Pomysły na to, jak urządzić salon z jadalnią - dekoportal.pl

Pomysły na to, jak urządzić salon z jadalnią

14 Kwi 2019 / Napisał  / Porady
salon z jadalnią, aranżacja salonu z jadalnią, oświetlenie salonu z jadalnią
Aranżacja salonu połączonego z jadalnią

Jak umeblować salon z jadalnią?

Pomieszczenie, w którym urządzamy salon z jadalnią, będzie zwykle tym, w którym spędzamy najwięcej czasu i w którym przyjmujemy gości. Dlatego planując jego aranżację, warto skupić się na kilku ważnych sprawach, aby końcowy efekt był nie tylko zadowalający, ale – kto by tego nie chciał? – zachwycający. Wnętrza, w których dobrze się czujemy, w których wszystko wydaje się na swoim miejscu i pod ręką, często są wynikiem żmudnej pracy, a nawet obliczeń! Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, by ułatwić nam taką pracę (a obliczenia sprowadzić do minimum). Jak urządzić salon z jadalnią, by stały się miejscem, w którym nie tylko przyjemnie spożywa się posiłki i odpoczywa na kanapie, ale by zapewniało nam także relaks i swobodę, a przy tym było harmonijne i... po prostu piękne? O tym właśnie będzie dziś mowa.

O czym przeczytasz w artykule?


Salon z jadalnią

Planując wnętrze, które będzie spełniało dwie różne funkcje, salonu i jadalni, warto pamiętać o tym, by optycznie wyznaczyć oba obszary. W pierwszej z nich powinno się znaleźć przede wszystkim miejsce na sofę i stolik kawowy, a w drugiej – na stół i krzesła. Obie strefy powinny ze sobą współgrać, zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie.

Jak wydzielić optycznie strefę jadalni i strefę salonu?

  • Niezastąpionym i często stosowanym zabiegiem jest wydzielenie poszczególnych obszarów przy pomocy oświetlenia. Mogą je stanowić na przykład kryształowy żyrandol lub designerski plafon nad stolikiem kawowym czy lampa z okrągłym lub podłużnym kloszem nad stołem jadalnianym.
  • Dywan położony przed sofą lub delikatnie sięgający pod nią lub chodnik pod stołem w jadalni to również dobre sposoby na wydzielenie stref.

Sofy, kanapy i tapczany

Najważniejszy mebel w części salonowej, kanapa (sofa, tapczan). To do niej będziemy dobierać pozostałe meble. Jeśli pokój, w którym ma stanąć, nie jest zbyt duży, lepiej wybrać kanapę, która nie „rozsadzi” optycznie pomieszczenia i postawić na prostą w formie, niezbyt okazałą sofę. W dużym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić na obszerny narożnik (także z fotelami).

Jak dobrać kanapę do stylu aranżacji?

  • W salonie w stylu minimalistycznym najlepiej sprawdzą się sofy o gładkich, jednolitych tkaninach.
  • W salonie glamour mile będzie widziana pękata, aksamitna sofa.
  • W salonie w stylu nowoczesnym mamy duże pole do popisu: jednolite obicia kanap w stonowanych kolorach, skórzane, zupełnie proste w formie lub designerskie, pikowane, z przeszyciami.
  • W salonie w stylu industrialnym stawiamy na totalny minimalizm. Czarna, grafitowa, szara lub brązowa kanapa na nóżkach będzie tu jak najbardziej na miejscu.

Wygodnie czy awangardowo? O fotelach i pufach

W tym miejscu musimy koniecznie wspomnieć o pufach. Pufy są efektowne, dają wrażenie ciepła i wygody, a do tego są (stosunkowo) tanie. Trzeba jednak powiedzieć sobie szczerze, że nie nadają się na całonocne rozmowy przy kieliszku wina czy wielogodzinny relaks przy książce lub filmie.

Co zrobić, jeśli wyjątkowo piękny puf nie daje nam w sklepie spokoju i kusi, żeby kupić?

  • Po pierwsze: skusić się, a następnie wykorzystać w formie stolika, na którym można postawić tacę lub też po prostu uznać, że będzie pełnił przede wszystkim funkcje ozdobne.
  • Po drugie: wybrać jednak fotel, ciesząc się ze swojego praktycznego zmysłu, gdy przyjdzie nam posadzić na nim wiekową babcię lub... samemu na nim odpocząć.
  • (Gdybyśmy byli złośliwi, moglibyśmy doradzić, by kupić puf i posadzić na nim nielubianego gościa. Nie jesteśmy jednak tacy, więc tego nie napiszemy).

