój. O czym pamiętać aranżując pokój Montessori dla ucznia? Zasada jest niezmienna: najważniejsze są swoboda, samodzielność i kreatywność.

Uczniowski pokój dziecięcy Montessori w pierwszej kolejności musi mieć miejsce do nauki. Pamiętaj jednak, że nie każdy lubi przyswajać wiedzę siedząc przy biurku. Znając preferencje małego człowieka, możesz zadbać o to, by stworzyć mu wygodny, dobrze oświetlony kącik do nauki na macie podłogowej, a nawet… hamaku.

Gdy urządzasz pokój Montessori dla ucznia, staraj się przekształcić obowiązek w zabawę. Z pomocą ponownie przychodzą ściany i sufit. Doskonałym pomysłem jest fototapeta z mapą świata lub tablicą Mendelejewa, a także farba magnetyczna i magnesy w kształcie liter, cyfr, czy konturów państw. Z kolei sufit to idealne miejsce na świecące w ciemności malowidło układu planetarnego i najważniejszych gwiazdozbiorów.

Pokój w stylu Montessori dla ucznia:

 • Miejsce do nauki to nie zawsze biurko i krzesło. Swobodna pozycja na podłodze lub w hamaku często ułatwia przyswajanie wiedzy.
 • Odrabianie lekcji kojarzy się niekiedy z przykrym obowiązkiem. Warto uatrakcyjnić tę czynność.
 • Fototapety i elementy edukacyjne przyczepione do ściany lub naklejone na suficie samoistnie utrwalają się w pamięci, a przy okazji oryginalnie zdobią pokój.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 05 kwiecień 2023 16:46

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.