Garderoba – jak zaprojektować? - dekoportal.pl

Garderoba – jak zaprojektować?

03 Sie 2022 / Napisał  / Porady

Garderoba Sypialnia Układ Półek dekoportal


Każda kobieta oglądająca opowieści o popularnych gwiazdach filmowych zazdrościła im jednego – garderoby! Posegregowane kolorami ubrania, sukienki porozwieszane według długości, półki wypełnione zegarkami, rękawiczkami i starannie zwiniętymi paskami to królestwo ubrań będące marzeniem nie tylko małej księżniczki, lecz także poważnej bizneswoman i zapracowanego przedsiębiorcy. Ten funkcjonalny oraz wygodny element mieszkania nie musi być osobnym, przestronnym pokojem – czasem nawet zwykła szafa może stać się pretendentem do miana prywatnej garderoby! Wystraczą dobra organizacja, trochę miejsca i nieco sprytu.


Garderoba: jak zaprojektować?

Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, planując garderobę, jest wybór odpowiedniego miejsca. Jeśli dysponujemy osobnym pokojem, zadanie jest ułatwione. Ci, którzy nie mają takiej możliwości nie muszą się obawiać – w mieszkaniu bowiem istnieje jeszcze wiele innych powierzchni, które można wykorzystać. Dobrym rozwiązaniem jest zaadaptowanie wnęk oraz kątów. Wystarczy wówczas wybrać drzwi pasujące do wnętrza oraz dobrać wyposażenie wewnętrzne. Innym pomysłem jest też wykonanie lekkiej konstrukcji (np. z ażurowej płyty), która będzie oddzielała część pokoju. Garderobą mogą też stać się duża szafa w przedpokoju czy cała ściana w korytarzu – wszystko zależy od tego projektu mieszkania. Dzięki temu optymalnie wykorzystasz każdy centymetr dostępnej przestrzeni.

Najbardziej komfortową sytuacją jest planowanie garderoby jeszcze na etapie budowy domu. Wówczas możemy ulokować ją w miejscu, które zadowoli wszystkich użytkowników. Najlepsze okazują się powierzchnie obok łazienki czy sypialni. Dzięki temu zaraz po przebudzeniu czy po wyjściu spod prysznica możemy wybrać ubrania, które chcemy założyć. Ułatwi to wiele codziennych obowiązków, a przede wszystkim nie będzie wiązało się ze stratą czasu, który musielibyśmy przeznaczyć w przypadku, gdy garderoba znajdowałaby się na innym piętrze. Specjaliści nie zalecają też montażu w pobliżu kuchni. Z uwagi na zapachy oraz tłuszcz bardzo łatwo to, by ulubiony płaszcz przesiąkł aromatem przypalonych kotletów. Jedynym ratunkiem jest wykonanie odpowiedniej wentylacji, a to niestety pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Garderoba duze polki nowoczesne rozwiazanie dekoportal

Osobną kwestią związaną z montażem garderoby jest rozplanowanie układu półek, drążków i szuflad. Wszystko będzie zależało od tego, ile osób korzysta z miejsca – warto wówczas podzielić przestrzeń na strefy, np. na rzeczy noszone przez męża oraz powierzchnię na ubrania żony. Drugą kwestią jest także to, jak wygląda zawartość naszej szafy. Jeśli jesteśmy zwolennikami koszul oraz eleganckich bluzek, a swetry stanowią rzadkość, lepiej dodatkowe półki przeznaczyć na drążki z wieszakami. Zainstalujmy je na dwóch wysokościach: na długie płaszcze sięgające do kostek czy sukienki maxi (około 150- 170 cm od podłogi) oraz krótsze elementy garderoby (do 100 cm od podłogi). Najwyższe partie mebla zarezerwujmy na rzeczy sezonowe oraz używane raz na jakiś czas, najniższe możemy przeznaczyć na obuwie albo przedmioty, po które sięgamy najczęściej. Przydatne okazują się także kosze na bieliznę, wysuwne półki, szuflady z przegrodami do segregowania drobnych przedmiotów czy stojaki z prawidłami na obuwie.W gruncie rzeczy finalny rozkład garderoby to sprawa mocno zindywidualizowana.

Garderoba male polki dekoportal


Jak urządzić sypialnię z garderobą?

Sypialnia to pokój, który najczęściej łączymy z garderobą. Ma to związek z wygodą, nieobarczoną pokonywaniem sporych dystansów do wnętrza zlokalizowanego o kilka metrów dalej, a także osobistym charakterem pomieszczenia, ponieważ w alkowie, podobnie jak w miejscu przechowywania odzieży, chcemy zachować dozę prywatności. Jak zaaranżować pomieszczenie, by połączyć dwie kluczowe funkcje: wypoczynkową i magazynową? Najlepiej zaadaptować wnękę, montując lekkie drzwi ażurowe lub pełne. Możemy też sięgnąć po stylowy parawan czy grubą zasłonę, które odgrodzą zestaw ubrań od wygodnego łóżka, albo – za pomocą ścianki działowej – wydzielić osobne, nawet niewielkie lokum. Pomysłowymi sposobami okazują się też zagospodarowanie powierzchni za wezgłowiem łóżka (wysuwając mebel do przodu), wkomponowanie go w linię zabudowy, czy wykorzystanie całej ściany położonej naprzeciw materaca.

Jeśli sypialnia jest mała, warto sprytnie podejść do sztuki urządzania. Przeczytaj o ciekawych sztukach adaptacji takiego pomieszczenia w naszym wpisie: jak urządzić wąską sypialnię?

Garderoba przy sypialni dekoportal


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2022 11:38
komentarzy /( 2 )
 • PLNY
  PLNY

  piątek, 12 sierpień 2022 11:39

  ja wykorzystałam wnękę, zasłoniłam kupionym w sklepie frontem - jest genialna!
 • Lizi
  Lizi

  poniedziałek, 08 sierpień 2022 10:12

  marzy mi się osobna garderoba. Na razie jednak musi mi wystarczyć duża szafa w przedpokoju

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.