Stolik w salonie

Stolik w salonie ma nam głównie służyć do odstawienia filiżanki czy talerzyka i mogłoby się zdawać, że wystarczy tu właściwie jakikolwiek zgrabny mebelek. To jednak złudzenie. Jeśli mamy dużą kanapę, trzeba wybrać na tyle duży stolik, by odstawienie filiżanki było wygodne dla każdej osoby na niej siedzącej.

Jak dopasować stolik do aranżacji salonu?

  • W salonie industrialnym świetnie sprawdzają się stoliki z metalową ramą i drewnianym blatem.
  • W salonie nowoczesnym stolik ze szklanym blatem będzie jak najbardziej na miejscu.
  • Styl skandynawski kocha stoliki z drewnianymi nóżkami i białym blatem.
  • W salonie urządzonym w stylu klasycznym niech przed kanapą zagości solidny, drewniany stolik lub też stolik przypominający ciężki puf na nóżkach ze szklanym blatem (a jednak może się przydać ten, na który mimo wszystko się skusiliśmy!).

Stół w salonie

Stół w salonie nie musi oznaczać jadalni! Strefa jadalniana może pozostać przy kuchni (na przykład w postaci barku czy niewielkiego stołu dosuniętego do ściany), natomiast w salonie może znaleźć się stół na wielkie okazje. Prostokątny będzie wyglądał bardzo uroczyście, natomiast okrągły będzie sprawiał wrażenie miejsca przeznaczonego dla przyjaciół. Stawiamy go najczęściej na dywanie i wieszamy nad nim dużą lampę.

Gdzie ustawić stół w salonie?

  • Pośrodku salonu,
  • Za kanapą (jeśli stoi tyłem do środka) lub
  • Przed kanapą.

Jak ustawić meble w salonie?

Ustawienie mebli w strefie salonowej zależy w głównej mierze od tego, jak zdecydujemy się ustawić kanapę. Mamy tu trzy główne opcje do wyboru. Stawiamy kanapę tuż przy ścianie lub też odsuwamy ją na co najmniej 2 metry i za nią ustawiamy na przykład komódkę lub regał z książkami. Trzecia opcja zakłada ustawienie kanapy tyłem do środka pomieszczenia.

Jak najlepiej zorganizować kącik wypoczynkowy?

  • Ustawienie kanapy przy ścianie daje nam więcej otwartej przestrzeni. Sprawdzi się w wtedy, gdy mamy mało miejsca lub... wręcz odwrotnie – mamy go dużo i właśnie tutaj powstanie nasza jadalnia.
  • Stawiając kanapę w oddaleniu od ściany zyskujemy sporo miejsca na postawienie takich mebli jak konsola, komoda czy regał.
  • Kanapa ustawiona tyłem do środka pokoju świetnie wydzieli kącik wypoczynkowy. Doskonale nadaje się do tego celu kanapa narożna.

Jak ustawić meble w jadalni?

W przypadku jadalni ustawienie mebli jest prostsze. Wybieramy meble w tym samym stylu, co meble w salonie, choć mogą się one różnić zarówno wzorem, jak i kolorem. Ważne, by miały ze sobą jakiś punkt wspólny.

Jak ustawić meble w jadalni?

  • Strefa jadalni może być blisko kuchni, ale nie jest to konieczne.
  • Wydzielamy ją wyjątkową lampą, dywanem albo oboma tymi elementami jednocześnie.
  • Jeśli mamy niewiele miejsca na jadalnię w salonie, warto dostawić stół do ściany lub przy wyspie kuchennej.

Stół do jadalni

Jeśli chodzi o wybór stołu i krzeseł do jadalni, to najprościej jest wybrać komplet. Jednak jeśli chcemy się pokusić o awangardowy akcent, to świetnym rozwiązaniem będzie zestawienie prostego stołu z efektownymi, designerskimi krzesłami lub też ozdobnego stołu z prostymi krzesłami. W każdym razie warto zadbać o to, by zarówno stół, jak i krzesła, były solidne i dawały odpowiednie podparcie biesiadnikom.

Jak wybrać stół do jadalni?

  • W jadalni świetnie sprawdzają się stoły rozkładane.
  • Okrągły stół z krzesłami to zaproszenie do wspólnej, przyjaznej rozmowy (warto na to zwrócić uwagę przy okazji – siedzenie przy kwadratowym czy prostokątnym stole to nie to samo!).

Salon z jadalnią i kominkiem

Ech, mieć kominek w salonie z jadalnią! Spożywać posiłki w jego cieple i delektować się buchającymi płomieniami, popijając kawę na wygodnej sofie! Nie zawsze jednak (a nawet rzadko) jest to możliwe, by zaaranżować salon z jadalnią w taki sposób, by kominek był dobrze widoczny zarówno z kanapy czy foteli znajdujących się w strefie salonowej, jak i z krzeseł przy stole w części jadalnianej.

Czy istnieje na to jakieś rozwiązanie?

