Jaka twardość materaca? Zobacz, jakie są rodzaje twardości materaca - dekoportal.pl

Jaka twardość materaca? Zobacz, jakie są rodzaje twardości materaca

31 Gru 2020 / Napisał  / Sypialnia
 jaka twardość materaca
Dobierając materac kieruj się wagą, wzrostem oraz stanem zdrowia.

Jaka twardość materaca jest najlepsza? To pytanie pojawia się zawsze, gdy decydujemy się na zakup nowego materaca. Odpowiedź nie jest jednak tak prosta, jak by się mogło wydawać. Jeśli chcemy wybrać model, który będzie nie tylko służył naszej wygodzie, ale również zdrowiu, to warto wiedzieć więcej na temat twardości materacy. Najważniejsze kryteria, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając dla siebie materac, to waga, wzrost oraz stan zdrowia. Poniżej można znaleźć szczegółowe wskazówki, dzięki którym wybór dobrego materaca z pewnością okaże się łatwiejszy.

O czym przeczytasz w artykule?

Materace. Twardość a jakość nocnego odpoczynku

Odpowiednio dobrany materac powinien umożliwić przybranie naturalnej, wygodnej, lekko wygiętej w kształcie litery „S” pozycji. Ma również za zadanie w jak największym stopniu odciążać kręgosłup. Dzięki temu mięśnie mogą się odprężyć, a przestrzeń między dyskami ma szansę ponownie napełnić się płynem, a więc w pełni zregenerować.

Kluczową sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas wybierania twardości materaca, jest waga przyszłego użytkownika. Tu obowiązuje prosta zasada: osoby o niższej wadze będą mogły wybrać bardziej miękki materac, a osoby o wyższej wadze lepiej będą wypoczywać podczas snu na twardszym materacu. Podczas wybierania twardości materaca trzeba również mieć na uwadze wzrost. Twardość materaca może być inaczej odczuwalna na przykład przez osobę ważącą 70 kg przy wzroście 170 cm, a inaczej przez kogoś o tej samej wadze, ale wzroście 180 cm (będzie się tu inaczej rozkładał punkt nacisku).

Jednym z ważniejszych wyznaczników, jakimi należy się kierować przy wyborze twardości materaca, jest stan zdrowia, a zwłaszcza ewentualne schorzenia kręgosłupa i problemy z układem krążenia. Twardość materaca będzie też miała znaczenie w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych muszą pozostawać w łóżku przez dłuższy czas.

Jak twardość materaca wpływa na jakość naszego wypoczynku podczas snu? Zbyt miękki materac może sprawić, że kręgosłup będzie wyginał się w pałąk, co w konsekwencji doprowadzi do sytuacji, w której przestrzenie pomiędzy dyskami są ściśnięte, a więc nie mogą się odpowiednio zregenerować. Zbyt twardy materac zapewnia ciału podparcie tylko w kilku miejscach, wywierając nadmierny nacisk na naczynia krwionośne i tym samym utrudniając swobodny przepływ krwi.

Co trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę, wybierając twardość materacy?

 • Wagę,
 • Wzrost,
 • Stan zdrowia.
 jak dobrać twardość materaca
Zbyt twardy materac zapewnia ciału podparcie tylko w kilku miejscach

Rodzaje twardości materaca. Twardość materaca a waga

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych czynników, jakie zaważą na wyborze twardości materaca, jest waga. Materace oznaczane są symbolem H wraz z numerem, który oznacza kolejne stopnie twardości materaca.

Symbolem H1 oznacza się miękki materac, który przeznaczony jest dla osób o wadze do 60 kg. Jeśli zastanawiamy się, jaka twardość materaca dla dziecka będzie najlepsza, to najczęściej będzie to H1.

Średnio miękkie materace (określane również mianem średnich) oznaczane są symbolem H2 i przeznaczone są dla osób o wadze 50-80 kg. To zwykle rodzaj materacy najchętniej wybierany przez kobiety.

Kolejną mamy twardość materaca H3. Co to znaczy? To materac średnio twardy (nazywany też twardym), produkowany z myślą o osobach o wadze od 80 do 100 kg. Warto tu dodać, że osoby o niższej wadze mogą się czuć na takim materacu mało komfortowo.

Najtwardsze materace, jak łatwo się domyślić, są oznaczane symbolem H4 i przeznaczone są dla osób o wadze powyżej 100 kg. Nazywa się je również bardzo twardymi.

Skala twardości materaca:

 • H1 – materac miękki,
 • H2 – materac średnio miękki (średni),
 • H3 – materac średnio twardy (twardy),
 • H4 – materac bardzo twardy.
 jaką twardość materaca wybrać
Symbol H, oznacza twardość materaca.

