Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka - dekoportal.pl

Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka

30 Cze 2023 / Napisał  / Sypialnia
Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka
Sposób ścielenia zależy od rozmiaru łóżka, rodzaju i ilości pościeli, a także wystroju sypialni.

Sposób na ścielenie łóżka? Nic prostszego: przetrzepać poduszkę, wyrównać prześcieradło i wygładzić kołdrę. Gotowe. W zasadzie wystarczy. Jeśli jednak chcesz, żeby sypialnia była pomieszczeniem równie reprezentacyjnym, jak salon, przyda się nieco bardziej efektowne ścielenie łóżka. Poznaj najpopularniejsze metody.

O czym przeczytasz w artykule?

Tajemnice alkowy, czyli… jak pościelić łóżko?

Wszyscy mamy swoje upodobania i dotyczą one również kwestii łóżkowych – a dokładniej tych związanych z układaniem pościeli przed snem i po przebudzeniu. Jedni z nas lubią zanurzyć się w miękkich poduchach i ciepłych kołdrach, innym wystarczy twardy materac i lekki koc.

O gustach, co oczywiste, dyskutować nie należy. Warto natomiast wiedzieć, jak pościelić łóżko, żeby w trakcie snu było wygodnie, a w ciągu dnia estetycznie. Sposób układania pościeli zależy w dużej mierze od liczby jej elementów, rozmiarów łóżka, dodatkowych dekoracji, a także wystroju sypialni.

Na to, jak ścielić łóżko, ogromny wpływ ma także… czas, jaki możesz poświęcić tej czynności. Jesteś typem skowronka i masz rano czas na wszystko? W takim razie możesz pokusić się o finezyjne układanie poduch i narzut. Jeśli jednak budzik traktujesz jak wroga i wstajesz, gdy to już naprawdę konieczne, ogranicz codzienne ścielenie łóżka do minimum.

Jak ładnie pościelić łóżko?

  • W zależności od upodobań możesz wybrać efektowne ścielenie łóżka ze stertami poduch, albo wersję minimalistyczną z prostą narzutą.
  • Wiele zależy od rozmiaru łóżka, rodzaju i ilości pościeli, a także wystroju sypialni.
  • Ścielenie łóżka wymaga czasu – jeśli nie masz go rano za wiele, zrezygnuj z dekoracyjnych drapowań.
Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka
Warto natomiast wiedzieć, jak pościelić łóżko, żeby w trakcie snu było wygodnie, a w ciągu dnia estetycznie.

Jak pościelić łóżko kontynentalne, a jak jednoosobowe?

Im większa przestrzeń, tym większe pole manewru – również w tak trywialnej kwestii, jak ścielenie łóżka. Modne ostatnio łoża kontynentalne charakteryzują się nie tylko dużą płaszczyzną wypoczynkową, lecz także sporą wysokością. Istnieje wiele sposobów na to, jak pościelić łóżko kontynentalne. Główna różnica dotyczy tego, czy masz jedną, czy dwie kołdry.

Efektowne ścielenie łóżka z dużą, dwuosobową kołdrą polega na tym, aby u wezgłowia ułożyć poduchy i poduszki ozdobne, a kołdrę wygładzić, zrobić zakładkę od strony głowy (zakładka powinna mieć ok 30 cm) i ewentualnie ozdobić narzutą lub pledem. Sposób na to, jak pościelić łóżko kontynentalne z dwoma nakryciami, jest podobny, z tym, że ułożyć trzeba obok siebie symetrycznie dwie kołdry. Alternatywą jest położenie jednej na drugiej i zakrycie ich kapą.

W takim razie jak ładnie pościelić łóżko jednoosobowe lub piętrowe, które z reguły są nieduże? Zasada jest taka sama: wyrównujemy pościel, ukrywamy jej elementy pod ozdobną narzutą, a na koniec dekorujemy poduszkami.

  • Gdy szukasz najlepszego sposobu na to, jak ładnie pościelić łóżko jednoosobowe lub kontynentalne, zapamiętaj tę prostą zasadę: wyrównać, ukryć, ozdobić. Te trzy proste kroki wystarczą, aby mieć estetycznie pościelone łóżko.
Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka
Efektowne ścielenie łóżka z dużą, dwuosobową kołdrą polega na tym, aby u wezgłowia ułożyć poduchy i poduszki ozdobne.

Na pięć gwiazdek, czyli ścielenie łóżka jak w hotelu

Czasami można odnieść wrażenie, że sposób na ścielenie łóżka w hotelu jest zainspirowany tym, który obowiązuje w wojskowych koszarach. Idealnie rozłożone prześcieradło, doskonale proste kanty, żadnych fałdek. Jak pościelić łóżko w stylu hotelowym?

Ścielenie łóżka w hotelu wymaga niezwykłej precyzji, szczególnie przy rozkładaniu prześcieradła. Sekret idealnego naprężenia polega na starannym zagięciu materiału w każdym kącie łóżka i ułożenia nadmiaru pod materacem. Należy kolejno unieść wszystkie rogi materaca, rozprostować pod nim prześcieradło i całość ostrożnie opuścić na łóżko – żadnego upychania!