  • Warto postawić na kominek narożny, który będzie widoczny zarówno z salonu, jak i z jadalni.
  • Na marginesie wspomnijmy tylko, że doskonałą dekoracją salonu z jadalnią może być drewno ułożone w specjalnej wnęce w ścianie.

Wisienka na torcie, czyli aranżacje salonu z jadalnią w pełnej krasie

Choć powyżej wspomnieliśmy o najważniejszych meblach, jakie powinny się znaleźć w salonie i w jadalni, to przecież nie wyczerpaliśmy tematu! Salon to nie tylko kanapa i stolik, a jadalnia to nie tylko stół i krzesła. Powinno się tutaj znaleźć miejsce jeszcze dla kilku mebli, które pomieszczą potrzebne nam rzeczy, ale równocześnie dopełnią całej stylizacji i nadadzą jej odpowiedniego charakteru.

Co jeszcze powinno znaleźć się w salonie z jadalnią?

  • W części salonowej: komoda, regał z książkami, szafka RTV, półki na płyty, konsola.
  • W części jadalnianej: witrynka (jeśli pasuje do aranżacji), komódka.
  • Wspaniałym uzupełnieniem obu stref będą dywany i lampy podłogowe lub stołowe (o wiszących już wspominaliśmy).

Nowoczesny salon z jadalnią

We wstępie mowa była o obliczeniach, jakie być może będą potrzebne, by stworzyć wygodną jadalnię z salonem. Teraz przyszła pora na wyjaśnienie. Plany umeblowania salonu i jadalni powinny się wiązać z zapewnieniem domownikom i gościom odpowiedniej przestrzeni, która umożliwi wygodne poruszanie się i zachowanie swojej granicy komfortu. Nowoczesny salon z jadalnią to bowiem wnętrze, które jest nie tylko estetyczne i spójne stylistycznie, ale także odpowiednio przestronne.

  • Podczas meblowania salonu z jadalnią warto wziąć pod uwagę możliwości przestrzenne pomieszczenia.

Jak zapewnić odpowiednią przestrzeń w salonie?

Wbrew pozorom strefa salonowa nie musi zabierać nam dużo miejsca. Ważniejszy jest w tym przypadku fakt, czy siedząc na kanapie czy fotelu czujemy się komfortowo i czy wszystko, co może się nam przydać, mamy pod ręką. Aby stworzyć taki salon, warto pamiętać o kilku zasadach.

Salon i wymiary:

  • Pomiędzy dużymi meblami pozostawiamy około 1 metra wolnego miejsca, by można było swobodnie przejść.
  • Pomiędzy osobami siedzącymi na kanapie powinno pozostawać 10-30 centymetrów wolnego miejsca, co pozwoli im na zachowanie swojej strefy komfortu.
  • Stolik kawowy powinien mieć długość co najmniej połowy sofy, a jego wysokość powinna sięgać nie wyżej i nie niżej niż 10 centymetrów od siedziska kanapy.
  • Pomiędzy sofą a stolikiem kawowym zachowajmy odległość około 40 centymetrów.

Jak zapewnić odpowiednią przestrzeń w jadalni?

Podobnie jak w przypadku strefy salonowej, również w jadalni warto stosować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju wnętrza. Przeciskanie się pomiędzy biesiadnikami lub konieczność głośnego mówienia przez stół z pewnością nie zachęcają do wspólnego spędzania czasu. Dlatego też warto znać kilka prostych zasad, które pozwolą nam uzyskać wygodną jadalnię.

Jadalnia i wymiary:

  • Pamiętajmy o zasadzie pozostawiania wolnego przejścia (około 1 metra) pomiędzy większymi meblami.
  • Każda osoba siedząca przy stole powinna mieć około 60 centymetrów wolnego miejsca do dyspozycji.
  • Przykłady: przy prostokątnym stole o długości 1,2 metra mogą zasiąść wygodnie 4 osoby, przy stole o długości około 1,8 metra – 6 osób, przy stole o długości około 2 metrów – 8 osób, przy stole o długości około 2,5 metra – 10 osób, i tak dalej.
  • W przypadku okrągłego stołu o średnicy około 1 metra zmieszczą się 4 osoby, a o średnicy 1,5 metra – od 6 do 8 osób.
  • Oparcia krzeseł powinny być dostosowane do wielkości stołu. Jeśli mamy do dyspozycji mały, okrągły stolik, dobrze jest dostawić do niego krzesła z wąskimi i niezbyt wysokimi oparciami.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 kwiecień 2019 15:57
komentarz /( 1 )
  • Leon Zawodowiec
    Leon Zawodowiec

    piątek, 15 lipiec 2022 08:39

    kiedyś nie byłem przekonany do tego połączenia. Teraz uważam, że jest świetne! :) Ludzie się jednak zmieniają

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.