Jaką twardość materaca wybrać?

Jaka twardość materaca będzie dla nas najlepsza? Będziemy tu brać pod uwagę nie tylko swoją wagę, wzrost i stan zdrowia, ale także indywidualne preferencje. W wyborze odpowiedniego materaca może nam również pomóc tak zwany „test dłoni”. Możemy go wykonać podczas wizyty w sklepie stacjonarnym. Kładziemy się na plecach na wybranym materacu, a następnie wsuwamy pod plecy na wysokości krzyża płasko ułożoną dłoń. Jeśli ręka zbyt lekko wsuwa się pod plecy, prawdopodobnie materac jest zbyt twardy. Z kolei wyraźny opór może świadczyć o tym, że materac jest zbyt miękki.

Jak dobrać twardość materaca?

 • Biorąc pod uwagę wagę, wzrost, stan zdrowia i indywidualne preferencje,
 • Wykonując „test dłoni”.
 materac twardy czy średnio twardy
W wyborze odpowiedniego materaca może nam również pomóc tak zwany „test dłoni”.

Materac twardy czy średnio twardy?

Twarde materace poleca się osobom, które nie mają problemów z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, czy też z porannym zesztywnieniem karku. To modele, które mają niewielką strefę ugięcia i niewielką elastyczność. Zwykle wypełniane są dodatkowymi komponentami, takimi jak na przykład mata kokosowa. Uwaga! Nazbyt twardy materac może z czasem przyczynić się do powstawania trwałego skrzywienia kręgosłupa dlatego, nawet jeśli lubimy spać na twardym materacu, warto wziąć pod uwagę również modele średnio twarde.

Miękkie materace zwykle wybierane są przez osoby szczupłe i lubiące odczuwać przyjemne otulenie podczas snu. W kategorii miękkich materaców znajdziemy modele lateksowe, termoelastyczne, piankowe oraz wysokoelastyczne. Tu również musimy zaznaczyć, że spanie na zbyt miękkim materacu może powodować wyginanie się sylwetki, a także niekorzystne zmiany w układzie kostnym.

Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują również materace, których nie możemy zaliczyć ani do twardych, ani do miękkich modeli. Mowa tu o materacach o innowacyjnych właściwościach. Użytkownik może samodzielnie dopasować ułożenie poszczególnych komponentów materaca poprzez przełożenie pianki na drugą stronę. Materace takie mają specjalne strefy twardości, zapewniające odpowiednie podparcie pod głowę, plecy, biodra, uda, łydki i stopy. Powierzchnia dostosowuje się tu do naturalnych krzywizn kręgosłupa w każdej pozycji, jaką przybierzemy do snu. Decydując się na wariant materaca ze strefami twardości, warto wybrać model zawierający co najmniej siedem takich stref. Dzięki temu będziemy mieć pewność zdrowego i komfortowego nocnego wypoczynku.

Co warto wiedzieć na temat twardości materaca?

 • Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może wpłynąć na powstanie niekorzystnych zmian w układzie kostnym.
 • Dobrym rozwiązaniem dylematu związanego z wyborem twardości materaca są materace o specjalnych strefach twardości, dostosowujące się do pozycji ciała podczas snu.
 jaka twardość materaca dla dwóch osób
Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac nie jest dobry.

Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

Jak najlepiej wybrać materac dla dwóch osób? Tutaj mamy różne możliwości. Jeżeli mamy do czynienia z dużą różnicą wagi pomiędzy dwiema wspólnie śpiącymi osobami, lepiej będzie wybrać dwa oddzielne materace o różnym stopniu twardości.

Dobrym rozwiązaniem będzie też pojedynczy materac z technologią pozwalającą na dobór różnych stopni twardości w każdej połowie (tak zwany materac partnerski), na przykład H4 po jednej stronie i H2 po drugiej stronie.

Jeśli natomiast różnica pomiędzy wspólnie śpiącymi osobami jest nieduża, zarówno w wadze, jak i w preferencjach, to lepiej postawić na materac dopasowany do osoby o większej wadze.

Jaki materac wybrać dla dwóch osób?

 • Model o dwóch różnych twardościach,
 • Dwa różne modele,
 • Model dla osoby o większej wadze, o ile różnice w wadze nie są znaczące.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 07 styczeń 2021 11:43
komentarz /( 1 )
 • Elicja
  Elicja

  wtorek, 21 czerwiec 2022 09:43

  najlepiej iść do sklepu i próbować. Tylko tak można dobrać idealny materac do spania

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.