Z taką samą dokładnością trzeba ułożyć na płasko poduszki, kołdrę i narzutę. Krawędzie wierzchniego nakrycia mogą symetrycznie zwisać po bokach łóżka albo zostać włożone pod materac, tak jak prześcieradło. To doskonała metoda na to, jak pościelić łóżko w sypialni minimalistycznej, nowoczesnej lub loftowej.

  • Dokładne wyrównanie wszelkich fałdek oraz staranne ułożenie krawędzi prześcieradła i narzuty pod materacem to sprawdzony sposób na ścielenie łóżka w hotelu. W tym przypadku nie ma miejsca na pośpiech i fuszerkę.
Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka
Ścielenie łóżka w hotelu wymaga niezwykłej precyzji, szczególnie przy rozkładaniu prześcieradła.

Ścielenie łóżka „po królewsku”

Nie trzeba być członkiem rodziny królewskiej, żeby spać po królewsku. Wystarczy zadbać o wygodny materac, miękką, wyprofilowaną poduszkę i odpowiednio pościelone łóżko. Jak ładnie pościelić łóżko z dużą ilość pościeli i stosami poduch?

W królewskiej sypialni, a także w aranżacjach romantycznych czy rustykalnych, elementy dekoracyjne pełnią kluczową funkcję. Nacisk na zdobienia i przepych jest konieczny, jeśli szukasz sposobów na to, jak pościelić łóżko w takim wnętrzu.

Skup się przede wszystkim na narzucie dopasowanej do wystroju sypialni. Najlepiej, jeśli będzie tak duża, by zakryć łóżko aż do ziemi. Dobrze sprawdzą się wszelkie falbany i koronki. Nie mniej istotne jest ułożenie poduch. Trzymaj się zasady „od największych, do najmniejszych”. Najpierw połóż na płasko lub oprzyj o zagłówek duże poduchy, a na nich umieść te mniejsze i dekoracyjne jaśki. Symetria jest tu jak najbardziej wskazana.

  • Miękkie poduchy, urocze jaśki, falbanki i koronki – oto sprawdzona metoda na to, jak pościelić łóżko w sypialni romantycznej, rustykalnej, albo po prostu w pokoju małej księżniczki.
Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka
W królewskiej sypialni, a także w aranżacjach romantycznych czy rustykalnych, elementy dekoracyjne pełnią kluczową funkcję.

Artystyczny nieład – efektowne ścielenie łóżka

Niektóre elementy wyposażenia domowego mają wartość nie tylko użytkową, lecz także dekoracyjną. Naczynia czy koce są coraz częściej wykorzystywane jako nietypowa ozdoba wnętrza. Ten trend panuje też w sypialniach. Szczególnie spodoba się tym, którzy nie mają rano czasu na troskę o nienaganne kanty prześcieradła.

Niedbale przygładzone poduszki i opadająca z łóżka narzuta to całkiem ciekawy sposób na to, jak pościelić łóżko. Warunek jest jeden: jeśli eksponujemy pościel, to musi ona być estetyczna, a nawet efektowna. Świetnie sprawdzą się poszewki z nadrukiem 3D albo ręcznie dziergane pledy.

  • Kontrolowany chaos to dobra opcja, gdy nie wiesz, jak pościelić łóżko w sypialni art deco, glamour lub boho. Fantazyjnie ułożony pled lub poszewki w ciekawy print wprowadzą do wnętrza dodatkowy element swobody.
Jak pościelić łóżko? Pomysły na proste jak i efektowne ścielenie łóżka
Niedbale przygładzone poduszki i opadająca z łóżka narzuta to całkiem ciekawy sposób na to, jak pościelić łóżko.

Pościelone łóżko = porządek w sypialni

„Jak ścielić łóżko, to tak, żeby wszystko było schowane!” To też całkiem dobra metoda. Dla wielu osób pościelone łóżko oznacza zupełne ukrycie pościeli. Poduszki i kołdry można rano włożyć do szafy lub skrzyni pod materacem, a prześcieradło nakryć narzutą. W ten sposób sypialnia wygląda na bardzo uporządkowaną i zyskuje na przestronności.

Nie ma jedynej słusznej metody na to, jak ładnie pościelić łóżko. Każdy sposób jest dobry, jeżeli podoba się mieszkańcom. Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem minimalistycznych, czy też królewskich posłań, pamiętaj o regularnym wietrzeniu, trzepaniu i praniu wszystkich elementów pościeli.

  • Każdy ma swoją ulubioną metodę na to, jak ścielić łóżko. Warto jednak pamiętać, że schowana lub schludnie ułożona i przykryta narzutą pościel podnosi walory estetyczne aranżacji, a także wpływa na wrażenie porządku i przestronności w sypialni.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 lipiec 2023 13:13

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.